Polska ograła Niemców w walce o MŚ

Rafał Sumowski
7 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Bartosz Jurecki był jednym z bohaterów polskiej drużyny w pojedynku z Niemcami. Wykorzystał wszystkie sześć rzutów karnych. Bartosz Jurecki był jednym z bohaterów polskiej drużyny w pojedynku z Niemcami. Wykorzystał wszystkie sześć rzutów karnych.

Polscy szczypiorniści pokonali w Ergo Arenie reprezentację Niemiec 25:24 (9:12), a z trybun wspierało ich blisko 10 tysięcy kibiców. Biało-czerwonych do zwycięstwa poprowadzili przede wszystkim Mariusz Jurkiewicz, Bartosz Jurecki i niezawodny w bramce Sławomir Szmal, który w ostatnich sekundach obronił rzut rozpaczy rywali. Po trzymającym w napięciu do samego końca spotkaniu nasza reprezentacja zapewniła sobie nikłą przewagę przed rewanżowym pojedynkiem w Magdeburgu 14 czerwca. Zwycięzca dwumeczu pojedzie na mistrzostwa świata do Kataru w styczniu 2015 roku.

POLSKA POLSKA
NIEMCY NIEMCY
Szmal - Jurkiewicz 7, B.Jurecki 6, Szyba 3, M.Jurecki 2, Orzechowski 2, Daszek 2, Chrapkowski 1, Gliński 1, Syprzak 1 oraz Bielecki, Grabarczyk, Wiśniewski
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Horacek, Novotny (Czechy)
Widzów: 9900
Heinevetter, Bitter - Kraus 5, Gensheimer 4, Groetzki 4, Glandorf 3, Wiencek 2, Kneule 2, Pekeler 2, Allendorf 1, Weinhold 1 oraz Fath, Haass, Kneer, Sellin

Zobacz ostatnią akcję meczu i radość ze zwycięstwa nad Niemcami.

Pomeczowy dwugłos trenerów
Michael Biegler Michael Biegler
MICHAEL BIEGLER (Polska): Naszym podstawowym celem było dziś zwycięstwo. Przy stanie 5:10 wyglądało to źle, ale podczas meczu udało nam się wiele rzeczy zreperować. Przy fantastycznym dopingu polskich kibiców udało nam się dziś wygrać mecz, który ze względu na stan osobowy naszej kadry wygrać było trudno.

Nie wiem czy jest sens dyskutowania o wysokości tego zwycięstwa. Prowadzimy w dwumeczu i to jest najważniejsze. Mamy tydzień by przygotować się do rewanżu, możliwe, że przystąpimy do niego we wzmocnionym składzie, jeśli wrócą kontuzjowani zawodnicy.

Zobaczymy co wydarzy się w Magdeburgu. To są dwa spotkania drużyn na absolutnie podobnym poziomie, a my prowadzimy po pierwszej połowie jedną bramką.

Martin Heuberger Martin Heuberger

MARTIN HEUBERGER (Niemcy): Gratulacje dla gospodarzy. Zaczęliśmy świetnie w obronie, mieliśmy sporo szans, by zdobywać bramki po kontrach.

Po przerwie graliśmy jednak w osłabieniu i rywale wykorzystali szansę, żeby nas dogonić. W dodatku Szmal był górą w pojedynkach z naszymi zawodnikami, mieliśmy duże problemy z pokonaniem go. Kwestia awansu to wciąż sprawa otwarta.

Pozostałe mecze eliminacyjne do MŚ 2015:
Austria - Norwegia 28:26 (15:16)
Bośnia i Hercegowina - Islandia 33:32 (14:17)

Hymn Polski przed meczem z Niemcami.

