Polska - Grecja bez goli i emocji w Gdańsku

mad, jag.
16 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Jeszcze w doliczonym czasie gry Polacy mogli strzelić zwycięskiego gola, ale po ostatnim gwizdku czekała ich porcja gwizdów

Jak dużo dla reprezentacji Polski znaczą Robert Lewandowski czy Grzegorz Krychowiak, przekonaliśmy się we wtorek w Gdańsku. Bez tych gwiazd kadra piłkarzy zagrała przeciętnie i tylko zremisowali z będącą w głębokim dołku Grecją 0:0. Był to piąty mecz biało-czerwonych na PGE Arenie, ale pierwszy, w którym nie padła żadna bramka. Wybrańcy Adama Nawałki mieli trzy doskonałe sytuacje do strzelenia gola, ale byli bardzo nieskuteczni. Z drugiej strony zagrali dobrze w defensywie i ani przez moment nie mogli czuć się zagrożeni utratą gola. Na boisku zobaczyliśmy dwóch piłkarzy miejscowej Lechii: Ariela BorysiukaSebastiana Milę. Na trybunach zasiadło ponad 37 tysięcy kibiców.

POLSKA POLSKA
GRECJA GRECJA
Boruc - Cionek, Glik, Pazdan, Komorowski - Borysiuk, Linetty - Błaszczykowski, Zieliński, Grosicki - Milik
Sędziowie: Bieri (Szwajcaria), od 30. min. Borski (Polska) oraz Vogel, Zgraggen
Widzów: 37 192
Kapino - Stafylidis, Papastathopoulos, Moras, Vydra - Ninis, Katsouranis, Tziolis, Tachtsidis, Karelis - Fountas
  • 46' Boruc Zmiany Szczęsny
  • 60' Linetty Zmiany Mączyński
  • 60' Zieliński Zmiany Mila
  • 60' Błaszczykowski Zmiany Peszko
  • 78' Milik Zmiany Rybus
  • 86' Borysiuk Zmiany Szukała
  • 46' Papastathopoulos Zmiany Tavlaridis
  • 61' Karelis Zmiany Mitroglou
  • 77' Fountas Zmiany Kolovos
  • 90+3 Katsouranis Zmiany Samaris
  • 90+3 Kapino Zmiany Vellidis
  • 89' Stafylidis

POMECZOWY DWUGŁOS SELEKCJONERÓW
Adam Nawałka Adam Nawałka
ADAM NAWAŁKA (Polska)
Co do dogłębnej oceny, wstrzymał się do środy. Wówczas nastąpi analiza gdańskiego meczu. Nie chcę na gorąco oceniać zawodników. Natomiast mogę powiedzieć, że jestem zadowolony ze zgrupowania, które obejmowało dwumecz. Najważniejsze było spotkanie z Gruzją, a ten pojedynek dostarczył nam wiele materiału szkoleniowego. Młodzi piłkarze, bardzo się starali, chcieli wygrać, ale widać, że czeka ich jeszcze dużo pracy. Będziemy ich nadal obserwować w lidze i mam nadzieje, że będzie progres w ich formie.

Drużynę oceniam jako całość, ale jestem zadowolony także z wielu pojedynczych piłkarz, jak na przykład Michała Pazdana. Zależało mi, aby zawodnicy pokazali to co mają najlepszego. Cieszę się, że ta grupa jest doskonale przygotowana mentalnie. Piłkarze greccy grają w dobrych klubach, było to widać kulturę w ich grze i potwierdziło się, to na co się nastawialiśmy, że będzie to trudny mecz.

Jestem zbudowany postawą zespołu w kontekście Euro 2016. Wszystko robimy, aby tam pojechać. Mecze kontrolne służą temu celowi. Także, aby młodzi zawodnicy, którzy wcześniej w kadrze nie grali, mieli możliwość zdobywania doświadczenia w takich spotkaniach jak to w Gdańsku.

