Marcin Martyniuk: Wstyd i żenada

22 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 20:51 (22 kwietnia 2015)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia IV liga. Bałtyk Gdynia wygrał aż 7:1, remis w derbach Trójmiasta
Tegoroczna wiosna nie jest udana dla Bałtyku, ale to podopieczni trenera Marcina Martyniuka zaprezentowali w środowym meczu okręgowego Pucharu Polski, mogło wyprowadzić szkoleniowca z równowagi. Już po 20 minutach gry wykorzystał on dwie zmiany. Tegoroczna wiosna nie jest udana dla Bałtyku, ale to podopieczni trenera Marcina Martyniuka zaprezentowali w środowym meczu okręgowego Pucharu Polski, mogło wyprowadzić szkoleniowca z równowagi. Już po 20 minutach gry wykorzystał on dwie zmiany.

Nie będzie trójmiejskich derbów w półfinale okręgowego Pucharu Polski. Wprawdzie rezerwy Arki Gdynia pokonały Cartusię 3:0 (2:0) i tak jak w poprzednim sezonie przebrnęły przez ćwierćfinał, ale nie udało się to innym naszym drużynom. Bałtyk Gdynia przegrał na wyjeździe z Kaszubią Kościerzyna aż 1:7 (0:4), a Lechia II Gdańsk uległa przy Traugutta Gryfowi Wejherowo 2:5 (1:1). - To co dziś zaprezentowaliśmy to wstyd i żenada. Moi zawodnicy przeszli obok meczu. Czeka nas męska rozmowa - grzmi trener Bałtyku Marcin Martyniuk, który fatalnie grających obrońców zdejmował z boiska jeszcze przed upływem 20 minuty gry.

Arka II Gdynia - Cartusia 3:0 (2:0)
Bramki: Mosiejko 12 karny, Bach 38, F.Patok 79

ARKA II: Skowron - Nowakowski, Szur, Robakowski, Borski - Mosiejko, Matys (73 Skrzypczak) - Kupczyk, Koziara (79 Hebel), Bach (67 F.Patok) - Szubert (46 Wardziński)

W poprzednich rozgrywkach rezerwy Arki prowadzone jeszcze przez trenera Grzegorza Witta awansowały do półfinału okręgowego PP, gdzie pokonała ich właśnie Cartusia wygrywając w Gdyni 2:1.

CARTUSIA ZATRZYMAŁA ARKĘ II W OKRĘGOWYM PUCHARZE

Teraz żółto-niebiescy już pod wodzą Roberta Wilczyńskiego mieli okazję do rewanżu na etapie ćwierćfinału. Szkoleniowiec do dyspozycji miał głównie młodzieżowców, a w meczowej osiemnastce znalazło się pięciu graczy z szerokiej kadry pierwszej drużyny: Łukasz Skowron, Przemysław Szur, Maciej Koziara, Michał SzubertMaciej Wardziński.

Gdynianie dominowali przez całą pierwszą połowę. Już na początku meczu rzut karny po indywidualnej akcji wywalczył Maciej Koziara, a jedenastkę na gola zamienił Damian Mosiejko. Chwilę później w poprzeczkę trafił Jakub Bach. Okazji na bramki było więcej. W 32 minucie po uderzeniu Koziary refleksem wykazał się bramkarz gości, który obronił także dobitkę. Trzecie podejście należało do Szuberta, ale ten fatalnie spudłował z 5 metra. Przed przerwą prowadzenie podwyższył Bach, który dobijał piłkę po uderzeniu Szuberta i kolejnej dobrej interwencji bramkarza Cartusii.

- Goście przez 45 minut zagrozili nam tylko raz po rzucie rożnym. Zupełnie inny przebieg mecz miał po przerwie, gdy Cartusia dokonała trzech zmian. Ich gra się poprawiła i mieli nawet dwie bardzo dobre sytuacja na bramki. Dwukrotnie z pojedynków sam na sam, w tym jednego sprokurowanego z własnej winy, zwycięsko wychodził Łukasz Skowron - mówi trener Wilczyński.

Niewykorzystane sytuacje zemściły się na zespole z Kartuz. Wynik meczu po indywidualnej akcji i kapitalnym uderzeniu z 25 metra ustalił Filip Patok, który w drugim występie po kontuzji zdobył drugą bramkę (w niedzielę trafił do siatki w wygranym 3:2 meczu III ligi z GKS Przodkowo). W 90 minucie po dośrodkowaniu o gola pokusić się mógł Maksymilian Hebel, ale uderzył minimalnie niecelnie.

- Cieszymy się z awansu, choć wynik mógł być wyższy. W niedzielę czeka nas kolejne spotkanie z Cartusią, tym razem na wyjeździe w ramach rozgrywek III ligi. To będzie zupełnie inny mecz - dodaje szkoleniowiec Arki II.

Kaszubia Kościerzyna - Bałtyk Gdynia 7:1 (4:0)
Bramki: Łuczak 7,9,66, Wysiecki 11,89, Rasmus 39, Dmitrzyk 79 samobójcza - Kuzimski 83

BAŁTYK: Szlaga - Piekarski (43 Dmitrzyk), Proena (13 Ostrowski), Wypij, Steinborn (19 Bujnowski) - Węgliński, Kajca, Gródek, Dettlaff - Kuzimski, Rusinek (64 Krysiński).

Bałtykowi Gdynia pucharowe występy miały osłodzić nieudany początek wiosny, którym biało-niebiescy praktycznie zaprzepaścili szanse na awans do II ligi. Podopieczni Marcina Martyniuka już w 1/8 rozgrywek wymęczyli w doliczonym czasie gry zwycięstwo z V-ligową Kornowscy Szarżą Krojanty. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że mecz w Kościerzynie będzie dla gdynian taką katastrofą.