Przypomnijmy, że w środę w Ergo Arenie Polacy grali towarzysko z mistrzami świata Hiszpanami przegrywając 22:25 przy 8-tysięcznej publiczności. Przeczytaj relację z tego meczu, zobacz zdjęcia oraz wypowiedzi trenerów.
Relacja live Tuż przed sobotnim spotkaniem w Ergo Arenie odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz ZPRP oraz Miasta Gdańska, poświęcona organizacji meczów mistrzostw Europy w piłce ręcznej w 2016 roku. Zaprezentowano przy okazji logo miasta gospodarza.
Relacja live Do Ergo Areny coraz liczniej nadciągają fani szczypiorniaka. Organizatorzy spodziewają się niemal kompletu miejsc na trybunach, a to oznacza, że mecz obejrzy blisko 10 tysięcy kibiców.
Polscy kibice odśpiewali hymn zagrzewając naszych zawodników do boju. Oficjalna frekwencja na trybunach to 9900 widzów.
1'
Początek spotkania.
1'
[0:1] Bramkę zdobywa Groetzki (NIEMCY).
3'
Szmal (POLSKA) broni rzut karny Gensheimera (NIEMCY)!
3'
Wielkie brawa z trybun dla naszego bramkarza
3'
[1:1] Bramkę zdobywa Syprzak (POLSKA).
4'
Niemcy mają problem z polską defensywą, a jeśli już się przez nią przedrą, udanie interweniuje Szmal (POLSKA)
5'
Po jednym ze starć na parkiecie leży Jurkiewicz (POLSKA) opatrywany przez sztab medyczny
5'
Jurkiewicz (POLSKA) wstał, wielkie brawa od kibiców
5'
"Polska" głośno dopinguje publiczność.
6'
Bramkarz Niemiec broni rzut Syprzaka (POLSKA), a chwilę później udaną interwencją kontrę rywali zatrzymał Szmal (POLSKA)
6'
Nie trafia Bielecki (POLSKA)
6'
[1:2] Bramkę zdobywa Kraus (NIEMCY).
6'
Żółtą kartką otrzymuje Syprzak (POLSKA).
7'
[2:2] Bramkę zdobywa Gliński (POLSKA).
8'
Znów udanie broni Szmal (POLSKA)!
8'
[2:3] Bramkę zdobywa Kraus (NIEMCY).
9'
Nieudana próba dogrania Bieleckiego (POLSKA) na prawe skrzydło, Polacy tracą piłkę
9'
Po raz kolejny Niemcom na drodze stanął Szmal (POLSKA)
9'
[3:3] Bramkę zdobywa Szyba (POLSKA).
9'
[3:4] Bramkę zdobywa Wiencek (NIEMCY).
10'
Żółtą kartką otrzymuje Wiencek (NIEMCY).
11'
[4:4] Bramkę z rzutu karnego zdobywa B.Jurecki (POLSKA).
12'
[4:5] Bramkę zdobywa Glandorf (NIEMCY).
12'
Znów poderwali się polscy kibice, którzy głośna dopingują biało-czerwonych. Atmosfera w Ergo Arenie z pewnością jest godna rangi dzisiejszego meczu
12'
Żółtą kartką otrzymuje Pekeler (NIEMCY).
13'
Żółtą kartką otrzymuje Glandorf (NIEMCY).
14'
Żółtą kartką otrzymuje Gliński (POLSKA).
14'
[4:6] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Allendorf (NIEMCY).
15'
To pierwsze dwubramkowe prowadzenie w tym meczu.
15'
[4:7] Bramkę zdobywa Gensheimer (NIEMCY). Rzucał do pustej bramki, bo wcześniej wyszedł z niej Szmal, który próbował przeciąć podanie
czas
15'
Przerwa na żądanie (POLSKA).
16'
Polacy stracili trzy bramki z rzędu, czy po wysłuchaniu uwag trenera Bieglera zaczną gonić Niemców?
16'
[4:8] Bramkę zdobywa Groetzki (NIEMCY).
17'
Pudłuje M.Jurecki (POLSKA)
18'
[5:8] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA). Polacy przełamali serię 0:4
19'
[5:9] Bramkę zdobywa Glandorf (NIEMCY).
19'
