Rugby: Finał w Łodzi, o brąz w Sopocie

18 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 19:34 (18 czerwca 2016)

Rugbiści Lechii przegrali na boisku AWFiS z Budowlanymi 7:12 (7:7). Ten wynik oznacza, że gdańszczanie skończyli drugą fazę rozgrywek na 2. miejscu i na finał ekstraligi muszą jechać do Łodzi. Mecz o złoto rozpocznie się 24 czerwca o 18:30. Natomiast 25 czerwca, ale bez określonej jeszcze godziny, Ogniwo Sopot zagra o brązowy medal z Arką Gdynia. W sobotę te drużyny również na stadionie przy ul. Jana z Kolna stoczyły zacięty pojedynek. Wygrali gospodarze 29:25 (17:3).

Lechia Gdańsk - Budowlani Łodź 7:12 (7:7)
Punkty zdobyli:
Lechia:
Aleksiej Nowokreszczenow 5, Rafał Janeczko 2
Budowlani: Łukasz Żórawski 7, Witalij Kramarenko 5

LECHIA: Kaszuba (56 Janiec), Buczek (68 Wenta), Witoszyński (41 Kacprzak) - Nowak (60 Krysztofiak), Lademann (56 Paul) - Zdun (60 Pawłowski), Olszewski, Nowokreszczenow - Janeczko (70 Piszczek) - Popławski - Wójtowicz, Wilczuk, Bracik, Kwiatkowski - Krasnodemski (41 Narwojsz)

Stawką meczu przy ul. Górskiego było prawo organizacji finału. Lechia musiała wygrać, Budowlanym wystarczył remis. Gospodarzy wzmocnił Grzegorz Janiec, choć zawodnik pierwszej linii, na co dzień występujący we Francji, nie wyszedł w pierwszej "15".

- Mecz był wyrównany. Byliśmy w nim najbliższej rywali z trzech tegorocznych pojedynków. Może w pierwszej połowie zagraliśmy zbyt zachowawczo, ale dziękuję drużynie za podjętą walkę i wykonaną pracę na boisku. Popełniliśmy jeszcze za dużo błędów. Do części z nich zmusili nas rywale, inne były niewymuszone. Za dużo też w grze było przestojów. Sędzia dyktował dużo karnych, co pozwalało Budowlanym na oddech i ponowne ustawienie szyków obronnych. Szkoda, gdyż tego dnia łódzka drużyna nie była aż taka szczelna i można było przez nią skuteczniej się przedzierać. W 2-3 sytuacjach była szansa na punkty - ocenia Paweł Lipkowski, szkoleniowiec biało-zielonych.
Lechia jedyne przyłożenie zdobyła po akcji młyna. Udało się to Aleksiejowi Nowokreszczenowi, a z podwyższenia na 7:0 trafił Rafał Janeczko. Jednak na przerwę drużyny zeszły przy remisie. W roli głównej wystąpił młyn, a jajo na pole punktowe gospodarzy zaniósł Łukasz Żórawski. On też celnie kopnął z podwyższenia.

O losach meczu zadecydowała akcja z 60. minuty. Przyłożenia dla gości zdobył Witalij Kramarenko. Co prawda Lechia do końca meczu starała się odrobić straty, ale nie udało jej się już zdobyć punktów. Nie można było dostać się na pole punktowe rywali, ani też powodzenie nie przyniósł karny, którego Janeczko kopał z dość znacznej odległości od celu.

- Finał odbędzie się w Łodzi, Budowlani wygrali z nami trzy ostatnie mecze i oni są teraz faworytami do złota. Ale my w żadnym wypadku nie kapitulujemy. W tych spotkaniach zawsze był kontakt, a to pokazuje, że jesteśmy gotowi, aby w decydującym pojedynku podjąć walkę o zwycięstwo - zapewnia trener Lipkowski.
Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich meczach w tym roku Lechia przegrywała: 9:15 w Łodzi) oraz 16:22, gdy rolę gospodarza pełniła w Sopocie. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku gdańszczanie wygrali z Budowlanymi, i to na wyjeździe - 30:20.

Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 29:25 (17:3)
Punkty zdobyli
Ogniwo:
Wojciech Piotrowicz 19, Adam Piotrowski 5, Piotr Zeszutek 5
Arka: Dawid Banaszek 15, Arkadiusz Zdunek 5, Tomasz Stępień 5

OGNIWO: Wilczuk, Rau, Mokrecow (60 Wojtkuński) - A.Piotrowski, Zeszutek - Powała-Niedźwiecki, D.Kornath, Graban (65 Nitschke) - Pogorzelski (71 Kreska) - Piotrowicz - Czasowski, Najdul, Szczepański, Hodura - Żuk

ARKA: Kwiatkowski, Podolski, Bartkowiak - Perzak, Zdunek - Zypper, Raszpunda (35 Simionkowski), Grabowski - Szostek (72 Szyc) - Banaszek - Rakowski, Plichta, Zaradzki, Sirocki - Stępień

W Sopocie zagrały drużyny o prawo organizacji meczu o brąz. Ogniwu wystarczył remis, Arka musiała wygrać. Pierwsza połowa wskazywała, że "Buldogi" poddadzą się bez walki. Nic mylnego. W ostatniej akcji meczu to gdynianie mogli zdobyć przyłożenie na wagę zwycięstwa.

- Był to mecz o dwóch różnych połowach. Po zmianie stron Arka odzyska swój rytm gry. Był karny za karnego, przyłożenie za przyłożenia. My graliśmy jakby trochę w letargu. W ostatniej akcji meczu rywale byli blisko przyłożenia, ale popełnili błąd podania do przodu - relacjonuje Karol Czyż, szkoleniowiec Ogniwa.
Pojedynek doskonale ułożył się dla gospodarzy. Już w 10. minucie prowadzili 10:0 po przyłożeniu Piotra Zeszutka i dwóch celnych kopach Wojciecha Piotrowicza (podwyższenie, karny). Potem sopocka "10" wykorzystała kolejne podwyższenie po "piątce" Adama Piotrowskiego. Przed przerwą Arka odpowiedziała tylko karnym Dawida Banaszka.

Po zmianie stron Ogniwo próbowała utrzymywać przewagę karnymi Piotrowicza. Jednak gdy Arka zdobyła dwa przyłożenia, a kopaczowi gospodarzy przy stałych fragmentach gry dotrzymał Banaszek, w 67. minucie Arka zbliżyła się na 22:23.

Jeszcze na 5 minut przed końcem było 26:25. W 79. minucie z karnego końcowy wynik ustalił Piotrowicz, który tego dnia był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku. Na jego 19 punktów złożyło się 5 karnych i 2 podwyższenia.

Pojedynek o brązowy medal rozegrany zostanie w sobotę, 25 czerwca. Godzina określona zostanie w terminie późniejszy.

- Czekamy na wynik piłkarzy podczas Euro 2016. Nie chcemy grać w tym samym czasie, co mecz 1/8 finału we Francji - dodaje sopocki szkoleniowiec.

8 Posnania 20 1 0 19 147:669 -5

* Posnania nie przystąpiła do rundy wiosennej.

Tabela wprowadzona: 2016-06-20

Wyniki 20 kolejki

• Grupa mistrzowska
  • LECHIA GDAŃSK - Budowlani Łódź 7:12 (7:7)
  • OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 29:25 (17:3)
  • Grupa spadkowa
  • Pogoń Siedlce - Skra Warszawa 78:5 (52:5)
  • Posnania - Orkan Sochaczew 0:25 (walkower)

• (8)

Tak jak pisalem wczesniej pierwsza lodz druga lechia trzecia bedzie arka , ogniwo skonczy bez medalu

• 6 21

• (7)

Zawsze lechia z dużej litery.Ognieo też. A arka,źle się kojarzy.

• 10 9

• Wypowiedz godna kibica rugby (6)

Jak już to z wielkiej litery, to raz, a dwa sam napisałeś nazwe klubu z małej ...

• 9 2

• (5)

niestety mamy tylko małe i duże litery, czyli Ogniwo, Arka i Lechia zawsze piszemy dużą literą