• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

35. Memoriał Żylewicza

jag.
6 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dominik Zieliński (Lechia) i Róża Kasprzak zamierzają zaatakować minima na mistrzostwa świata, a Karmen Bunikowska (obie AZS AWFiS) spróbuje ustanowić rekord Polski juniorek w skoku o tyczce. To zamierzenia na sobotę czołowych gdańskich lekkatletów, którzy zaprezentują się w 35. Memoriale Józefa Żylewicza. Niemal w każdej z 21 konkurencji znajdujących się w programie mityngu, zaprezentują się obecnie najlepsi zawodnicy w kraju, a będą też akcenty zagraniczne. Początek zawodów na stadionie przy ul. Wybickiego w Sopocie o godzinie 16.45. Dla publiczności wstęp wolny.

Memoriał organizowany jest od 1973 roku. To hołd składany wybitnemu trenerowi i działaczowi, który był jednym z twórców lekkoatletyki w Gdańsku, a potem pracował też na chwałę reprezentacji Polski. Przed wojną startował zaś w biegach, odnosząc największe sukcesy na 800 i 1000 metrów. Żylewicz wychował m.in. Elżbietę Bocian-Wagner, opiekował się Janiną Hasse, Janem Kielasem i Gerardem Machem, a i przy sukcesach Kazimierza Zimnego ma swoje zasługi. Zmarł w 1961 roku, w wieku zaledwie 49 lat...

Gdański mityng przesunął się o pozycję wyżej w rankingu Europejskiego Stowarzyszenia Lekkiej Atletyki. Status National Permit Meeting uzyskał dzięki rekordowi świata w biegu na 2 kilometry z przeszkodami, który przed rokiem pobiła Wioletta Janowska. W tej edycji równie spektakularnego wydarzenia nie będzie, ale poprzez włączenie zawodów do cyklu Pucharu Polski jest doborowa obsada krajowych zawodników. - Tylko pięć mityngów w kraju na tę rangę. Na 200 metrów dojdzie do pojedynków Marcinów Jędrusińskiego i Urabasia oraz sopocianina Łukasza Chyły. Gościć będziemy kadrę 400-metrowców, z Rysiukiewiczem, Klimczakiem, Marciniszynem, Kędzią i Wieruszewskim. Na 800 metrów kobiet dojdzie do ciekawej rywalizacji pomiędzy Lemiesz, Ejdis i Niemką Gradzki. Na bieg memoriałowy, na 3 kilometry przyjedzie Kenijczyk Kosgei i naturalizowany w Polsce Shegumo, a na rekord mityngu stać Michała Kaczmarka - mówi Stanisław Lange, dyrektor KL Lechia, klubu, który tradycyjnie organizuje memoriał. Rekord zawodów na 3 kilometry ma już pokaźną "brodę". W 1980 roku Bogusław Mamiński, trzy lata później wicemistrz świata na 3 km z przeszkodami, uzyskał 7:56.71.

Dobrych wyników należy spodziewać się również w konkurencjach technicznych. - W dysku mamy wszystkich najlepszych w kraju. Choć nagród pieniężnych ustalonych nie ma, to myślę, że gdyby na przykład Piotr Małachowski ustanowił rekord Polski w dysku, to wypłacimy specjalną premię - dodaje dyrektor Lange.

Gdańscy sympatycy lekkoatletyki bacznie będą zaś obserwować rzutnię kulą oraz rozbieg do skoku o tyczce. Zieliński walczyć będzie o minimum na mistrzostwa świata. - Do wyjazdu do Osaki brakuję mi 51 centymetrów. Muszę pchnąć 20,30. Mam na to dwie szanse. Tydzień po zawodach w Sopocie startować będą jeszcze w Niemczech. Jeśli pogoda dopiszę, to stać mnie na taki wynik. Co prawda ostatnio trenowałem z kontuzją, ale teraz ze zdrowiem jest już wszystko w porządku - mówi miotacz Lechii. Do jak najlepszych pchnięć 27-latka mobilizować będzie Jakub Giża. - Forma ma przyjść na 12 lipca. Wówczas wystartuje w mistrzostwach Europy juniorów. Liczę tam na medal, bowiem do podium powinno wystarczyć 19,5 metra, w moja życiówka to 19,82 - podkreśla zawodnik z Mielca.

