Siatkarki Atomu wygrały z Budowlanymi

21 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Niedzielny mecz w Łodzi kosztował Maret Balkestein-Grothues (nr 2) i jej koleżanki sporo sił. Niedzielny mecz w Łodzi kosztował Maret Balkestein-Grothues (nr 2) i jej koleżanki sporo sił.

Siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot pokonały Budowlanych Łódź 3:1 (26:28, 26:24, 25:23, 25:21). Spotkanie trwało prawie 2,5 godziny, a obie drużyny zapisały na swoim koncie łącznie aż 29 bloków. Wymęczone tym wyrównanym spotkaniem sopocianki czeka teraz wyjazd do Włoch na środowy mecz Ligi Mistrzyń przeciwko Nordmeccanice Piacenza.

BUDOWLANI: Polańska 10, Twardowska 3, Pycia 10, Beier 14, Vincourova 4, Grajber 8, Medyńska, Wysokińska (libero) oraz Muresan 19, Tobiasz, Woźniczka, Medyńska, Brzezińska 2

PGE ATOM TREFL: Balkestein-Grothues 23, Efimienko 2, Zaroślińska 18, Djerisilo 3, Tokarska 5, Radenkovic 2, Durajczyk (libero) oraz Miros, Damaske 8, Kaczmar, Łukasik, Cooper 8

Sopockie siatkarki do Łodzi przyjechały mając na koncie dwa zwycięstwa z rzędu w Orlen Lidze. Spotkanie z Budowlanymi było także ostatnią przygrywką przed wyjazdowym meczem rewanżowym Ligi Mistrzyń z Nordmeccanicą Piacenza. Do Łodzi z zespołem pojechała Klaudia Kaczorowska, ale ze względu na uraz nie pojawiła się na parkiecie.

Kto spodziewał się, że mimo tego osłabienia podopieczne Lorenzo Micelliego szybko załatwią sprawę i sięgną po pewną wygraną nad niżej notowanymi rywalkami, srogo się pomylił. Gospodynie rozpoczęły mecz od prowadzenia 4:0 na co sopocki szkoleniowiec zareagował prosząc o czas. Po wznowieniu piłkę w siatkę z drugiej linii posłała Katarzyna Zaroślińska i było już 5:0 dla Budowlanych.

Niemoc atomówek przełamała w końcu Ivana Djerisilo, a dzięki skutecznym blokom i błędzie rywalek po chwili przyjezdne przegrywały już tylko 4:5. Od tego momentu wynik cały czas był na styku, choć na przerwy techniczne z niewielką przewagą schodziły gospodynie. Sopocianki miały sporo problemów w przyjęciu i w końcu pozwoliły łodziankom odskoczyć na 21:17.

Sopociankom i w tej sytuacji udało się podnieść. Wykorzystały niedokładność w grze przeciwniczek i po autowym ataku Sylwii Pyci wyszły nawet na prowadzenie 23:22. Po udanym ataku Maret Balkestein-Grothues miały nawet piłkę setową, ale nie wykorzystały jej i rozpoczęła się gra na przewagi. Wygraną w premierowym secie zapewniła Budowlanym Heike Beier, która najpierw zablokowała Zaroślińską, a następnie skutecznie obiła sopocki blok.

Druga partia wyrównana była już od pierwszych akcji. Łodzianki na pierwszą przerwę techniczną zeszły prowadząc 8:6. Później po znakomitej zagrywce Daiany Muresan gospodynie prowadziły już 15:10. To właśnie Rumunka wkrótce skończyła jedną z najdłuższych wymian tego meczu posyłając piłkę w aut.

To pociągnęło za sobą szereg błędów gospodyń, dzięki którym atomówki ponownie złapały kontakt. Miejscowe nie wykorzystały piłki setowej przy 24:22. W końcówce seta sopocki zespół popisał się trzema skutecznymi blokami z rzędu i wyrównały stan meczu. Dwa pierwsze sety w Atlas Arenie trwały łącznie aż 75 minut, ale nie była to jedyna statystyczna ciekawostka. Obie drużyny zaliczyły w tym czasie łącznie aż 19 bloków.

Sporo emocji przyniosła też trzecia partia, w której PGE Atom Trefl ze stanu 7:10 wyciągnął rezultat na 19:15. Gospodynie zmniejszyły jednak straty do jednego punktu i o czas przy 19:18 poprosił trener Micelli.

Nerwówka udzieliła się obu drużynom, które obdarowały się kilkoma punktami po błędach. Łodzianki odzyskały nawet prowadzenie, ale później znów sprezentowały punkt przyjezdnym. Seta atakiem po dłuższej wymianie zakończyła Magdalena Damaske.

Czwarty set rozpoczął się od czerwonej kartki dla trenera gospodyń Jacka Pasińskiego. Sopocianki rozpoczęły od 2:0 i starały się jak najszybciej skończyć mecz. Łodzianki nie odpuszczały i ta odsłona nie różniła się od innych. Atomówki prowadziły nieznacznie na obu przerwach setowych, ale cały czas nie mogły zbudować większej przewagi.

Udało się po ataku Damaske na 21:18. O emocjonującą końcówkę zadbała m.in. Muresan posyłając asa serwisowego (22:21 dla Atomu). O czas poprosił trener Micelli, a blok rywalek obiła Zaroślińska. Następnie błąd popełniła Polańska, a piłkę meczową wykorzystała MVP spotkania Balkestein-Grothues.

Spotkanie trwało prawie 2,5 godziny. Sopockie siatkarki, które w czterech setach aż 11 punktów zdobyły blokiem (jeszcze więcej, bo aż 18 zapisały na swoim koncie rywalki), włożyły w ten mecz sporo sił. Czas na ich zregenerowanie będzie do środy, kiedy Atom zagra we Włoszech, ale to już w podróży. Prosto z Łodzi sopocianki udały się do Warszawy skąd w poniedziałek odlecą do Piacenzy.

Wyniki 19 kolejki

• Budowlani Łódź - PGE ATOM TREFL SOPOT 1:3 (28:26, 24:26, 23:25, 21:25)
  • KSZO Ostrowiec - Developres SkyRes Rzeszów 1:3 (15:25, 25:23, 12:25, 25:27)
  • Aluprof Bielsko-Biała - Chemik Police 3:0 (25:22, 25:20, 25:23)
  • PTPS Piła - Pałac Bydgoszcz 0:3 (23:25, 23:25, 23:25)
  • Legionovia Legionowo - Polski Cukier Muszynianka Enea 1:3 (18:25, 18:25, 25:22, 8:25)
  • Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław przełożony na 2 marca

Opinie (5) 1 zablokowana

• I kolejna wygrana!

Brawo dziewczyny :) Dużo walki,
    długie wymiany, ale 3 pkt nasze.
    Wiadomo było że mecz w Łodzi lekki nie będzie, tym bardziej że u nas po zaciętej grze wygraliśmy tylko 3-2.
    Teraz czas na Włoszki ;)

• 12 3

• Pytanie do sztabu trenerskiego

Cytat: "Do Łodzi z zespołem pojechała Klaudia Kaczorowska ale ze względu na uraz nie pojawiła się na parkiecie". Pytanie: to po co tam pojechała jak i zapewne do Włoch? Nie lepiej było zostać w domu i porządnie wyleczyć kontuzję przed decydującymi meczami? Wycieczka krajoznawcza?