Koszykarki Basketu uległy po dogrywce

11 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Koszykarki Basketu Gdynia nie dały rady Ślęzie Wrocław w dogrywce. Na zdjęciu najskuteczniejsza w zespole Kateryna Dorogobuzowa. Koszykarki Basketu Gdynia nie dały rady Ślęzie Wrocław w dogrywce. Na zdjęciu najskuteczniejsza w zespole Kateryna Dorogobuzowa.

Koszykarki Basketu dzielnie walczyły nie przez 40, ale aż 45 minut, aby pierwszy mecz tego sezonu na własnym parkiecie zwieńczyć zwycięstwem. Niestety, choć dostarczyły wielkich emocji w pojedynku ze Ślęzą Wrocław to z parkietu zeszły pokonane. O wszystkich zdecydowała dogrywka. Gdynianki przegrały 72:77 (15:16, 22:17, 13:16, 14:15, d. 8:13). Najwięcej, 20 punktów dla gospodyń zdobyła Kataryna Dorogobuzowa.

BASKET: Dorogobuzowa 20 (3x3, 8 zb.), Simon 8, Stankiewicz 7 (5 as.), Jakubiuk 7 (1), Naczk 6 (1), oraz Adamowicz 13 (2), Miłoszewska 7 (1), Różyńska 4

ŚLĘZA: Player 29 (3x3, 7 zb.), Brown 14 (12 zb.), Pawlak 9 (5 as., 5 st.), Bandyk 9 (10 zb.), Śnieżek 9 oraz Głocka 4, Czarnecka 2, Mistygacz 1, Jasnowska, Stachnik

Gdynianki u siebie próbowały zatrzeć kiepskie wrażenie, które spowodował przed tygodniem pogrom w Krakowie, ale tylko w pewnym stopniu im się udało. Gospodynie zebrała brawa za walkę, dostarczone emocje, ale komplet punktów pojechał do Wrocławia.

BASKET PRZEGRAŁ NA INAUGURACJĘ RÓŻNICĄ 59 PUNKTÓW

Ślęza w wyjściowej piątce zaprezentowała aż trzy koszykarki, które niegdyś grały w Gdyni: Paulinę Pawlak, Agnieszkę ŚnieżekKingę Bandyk. W pierwsze akcji meczu strata przydarzyła się najbardziej doświadczonej z tego tercetu.

Inauguracyjnej punkty dla gospodyń w tym sezonie we własnej hali zdobyła Anna Jakubiuk. W 2. minucie jej trójka dała Basketowi prowadzenie 3:2. Po kolejnej akcji 20-latki było jeszcze 5:4 dla gdynianek. Szkoda tylko, że przez pierwsze cztery minuty żadna z jej koleżanek nie potrafiła posłać piłki do kosza. Dlatego Ślęza odskoczyła na 9:5.

Wrocławianki jednak poczuły się dość pewnie. W krótkim czasie popełniły pięć strat, co przywróciło Basket do meczu. Dwa razy z rzędu trafiła Angelika Stankiewicz, a po akcji wprowadzonej do gry z ławki Dominiki Miłoszewskiej znów wynik był korzystny dla gdynianek 11:9.

Jednak pierwsza kwarta zakończyła się nieznaczną przewagą przyjezdnych (16:15) po punktach m.in. eksgdynianiek Śnieżek i Bandyk. W tej odsłonie mocną stroną Ślęzy była skuteczność. Z gry miały ponad 70 procent.

W drugiej kwarcie podopieczne Radosława Czerniaka nadal prześcigały się w błędach (łącznie aż 13 do przerwy), co pozwoliło Basketowi dwukrotnie odskoczyć na różnicę 6 punktów (24:18, 26:20).

Trudno jednak było ustabilizować grę na tym poziomie skoro podopieczne Vadima Czeczuro za dwa trafiały ze skutecznością około 40 procent, a na tablicach ustępowały rywalkom (15:22 w zbiórkach do przerwy). Ponadto agresywna obrona wiązała się z faulami i dość szybkimi rzutami wolnymi dla rywalek.

W 16. minucie właśnie po wolnych Jhasmin Player dała znów prowadzenie Ślęzie (28:26). Przed przerwą przyjezdne miały możliwość rzucania w takiej sytuacji aż 18 razy (ale nie były zbyt precyzyjne, 12 celnych), gdy gdynianki wywalczyły tylko 2 wolne.

Ostatecznie pierwszą połowę wygrał Basket (37:33) dzięki rzutom za trzy. W ostatniej minucie przed zejściem do szatni zza łuku trafiły: Monika NaczkKateryna Dorogobuzowa. Ukrainka już wówczas miała na koncie 12 punktów i wspólnie z Player była najlepiej punktującą zawodniczką po dwóch kwartach.

Drugą połowę obie drużyny rozpoczęły nerwową. Dopiero pod koniec drugiej minuty wynik punktowy zmieniła Kelsey Simon i gospodynie miały znów 6 punktów w zapasie.

Jednak w 27. minucie znów mecz zaczynał się niemal od nowa, gdyż zrobiło się 43:43 po "trójce" Player. Był to dopiero drugi celny rzut zza łuku Ślęzy i drugi, który należał do Amerykanki.

