Arka wygrała derby, Lechia i Ogniwo rozbite

jag., ras.
11 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 18:22 (11 kwietnia 2015)

Zobacz jak Dawid Banaszek otworzył wynik 41. ligowych derbów rugbistów Arki i Lechii.

W blisko 17-letniej historii derbów o ligowe punkty rugbistów Arki i Lechii takiej przewagi zwycięskiej drużyny jeszcze nie było. Gdynianie wygrali na własnym stadionie aż 44:5 (27:5). Ten wynik oznacza, że już na pięć kolejek przed zakończeniem rywalizacji w grupie mistrzowskiej "Buldogi" zapewniły sobie prawo gry w lipcowym finale. Natomiast gdańszczanie żegnają się z marzeniami o obronie tytułu, gdyż na zajęcie 2. miejsca szanse mają tylko iluzoryczne, gdyż do łodzian musieliby odrobić aż 19 punktów. W sobotę Budowlani powiększyli przewagę, wygrywając u siebie nad zdziesiątkowanym kontuzjami Ogniwem Sopot 45:5 (40:0).

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 44:5 (27:5)
Punkty
Arka:
Banaszek 14, Kwiatkowski 10, Rakowski 5, Sirocki 5, Dąbrowski 5, Plichta 5
Lechia: Wantoch-Rekowski 5

ARKA: Bartkowiak (41 Bachurzewski), Wojaczek, Bysewski 65 (Bojke) - Perzak, Podolski (60 Zdunek) - Rafał Kwiatkowski (65 Korbolewski), Grabowski. P.Dąbrowski - Szostek (70 Szyc) - Banaszek - Rakowski, Szrejber, Zaradzki (60 Simionkowski), Sirocki (63 Plichta) - Stępień

LECHIA: Witoszyńsk (75 Olszewski), Buczek (41 Wenta), Kaszuba (63 Kacprzak) - Lademann (68 Wójcik), Doroszkiewicz (68 Dabkiewicz) - Panasiuk, Płonka, Wantoch-Rekowski - Janeczko (63 Piszczek) - Lorentowicz - Zajkowski, Wilczuk (37 Rokicki), Bracik, Narwojsz (75 Mrozewski) - Robert Kwiatkowski

Żółte kartki: Perzak (Arka), Kwiatkowski, Witoszyński (Lechia).

Arka ściągnęła na derby Craiga Bachurzewskiego, ale Szkot, grający w reprezentacji Polski, rozpoczął mecz na ławce rezerwowych. Lechia postawiła na zawodników, którzy na co dzień trenują w Gdańsku.

Już w 2. minucie spotkania "Buldogi" o mały włos, a nie zaskoczyli rywali jedną ze swoich popisowych akcji. Aut w okolicach linii środkowej wyrzucił Jacek Wojaczek. W korytarzu najwyżej wyskoczył Władysław Grabowski. Następnie piłka trafiła do formacji ataku, a Szymon Sirocki zaniósł ją około 15 metrów od pola punktowego. Tam przekazał jajo Wiktorowi Zaradzkiemu, a ten nie zdążył jej dograć do drugiego centra. Przy próbie podania sędzia odgwizdał zagranie do przodu.

Kwadrans po rozpoczęciu gry miała miejsce akcja, która ustawiła grę przed przerwą. Robert Kwiatkowski otrzymał żółtą kartkę za nieprzepisowy atak na Tomaszu Stępniu. Lechia musiała grać przez 10 minut w osłabieniu, Arka otrzymała karnego, który na prowadzenie 3:0 zamienił Dawid Banaszek, a gdański obrońca nie mógł ochłonąć także poza boiskiem.

-Rugbista Lechii połamał krzesełko, które jest przewidziane dla zawodnika ukaranego czasowym wykluczeniem z gry - mówi Jakub Doroszkiewicz, kierownik gdyńskiej drużyny.

Dwie minuty później kapitalną akcją popisał się Sirocki. Przeprowadził piłkę z własnego pola 22 metrów aż na połowę rywali. W dodatku uczynił takie spustoszenie w defensywie gdańszczan, że nie zdążyła się ona już odbudować, gdy akcję po przyłożenie kontynuował Radosław Rakowski. Banaszek z podwyższenia poprawił na 10:0.

