Basket 90 przegrał na zakończenie rundy

12 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

W niedzielę Energa skutecznie osaczyła Basket 90 i pokazała, jak powinna wyglądać gra w play-off. Z piłką Kamila Podgórna, która mecz zakończyła bez punktów. W niedzielę Energa skutecznie osaczyła Basket 90 i pokazała, jak powinna wyglądać gra w play-off. Z piłką Kamila Podgórna, która mecz zakończyła bez punktów.

Koszykarki Basketu 90 zakończyły sezon zasadniczy Basket Ligi Kobiet porażką we własnej hali z Energą Toruń 56:78 (14:17, 14:23, 11:23, 17:15). To nie zmieniło ich pozycji w tabeli. Do play-off weszły z 8. miejsca, a w nim, w fazie ćwierćfinałowej zmierzą się ze Ślęzą Wrocław. Początek rywalizacji w sobotę.

BASKET 90: Skerović 16 (2x3, 6 st.), Swords 12 (7 zb.), Grigalauskyte 4 (9 zb.), Kotnis 2, Podgórna 0 (6 zb.) oraz Miłoszewska 11, Puss 9 (3x3), Rembiszewska 2, Stawińska 0, Marcinkowska 0

Energa: Morris 18 (2x3, 5 zb., 6 as.), Cain 12 (13 zb.), Adamowicz 10 (2x3), Tłumak 8 (2x3), McBride 7 (1x3) oraz Michael 12, Cebulska 7 (1x3), Iwaszczanka 2, Szczepanik 2, Wieczyńska 0, Sosnowska 0

Ostatni mecz w rundzie zasadniczej rozgrywany w hali Gdyńskiego Centrum Sportu nie miał żadnego znaczenia dla zespołu Marka Lebiedzińskiego. Pewny ósmej pozycji czekał jedynie na rywala w ćwierćfinale play-off. Zależało to od wyniku meczu Ślęza Wrocław - Zagłębie Sosnowiec. W przypadku zwycięstwa drużyny ze stolicy Dolnego Śląska, to ona wygrywała rundę zasadniczą i stawała się rywalem Basketu 90. W przypadku je porażki to Wisła Can-Pack Kraków zajmowała pierwszą pozycję.

Wynik był za to ważny dla torunianek. Wygrana dawała im nadzieję na wskoczenie pozycję wyżej i przystąpienie do play-off z trzeciego miejsca. Wymagało to jednak porażki InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wielkopolski w wyjazdowym meczy z Pszczółką AZS UMCS Lublin. I tak też się stało więc Enerdze udało się awansować w tabeli.

Choć jeszcze w pierwszej kwarcie nie było widać, że drużynie Algirdasa Paulauskasa bardzo na tym zależy, to w drugiej uzyskała ona spokojną przewagę. Zaczęło się od gry gdynianek na środkową Carolyn Swords. Ta dobrze radziła sobie pod koszem. W pierwszej kwarcie miała na koncie 8 pkt.

A gdy na początku drugiej części spotkania dwa wolne trafiła Dominika Miłoszewska mieliśmy remis 17:17. Tak było do stanu 21:21. Wtedy Energa zdobyła 9 pkt nie tracą żadnego. Serię przyjezdnych przerwał rzut Moniki Grigalauskyte, ale nie poderwał on gdynianek do ofensywnej gry. Tym razem zaliczyły przerwę bez trafienia trwającą aż 4 min. Wtedy na tablicy wyników pojawiło się 23:38. Kwartę 5 pkt przedzielonymi trafieniem Kelley Cain zakończyła Jelena Skerović (28:40).

Po zmianie stron gra gdynianek zupełnie się rozsypała. Zwłaszcza pomiędzy 26. a 28. min. kiedy to rywalki zaliczyły serię 13:0 (36:60). Wtedy za trzy trafiła powracająca po urazie kolana Karolina Puss. Na boisku nie było jednak emocji.

Pozostawało spoglądanie w stronę Wrocławia. Tam Ślęza w trzeciej kwarcie prowadziła ponad 20 punktami z Zagłębiem, tak więc było wiadomo, że to własnie ona będzie rywalem Basketu 90 w ćwierćfinale play-off, który wystartuje 18 marca. Pierwsze dwa mecze serii do trzech zwycięstwa gdynianki zagrają na wyjeździe. Następnie przyjadą do własnej hali, gdzie rozegrają co najmniej jeden, a maksymalnie dwa spotkania. Jeśli po nich w zwycięstwach będzie remis 2:2 wtedy decydujące starcie odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.

Wyniki 22 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - Energa Toruń 56:78 (14:17, 14:23, 11:23, 17:15)
  • Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cosinus Widzew Łódź 71:65 (26:18, 10:21, 18:11, 17:15)
  • Wisła Can-Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 71:64 (18:18, 24:11, 14:19, 15:16)
  • PGE MKK Siedlce - CCC Polkowice 66:103 (25:28, 10:29, 10:21, 21:25)
  • Ślęza Wrocław - JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 91:51 (26:18, 19:10, 25:12, 21:11)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 71:62 (20:14, 21:10, 9:24, 21:14)