[5:10] Bramkę zdobywa Groetzki (NIEMCY) kończąc kontrę po stracie piłki przez Polaków
czas
19'
20'
[6:10] Bramkę z rzutu karnego zdobywa B.Jurecki (POLSKA).
20'
Zmiana ustawienia Polski na 5-1, Wiśniewski (POLSKA) wyłącza z gry Kneule (NIEMCY)
22'
Rzut Niemców broni Szmal (POLSKA)!
22'
Daszek (POLSKA) wywalczył rzut karny
22'
[7:10] Bramkę z rzutu karnego zdobywa B.Jurecki (POLSKA).
czas
22'
Przerwa na żądanie (NIEMCY).
23'
Gwizdy z trybun, gdy przy piłce są Niemcy.
23'
Broni Szmal (POLSKA)!
23'
[8:10] Bramkę zdobywa Daszek (POLSKA). Trzecia z rzędu bramka dla Polski i pierwsza ze skrzydła
24'
[8:11] Bramkę zdobywa Wiencek (NIEMCY).
25'
Rzut karny Allendorfa (NIEMCY) broni Szmal (POLSKA)!
26'
W dobrej sytuacji pudłuje Orzechowski (POLSKA)
26'
[8:12] Bramkę zdobywa Weinhold (NIEMCY).
26'
[9:12] Bramkę z rzutu karnego zdobywa B.Jurecki (POLSKA), który na 7. metrze jest dziś bezbłędny przy czterech próbach
29'
Niemcy bronią rzut M.Jureckiego (POLSKA)
wykluczenie
29'
Weinhold (NIEMCY) otrzymuje dwuminutową karę.
30'
Daszek (POLSKA) pudłuje rzut w ostatniej akcji I połowy
30'
Koniec I połowy. Polacy przegrywają z Niemcami 9:12.
30'
Przypomnijmy, że biało-czerwoni grają dziś o jak najwyższe zwycięstwo, by wypracować jak najwyższą zaliczkę przed rewanżem w Magdeburgu.
Po pierwszej części gry zasłużenie prowadzą Niemcy, którzy skrupulatnie wykorzystywali przestoje w grze Polaków. Biało-czerwoni, gdy łapali rytm, nie do końca potrafili go wykorzystać. Najbardziej nieudany dla naszej drużyny był okres gry pomiędzy 12. a 16. minutą, gdy straciła cztery bramki z rzędu.
W przerwie meczu prowadzone są konkursy z piłka dla publiczności.
31'
II połowę rozpoczęli Polacy
31'
[10:12] Bramkę zdobywa Orzechowski (POLSKA).
32'
[11:12] Bramkę zdobywa Szyba (POLSKA).
32'
Dobre otwarcie biało-czerwonych w II połowie nagrodzili kibice.
33'
[11:13] Bramkę zdobywa Gensheimer (NIEMCY).
34'
[12:13] Bramkę zdobywa M.Jurecki (POLSKA).
34'
Na boisku leży Syprzak (POLSKA), który po nieudanym rzucie trzyma się za kolano.
34'
Syprzak (POLSKA) na ławce, ale na szczęście nie wygląda to na groźny uraz.
35'
[12:14] Bramkę zdobywa Gensheimer (NIEMCY) po efektownym podaniu za plecami
wykluczenie
35'
Glandorf (NIEMCY) otrzymuje dwuminutową karę za brzydki faul na M.Jureckim
36'
Wiśniewski (POLSKA) rzuca nad bramką
36'
[12:15] Bramkę zdobywa Groetzki (NIEMCY).
37'
[13:15] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
wykluczenie
37'
M.Jurecki (POLSKA) otrzymuje dwuminutową karę.
37'
[14:15] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
38'
Rzut Niemców broni Szmal (POLSKA), wywołując euforię na trybunach. Atmosfera w Ergo Arenie jest bardzo gorąca. Udziela się też trenerowi Bieglerowi, który skacze przy linii bocznej
39'
[15:15] Bramkę zdobywa Chrapkowski (POLSKA).
40'
Wyrównując stan meczu Polacy wywołali niesamowitą wrzawę na trybunach.
40'
M.Jurecki (POLSKA) dodatkowo "nakręca" publiczność wymachując do kibiców
41'
[16:15] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
41'
To pierwsze prowadzenie Polski w tym meczu!