Można rzec, że goście przegrali mecz już w pierwszych 11 minutach. Wynik spotkania otworzył Mateusz Łuczak, który wykorzystał fatalne błędy defensywy przyjezdnych w ustawieniu. Chwilę później piłkę głową prosto pod nogi zgrał mu Arkadiusz Proena, a wychowanek Polonii Gdańsk, który w przeszłości nie zdołał przebić się w Lechii, nie zmarnował sytuacji sam na sam z Maciejem Szlagą.

Na 3:0 jeszcze przed upływem kwadransa gry podwyższył Adrian Wysiecki. Katastrofalnej gry obrony nie wytrzymał trener Martyniuk, który już w 13. minucie zdjął Proenę, a 19 minut na boisku wytrwał Marek Steinborn. Jeszcze przed zmianą stron kolejnego gola dla gospodarzy zdobył Paweł Rasmus, który jeszcze w poprzednim sezonie grał dla Bałtyku.

Gra gdynian niewiele lepiej wyglądała po przerwie. Biało-niebiescy zdobyli dwie bramki, w tym jedną samobójczą. Hat-tricka skompletował z kolei Łuczak. Honorowe trafienie gdynianie zaliczyli pod koniec spotkania za sprawą Mateusza Kuzimskiego. Wynik końcowy ustalił jednak Wysiecki dobijając Bałtyk chwilę przed końcowym gwizdkiem.

- To co dzisiaj zaprezentowaliśmy to jest wstyd i żenada. Bałtyk i Kaszubia to zespoły na podobnym poziomie sportowym, ale dzisiaj nie było tego widać. Moi zawodnicy przeszli obok meczu, popełniali kuriozalne błędy które nawet trudno nazwać szkolnymi. Byłoby dziwne, gdyby rywale ich nie wykorzystali. Jestem w szoku po tym meczu. Musimy ochłonąć i po męsku porozmawiać przed kolejnym meczem ligowym - podsumował środowy mecz trener Martyniuk.

Lechia II Gdańsk - Gryf Wejherowo 2:5 (1:1)
Bramki: Czychowski 12, Kaszuba 68 - Gicewicz 8, 88, Wicki 52,75, Czoska 61

LECHIA II: Sobczak - Górski, Jadanowski, Powszuk, Preizner - Kaszuba (70 Teresiński), Woźniak - Michalski (58 Gregorek), Kopka (46 Wolski), Zieliński (67 Goerke) - Czychowski

Udany rewanż za porażkę w III lidze wziął na rezerwach Lechii Gryf Wejherowo. Zespół, który w ostatniej kolejce na własnym boisku oddał biało-zielonym pozycję lidera Grupy Bałtyckiej, szybko przystąpił do ataków i już po niespełna 10 minutach prowadził 1:0. Bramkę bezpośredni z rzutu rożnego zdobył Grzegorz Gicewicz.

Gospodarze w ostatnim meczu z Gryfem mieli bardzo ograniczone wsparcie z pierwszej drużyny w postaci Patryka SobczakaNikoli Lekovicia. Tym razem Tomasz Unton do dyspozycji nie otrzymał Serba i wystawił jeszcze młodszy skład i początkowo wydawało się, że dotrzyma on kroku wejherowianom. W 12. minucie po stałym fragmencie gry tuż przy słupku uderzył Paweł Czychowski i doprowadził do remisu.

Gdańszczanie mieli okazję objąć prowadzenie po sytuacjach sam na sam Igora Michalskiego i Czychowskiego, ale nie udało ich się wykorzystać. Do przerwy wynik pozostał remisowy, a potem strzelanie kontynuowali przede wszystkim gryfici.

Niezbyt udany dzień miał Sobczak, który w sumie cztery z pięciu bramek wpuścił po stałych fragmentach gry, w tym bezpośrednio z rzutu wolnego po uderzeniu Gicewicza. Lechia zdołała odpowiedzieć tylko golem Andrzeja Kaszuby po znakomitym rajdzie lewą stroną Czychowskiego. To było jednak wszystko na co zdobyli się biało-zieloni. Zasłużony awans do półfinału wywalczył Gryf.

Zwycięzcy ćwierćfinałów zagrają kolejne pucharowe mecze 6 maja. O rozstawieniu par zadecyduje losowanie. Dwóch zwycięzców półfinałów awansuje do fazy finałowej, w którym zagra o miejsce w PP na szczeblu centralnym.

Oprócz dwóch najlepszych drużyn podokręgu gdańskiego, powalczą o to także zwycięzcy podokręgów słupskiego i malborskiego. Zwycięski zespół za udział w rundzie wstępnej Pucharu Polski w sezonie 2015/16 na szczeblu centralnym otrzyma w sumie 30 tys. zł od PZPN i kolejne 4 tys. zł od związku okręgowego.

Ćwierćfinały okręgowego Pucharu Polski - podokręg Gdańsk
Wierzyca Pelplin - GKS Przodkowo 1:2

Opinie (39) 6 zablokowanych

• Brawo Gryf & Kaszubia!

• 43 19

• BAŁTYKU dokąd zmierzasz?.......................... (2)

resztka kibicow niedlugo odejdzie................

• 39 4

• na śmietnik historii...sic transit gloria.

• 10 12

• Ci co mieli odejść to juz dawno odeszli,zostali najwierniejsi i oni juz bedą zawsze.A jak bedzie sukces to dojdą kibice sukcesu

• 15 6

• Arka kolego wygrala 3:0

• 21 5

• Arka II - Cartusia 3-0.

Arka II - Cartusia 3-0. (Mosiejko, Bach, Patok). W 1/2 finału ciekawe spotkanie Arka II zagra z Gryfem Wejherowo.