Piłkarze ręczni zdobyli Puchar Prezydenta IHF

23 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 25:33. Piąte zwycięstwo z rzędu
Mateusz Jachlewski piłki ręcznej uczył się w Gdańsku. W poniedziałek jako kapitan reprezentacji Polski odebrał Puchar Prezydenta IHF, który był nagrodą za 17. miejsce w mistrzostwach świata. Mateusz Jachlewski piłki ręcznej uczył się w Gdańsku. W poniedziałek jako kapitan reprezentacji Polski odebrał Puchar Prezydenta IHF, który był nagrodą za 17. miejsce w mistrzostwach świata.

Polscy piłkarze ręczni zdobyli Puchar Prezydenta IHF i 17. miejsce na mistrzostwach świata. Na pożegnanie z turniejem we Francji biało-czerwoni pokonali Argentynę 24:22 (13:13). W ostatnim meczu nie zagrał Paweł Niewrzawa. Rozgrywający Wybrzeża Gdańsk narzeka na przeziębienie. Zresztą infekcja dopadła także kilku innych naszych reprezentantów.

POLSKA: Malcher, Kornecki - Chrapkowski 1, T.Gebala 3, Daćko 3, Łyżwa 1, Walczak, Krajewski 6, Przybylski 4, Paczkowski 1, Moryto 3, Daszek 2, Jachlewski

Gdy Polakom przyszło grać o miejsca 17-20, Tałant Dujszebajew próbował podbudować nastroje podopiecznych mówiąc: wygrajcie ten puchar dla mnie. Tego trofeum jeszcze nie zdobyłem". Selekcjoner biało-czerwonych był mistrzem olimpijskim i mistrzem świata. Natomiast jako trener nie odpuszczał nawet tak z pozoru niezbyt ambitnego celu. Puchar Prezydenta IHF był stawką rywalizacji dla drużyn, którym nie udało się awansować do 1/8 finału.

RELACJA Z MECZU POLSKA - TUNEZJA 28:26

Do meczu o 17. miejsce nasza drużyna przebiła się po wygranej nad Tunezją 28:26. Z Argentyną miała rachunki do wyrównania, gdyż 2 tygodnie temu w towarzyskim meczu zremisowała z nią 26:26, a ponadto z powodu kontuzji straciła Mariusza Jurkiewicza.

Poniedziałkowy bój w Brescie też był bardzo wyrównany. Remis po pierwszej połowie (13:13) oddawał to co widzieliśmy na parkiecie. Tylko raz przed przerwą jednej drużynie udało się osiągnąć 2 bramki przewagi. Było to w 27. minucie. Polacy prowadzili 12:10. Wówczas wynik trzymał Rafał Przybylski, który w krótkim czasie zaliczył trzy trafienia.

Biało-czerwoni zresztą opierali grę na udanych fragmentach pojedynczych graczy. Najwyraźniej stosowali zasadę, że komu idzie, ten dostaje piłki. Na początku meczu taką dobrą passę miał absolwent SMS Gdańsk - Arkadiusz Moryto na prawym skrzydle. Potem z drugiej flanki skutecznie rzucał Przemysław Krajewski.

Po zmianie stron Polacy potrzebowali aż 7 minuty, by zdobyć 14. bramkę. Udało się to wreszcie Krzysztofowi Łyżwie. W 40. minucie Argentyńczycy po raz pierwszy tego dnia odskoczyli na 2 bramki (16:14). Natomiast w 48. minucie prowadzili już 22:17. Niestety, nie po raz pierwszy na tych mistrzostwach nasi reprezentanci tracili bramki w liczebnej przewadze.

TUTAJ KOMPLET WYNIKÓW MISTRZOSTW ŚWIATA

Na ostatnie minuty do bramki wszedł Mateusz Kornecki. Już przed przerwą debiutant w mistrzostwach pojawił się na karnego i popisał się dobrą interwencją. Gdy nie było już nic do stracenia, 22-latek dostał szanse bronienia na większym dystansie. Nie pozwolił rywalom zdobyć już żadnej bramki!

Polacy otrzymywali piłki na kontry i wyrównali na 22:22. W 54. minucie było jeszcze lepiej, gdyż nasze prowadzenie 23:22. Celnym rzutem popisał się jeden z tych, których w ostatnich dniach dopadło przeziębienie. Michał Daszek wszedł do gry po przerwie i przypieczętował miano najlepszego strzelca w polskich szeregach w tych mistrzostwach (łącznie 26 bramek).

