Zwycięstwa rugbistów Ogniwa i Arki

15 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 17:30 (15 kwietnia 2017)
Wojciech Karol zdobył jedno z sześciu przyłożeń Ogniwa Sopot w Wielką Sobotę. Wojciech Karol zdobył jedno z sześciu przyłożeń Ogniwa Sopot w Wielką Sobotę.

Dwa zwycięstwa i porażka to bilans trójmiejskich rugbistów w 3. kolejce ekstraligi, która odbyła się w Wielką Sobotę. Ogniwo w Sopocie pewnie pokonało Juvenię Kraków 34:7 (17:0). Natomiast Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z KS Budowlani Łódź 39:26 (15:20) po czterech przyłożeniach Szymona Sirockiego. Nie powiodło się jedynie Lechii. W Gdańsku uległa Budowlanym Łódź SA 17:29 (0:26). Biało-zielonym w starciu z mistrzami Polski nie pomogli dwaj debiutancki: Scheldon van den Berg z RPA i Kacper Krużycki, choć ten ostatni zdobył dwa przyłożenia.

OGNIWO SOPOT - Juvenia Kraków 34:7 (17:0)
Punkty Ogniwo:
Roman Żuk 10, Wojciech Karol 5, Kamil Węgierski 5, Maciej Wojtkuński 5, Daniel Plichta 5, Łukasz Szablewski 4
Punkty Juvenia: Piotr Zemła 5, Ucha Mchedlishvili 2

OGNIWO: Mokrecow (68 Gołomb), Karol, Marcin Wilczuk (70 Gruza) - A.Piotrowski (53 Pawlak), Anuszkiewicz - Powała-Niedźwiecki, Wojtkuński (54 Węgierski), Zeszutek (64 Zając) - Plichta (73 Szulta) - Szablewski - Czasowski (68 Mucha), Mrowca, Mariusz Wilczuk, Najdul (73 M.Piotrowski) - Żuk

Rugbiści Ogniwa zrealizowali plan, jakim na Wielką Sobotę było zwycięstwo za pięć punktów. Mimo padającego deszczu sopocianie bez najmniejszych kłopotów pokonali Juvenię Kraków, w każdej połowie zdobywając po trzy przyłożenia. Dwa razy ta sztuka udała się ukraińskiemu obrońcy Romanowi Żukowi.

W drugiej połowie wynik nadal rósł, mimo że trener Karol Czyż zdecydował się aż na osiem zmian. Debiutowali w Ogniwie: Krzysztof Mucha ze Skry Warszawa oraz Michał Pawlak, który zimą do Sopotu przeniósł się z Niemiec.

- Wbrew pozorom ten mecz kosztował nas sporo sił. Goście mieli zawodników o dobrych warunkach fizycznych, którzy grali twardo. Wygraliśmy dzięki konsekwencji w grze, realizacji założeń. Tym bardziej się cieszymy, gdyż mieliśmy dużo zmian w składzie, co nie sprzyja nigdy składnej grze. Ale ci zawodnicy, którzy dostali szanse, stanęli na wysokości zadania w 100-procentach - podkreśla sopocki szkoleniowiec.

KS Budowlani Łódź - ARKA GDYNIA 26:39 (20:15)
Punkty KS Budowlani:
Kamil Brzozowski 11, Givi Losaberidze 5, Bartłomiej Szczukocki 5, Artem Hlynka 5
Punkty Arka: Szymon Sirocki 23, Tomasz Stępień 6, Mateusz Plichta 5, Radosław Rakowski 5

ARKA: Podolski, Bojke, Bartkowiak (55 Machlik) - Zdunek (60 Mikołajczyk), Zypper - Raszpunda (55 Kuzimski), Grabowski (73 Zalas), Bysewski (73 Paszkowski) - Szostek (70 Szyc) - Stępień - Plichta (70 Partyka), Rakowski, Zaradzki, Machnio - Sirocki

Mecz Arki z beniaminkiem ekstraligi kibicom o słabszym sercu mógł nabawić palpitacji. W tym meczu nic nie było pewnego, a każde prowadzenie mogło za kilka minut zamienić się w stratę. Gospodarze rozpoczęli od 8:0 po przyłożeniu i karnym. Arka odpowiedziała dwiema "piątkami" oraz dwoma udanymi kopami, osiągając przewagę 15:13. Ale na przerwę to KS schodził z korzystnym wynikiem 20:15.

Po zmianie stron miejscowi na punkty zamienili dwa karne i poprawili rezultat na 26:15. Jednak od tej chwili aż do końca spotkania punktowali już tylko gdynianie. "Buldogi" nie tylko zapewnili sobie zwycięstwo, ale także bonus za przyłożenia. Łącznie mieli ich aż sześć. Największa w tym zasługa Szymona Sirockiego, który zaliczył cztery piątki, a dodatkowo celnie kopnął z karnego.

- Przed przerwą cały czas goniliśmy wynik. Łódź miała przewagę w młynie zwartym, dobrze grała nogą, utrzymywała grę na naszej połowie. Do niej też należał początek drugiej połowy. Dobrze, że udało nam się w tym okresie utrzymać w miarę blisko, jeśli chodzi o wynik. Natomiast z czasem zaczęliśmy dochodzić do głosy. Drużyna pokazała charakter. Wyprowadziliśmy kilka skutecznych kontr i wygraliśmy - ocenia Maciej Stachura, trener Arki.