Polski hymn na PGE Arenie przed meczem z Grecją odśpiewany przez ponad 37-tysięczną widownię

Sergio Markarian Sergio Markarian
SERGIO MARKARIAN (Grecja)
Musimy zrozumieć, że jest to już koniec sezonu. Był to mecz między drużynami, które przed tym spotkaniem miały zupełnie inną sytuację psychologiczną ze względu na osiągnięte wyniki. Każdy z trenerów miał swoje problemy do rozwiązania. Próbowaliśmy pokazać dobrą piłkę, ale mieliśmy pewne trudności.

Jesteśmy zadowoleni z wyniku, szczególnie po porażce z Wyspami Owczymi. Wydaje się, że pewien początek lepszego rozdziału w naszym wykonaniu został zrobiony właśnie w Gdańsku.

Polacy po słabym meczu dziękują za doping publiczności. Kibice najpierw gwizdali, ale potem odpowiedzieli oklaskami na oklaski. Polacy po słabym meczu dziękują za doping publiczności. Kibice najpierw gwizdali, ale potem odpowiedzieli oklaskami na oklaski.

spiker zapowiada, że na trybunach zasiądzie ponad 30 tysięcy kibiców
brawa powitały polskich bramkarzy, którzy jako pierwsi wyszli na rozgrzewkę, przypomnijmy, że mecz, i to z opaską kapitana rozpocznie między słupkami - Boruc (POLSKA), będzie to dla niego 60. występ w biało-czerwonych barwach
są na boisko pozostali piłkarze biało-czerwonych, ich także witają brawa
zdecydowane oklaski, ale też pojedyncze gwizdy, gdy na murawie pojawiają się Grecy
przed meczem doszło podpisania umowy między PZPN a TVP. Telewizja publiczna nabyła na wyłączność prawo pokazywania meczów towarzyskich reprezentacji Polski do 30 czerwca 2018 roku, ma je pokazywać w otwartych kanałach
przypomnijmy, że wyłączność na mecze Euro 2016 i Mundial 2018 (eliminacje i finały) ma Polsat
Mimo że trener Nawałka nie wystawia na PGE Arenie najsilniejszego składu, przywiązują wielką wagę do pojedynku z Grekami

PRZECZYTAJ CO TRENER NAWAŁKA MÓWIŁ WIĘCEJ O ZNACZENIU MECZU Z GREKAMI
w wyjściowej "11" znajdzie się piłkarz Lechii - Borysiuk (POLSKA). Dla Ariela to 10. występ w reprezentacji, ale pierwszy w czasie, gdy jest zawodnikiem gdańskiego klubu

