Nowe skrzydła Lotosu Trefla Gdańsk

5 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 15:48 (5 września 2015)

Trefl Gdańsk

Z uwagi na reprezentacyjne powołania Lotos Trefl musi próbować nowych rozwiązań na skrzydłach. Znany już z parkietów PlusLigi atakujący Damian Schulz zdobył w pierwszy sparingu 13 punktów, a drugi opuścił w końcówce drugiego seta ze skręconą kostką. Z uwagi na reprezentacyjne powołania Lotos Trefl musi próbować nowych rozwiązań na skrzydłach. Znany już z parkietów PlusLigi atakujący Damian Schulz zdobył w pierwszy sparingu 13 punktów, a drugi opuścił w końcówce drugiego seta ze skręconą kostką.

Podczas pierwszych sparingów w okresie przygotowawczym siatkarze Lotosu Trefla nie chcieli zbyt szybko rozstawać się z kibicami, którzy przyszli do treningowej hali Ergo Areny. Oba spotkania wicemistrzowie kraju i zdobywcy Pucharu Polski z I-ligowym Krispolem Września kończyli po tie-breakach. W piątek wygrali 3:2 (25:23, 25:21, 22:25, 18:25, 15:9), a w sobotę triumfowali 3:2 (23:25, 25:21, 23:25, 25:15, 15:9). Najskuteczniejszym zawodnikiem był Miłosz Hebda, który łącznie zdobył 39 punktów. Na skrzydłach błysnęli również nastolatkowie żółto-czarnych: Szymon Jakubiszak i Mateusz Linda.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIACH DO NOWEGO SEZONU TRÓJMIEJSKICH WICEMISTRZÓW POLSKI W SIATKÓWCE LOTOSU TREFLA I PGE ATOMU TREFLA

LOTOS TREFL: Falaschi 2 punkty, Zemlik 10, Gawryszewski 4, Schulz 13, Hebda 18, Ratajczak 8, Czunkiewicz (libero) oraz Stępień 1, Grzyb 3, Jakubiszak 10, Linda 2

KRISPOL: Kamiński 3, Iglewski 10, Dobosz 13, Jasiński 9, M'Baye 1, Olczyk 10, Dębiec (libero) oraz Banasiak 4, Szymeczko 2, Karpiewski 7, Kurek 1, Matuszak, Brzostowicz

Z żelaznej "siódemki" z poprzedniego sezonu w wyjściowym składzie znalazło się tylko dwóch siatkarzy (Falaschi, Gawryszewski), a z ławki wchodził trzeci (Grzyb). Z uwagi na kadrowe powołania Andrea Anastasi próbuje nowych skrzydłowych oraz libero. Zapewne dopiero w październiku do drużyny ponownie dołączą: Mateusz Mika, Piotr Gacek, Murphy TroySebastian Schwarz.

MIŁOSZ HEBDA: JESTEM WDZIĘCZNY, ŻE TRENER ANASTASI DAŁ MI SZANSĘ

W pierwszym sparingu z dobrej strony zaprezentował się Miłosz Hebda. Pozyskany z Będzina przyjmujący zdobył w piątkowy wieczór najwięcej punktów (18). Złożyły się na nie trzy punktowe bloki, w tym kończący drugiego seta, dwie zagrywki oraz skończenie 13 z 25 ataków. Co ciekawe dokładnie tyle samo zbić i z taką samą skutecznością (52 procent) wykonał tego dnia gdański atakujący Damian Schulz.

O tym że nie będzie to łatwa gra Lotos Trefl przekonał się już w pierwszy secie. Goście prowadzili nawet 19:17, a potem jeszcze remisowali 23:23. Skapitulowali dopiero dwóch zagrywkach Artura Ratajczaka. Była to rzadkość, gdyż przeciwko Krispolowi serwis "nie siedział" miejscowym. Popełnili w tym elemencie aż 25 błędów.

Przy prowadzeniu 2:0 trener Anastasi zdecydował się na większe zmiany w składzie. Mimo że drużyna przegrała dwa kolejne sety, to z podniesionym czołem parkiet mógł opuszczać Szymon Jakubiszak. 17-latek przebywał na parkiecie właśnie w tych dwóch partiach. Zdobył 10 punktów przy skuteczności w ataku 59 procent! Każdy młody siatkarz marzy o takim debiucie w pierwszej drużynie nawet jak jest to tylko sparing.

w tie-breaku Lotos Trefl nie miał już większych kłopotów. Rozpoczął od prowadzenia 4:0 i już do końca gry kontrolował wydarzenia na parkiecie. Mecz zakończył atak Schulza.