Lechia Gdańsk - Budowlani Łódź SA 17:29 (0:26)
Punkty Lechia:
Kacper Krużycki 10, Mateusz Pawłowski 5, Riekert 2
Punkty Budowlani SA: Paul Walters 19, Witalij Kramarenko 5, Bartosz Kubalewski 5

LECHIA: Kacprzak (73 Kamoń), Buczek (71 Beśka), Witoszyński (57 Muchlado) - Pawłowski (78 Kossakowski), Lademann (50 Wójcik) - Płonka, Olszewski (35 Zdun), Krużycki - Boczulak - van den Berg - Wielgosz (78 Wesołowski), Riekert, Kwiatkowski, M.Bracik - Wójtowicz

Poza awizowanym wcześniej Kacprem Krużyckim w Lechii mieliśmy jeszcze jeden debiut. Na pozycji numer 10 zagrał Scheldon van den Berg. To już czwarty rugbista z RPA, który w tym sezonie wystąpił w biało-zielonych barwach. Nie uratował jednak gospodarzy od porażki.

- Był to mecz dwóch różnych połów. W przerwie zmieniliśmy sposób grania. Lepiej prezentowaliśmy się w przegrupowaniach, dzięki temu mogliśmy zagrać szybszą piłką. Wcześniej mocno we znaki dawało nam się to, że graliśmy podczas padającego deszczu. Piłka była śliska, co utrudniało jej rozegranie. Zamiast składnych podań dużo mieliśmy przodów. Rywale grali od nas znacznie lepiej nogą, a Walters z karnych i podwyższeń nie pomylił się ani razu. - podkreśla Paweł Lipkowski, trener Lechii.
Nim gospodarze odnaleźli się w nowym ustawieniu i taktyce przegrywali już 0:26. Co prawda po przerwie zdobyli trzy przyłożenia, a rywalom nie pozwolili na punkt bonusowy, nie byli w stanie mocniej zbliżyć się do Budowlanych.

- Druga połowa napawała optymizmem. Zdobyliśmy w całym meczu więcej przyłożeń od Łodzi, których miała ich tylko dwa. Jednak rywale wygrali, bo byli skuteczności. Nam ciągle przeszkadza brak stabilizacji w składzie. W trzecim meczu tego sezonu mieliśmy trzeciego zawodnika na pozycji numer 8 oraz trzeciego łącznika ataku - dodaje gdański szkoleniowiec.

Wyniki 3 kolejki

• OGNIWO SOPOT - Juvenia Kraków 34:7 (17:0)
  • LECHIA GDAŃSK - Budowlani Łódź SA 17:29 (0:26)
  • KS Budowlani Łódź - ARKA GDYNIA 26:39 (20:15)
  • Pogoń Siedlce - Budowlani Lublin 26:7 (7:7)

• W tym sezonie (2)

Ogniwo na pierwszym,Łódź druga,Siedlce trzecie.Niestety Lechia i Arka poza podium moim zdaniem.Dziś Lechia słabo pierwsza połowa,druga zupełnie inaczej wyglądała.Lipa wyciągnij wnioski kto grał w pierwszej a kto w drugiej połowie.

• (4)

Co do Szatana.. nie ma sianka, nie ma granka..

• 22 0

• Chodzi o tę bolesną kontuzję z jesieni? (3)

Wtedy też nie grał ponieważ miał bardzo bolesną kontuzję, brak przelewu z klubu. Kontuzja odnowiła się?

• 12 0

• Akurat na jesień to on na sam koniec po wyleczeniu kontuzji nogi wyszedł na "mały finał". (2)

Niestety, musiał zejść przed czasem (podczas gry w deszczu na śliskiej trawie nieciekawie wyglądająca w pierwszej chwili kontuzja głowy; zabrał się po dłuższej chwili na prześwietlenie o ile dobrze pamiętam).

Jeśli ogranicza grę z powodów finansowych, to trudno mu się dziwić. Nie każdy może sobie pozwolić na pracę na pełny etat, zajmowanie się rodziną, a potem jeszcze bieganie na mecze "towarzyskie".
        To jeden z powodów, dla których jest tak niewielu Arkowców w meczach reprezentacji (świadczy o jakości polskiej ligi, skoro klub z TOP4 nie ma kasy na wypłaty dla graczy). To przecież nie jest tak, że w ciągu paru miesięcy Arkowcy zapomnieli jak gra się rugby, a Ogniwiacy doznali nagłej rugbowej iluminacji. Niestety, o kształcie polskiej ligi i reprezentacji decydują nie tylko "talenta" (nie, żebym coś zarzucał Ogniwiakom; świetna i zgrana ekipa).

• 1 0

• Arkowi nie mają pieniędzy przez długi zrobione na podwyżkach

Nie zapominaj o podwyżka jakie były w poprzednim sezonie, zrobił je ziomek prezio, kumpel drużyny. Szybko się okazało że na kredyt, który do dzisiaj trzeba spłacać.

• 1 0

• Jaki mały finał? Nie grał ani w małym finale ani w żadnym finale.

Szatan nie grał w ostatnich dwóch meczach na jesieni. Wystarczy spojrzeć na składy, które są na stronie Arki. Proszę nie pisać ze wszedł ale zszedł, że chciał a nie mógł bo deszcz albo śnieg albo biegunka. Nie było w składzie meczu z Budowlanymi na wyjeździe ani we wcześniejszym meczu u siebie z Łodzią!

• 1 0

• O co chodzi z tymi Budowlanymi Łódź razy dwa? (4)

Poklocili się w tej Łodzi czy co?

• 12 1

• (3)

Drużyna Budowlani SA miała być profesjonalna, a KS Budowlani mieli zająć się juniorami i być ich zapleczem, ale PZR zaproponował drużynie KS grę W Ekstralidze i dżentelmeńska umowa pomiędzy drużynami zakończy się prawdopodobnie w sądzie...