ZOBACZ PRZEDMECZOWY TRENING BIAŁO-CZERWONYCH

Na ławce rezerwowych mamy dwóch kolejnych biało-zielonych: Milę i Janickiego. Łącznie trener Nawałka ma jeszcze 8 potencjalnych zmienników: bramkarzy Szczęsnego i Tytonia oraz piłkarzy z pola: Szukałę. Mączyńskiego, Peszkę, Rybusa i Tuszyńskiego
Mecz w Gdańsku jest pierwszym tegorocznym sparingiem Polaków, kibice brawami witają oba zespoły na prezentacji, za chwilę hymny obu państw
Polacy w białych koszulkach, czerwonych spodenkach i białych getrach, Gracy cali na niebiesko
1'
Zaczynamy, Polacy od środka
1'
Ostry faul na Miliku (POLSKA) w środku pola
2'
Grecy, według tamtejszej prasy grają o honor. Z drugiej strony, po ostatnich meczach i m.in. porażce z Wyspami Owczymi, piłkarscy fani w Grecji zastanawiają się, jak wysoko ich kadra przegra z będącą w dobrej formie Polską
3'
Dużo gry w środku pola
4'
Dośrodkowanie w pole karne do Błaszczykowskiego (POLSKA), ten strzela, ale jest zablokowany
5'
Komorowski (POLSKA) ucierpiał w starciu z Grekiem, ale powoli podnosi się z murawy
6'
Ponownie próba gry w środku pola
7'
Milik (POLSKA) stara się wyjść z kontrą, ale faluje
8'
ponownie wzmaga się doping dla Polski, ruszył wraz z pierwszym gwizdkiem, ale ostygł po kilkudziesięciu sekundach, nie ma tutaj, jak na meczach ligowych, sektora prowadzącego doping dla gospodarzy, dlatego okrzyki rozlegało się z różnych trybun
8'
Tziolis (GRECJA) strzela z dystansu, ale obok bramki
9'
Grecy przejęli inicjatywę, ale bez zagrożenia dla Boruca (POLSKA)
9'
najpierw szmer zniecierpliwienia, a teraz już gwizdy kwitują kolejną akcję Greków
10'
Grecy na spalonym
11'
na razie spokojna gra z obu stron, Polacy wolno wymieniają piłkę głównie na własnej połowie lub w środowej strefie boiska
11'
Zbyt mocne podanie Błaszczykowskiego (POLSKA)
12'
"Polska. Biało-czerwoni" - śpiewy z dwóch przeciwległych sektorów stadionu, zza obu bramek, ale nie zostały podchwycone przez inne sektory
12'
Dośrodkowanie Katsouranis (GRECJA) ląduje za linią końcową
13'
gwizdy pod adresem Boruca (POLSKA), który wybił piłkę w aut, nie pomógł przepraszający gest polskiego bramkarza w kierunku Cionka, do którego miała trafić ta piłka
13'
wcześniej problemy z przyjęciem piłki miał Zieliński (POLSKA)
14'
wreszcie gromkie "Polska" podchwycone przez cały stadion
14'
Komorowski (POLSKA) wyglądał przez chwilę jakby grał na czas przy rogu boiska, ale... na swojej połowie
15'
Mamy duże problemy z wymianą trzech celnych podań
15'
Katsouranis (GRECJA) strzela z dystansu, świetna interwencja Boruca (POLSKA)
16'
gwizdy dla Greka przemieniły się w burzę braw dla Boruca (POLSKA)
18'
nieśmiałe "Kamil Grosicki (POLSKA) " z trybun, bo on był autorem pierwszego celnego strzału dla Polski
18'
"Polacy, my chcemy gola" - z trybun
18'
Milik (POLSKA) podaje do Błaszczykowskiego (POLSKA) pod pole karne Grajków, ale rywale odczytali jego zagranie
18'
Dośrodkowanie Grosickiego (POLSKA) wyłapuje Kapino (GRECJA)
19'
Widać, że mamy na boisku eksperymentalny skład naszej kadry
20'
teraz bez skandowania, a same, rytmiczne oklaski z trybun przez kilkadziesiąt sekund, może obudzą na razie dość apatycznie prezentujących się gospodarzy
22'
Milik (POLSKA) przejął piłkę w środku pola i podał... w aut
22'
"meksykańska fala" obiega trybuny, w ten sposób kibice umilają sobie czas podczas przerwy w grze
22'