czas
41'
41'
Doping kibiców sprawia, że można odnieść wrażenie, iż dach hali w Ergo Arenie za chwilę... odleci. Prowadzenie podopiecznych trenera Bieglera wywołało ogromną euforię na trybunach.
42'
[17:15] Bramkę zdobywa Szyba (POLSKA).
42'
[18:15] Bramkę zdobywa M.Jurecki (POLSKA).
43'
[18:16] Bramkę zdobywa Kraus (NIEMCY) i przerywa serię 6 trafień z rzędu dla Polski.
wykluczenie
43'
44'
Wiśniewski (POLSKA) trafia wprost w bramkarza
45'
Niemiecki golkiper broniąc rzut wpadł pod... bandę reklamową za bramką
46'
[19:16] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
46'
[19:17] Bramkę zdobywa Kraus (NIEMCY).
47'
Orzechowski (POLSKA) trafia w słupek
48'
[19:18] Bramkę zdobywa Kneule (NIEMCY).
48'
Na parkiecie leży B.Jurecki (POLSKA)
48'
Z trybun głośne wsparcie: "Bartek Jurecki" - śpiewają kibice
48'
Jurecki wstaje w asyście sztabu medycznego. Gromkie brawa od kibiców
48'
"Polska, biało-czerwoni" z trybun
48'
Gliński (POLSKA) po świetnym przechwycie ruszył do kontry i boleśnie uderzył biodrem o parkiet. Znów musi interweniować sztab medyczny polskiej reprezentacji.
48'
Gliński (POLSKA) udał się na ławkę rezerwowych. Na szczęście biegiem, co znaczy, że nie nabawił się urazu
49'
[19:19] Bramkę zdobywa Kraus (NIEMCY).
50'
Pomocy sztabu medycznego potrzebuje Groetzki (NIEMCY). Zawodnik udał się do szatni przykładając ręcznik do twarzy.
wykluczenie
51'
Sellin (NIEMCY) otrzymuje dwuminutową karę.
51'
[20:19] Bramkę z rzutu karnego zdobywa B.Jurecki (POLSKA). Wciąż jest bezbłędny
51'
Szmal (POLSKA) broni rzut Glandorfa (NIEMCY)
52'
Ponownie udanie interweniuje Szmal (POLSKA)
52'
[21:19] Bramkę zdobywa Orzechowski (POLSKA).
53'
Po raz kolejny od straty bramki uchronił Polaków Szmal (POLSKA).
54'
"Polska" - dopingują głośno kibice, którzy do Ergo Areny zjechali z całego kraju, co widać po nazwach miejscowości na biało-czerwonych flagach.
wykluczenie
54'
Wiencek (NIEMCY) otrzymuje dwuminutową karę za faul na Orzechowskim
54'
Kontra Niemców po błędzie B.Jureckiego (POLSKA), ale w pojedynku sam na sam z Gensheimerem (NIEMCY) górą był Szmal (POLSKA)!
55'
[22:19] Bramkę zdobywa Daszek (POLSKA).
56'
[22:20] Bramkę zdobywa Glandorf (NIEMCY).
56'
[22:21] Bramkę zdobywa Gensheimer (NIEMCY).
56'
[23:21] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
57'
[23:22] Bramkę zdobywa Pekeler (NIEMCY).
57'
[24:22] Bramkę zdobywa z rzutu karnego B.Jurecki (POLSKA).
58'
[24:23] Bramkę zdobywa Pekeler (NIEMCY).
wykluczenie
58'
Chrapkowski (POLSKA) otrzymuje dwuminutową karę.
58'
[24:24] Bramkę zdobywa Kneule (NIEMCY).
czas
59'
59'
Kocówkę spotkania publiczność ogląda na stojąco
60'
30 sekund do końca meczu, przy piłce Polacy
60'
Faulowany B.Jurecki (POLSKA)
60'
13 sekund do końca gry.
60'
[25:24] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA).
czas
60'
60'
Na zdobycie wyrównującej bramki Niemcy będą mieli 5 sekund.
60'
Szmal (POLSKA) broni ostatni rzut Niemców!
60'
Koniec meczu. Polska wygrywa z Niemcami 25:24
60'
Gromkie "Dziękujemy" od polskich kibiców.