1 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Składy: #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Energa Wybrzeże Gdańsk. Dotrzymali słowa
Krystian Pieszczek w kasku czerwonym. Krystian Pieszczek w kasku czerwonym.

Siedem najlepszych młodzieżowych duetów rywalizować będzie w piątek w Gdańsku w finale Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Gospodarze celują w podium, ale faworytami są bracia Pawliccy, reprezentujący ... WTS Nice Warszawa, a przymierzani przed sezonem również do Lotosu Wybrzeża. Początek zawodów o godzinie 18.00.

Oprócz Ekip z Gdańska i Warszawy o medale walczyć będą żużlowcy: Polonii Bydgoszcz, Stali Gorzów, Unii Leszno, Włókniarza Częstochowa i ZKŻ Zielona Góra. Gdańszczanie wystąpią w składzie: Damian Sperz, Krystian Pieszczek, Marcel Szymko. Atutem gospodarzy będzie zapewne tor, choć i tak do faworytów nie należą. Za takich uznawane są pary klubów ekstraligowych i zespół warszawski.

Zresztą WTS Nice Warszawa jest tworem dość specyficznym. Przemysław i Piotr Pawliccy, którzy go reprezentują startują na co dzień w Polonii Piła, dokąd zostali wypożyczeni z Unii Leszno.

- Jedziemy w Gdańsku więc myślę, ze moja forma na tym torze będzie dobra. To są zawody parowe, sukces w nich zależeć będzie od dobrej współpracy na torze pomiędzy mną a Krystianem i Marcelem. Jedziemy w finale po to by w nim zwyciężyć, po to by nawiązać do sukcesu gdańskiego klubu sprzed lat - powiedział dzień przed zawodami Damian Sperz.

Gdański junior przyznaje, że już "dogadał się" z maszynami, w których zamontowano nowe tłumiki. jednak widać wyraźnie, że koszty obsługi tego sprzętu są wyższe, dużo wyższe - dodał.

Gdańszczanie być może "na papierze" nie są faworytami turnieju ale ... przemawia za nimi historia. Po raz ostatni - i jak dotąd jedyny - kiedy finał MMPPK organizowany był w Gdańsku reprezentanci Wybrzeża nie znaleźli sobie równych.

W roku 1989 na najwyższym stopniu podium stanęli Jarosław Olszewski, Tomasz GollobJarosław Kalinowski. Gdańszczanie zdobyli łącznie 21 punktów. Olszewski zdobył 11 "oczek", Gollob 10 zaś Jarosław Kalinowski był rezerwowym i nie wystartował. Łącznie rywalizowało 6 ekip. Srebrne medale wywalczyli żużlowcy Stali Gorzów, Piotr Świst zdobył komplet, 15 punktów, zaś na najniższym stopniu podium stanęli żużlowcy z Zielonej Góry. Ciekawe czy w obsadzie tegorocznego finału jest jakiś przyszły mistrz świata?

Turnieje MMPPK mają, w stosunku do historii speedway'a w Polsce, dość krótką historię - pierwsze tego typu zawody rozegrano w 1980 roku. W Bydgoszczy triumfowała para miejscowej Polonii - Krzysztof Głowacki, Zbigniew Bizoń. Gdańszczanie zajęli wówczas 4 miejsce. Kolejne tego typu zawody rozegrano w 1983 roku. Zawodnicy Wybrzeża, z naszej "złotej" drużyny młodzieżowej spisali się już lepiej i zajęli drugie miejsce. Medale wywalczyli: Dariusz Stenka (13+3 pkt.) i Piotr Żyto (9 pkt.). Wreszcie trzecim i jak dotąd ostatnim medalem dla gdańszczan w MMPPK było srebro w 2000 roku wywalczone w Pile przez Krzysztofa Cegielskiego (13 pkt.), Pawła Duszyńskiego (10 pkt.) i Pawła Stormowskiego (ns.).

21. Kacper Rogowski

Turniej na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się w piątek o 18.00. Oprócz rywalizacji sportowej kibiców zachęci na pewno atrakcyjna cena biletów, wejściówki kosztować będą pięć złotych. Jak informuje klub posiadacze karnetów na zawody wchodzą za darmo.

Opinie (25) 4 zablokowane

• byle nie padało a miejmy nadzieje będą fajne i ciekawe zawody

• 7 1

• Hmm wstęp powinien być na program (5zł) a nie że bilet piątke i program tyle samo ; )

• 4 3

• speedway

do boju lotosy.

• 1 6

• ciekawe kto kogo zaskoczy lub co zaskoczy?

• 0 1

• Za drogo...

Klub powinen każdemu widzowi dopłacać 10 zł, dawać program, kiełbaskę i dwa piwa i poduszkę pod tyłek. A koszty zawodów powinni pokryć Marsjanie, bo oglądaja za friko.

• 4 4

• (1)

Czemu nie piszą o Zetterstroemie że miał dużego `dzwona` w Danii, stracił przytomność na chwile i miał wstrząs mózgu!!!

• 0 2

• Pojedzie w Lonigo w eliminacjach GP. W Łodzi nie jedzie, a mecz z Grudziądzem dopiero za dwa tygodnie, więc dojdzie do siebie.

• 0 1

• Ktoś ma info czy otworzą cały stadion czy znowu jak kurczaki w klatce na jednej prostej ??!!!!!!!!!

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 2 0 0 2 -29 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.