Basket 90 na 4. miejscu w lidze EEWBL

2 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

W meczu o brązowy medal Carolyn Swords spędziła na parkiecie 31 minut, trafiła 7 z 11 rzutów za dwa punkty i 3 z 5 osobistych. W tym czasie rywalki zdobyły jednak 11 punktów więcej niż Basket 90. W meczu o brązowy medal Carolyn Swords spędziła na parkiecie 31 minut, trafiła 7 z 11 rzutów za dwa punkty i 3 z 5 osobistych. W tym czasie rywalki zdobyły jednak 11 punktów więcej niż Basket 90.

Bez medalu zakończyły zmagania we Wschodnioeuropejskiej Lidze Kobiet koszykarki Basketu 90. Gdynianki uległy w spotkaniu o brązowy medal, rozgrywanym podczas Final Eight w Koszycach, Dynamu Moskwa 69:88 (16:21, 13:21, 18:18, 22:28). Był to ostatni mecz drużyny prowadzonej przez Marka Lebiedzińskiego w sezonie 2016/2017. Mistrza rozgrywek wyłoni finał pomiędzy Good Angels Koszyce a TTT Ryga - od godz. 15.

W PÓŁFINALE FINAL EIGHT BASKET 90 ULEGŁ TTT RYGA

Dynamo: Dabović 21 (4x3, 6 as.), Nacickaite 20 (3x3), Psarewa 11 (1x3, 6 zb.), Ebzery 7 (1x3, 5 zb., 5 as.), Tikhonenko 5 (8 zb.) oraz Bunton 13, Worobiewa 6, Korowuszkina 3 (1x3), Solowiewa 2, Riabowa 0, Pasynkowa 0, Potemina 0

BASKET 90: Swords 17 (9 zb.), Skerović 12 (2x3, 5 zb., 10 as., 5 st.), Kotnis 11 (1x3, 5 zb.), Grigalauskyte 9, Puss 2 oraz Miłoszewska 8 (2x3), Podgórna 6 (5 as.), Ossowska 4, Stawiński 0, Rembiszewska 0, Marcinkowska 0

Drugi raz w tym sezonie EEWBL koszykarki Basketu 90 spotkały się z Dynamem. Wcześniej drużyny te trafiły na siebie w fazie grupowej. Po zwycięstwie na turnieju w Gdyni 77:74 Basket 90 zapewnił sobie pierwsze miejsce przed kolejną częścią zmagań. Wówczas drużynę do korzystnego wyniku poprowadził amerykański duet Carolyn Swords - Renee Montgomery, które zdobyły łącznie 49 pkt. Drugiej z koszykarek nie ma już w gdyńskim klubie, ale za to pierwsza ponownie grała przyzwoicie przeciwko drużynie z Rosji.

Do 4. minuty tylko Amerykanka figurowała po stronie zdobyczy punktowych w Baskecie 90. Natomiast rywalki miały wówczas na koncie już 12 pkt. Kiedy w ofensywnie wreszcie odblokowały się Monika Grigalauskyte oraz Aneta Kotnis wynik nie wyglądał już tak źle (13:7). Zresztą druga z nich była najskuteczniejsza w drużynie przyjezdnych po pierwszych 10 min - 7 pkt. A kwartę zamknęła dla gdyńskiej drużyny celnym rzutem za trzy punkty Dominika Miłoszewska.

Zespół z Moskwy dobrze wszedł w drugą część meczu i zbudował 10-punktowe prowadzenie (26:16). Seria 5 pkt Swords oraz jeden celny rzut wolny Grigalauskyte zniwelowały je do 22:28. Gdyńskiej defensywie trudno było jednak zatrzymać m.in. Ane Dabovic. Ta szybko trafiła za trzy punkty, a później jeszcze parokrotnie sprawiała problemy drużynie Marka Lebiedzińskiego. Do tego 6 pkt zdobytych przez Dynamo w ostatniej minucie pierwszej połowy sprawiło, że gdynianki schodziły na przerwę przegrywając 29:42.

Po powrocie na parkiet niestety nie było lepiej. Na celny wolny Swords Dynamo odpowiedziało 6 pkt i w 23. min, po trafieniu Alexandry Bunton zrobiło się 48:30 dla jej zespołu. I choć gdynianki także zaprezentowały skuteczną ofensywę, to drużyna z Rosji, także dzięki dwóm trójkom Dabović, skutecznie pilnowała przewagi.

Dlatego też czwartą kwartę rozpoczęła z prowadzeniem 60:47. A gdy po raz kolejny trafiała Dabović ponownie zwiększyło się ono do 16 pkt (66:50). Pewność gry zespołu z Moskwy sprawiła, że do końca starcia nie było już emocji. Basket 90 także nie miał za bardzo pomysłu na odrabianie strat więc skończył sezon na 4. pozycji w lidze EEWBL.

piątek
TTT Ryga - Horizont Mińsk 84:42 (18:8, 19:12, 27:12, 20:10)
Good Angels Koszyce - Kibirkstis Wilno 79:65 (23:20, 19:19, 18:19, 19:7)
Pszczółka Polski-Cukier Lublin - Dynamo Moskwa 69:73 (10:14, 18:19, 17:18, 24:22)

sobota
półfinały miejsca 1-4
Good Angels - Dynamo 79:58 (26:15, 22:14, 19:16, 12:13)
półfinały miejsca 5-8
Horizont - University 95:39 (22:14, 25:16, 22:7, 26:2)
Kibirkstis - Pszczółka AZS 64:53 (23:9, 17:18, 21:22, 3:4)

niedziela
mecz o 5. miejsce
Horizont - Kibirkstis 65:63 (19:21, 19:8, 16:16, 11:18)
finał
godz. 15:00 Good Angels - TTT

Opinie (3) 2 zablokowane

• Jelena bezapelacyjnie najlepsza.

• 8 3

• Skerović, za nią dzisiaj Kotnis i Podgórna oraz Swords

To na Dynamo Moskwa o wiele za mało. Lekcja przyda się w konstruowaniu składu na następny sezon. Ten wynik Basketu w rozgrywkach międzynarodowych może w tym sezonie poprawić z polskich zespołów tylko Toruń (FF Bałtyckiej Ligi 30 kwietnia)

• 8 4

• Lepiej od koszykarek Basketu spisały się koleżanki z VBW GTK Gdynis

Wygrały z rówieśnikami z Good Angels Koszyce, Union Press i Cassovia i przegrały tylko z mistrzem Słowacji w kategorii U-14 zespołem Good Angels Koszyce. Cztery wymagające mecze w trzy dni - dobry sprawdzian na zakończenie sezonu.