Basket 90 zakończył sezon na ćwierćfinale

2 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Po porażce z MKS Polkowice wśród koszykarek Basketu 90 Gdynia zapanował smutek. Po porażce z MKS Polkowice wśród koszykarek Basketu 90 Gdynia zapanował smutek.

Nie udało się koszykarkom Basketu 90 przedłużyć sezonu Tauron Basket Ligi Kobiet. W drugim meczu ćwierćfinału play-off uległy MKS Polkowice 68:70 (19:21, 13:20, 22:12, 14:17) i zakończyły rywalizację do dwóch zwycięstw 0:2. W hali GCS drużyna Katarzyny Dydek walczyła do ostatniej akcji, w której jednak Ashley Shields nie udało się oddać rzutu. Zawodniczki Basketu 90 nie rozjeżdżają się jednak do domów. W dniach 16-17 kwietnia zagrają w turnieju Final Four EEWBL w Rydze.

BASKET 90: Shields 14 (2x3), Skerović 12 (2x3, 5 zb., 9 as.), Kotnis 10 (1x3, 6 zb.), Johnson 10 (6 zb.), Jakubiuk 6 (5 zb,) oraz Malone 11, Rembiszewska 5 (1x3), Troina 0, Suknarowska 0, Podgórna 0

MKS: Greene 18 (1x3, 10 zb.), Skobel 14 (2x3), Stankiewicz 11, Michael 11 (1x3), Adams 2 (5 as.) oraz Majewska 7 (5 zb.), Schimdt 4, Diaz 3 (1x3), Nowacka 0, Kaczmarska 0

Po pierwszym meczu ćwierćfinału koszykarki Basketu 90 stanęły pod ścianą. Jeśli chciały przedłużyć sezon ligowy choć o jeden mecz musiały w sobotę pokonać po raz pierwszy w sezonie MKS Polkowice. W poprzednich trzech starciach górą zawsze była drużyna Vadima Czeczuro.

Drugi mecz ćwierćfinału play-off gdyński klub zorganizował w hali Gdyńskiego Centrum Sportu, czyli w obiekcie rezerwowym. W nim drużyna Katarzyny Dydek prezentowała się w tym sezonie bardzo dobrze. Pokonała m.in. Wisłę Can-Pack Kraków, a prezes Bogusław Witkowski przy okazji zaczął wspominać dobre czasy i triumfy osiągane w tej hali przed laty. Aby choć trochę do nich nawiązać i grać dalej o medale trzeba było wygrać z MKS.

Od czterech punktów z rzędu sobotnią rywalizację zaczęła Ashley Shields. Amerykanka wypadała fatalnie w poprzednim meczu, będąc praktycznie bez okazji rzutowych. Po niej trafienie z szybkiego ataku dołożyła Jelena Skerović i gdynianki prowadziły 6:3. To one były bardziej wszechstronne w ataku. Kolejne punkty Paris Johnson oraz Anety Kotnis i w połowie kwarty Basket 90 prowadził 13:9. Niestety zespół Dydek nie utrzymał prowadzenia do końca kwarty. A punkty Marie Malone tuż przed ostatnią syreną w tej części meczu tylko zniwelowały stratę do 19:21.

Pierwsza odsłona meczu miała zatem podobny przebieg do tej z poprzedniego spotkania. Wówczas po niej MKS zdominował Basket 90 i przejął kontrolę nad spotkaniem. Pierwsze 3 min. drugiej kwarty w hali GCS gospodarz przegrał 0:9. Gdynianki obudziło dopiero trafienie Kotnis (21:30). Po nim wolne dołożyła Shields i jej drużyna zaczęła wracać do gry. Nie była jednak w stanie dogonić MKS do końca połowy. Ta zamknęła się przy prowadzeniu przyjezdnych 41:32.

Gdyniankom udało dogonić się MKS w trzeciej kwarcie. Basket 90 w końcu wzmocnił defensywę i ponownie zaczął grać zespołowo. Drogę piłce do kosza wskazały najpierw Kotnis - trójka i Johnson, a następnie za trzy trafiła także Shields (40:41). W 25. min. dzięki punktom Anny Jakubiuk gdynianki wróciły na prowadzenie (44:43). Powiększyły je pod koniec tej części gry, gdy trzy punkty z wolnych dołożyła Malone (52:49). Z nią Basket 90 wszedłby w ostatnią kwartę, ale na zakończenie wcześniejszej spod kosza pierwsze punkty w meczu zdobyła Corin Adams (54:53).

Ostra walka o półfinał lub przedłużenie sezonu toczyła się przez ostatnie 10 minut. Od połowy czwartej kwarty pierwsze skrzypce zaczęła grać była rzucająca Basketu 90 Angelika Stankiewicz. Zdobyła 9 pkt z rzędu dając MKS prowadzenie 67:60. Jej koncert przerwała dopiero w 39. min. Skerović. W kolejnej akcji wyczyn rozgrywającej powtórzyła Amalia Rembiszewska, dla której był to dopiero czwarty celny rzut w sezonie zza linii 6,75 m.

Gdynianki miały także kolejną akcję, tym razem mogącą dać im prowadzenie, ale faul w ataku popełniła Skerović, a punktami odpowiedziała Nikki Greene (66:69). Po tym piłkę w swoje ręce wzięła Shields i również trafiła (68:69). Po przerwie dla Czeczuro Rembiszewska sfaulowała Agnieszkę Majewską. Ta trafiła tylko jednego wolnego, a Basket 90 otrzymał ostatnią akcję do doprowadzenia do dogrywki. W niej piłkę straciła Shields i tak zakończył się sezon w TBLK dla gdyńskiego klubu.