Mamy kontuzję sędziego. Wygląda na to, że to problemy z mięśniem uda
23'
Sędzia poprosił o pomoc medyczną
24'
Szwajcarski arbiter wrócił na boisko więc wznawiamy grę
25'
Karelis (GRECJA) dostał się w pole karne i... chciał wymusić rzut karny. Sędzia pokazuje, że nie z nim takie numery
26'
Wreszcie piękna, kombinacyjna akcja Polaków. Błaszczykowski (POLSKA) dostał piłkę od Milika (POLSKA) w polu karnym, strzelił, ale prosto w bramkarza rywali
26'
Próbował dobijać Borysiuk (POLSKA), ale piłka także trafiła Kapino (GRECJA)
26'
jęk zawodu na trybunach po akcji Błaszczykowskiego (POLSKA), a potem oklaski po uderzeniu Borysiuka (POLSKA)
27'
Faul na Cionku, szansa na dośrodkowanie z wolnego w pole karne
27'
kibice domagają się podkręcenia tempa gry, Cionek (POLSKA) dostał oklaski już za sam udany pressing na połowie rywali
28'
Dośrodkowanie Milika (POLSKA) z wolnego, tuż przed bramkarzem trąca piłkę głową Cionek (POLSKA), a te przelatuje nad poprzeczką
30'
będzie zmiana arbitra głównego z powodu kontuzji Szwajcara!
30'
zgodnie z przepisami sędzią głównym został arbiter technicznym jest nim Marcin Borski z... Polski
31'
Komorowski (POLSKA) do Grosickiego (POLSKA), ten dośrodkowuje, ale zostaje zablokowany
31'
Grosicki (POLSKA) z rożnego, Grecy ponownie wybijają za linię końcową
32'
Kolejne dośrodkowanie Grosickiego (POLSKA) wyłapuje Kapino (GRECJA)
34'
Błąd Katsouranisa (GRECJA) i mamy kolejny rzut rożny dla Polski
35'
Dośrodkowanie Grosickiego (POLSKA), piłka trafia finalnie do Błaszczykowskiego (POLSKA), ten strzela sprzed pola karnego i... kolejny róg
35'
Dośrodkowanie z rożnego Grosickiego (POLSKA) ląduje na głowie Greka
36'
Ciekawa sytuacja, Karelis (GRECJA) dostaje piłkę w polu karnym Polski i strzela sobie w twarz
37'
Fountas (GRECJA) faulowany przy linii bocznej przez Błaszczykowskiego (POLSKA)
38'
Niedokładne dośrodkowanie Grosickiego (POLSKA)
39'
Grosicki (POLSKA) chyba naoglądał się Neymara w Copa America, ale technika jednak nie tak dobra jak u Brazylijczyka, a to oznacza stratę pod polem karnym Grecji
39'
Polacy podostrzyli grę, są agresywniejsi, częściej gwiżdżę też sędzia, gdy przeciw naszej drużynie, gwizdy też z trybun
40'
Dośrodkowanie na głowę Milika (POLSKA), ten strzela i... poprzeczka. Napastnik naszej kadry pokazuje sędziemu, że piłka przeszła przez linię bramkową, ale ten jest nieugięty, gramy dalej
41'
niektórzy poderwali się z miejsc z rękoma uniesionymi w geście triumfu, a innym zdarzyło się krzyknąć już "gol" przy tym strzale Milika (POLSKA)
42'
Wreszcie dobre dośrodkowanie z rożnego, ale po strzale głową jednego z naszych piłka za linią końcową
43'
Za linią boczną leży Komorowski (POLSKA), wygląda na to, że w przerwie będzie potrzebna zmiana
43'
niezbyt często to zdarza się na meczach piłkarskich, teraz na stadionowych telebimach pokazywane są teraz powtórki telewizyjne, także ta ze strzałem Milika (POLSKA)
44'
Komorowski (POLSKA) już na boisku
45'
Grosicki (POLSKA) przewrócił się bez piłki i wyżył się na trawie
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Boruc (POLSKA) zatrzymuje akcję Greków
45+2
Sędzia kończy pierwszą połowę
45+2
mimo braku goli, brawa żegnają piłkarzy, którzy właśnie udają się do szatni na 15-minutowy odpoczynek
