Arka zorganizuje finał rugbistów

16 maja 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 18:25 (16 maja 2015)

Arka Rugby

Rugbiści Arki Gdynia odparli ataki Budowlanych i po zwycięstwie w Łodzi zdobyli prawo organizacji meczu finałowego. Na zdjęciu: Paweł Dąbrowski (z piłką) i Władysław Grabowski (z prawej) Rugbiści Arki Gdynia odparli ataki Budowlanych i po zwycięstwie w Łodzi zdobyli prawo organizacji meczu finałowego. Na zdjęciu: Paweł Dąbrowski (z piłką) i Władysław Grabowski (z prawej)

Rugbiści Arki już na trzy kolejki przed zakończeniem drugiej fazy rozgrywek ekstraligi zapewnili sobie pierwsze miejsce. W nagrodę gdynianie będą gospodarzem meczu finałowego, który na odbyć się 5 lipca. W sobotę podopieczni Macieja Stachury wygrali na wyjeździe z wiceliderem - Budowlanymi Łódź 37:12 (13:0), zdobywając również punkt bonusowy za cztery przyłożenia. W niedzielę o godzinie 13:00 na stadionie przy u. 23 Marca w Sopocie w derbach Trójmiasta Miejscowe Ogniwo zmierzy się z Lechią Gdańsk. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Punkty zdobyli
Budowlani:
Kozakiewicz 10, Sokhadze 2
Arka: Banaszek 22, Sirocki 5, Grabowski 5, Kwiatkowski 5

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Bysewski - Zdunek, Podolski (75 Mikołajczyk) - Kwiatkowski (70 Korbolewski), Grabowski, P.Dąbrowski - Szyc - Banaszek - Rakowski (75 Witt), Stępień (70 Simionkowski), Zaradzki, Sirocki - M.Dąbrowski (70 Plichta)

Arka wystąpiła w Łodzi bez trzech reprezentantów Polski, którzy ulegli kontuzjom przed tygodniem w meczu z Ukrainą: Łukasza Szostka, Karola PerzakaRafała Szrejbera. Jednak Budowlani, którzy tylko w przypadku zwycięstwa mogli zachować szanse na walkę jeszcze o 1. miejsce na koniec sezonu zasadniczego, nie wykorzystali tych absencji.

- Cała drużyna zagrała tak dobrze, że nie było widać tych absencji. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Mateusz Szyc. Nasz junior cały mecz zagrał na pozycji numer "9" i spisywał się bardzo dobrze - podkreśla Maciej Stachura, szkoleniowiec Arki.

Gospodarze specjalnie na mecz z Arką ściągnęli dwóch Gruzinów. Nika Chkhikvadze gra w trzeciej linii młyna, a znany z wcześniejszych występów w Polsce Teimuraz Sokhadze jest łącznikiem młyna. I w pierwszej połowie to tego ostatniego próbowali wykorzystać Budowlani. Przy karnych zgłaszali próby kopów na słupy, ale ich konto punktowe nadal było puste.

- Gruzin nie wykorzystał trzech karnych. Ta połowa toczyło się pod dyktando łodzian. My graliśmy pod wiatr i koncentrowaliśmy się na obronie. Wynik meczu otworzyliśmy dwoma karnymi Dawida Banaszka, a przed przerwą przyłożenie zdobył jeszcze "Baggio" - dodaje trener żółto-niebieskich.

Po piątce Szymona Sirockiego, gdyż to on nosi pseudonim od nazwiska byłego gwiazdora włoskiej piłki nożnej oraz podwyższeniu Banaszka, Arka na przerwę zeszła z prowadzeniem 13:0.

Po przerwie "Buldogi" poprawiły wynik na 23:0. Dopiero wówczas pierwsze punkty udało się zdobyć łodzianom. Jednak nie było mowy o zmianie obrazu gry. Arka pewnie kontrolowała to co dzieje się na boisku. Co więcej gdynianie pokusili się jeszcze o punkt bonusowy, gdyż kolejne przyłożenia zdobyli: Banaszek, Władysław GrabowskiRafał Kwiatkowski.

W miejscowych szeregach przyłożeniami odpowiedział jedynie dwukrotnie Tomasz Kozakiewicz, a Sokhadze potwierdził także przy podwyższeniach, że to nie był jego dzień, gdyż w tym elemencie miał 50 procent skuteczności.

- Po zmianie stron naszym sprzymierzeńcem był wiatr i grało nam się już łatwiej. Częściej niż to miało miejsce przed przerwą graliśmy na połowie rywali - ocenia trener Stachura.

Po wygranej w Łodzi z bonusem Arka powiększyła przewagę nad Budowlanymi aż do 17 punktów. To oznacza, że bez względu na wyniki w trzech ostatnich kolejkach, gdynianie znajdą się na 1. miejscu na zakończenie drugiej rundy rozgrywek. Tym samym to oni zorganizuje mecz finałowy mistrzostw Polski, w którym 5 lipca zagrają z 2. drużyną tabeli.

16 maja 2015, godz. 16:00
Budowlani Łódź

39% 158 typowań Budowlani Łódź
1% 5 typowań REMIS
60% 241 typowań ARKA Gdynia

RUGBISTA Z SAMOA WZMOCNI LECHIĘ W SOPOCIE

Rozstrzygnięcie w meczu na szczycie 16. kolejki jest także dobrym rozstrzygnięciem dla Lechii. W przypadku wygranej w niedzielnych derbach Trójmiasta gdańszczanie przedłużą teoretyczne szanse na wyprzedzenie łodzian, a tym samym na obronę tytułu.

Ogniwo nie ma nawet możliwości matematycznych awansu na 2. miejsce, ale wciąż może walczyć o najniższy stopień podium. Jednak w tym celu musi w niedzielę, na stadionie przy ul. 23 Marca pokonać lokalnego rywala. Początek gry o godzinie 13:00. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

• Grupa mistrzowska
  • Budowlani Łódź - ARKA GDYNIA 12:37 (0:13)
  • OGNIWO SOPOT - LECHIA GDAŃSK 26:20 (16:8)
  • Grupa spadkowa
  • Pogoń Siedlce - Juvenia Kraków 31:16 (14:11)
  • Posnania - Orkan Sochaczew 20:35 (17:8)

Opinie (27) 1 zablokowana

• Brawo Młodzi rugbisci Arki! Panie Stachura chyba warto stawiać na mlodziez prawda? Tylko czy musi to być wtedy jak pojawiaja się kontuzje? Chyba nie?!

• 44 6

• Brawo Arka Brawo trener Brawo chłopy (6)

do tego wyżej a z tymi młodymi nie przesadzaj
    w "15" było ich raptem dwóch

• 19 3

• Też nie przesadzaj (5)

Tylko jeden młody na 9. Szyc reszta to zawodnicy którzy od dawna grają i trenują choć niektórzy z przerwami , także z młodzieżą szału nie ma.

• 5 3

• dwoch jeszcze Dąbrowski na 15 też młody (2)