Arka poczuła się na tyle mocno, że kolejnego karnego, którego zdobyła 20 metrów od słupów rywali, zdecydowała się rozegrać do autu, choć przy tej dyspozycji kopacza, miała niemal pewne poprawę wyniku do 13. punktu. Przyłożenia nie udało się zdobyć, ale w 24. minucie był kolejny karny i to niemal z tego samego miejsca. Tym razem już zgłoszono próbę, a Banaszek podniósł prowadzenie żółto-niebieskich do 13:0.

Gdy siły na boisku się wyrównały, ładnym przekopem z własnej połowy, aż pod pole punktowe gospodarzy popisał się Dawid Lorentowicz. Arka pogubiła się po własnym aucie, do którego wrzucała piłkę, a akcję przyłożeniem zwieńczył Dariusz Wantoch-Rekowski. Po podwyższeniu Rafałowi Janeczce zabrakło pół metra, aby zdobyć 6. i 7. punkt.

Rugbiści Arki po wygranej nad Lechią i zapewnieniu sobie co najmniej tytułu wicemistrzów Polski 2015. Rugbiści Arki po wygranej nad Lechią i zapewnieniu sobie co najmniej tytułu wicemistrzów Polski 2015.
Riposta Arki była natychmiastowa i to za siedem punktów. W 32. minucie mogliśmy zobaczyć jak groźną bronią w rugby jest gra ręką, oczywiście pod warunkiem, że piłka jest przekazywana z rąk do rąk po sznurku. A taką właśnie akcje przeprowadziła formacja ataku "Buldogów". Asystował Zaradzki, a przyłożenie zdobył Sirocki.

Lechia próbowała odmienić losu meczu podkręcając agresję. Jednak efekt był odwrotny. W 36. minucie goście otrzymali drugą żółtą kartkę, a tym razem drużynę osłabił Rafał Witoszyński. Filar gdańskiego młyna i tak jednak może mówić o szczęściu. W jedynych z wcześniejszych przegrupowań uderzył Radosława Bysewskiego.

- Nasz zawodnik ma złamany nos. Mimo to zdecydował się grać dalej - mówił Maciej Stachura, szkoleniowiec "Buldogów".

Liczebną przewagę jeszcze w doliczonym czasie pierwszej połowy Arka zamieniła na kolejne przyłożenie. Banaszek z karnego kopnął w aut. Po tym stałym fragmencie gdynianie przeszli do ustawienia w maulu i przepchnęli w tej formacji rywali na pole punktowe. "Piątkę" zapisał Rafał Kwiatkowski. Wynik do przerwy z podwyższenia na 27:5 ustalił Banaszek.

Od 49. minuty 15 na 14 mogli grać lechiści, gdyż żółtą kartkę otrzymał Karol Perzak. Rugbista Arki nie tylko nie protestował przeciwko tej decyzji, ale poszedł przeprosić Marka Płonkę, z którym kilkanaście sekund wcześniej intensywnie się przepychał i to nie spodobało się sędziom.

Gdynianie bez strat przetrwali ten okres. Najmocniej im w tym czasie zagroził po indywidualnej akcji Tomasz Rokicki, który wszedł do gry tuż przed przerwą po raz pierwszy od od tournee kadry do RPA, gdzie nabawił się kontuzji.

W 62. minucie Arka zapewniła sobie punkt bonusowy. Widzieliśmy niemal kopię akcji z pierwszej połowy, gdy na pole punktowe biało-zielonych przepchnął się maul miejscowych, a ponownie przyłożenie zdobył Rafał Kwiatkowski.

Po chwili "Buldogi" zaś przepchnęli rywali na ich pole punktowe po młynie dyktowanym, a "piątkę" zapisał Paweł Dąbrowski. Dopiero wówczas po raz pierwszy z podwyższenia pomylił się Banaszek.

W końcówce obaj trenerzy wykorzystali przysługujący im limit zmian, a rugbiści byli pogodzeni z rozstrzygnięciami. Arka już dzisiaj zapewniła sobie co najmniej tytuł wicemistrzów Polski, a Lechia ma jedynie iluzoryczne szanse, by znaleźć się w finale i spróbować obronić tytuł.

