• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dre Rowery Cyclocross 2014 (2 opinie)

  • niedziela, 23 listopada 2014
  • Lokalizacja
    Gdynia, u stóp Góry Donas
  • Bilety
    wstęp wolny

"Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i ta jesień..." Sezon na ściganie się na szosie już za nami, jednak to że za oknem jest szaro, buro i ponuro nie oznacza wcale, że rowery zostały odstawione w kąt! Kolarze, którzy choć trochę poważniej myślą o swoich wynikach, trenują już pod kątem przyszłorocznych zawodów i to w niełatwych warunkach. Jednym z takich otwartych treningów w trójmieście jest Cyclocross, zorganizowany przez załogę sklepu Dre Rowery i drużynę Klubu Kolarskiego Trek Gdynia. Impreza rozpocznie się w niedzielę, 23 listopada, o godz.11, u stóp Góry Donas w Gdyni.

Dre Rowery Cyclocross, to trening i wyścig przełajowy, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę 23 listopada. Zapraszamy zarówno przełajowców, jak i posiadaczy rowerów górskich, a także, albo przede wszystkim kibiców. Przełaj jest jedną z najefektowniejszych dyscyplin kolarskich, a większa część trasy widoczna będzie z rejonu dawnego pola motocrossowego. Do startu organizatorzy dopuszczają wszystkie rowery, przecież to tylko wspólny trening.

Baza zapisów:

znajdować się będzie u stóp Góry Donas,
Wszyscy uczestnicy biorący udział w treningu, startują w kaskach, na sprawnych rowerach i na własną odpowiedzialność. Rywalizacja na oznakowanej trasie rozpocznie się po zapisach, tj. o 11.30 i potrwa godzinę. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, ciepłą odzież, ponieważ po zakończeniu treningu organizatorzy zapraszają na wspólny cyclocrossowy poczęstunek.

Szczegółowe informacje o imprezie na stronie Klubu Kolarskiego Trek Gdynia



Czym jest kolarstwo przełajowe?

Kolarstwo przełajowe (przełaj, cyclocross, cx) to forma kolarstwa terenowego, protoplasta kolarstwa górskiego, przez lata praktycznie zapomniana w Polsce, w ostatnich czasach odzyskująca popularność na Świecie i w naszym kraju.

Przełaj istniał na długo przed skonstruowaniem pierwszych rowerów górskich. Rower przełajowy najkrócej można opisać, jako zmodyfikowany pod kątem jazdy w terenie rower szosowy. Mamy więc z jednej strony charakterystyczną kierownicę i manetki szosowe, wysoką, zwartą ramę, sztywny widelec, a z drugiej strony - nieco szersze (30-33mm) opony z terenowym bieżnikiem, dużo przestrzeni miedzy kołami a ramą, czy hamulcami, tak aby błoto nie blokowało kół i kilka mniej widocznych rozwiązań technicznych.

Wyścigi przełajowe zazwyczaj rozgrywane są na trasach w formie krótkich pętli (przeciętnie 1,5-2,5 km) zawierających charakterystyczne dla tej dyscypliny przeszkody, często budowane sztucznie - schody, piasek, błoto, progi, barierki, kłody do przeskakiwania, serie ostrych zakrętów i inne. Sporo jest też odcinków dla sprinterów oraz w miarę możliwości - fragmentów trasy przez które trzeba przebiec z rowerem na ramieniu.
Wszystko po to, żeby wymóc na zawodnikach techniczną jazdę w pełnym skupieniu i na pełnych obrotach - co znaczące, wyścigi te są krótkie (zazwyczaj trwają około godziny) i przy dobrze przygotowanej trasie nie pozwalają nawet na chwilę zwolnić, odpuścić, odpocząć.

Z tych względów, kolarstwo przełajowe jest świetnym treningiem przygotowującym do startów w letnich dyscyplinach kolarskich. Mamy tu do czynienia z intensywnym treningiem jazdy z maksymalnymi obciążeniami i jednocześnie ciężką szkołę techniki jazdy na rowerze - to co na rowerze górskim, wygodnym, amortyzowanym, z szerokimi oponami i kierownicą zdaje się być łatwe, na rowerze przełajowym staje się wyzwaniem.

Można długo dyskutować o tym czy kolarstwo przełajowe w dobie zaawansowanych technologii, pozwalających na konstruowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych rowerów, na których łatwiej się jeździ, ma sens i rację bytu, czy nie. Rowery przełajowe mają swoje ograniczenia, tak jak i zalety, ale przede wszystkim ta odmiana kolarstwa ma swój nieodparty urok, który pozwolił odrodzić się jej na Świecie poza wąskimi kręgami zawodowców i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pisać można długo, ale jeśli ktoś jest ciekawy jak smakuje przełaj, najlepiej sam się o tym przekonaj!

Organizatorzy:

- Serwis Dre Rowery
- Klub Kolarski Trek Gdynia

Archiwa: Przeczytaj także o otwartych treningach trójmiejskich błotniaków

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • Czyli gdzie (1)

    Trocę enigmatyczne określenie "u stóp Góry Donas" - to znaczy gdzie konkretnie?

    • 0 0

    • cx

      Kręcimy praktycznie dookoła Donasa, więc będzie widać oznaczenia trasy. Start/meta/baza tutaj:
      https://www.google.pl/maps/dir//54.4673138,18.4389528/@54.4674054,18.4379317,242m/data=!3m1!1e3

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19.04 g.18.00
Grupa Azoty Unia Tarnów
20.04 g.12.00
Unia Swarzędz
20.04 g.15.30
MKS Dąbrowa Górnicza
20.04 g.17.00
Budowlani Commercecon Łódź
20.04 g.17.30
Górnik Łęczna
18.04 g.20.30
Bogdanka LUK Lublin
14.04 g.17.30
Asseco Resovia Rzeszów
14.04 g.14.00
Cellfast Wilki Krosno
14.04 g.12.40
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
13.04 g.16.00
Corotop Gwardia Opole