W pierwszej połowie oglądaliśmy poznający się na boisku nowy skład Polaków i będących nieco w szoku po porażce z Wyspami Owczymi Greków. Żadnej z drużyn obecna sytuacja nie wyszła na dobre. Choć biało0-czerwoni powinni strzelić dwa gole, to Błaszczykowski (POLSKA) zamiast do siatki trafił w bramkarza, a Milik (POLSKA) w poprzeczkę. Rywale, tak jak można było się spodziewać, nie zachwycają. Co prawda próbowali strzelać i atakować, ale pytaniem pozostaje, dlaczego nie przegrywają, gdyż tak klarownych sytuacji jak nasza reprezentacja nie mieli?
"Ludzie śpią, bo i piłkarze śpią" - tak w przerwie słaby doping tłumaczył jeden z kibiców
w kuluarach meczu można usłyszeć bardziej lub mniej wiarygodne newsy transferowe, jeden z nich do bramki Lechii wprowadza Tomasza Kuszczaka. 33-latek był ostatnio piłkarzem Wolverhampton, 1 lipca będzie wolnym piłkarzem
brawa witają powracających do gry Polaków
46'
GRECJA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Papastathopoulos, w jego miejsce wchodzi Tavlaridis.
46'
POLSKA przeprowadza awizowaną już przed meczem zmianę. Boisko opuszcza Boruc, w jego miejsce wchodzi Szczęsny. Kapitanem będzie w drugiej połowie Glik
46'
aplauz pod adresem Szczęsnego, gdy spiker ogłosił, że to on wchodzi do polskiej bramki
46'
Grecy zaczynają drugą połowę
47'
Grecy przy piłce, Polacy starają się im ją odebrać
48'
Biało-czerwoni nie mogą się zorganizować
50'
Milik (POLSKA) przy piłce, ale wychodzi za linię boczną
51'
w drugiej połowie nie było jeszcze głośniejszego skandowania, natomiast sporo odzywa się trąbek i piszczałek z trybun
52'
rzut wolny skłonił publiczność do długiego skandowania "Polska"
52'
Milik (POLSKA) faulowany, dośrodkowanie z wolnego, ale w ręce Kapino (GRECJA)
53'
Tavlaridis (GRECJA) drybluje, ale tak mu się to spodobało, że w końcu zrobił o jeden zwód za dużo i stracił piłkę
55'
"wszyscy wstają i śpiewają" zza bramki, którą obecnie zajmuje grecki golkiper, ale to skandowanie nie poderwało z krzesełek innych
54'
Grecy wciąż w natarciu, Polacy popisują się umiejętnościami defensywnymi
55'
Oficjalna frekwencja 37 192 kibiców
55'
kibice sami sobie klaszczą, gdy na telebimach pokazała się bardzo dobra jak na mecz towarzyski frekwencja
55'
Wciąż czekamy na akcję biało-czerwony w ataku w drugiej połowie
55'
to wynik m.in. lepszy od ligowego rekordu frekwencji na PGE Arenie, który padł w kwietniu podczas meczu Lechia - Legia. Wówczas oficjalnie podano, że było obecnych 36,5 tysiąca kibiców
56'
trzech polskich piłkarzy intensywnie się rozgrzewa
57'
Trudno nam wyjść z własnej połowy
59'
"Polacy, my chcemy gola" - skandowanie z trybun na łuku stadionu
60'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Linetty, w jego miejsce wchodzi Mączyński.
60'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zieliński, w jego miejsce wchodzi Mila
60'
aplauz, gdy na boisko wchodzi Mila
60'
dopiero po raz trzeci w historii w meczu reprezentacji Polski gra równocześnie dwóch piłkarzy Lechii
60'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Błaszczykowski, w jego miejsce wchodzi Peszko.
61'
GRECJA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Karelis, w jego miejsce wchodzi Mitroglou.
62'
Zmiany nic nie dały, dalej gramy w środku pola
63'
trener Nawałka na środku drugiej linii w miejsce młodych piłkarzy wystawił dwóch rutyniarzy i od razu biało-czerwoni poczynają sobie śmielej
64'
"Sebastian Mila (POLSKA) " - skandowanie z trybun
64'
Wreszcie przesuwamy się bliżej pola karnego Greków
65'