Jednak końcówka to znów horror. W 59. minucie wykluczony z gry został Przybylski. Biało-czerwoni zwycięstwa bronili w osłabieniu. Zagrali akcję do lewego skrzydła. 24. bramkę zdobył Krajewski. Natomiast z drugiej strony boiska dwiema udanymi interwencjami popisał się Kornecki.

TAK POLACY KOŃCZYLI ROZGRYWKI GRUPOWE

Puchar Prezydent IHF odebrał Mateusz Jachlewski z rąk Hassana Moustafy, prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej.

Przypomnijmy, że nominalny skrzydłowy, który w tych mistrzostwach był potrzebny także na środku rozegrania, piłki ręcznej uczył się w Gdańsku. W Polskę ruszył po degradacji miejscowego AZS AWFiS z ówczesnej ekstraligi. W reprezentacyjnej kolekcji ma m.in. tytuł wicemistrza świata z 2007 roku. Dwukrotnie grał na igrzyskach olimpijskich (Pekin 2008 - 5. miejsce, Rio de Janiero 2016 - 4. miejsce).

Opinie (14) 4 zablokowane

• nie rozumiem (1)

wygrali mecz o 17 m-ce i zdobyli puchar, o co chodzi?

• 11 0

• Z Japonią grał ogony z Tunezja tak samo z Francją także i z Argentyną wcale.I to się reprezentacji opłaciło.

• 2 0

• No i dobrze, że wygrali

Puchar prezydenta. Jak to dumnie brzmi:)

• 7 1

• Miszcze

Mają grać i wygrywać

• 2 0

• (2)

W kontekście kolejnych turniejów i wielkich marzeń o IO 2020:

Zdecydowane "nie": Łyżwa - pan strata nr 1, Niewrzawa - pan strata nr 2, Gierak anonim,

Za słabi, ale z braku laku trzeba nimi grać: szczególnie Przybylski, gość kreowany na gwiazdę drugiej linii, z kimś mocnym bezradny,

Za wielka euforia wokół Gębali, Bielecki prócz siły miał jeszcze dynamikę, Gębala, jeśli tego nie wyćwiczy będzie monotematyczny w ataku.

• 8 2

• (1)

ku oświeceniu,
      Karol Bielecki przy pierwszym podejściu do ręcznej, dostał informację
      od trenera: "tam są drzwi = Panu dziękujemy".
      A gdzie jest dziś i do niedawna był Karol....
      Jak będzie pracował, to w końcu wystrzeli.
      Mamy DOSKONAŁE przykłady w reprezentacji: Daszek i Syprzak.

• 3 0

• Tak z początku "poznali" się na Karolu w gdańskim SMS-ie.

• 0 0

• Obłęd

Kiedyś za ostatnim kolarzem jechał samochód z napisem koniec wyscigu.Taki sam sens ma puchar prezydenta.Puchar dla ostatnich kolejna śmieszna rzecz a u nas radość.Wygrywamy z potęgami jak Japonia,Tunezja czy Argentyna dzięki dobrej postawie bramkarzy którzy oczywiście są bardzo ważni w zespole ale gdzie jest reszta drużyny.Chyba daleko w polu.Nie starajmy się ukryć słabości za pseudo pucharem.Moze wytypować również np.dziesiątkę najsłabszych zawodników i dziesiątemu dać puchar bo był najlepszy z tych dziesięciu.Trzeba było po prostu wygrać z Brazylią i to byłby już sukces awans do 1/8,ale na to byliśmy za słabi a nasza słabość nie będzie malała ale jak odejdą ostatni wielcy wzrośnie.

• 4 0

• Na początku

Panie Jacku(do red. Główczyńskiego),
    NAJwyższy czas nauczyć się wymowy. Pan trener ma na imię TALANT nie Tałant...
    Poza tym, powracanie enty raz do wątku pt. "ten a ten grał lat temu tyle w SMSie"
    jest nudne..
    Co do MŚ
    jest materiał do przemyśleń i/lub analizy.
    Niektórzy zawodnicy się nie nadają, ale są też nadzieję, na którymi trzeba
    pracować:
    Mateusz Kornecki, Arek Moryto, Marek Daćko, Patryk Walczak.
    Adam Malcher do młodych się nie zalicza, ALE postawienie na Niego
    okazało się strzałem w 10kę, bo gdyby nie Jego parady,
    byłoby mało ciekawie.. podobnie jak Adam Morawski.
    A więc nominalnie, o obsadę bramki oraz pozycji obrotowego nie trzeba się
    martwić.
    Teraz czas na krótki odpoczynek, a w Maju i Czerwcu poukładać skład,
    żeby być gotowy do bojów eliminacyjnych do ME 2018.