Już w doliczonym czasie gry kolejne przyłożenie zdobył jeden z rezerwowych, Mateusz Plichta.

TAK GRANO W RUGBY 7 W GRUPIE PÓŁNOC JESIENIĄ

W niedzielę od godziny 10:00 na Narodowym Stadionie Rugby rozgrywany będzie czwarty turniej grupy Północ w rugby siedmioosobowym. Wśród uczestników m.in.: Arka, Lechia i Ogniwo Sopot.

Budowlani Łódź - Ogniwo Sopot 45:5 (40:0)
Punkty dla Ogniwa: Kurdelski 5
OGNIWO: Wojktuński, Rau, Wilczuk - Graban, Mokrecow - Węgierski, Irla, Krużycki - Kurdelski - Pogorzelski - Przychocki, Olszewski, Iwańczuk, Hodura - Żuk oraz Zając, Karol, Pietryk, Hałasiewicz, Elend, Gwozdecki, Rutkiewicz, Kreska

W ekstralidze sopocianie osłabieni kontuzjami po derbowym meczu z Lechią zostali rozbici przez Budowlanych. Sopocianie pojechali do Łodzi bez Piotra Zeszutka, Łukasza Szablewskiego, Łukasza Anuszkiewicza, Oleksandra Czasowskiego i kontuzjowanych wcześniej Mateusza Mrowcy oraz Roberta Rogowskiego. Szansę debiutu otrzymał natomiast 19-letni Mateusz Rutkiewicz.

Osłabienia nie były jedynym problemem sopocian. Do Łodzi dotarli z opóźnieniem, gdyż na trasie nie ominęły ich przygody.

- Złapaliśmy "gumę" i na mecz dojechaliśmy godzinę przed rozpoczęciem - mówi trener Ogniwa Karol Czyż.

Jak przyznaje szkoleniowiec, nie upatruje w tym wydarzeniu jednej z przyczyn porażki, choć przyznaje, że jego podopieczni rozpoczęli mecz nieco uśpieni podróżą. Już w 22 minucie gospodarze prowadzili 19:0, a do przerwy zaaplikowali sopocianom 40 pkt przy zerowej odpowiedzi.

- Przyjechaliśmy bez kilku podstawowych graczy i nasza siła rażenia na pewno spadła. Było dużo kombinowania, na przykład nogą grali zawodnicy, którzy zazwyczaj robić tego nie powinni. Budowlani bezlitośnie wykorzystali nasze przestoje w obronie przed przerwą. Mecz nie był jednak jednostronny, bo przyjechaliśmy nastawieni na otwartą grę i tak też było - mówi trener Czyż.

Jeśli chodzi o zdobywanie punktów, mecz wyrównał się po przerwie. W drugiej połowie padł remis, a autorem jedynego przyłożenia dla Ogniwa przy stanie 0:45 był Grzegorz Kurdelski. Niestety, sopocianom nie udała się próba podwyższenia.

- Na minus funkcjonowała u nas na pewno obrona indywidualna, ale mimo osłabień, nie położyliśmy się przed rywalem tylko graliśmy w rugby - mówi Czyż. Szkoleniowiec ma teraz dwa tygodnie na przygotowanie drużyny do derbowego meczu z Arką.

• Grupa mistrzowska
  • ARKA GDYNIA - LECHIA GDAŃSK 44:5 (27:5)
  • Budowlani Łódź - OGNIWO SOPOT 45:5 (40:0)
  • Grupa spadkowa
  • Juvenia Kraków - Orkan Sochaczew 33:30 (14:21)

• 42 8

• Bez niemieckich Samoa, z budżetem takim jak Arka (1)

Lechia to średniak ligowy. Byleby tylko nie wysłali nikogo do szpitala...

• 43 6

• Dlaczego pod kilkoma ostatnimi artykułami piszesz o niemieckich Samoa?
        Co oni mają wspólnego z Niemcami?

• 1 0

• Czy będą do kupienia koszulki (1)

44:5

• 37 5

• To nie koszykówka, więc pewnie nie,

ale może na allegro wystawią połamane krzesełko.

• 1 2

• "Myślę że mecz mógł się podobać kibicom."