LOTOS TREFL - Krispol 3:2 (23:25, 25:21, 23:25, 25:15, 15:9)
LOTOS TREFL:
Falaschi 1, Zemlik 9, Grzyb 6, Schulz 5, Hebda 19, Ratajczak 6, Czunkiewicz (libero) oraz Linda 19, Stępień 3, Gawryszewski 11, Jakubiszak 4, Linda 2

Krispol: Kamiński 6, Szymeczko 4, Banasiak 11, Dobosz 5, Olczyk 7, Karpiewski 8, Dębiec (libero) oraz Iglewski 11, Kurek 1, Brzostowicz, Jasiński 8, M'Baye 1, Matuszak (libero)

W drugim sparingu w "6" doszło do zmiany środkowych. Tym razem z ławki zaczął kapitan zespołu, Bartosz Gawryszewski. Natomiast największego pecha miał gdański atakujący. Pod koniec drugiego seta Damian skręcił kostkę. Parkiet opuścił na rękach kolegów. Pierwsze diagnozy wskazują jednak, że nie zanosi się na długotrwała leczenie.

GDAŃSCY SIATKARZE WICEMISTRZAMI POLSKI JUNIORÓW. LINDA MVP TURNIEJU FINAŁOWEGO

Tym samym otworzyła się szansa przed Mateuszem Lindą. 19-latek z każdą minutą na parkiecie grał coraz pewniej. Skończył mecz z dorobkiem 19 punktów i 70 procentami skuteczności w ataku! Ponadto MVP finałów tegorocznych mistrzostw Polski juniorów dołożył trzy punktowe bloki i dwie zagrywki.

Pod względem zdobyczy punktowy dorównał nastolatkowi jedynie Hebda. W porównaniu z pierwszym sparingiem przyjmujący był jeszcze nieco bardziej skuteczny w ataku (54 procent).

Poza dobrą grą tych skrzydłowych kluczem do zwycięstwa gospodarzy był blok. Ten element przyniósł w sobotę aż 20 punktów.

Lotos Trefl wygrał sparing, w którym przegrywał 0:1 i 1:2, oddając oba sety rywalom w końcówkach, do 23. Jednak dwie ostatnie partie były już popisem miejscowych. To tie-breaka poprowadził gdańszczan Przemysław Stępień, który nie tylko dobrze rozgrywał, ale i siał popłoch w szeregach rywali zagrywkami.

W decydującym secie ambitnie walczący Krispol niewiele mógł wskórać, gdyż na żółto-czarnych żadnego wrażenia nie robiły zagrywki przyjezdnych. W tym okresie skuteczność pozytywnego przyjęcia wynosiła ponad 80 procent!

Kolejne sparingi Lotosu Trefla także będą miały miejsce w Ergo Arenie. 10 i 11 września (początek godzina 18) wicemistrzowie Polski zmierzą się z Indykpolem Olsztyn.

• Było fajnie!! (1)

Jeden i drugi mecz całkiem interesujący. Zawodnicy z Wrześni wcale się nie przestraszyli i momentami grali na prawdę dobrze (choć ich Trener do spokojnych raczej nie należy!) . Niektórych wymian Plus Liga by się nie powstydziła. Po naszych (Trefl) widać że dopiero są na początku przygotowań. Miło było oglądać najnowszych oraz najmłodszych zawodników, zwłaszcza Szymona z SOS (17 lat, 206cm ), któremu cała drużyna włącznie z najbardziej utytułowanymi zawodnikami wyraźnie pomagała ("gołym okiem było widać, że traktowali go jak pełnoprawnego członka drużyny, grali na niego, podpowiadali, ustawiali itp.-na prawdę miły widok-a co najfajniejsze całkiem nieźle sobie radził - wiadomo jeszcze zapewne długa droga przed nim, ale ma tzw: "zadatki") W ogóle ma się wrażenie że chłopaki się lubią i chcą ze sobą grać, co kto wie czy nie będzie ich najsilniejszą bronią w tym sezonie (zwłaszcza przy tak znaczących wzmocnieniach najważniejszych przeciwników). Trener dał pograć praktycznie wszystkim zawodnikom. Atmosfera bardzo miła, a co najważniejsze , gdy trzeba było Trefl "podkręcał" tempo i poziom (zwłaszcza blok) , co przyniosło zwycięstwo. Myślę że dla jednych i drugim sparingi te będą przydatne.

• 8 0

• Coś ekstra!

We wtorek odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego i siatkarskiego (SOS-y). Byłem naprawdę zbudowany, gdy okazało się iż oprócz tzw: "oficjeli" ( Minister Sportu, Waldemar Wspaniały i Krzyżanowski z PZPS , władze Związku Okręgowego, Prezesi Trefla itp.itd), w uroczystości tej wzięli udział zawodnicy Trefla i zawodniczki Atomu. Super sprawa dla dzieciaków i bardzo miły akcent że znaleźli czas!!

16 Enea Czarni Radom 27 6 21 24:68 18
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Osiem najlepszych drużyn awansuje do play-off. Szesnasta, ostatnia ekipa fazy zasadniczej spadnie do 1. Ligi.