Glik (POLSKA) wyskakuje do dośrodkowania z rożnego, ale fauluje
65'
Dośrodkowanie w pole karne i kolejny róg dla Polski
67'
głośno "Polska" z wielu sektorów
67'
Dośrodkowanie Mili (POLSKA), strzał z głowy, ale piłka za linią końcową
68'
Cionek (POLSKA) kasuje akcję Greków
68'
Ninis (GRECJA) strzela z dystansu prosto w Szczęsnego (POLSKA)
70'
Mila (POLSKA) skuteczny w defensywie
71'
od dokonania potrójnej zmiany przez trenera Nawałki Polska zdecydowanie zaczęła przeważać
71'
Mila (POLSKA) szukał podaniem w polu karnym Milika (POLSKA), ale Grecy przejęli piłkę
74'
"Polacy, my chcemy gola" - najgłośniejsze tej treści skandowanie w dniu dzisiejszym na stadionie
75'
Milik (POLSKA) strzela z dystansu, ale broni Kapino (GRECJA)
76'
Peszko (POLSKA) na skrzydło do Grosickiego (POLSKA), ten znalazł się pod linią boczną, ale dośrodkował niedokładnie
77'
GRECJA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fountas, w jego miejsce wchodzi Kolovos.
77'
będzie też zmiana w polskiej drużynie rozgrzewa się Rybus
78'
Mila (POLSKA) świetnie podał do Mączyńskiego (POLSKA), ten został zablokowany w polu karnym i czekał na rzut rożny oglądając swoje buty... a Grecy grali dalej
78'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milik, w jego miejsce wchodzi Rybus.
79'
głośne "Polska" z trybun
79'
gramy bez nominalnego napastnika, najbardziej wysuniętym piłkarzem jest teraz Grosicki (POLSKA)
79'
Faul na Rybusie przy linii bocznej, szansa na dośrodkowanie w pole karne Greków
80'
Z akcji ofensywnej Polaków wyszedł aut dla Greków
81'
Peszko (POLSKA) do Grosickiego (POLSKA), ale ten wpada w greckiego obrońcę
82'
Ostry faul Borysiuka (POLSKA) i reprymenda od sędziego
83'
Grecy wywalczyli rzut wolny, z którego będą dośrodkowywać w pole karne Polski
83'
Polacy wybijają piłkę z własnego pola karnego po dośrodkowaniu z rzutu wolnego
84'
Glik (POLSKA) rozkłada ręce, nie ma do kogo podać piłki
86'
POLSKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Borysiuk, w jego miejsce wchodzi Szukała.
86'
trener Nawałka wykorzystał limit zmian na ten mecz, oznacza to, że na trzecim kolejnym powołaniu kadry szansy zadebiutowania w reprezentacji nie otrzymał Janicki, mimo że stoper Lechii jest regularnie powoływany od listopada ubiegłego roku
87'
Rybus (POLSKA) wbiega w pole karne, drybluje i mamy z tego tylko rzut rożny
87'
Ponownie Rybus (POLSKA) w "16" Greków i ponownie tylko rożny
88'
jeszcze zrywa się doping "Polska"
88'
Kolejny róg i piłka ląduje w rękach Kapino (GRECJA)
89'
ktoś, ale jeszcze chyba dla żartu, spróbował zaintonować: "Polacy nic się nie stało". Nikt go nie wsparł
89'
Żółtą kartką został ukarany Stafylidis (GRECJA), który faulował Rybusa
90'
Grosicki (POLSKA) w polu karnym Greków, ale zagrywa za plecy Pazdana (POLSKA)
90'
Sędzia doliczył 4 minuty
90'
trener Nawałka na pograniczu pola przewidzianego dla szkoleniowca stara się jeszcze dyrygować podopiecznymi
90+2
Grecy stworzyli groźną sytuację we własnym polu karnym. To także nie przyniosło gola
90+2
gwizdy dla Grejków, którzy podają sobie piłkę na własnej połowie, a jeszcze przygotowują dwie zmiany, w tym bramkarza
90+2
Katsouranis (GRECJA) faulowany w środku pola
90+3
GRECJA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Katsouranis, w jego miejsce wchodzi Samaris.
90+3
GRECJA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapino, w jego miejsce wchodzi Vellidis.