Dorogobuzowa kilkanaście sekund później także odpowiedziała "trójką" i obie zawodniczki miały znów identyczny dorobek (po 17 punktów). Po pół godzinie gry gdynianki miały nieznaczną przewagę (50:49).

Początek ostatniej kwarty był popisem Julii Adamowicz. 20-latka zdobyła 6 punktów z rzędu, kolejno trafiając z: wolnego, zza łuku oraz z półdystansu. 56:49 to było najwyższe prowadzenie, które tego dnia objęły gdynianki.

Niestety, trzy następne minuty Basket przegrał aż 2:10! Przy wyniku 58:59 trener Czeczuro wziął czas.

Po powrocie do gry Simon wywalczyła wolne, które zamieniła na dwa punkty. Jednak, gdy do końca meczu pozostało ponad 5 minut, Amerykanka zaliczyła piąty faul i już nie mogła pomóc koleżankom. Potem jeszcze przed czasem mecz kończyły także: Miłoszewska i Angelika Stankiewicz. To był spory kłopot, gdyż szkoleniowiec Basketu tego dnia grał tylko ósemką zawodniczek.

Natomiast w Ślęzie przedwcześnie grę zakończyła Bandyk, która jednocześnie straciła szansę na double-double, gdyż do 10 zbiórek dołożyła "tylko" 9 punktów.

Na 103 sekundy przed końcem miejscowe po "trójce" Adamowicz wyszły na prowadzenie 64:61. Nie zdołały "dowieźć" korzystnego wyniku do końca. Trzy wolne wykorzystała Player, doprowadzając do remisu. Mecz w ciągu 40 minut na korzyść przyjezdnych mogła rozstrzygnąć jeszcze Pawlak, ale ona spudłowała dwukrotnie z wolnych.

Doszło do dogrywki, w której Ślęza wygrała z osłabionym, grającym bez żadnej zmiany Basketem 77:72. Dorogobuzowa też nie dotrzymała kroku Player w walce o miano najlepiej punktującej koszykarki spotkania.

Powiedzieli na konferencji prasowej:
Radosław Czarniak (trener Ślęzy): Gratuluję drużynie z Gdyni zaciętej walki przed 40 minut. Przyjeżdżając tu wiedzieliśmy, że czeka nas trudny mecz i tak też było. Mam nadzieję, że w kolejnych spotkaniach zwycięstwo będzie przychodzić nam łatwiej. Musimy popracować jeszcze nad wieloma elementami, w tym rzutami wolnymi. Wciąż się zgrywamy i może być tylko lepiej.

Agnieszka Śnieżek (koszykarka Ślęzy): Tak jak powiedział trener, wiedziałyśmy, że nie będzie to łatwy mecz. Gdynianki broniły agresywnie i zdobywanie punktów nie przychodziło nam łatwo. Wciąż musimy poprawić wiele elementów, w tym wspomniane rzuty osobiste. Może gdybyśmy częściej je trafiały, udałoby nam się wygrać w regulaminowym czasie gry.

Vadim Czeczuro (trener Basketu): Gratuluję drużynie Ślęzy zwycięstwa. To był naprawdę dobry mecz w ich wykonaniu. My staraliśmy się wydrzeć zwycięstwo, jednak zabrakło nam nie tylko sił, ale również doświadczenia. Mam w tym roku niezwykle młody zespół i błędy będą nam się zdarzać. Musimy zrobić wszystko, by je wykluczyć i wygrywać w kolejnych meczach.

Dominika Miłoszewska (koszykarka Basketu): Mecz był bardzo zacięty i było widać, że oba zespoły chcą wygrać. Czegoś nam jednak zabrakło. Mam nadzieję, że w kolejnych meczach zagramy lepiej i to my będziemy cieszyć się ze zwycięstwa.

Wyniki 2 kolejki

• BASKET GDYNIA - Ślęza Wrocław 72:77 (15:16, 22:17, 13:16, 14:15, d. 8:13)
  • Energa Toruń - KSSSE AZS PWSZ Gorzów 82:58 (19:12, 16:17, 27:8, 20:21)
  • MKK Siedlce - Basket Konin 88:65 (21:16, 16:14, 30:21, 21:14)
  • Widzew Łódź - Wisła Can-Pack Kraków 41:81 (11:16, 15:28, 6:16, 9:21)
  • CCC Polkowice - Glucose ROW Rybnik 76:47 (16:14, 17:2, 25:12, 18:19)
  • Artego Bydgoszcz - Pszczółka AZS UMCS Lublin 91:41 (28:8, 19:14, 24:8, 20:11)

Opinie (8)

• Ciszej nad tą trumną

• 7 7

• (1)

bardzo dobry mecz, szkoda, że zabrakło podstawowych zawodniczek w końcówce, bo cieszylibyśmy się ze zwycięstwa. Drzemie w dziewczynach ogromny potencjał....ale potrzeba czasu, żeby wszystko się układało po naszej myśli!!

Brawo za walkę dziewczyny!!

• 11 5

• Fakt, ogromny

Blamaż z Wisłą, porażka u siebie z beniaminkiem. Idziemy na Majstra, Panie Gdynia Fan?

• 2 7

• Ilu było widzów, ze zdjęć widać jakby z 20 osób. (1)