Najwcześniej, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem mityngu (godzina 17.00), wystartuje konkurs skoku o tyczce. Najpierw poza oficjalnym programem zawodów zaprezentują się tyczkarze. - Tyczka powinna być rozgrywana w Gdańsku, bo jeszcze niedawno w Lechii była najsilniejsza sekcja w kraju, by wspomnę Pyrek, Wielgus, Kusiaka czy Kolasę. Panie walczyć będą o minima na mistrzostwa świata i rekord Polski juniorek, a i do rywalizacji panów zgłosili się dobrzy zawodnicy, ze Szczepanem Janeczkiem na czele. Czech ma rekord życiowy 5,75 - mówi trener Edward Szymczak.

W konkursie kobiet wystartują trzy pretendentki do startu w Osace: Kasprzak, Joanna Piwowarska i Paulina Dębska. Na razie najbliżej mistrzostw świata jest ta ostatnia, rewelacyjna wicemistrzyni Polski, która skoczyła w tym sezonie 4,50 i jest jedyną obok Moniki Pyrek tyczkarką, która ma już minimum. - Pyrek i Rogowska same mają zdecydować, czy czują się startować w mistrzostwach. Jeśli pojadą, to do obsadzenia pozostanie jedno miejsce. Zajmie je jedna z trzech zawodniczek, które wystartują w Sopocie, ta która będzie miała najlepszy wynik - dodaje Szymczak.

Kasprzak była już szósta w halowych i siódma w mistrzostwach Europy na otwartym sezonie. Obecnie jeszcze nie przeskoczyła 4,45, czyli poziomu minimum. - Podczas zgrupowania w RPA doznałam kontuzji kolana. Praktycznie przez dwa miesiące nie trenowałam. Mam za sobą zaledwie kilka treningów technicznych. W Sopocie po raz pierwszy chcę skakać na pełnym rozbiegu. Wezmę nowe tyczki, są one nieco dłuższe od tych, które używałam poprzednio - mówi Róża.

O rekord Polski juniorek (4.18 Katarzyna Sowa) zamierza pokusić się w Sopocie Karmen Bunikowska. Jeszcze trzy lata temu była ona najskuteczniejszą... piłkarką ręczną mistrzyń Polski młodziczek. Teraz o tyczce skoczyła już 4,10. - Jeszcze niedawno ciągnęło mnie do szczypiorniaka, ale zostałam tylko przy lekkoatletyce i nie żałuję tej decyzji. Jeśli pogoda dopisze, to stać mnie na rekord w Sopocie - zapewnia urodziwa blondynka, przymierzając się do wyniku co najmniej 4,20.

Tradycyjnie podczas mityngu realizowany będzie program dla sportowców niepełnosprawnych. W tym bloku dojdzie jedna konkurencja. Obok rozgrywanych w poprzednich latach pchnięcia kulą i wyścigu wózkarzy na 1500 metrów dołączony został skok w dal. Szerzej piszemy o tym w artykule "Integracja przez Sport". W bloku zawodów, który wystartuje o godzinie 16.50 znajdują się zaś następujące konkurencje:
kobiety - 200, 400, 800, 1500 metrów, tyczka, trójskok, oszczep.
mężczyźni - 200, 400, 110 płotki, 800, 3000, kula, dysk, wzwyż, trójskok, oszczep.

Sponsorzy oficjalni 35. Memoriału Żylewicza: Grupa Lotos, Elektrociepłownie Wybrzeże SA, PFRON Oddział Gdańsk, Miasto Gdańsk.
Sponsorzy: Morska Agencja Gdynia, PZU SA
Instytucje wspierające: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, PZLA, Miasto Sopot.
Oficjalni dostawcy usług: Fala, GST - rusztowania, Wosana, DomTel, Orli Biuro Podróży, Hotel Orbis Posejdon, WL drukarnia.
Media patronat: Radio Gdańsk, TVP 3 Gdańsk i TVP Sport, Dziennik Bałtycki, Przegląd Sportowy, Polskie Radio, kulisy.sportu.pl.
Partnerzy medialni: Portal Regionalny trojmiasto.pl, gazeta Wyborcza-Trójmiasto, Forum Pomorskie, Radio Hit FM, Radio Plus, Radio Eska Nord, TAI, PAP, TVP PR 2, TV Rozstaje, maratonypolskie.pl.
jag.

Kluby sportowe

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane