Arka przegrała w sparingu z Lechem

28 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Zamiast gola dla Arki w 89. minucie Przemysława Stolca, Lech zdołał wyprowadzić jeszcze dwa szybkie kontrataki i strzelić zwycięską bramkę. Zamiast gola dla Arki w 89. minucie Przemysława Stolca, Lech zdołał wyprowadzić jeszcze dwa szybkie kontrataki i strzelić zwycięską bramkę.

W pierwszym letnim sparingu piłkarze Arki przegrali w Ostródzie z Lechem Poznań 0:1 (0:0). Wszystko co najciekawsze wydarzyło się w końcówce. Pojedynek sam na sam z bramkarzem przegrał Przemysław Stolc. Natomiast ubiegłoroczny mistrz Polski odpowiedział strzałem w słupek Szymona Pawłowskiego i golem w drugiej minucie doliczonego czasu gry Marcina Robaka. W niedzielę, 3 lipca o godzinie 18 na bocznym boisku przy ul. Olimpijskiej gdynianie zaprezentują się własnej publiczności w grze kontrolnej przeciwko Viitorulowi Konstanca z Rumunii. Kadra żółto-niebieskich zmniejszyła się o dwóch młodzieżowców. Kamil KotkowskiTomasz Wojcinowicz skierowani zostali na testy do klubów II ligi.

Bramka:
Robak 90+2

ARKA (I połowa): Jałocha - Truboczkin, Marcjanik, Sołdecki, Wojowski - Marcus, Sambea, Mosiejko, Bożok - Szwoch - Zjawiński

II połowa: Steinbors - Socha, Kalkowski, Sobieraj, Warcholak - Tomczak (71 Stolc), Yussuff, Łukasiewicz, Błąd - Tomasiewicz - Siemaszko

LECH: Burić - Kędziora (67 Ceesey), Arajuuri (46 Nielsen), Wilusz, Gumny - Trałka (26 Gajos), Tetteh - Makuszewski, Formella (67 Majewski), Pawłowski - Bille (46 Robak)

Trenerzy Grzegorz NicińskiGrzegorz Witt na sparing do Ostródy zabrali 23 piłkarzy. W tym gronie było dwóch testowanych. Ukrainiec Iwan Truboczkin w pierwszej połowie wystąpił na prawej obronie, a po przerwie na środku defensywy zaprezentował się Maciej Kalkowski.

Jako że był to pierwszy sprawdzian w okresie przygotowawczym to widzieliśmy dwa składy żółto-niebieskich. W tym wyjściowym było dwóch graczy pozyskanych latem: stoper Dawid Sołdecki i napastnik Dariusz Zjawiński.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MARCINEM KALKOWSKIM

Jednocześnie zdecydowano się uszczuplić kadrę drużyny. Młodzieżowcy, którzy nie mieli szans na grę w ekstraklasie, skierowani zostali na testy do II ligi. Środkowy obrońca Tomasz Wojcinowicz trafił do Gryfa Wejherowo, a Kamil Kotkowski do Legionovii. Obaj mają w Gdyni umowy ważne do 30 czerwca 2017 roku.

Zobacz jak prezentują się nowi piłkarze na treningu Arki Gdynia, w tym m.in. Marcin Kalkowski i Dawid Sołdecki

Dla Lecha był to już czwarty czerwcowy sparing. Wcześniej rozgromił Victorię Września 9:0, pokonał drugiego tegorocznego beniaminka ekstraklasy - Wisłę Płock 2:0 oraz zremisował z Górnikiem Łęczna 2:2. Dlatego Jan Urban odszedł od gry na dwa składy.

Co ciekawe w wyjściowej "11" ubiegłorocznego mistrza Polski między dwoma defensywnymi pomocnikami a napastnikiem ustawieni zostali aż trzej nominalni skrzydłowi, w tym Dariusz Formella, który wiosną grał w Arce oraz Maciej Makuszewski, wypożyczony z Lechii Gdańsku. I właśnie ci zawodnicy na początku spotkania nękali najbardziej gdynian.

Już w 3. minucie musiał wykazać się Konrad Jałocha. Bramkarz Arki obił piłkę po strzale głową Łukasza Trałki, do którego dośrodkował trzeci ze skrzydłowych Szymon Pawłowski. Natomiast w 8. minucie Makuszewski "główką" posłał piłkę w poprzeczkę.

WEWNĘTRZNY SPARING ARKI. DWA GOLE BOŻOKA, DWÓCH PIŁKARZY NA TESTACH

RUCHY TRANSFEROWE ARKI GDYNIA PRZED SEZONEM 2016/17
Przyszli: Dariusz Zjawiński (pozycja napastnik, poprzedni klub Cracovia, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2017 z opcją przedłużenia o rok), Pavels Steinbors (bramkarz, narodowość Łotwa, Nea Salamina Famagusta, 30.06.2017 z opcją przedłużenia o rok), Dawid Sołdecki (środkowy obrońca, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, 30.06.2018), Adrian Błąd (pomocnik, Zagłębie Lubin, wypożyczenie do 30.06.2017)

Powrót z wypożyczeń: Dawid Kędra (bramkarz, Świt Nowy Dwór Mazowiecki), Dawid Tomczak (pomocnik, Gryf Wejherowo)

Mogą przyjść: Marcin Kalkowski (obrońca, Górnik Łęczna), Iwan Truboczkin (obrońca, Ukraina, Dynamo Kijów) - obaj na testach

Przedłużyli kontrakty: Marcin Warcholak (obrońca, 30.06.2018), Damian Mosiejko (pomocnik, 30.06.2018), Kamil Kotkowski (bramkarz, 30.06.2017), Rafał Siemaszko (napastnik, 30.06.2017), Antoni Łukasiewicz (pomocnik, 30.06.2017), Yannick Sambea (pomocnik, Niemcy, 30.06.2017), Michał Nalepa (pomocnik, 30.06.2018)

Był na testach: Erik Cikos (obrońca, paszport Słowacja, wiosną bez klubu)

Odeszli: Gaston Sangoy (Argentyna, napastnik), Patrik Lomski (Finlandia, pomocnik), Jakub Miszczuk (bramkarz) - wszyscy koniec kontraktów, Dariusz Formella (pomocnik, Lech Poznań), Alan Fialho (obrońca, Fluminense, Brazylia) - koniec wypożyczeń

Mogą odejść: Tomasz Wojcinowicz (obrońca) - testy w Gryfie Wejherowo, Kamil Kotkowski (bramkarz) - testy w Legionovii

TUTAJ AKTUALNA KADRA ARKI

Arka pierwszym strzałem odpowiedziała dopiero kwadrans później. Nieznacznie chybił Paweł Wojowski, do którego podawał Zjawiński. Napastnik pozyskany z Cracovii był najbliżej ustawionym piłkarzem Arki bramki przeciwnika. Jednak nie trzymał się kurczową pozycji numer 9, a starał się schodzić i szukać gry także na skrzydłach.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z DARIUSZEM ZJAWIŃSKIM, NOWYM NAPASTNIKIEM ARKI GDYNIA

Dariusz Zjawiński na treningu Arki Gdynia.

Po pół godzinie gry po raz pierwszy musiał wykazać się Jasmin Burić. Bośniak z pewnymi kłopotami złapał piłkę po uderzeniu Mateusz Szwocha. W 44. minucie mieliśmy ponownie pojedynek tych piłkarzy. Pomocnik Arki uderzył z wolnego z około 25 metrów, który sam sobie wywalczył. Bramkarz Lecha tym razem pewnie chwycił futbolówkę.

Lech w ofensywie mocno przysnął aż do 38. minucie. Wówczas kolegów próbował ożywić Formella. Najpierw dogrywał do Pawłowskiego, który z trudnej pozycji strzelił niecelnie, a potem Darek sam uderzył. Jałocha musnął piłkę rękawicami, wypychając ją tuż obok słupka na róg.

W drugiej połowie Arka zaprezentowała nową "11", a potem dokonała w jej jeszcze jednej zmiany. W związku z urazem pachwiny, którego w poprzednim tygodniu nabawił się Michał Nalepa, na środku drugiej linii ustawiony został Rashid Yussuff, który wcześniej występujący w gdyńskiej drużynie jako skrzydłowy bądź napastnik.

W 49. minucie po akcji Grzegorza Tomasiewicza w dogodnej sytuacji na gola był Dawid Tomczak. Niestety, skrzydłowy, który wrócił z wypożyczenia do II-ligowego Gryfa Wejherowo, z kilku metrów spudłował. Po chwili Arka zagroziła Lechowi po rogu. Piłkę po wrzutce z narożnika boiska przedłużył Marcin Warcholak, a Yussuff główkował tuż nad poprzeczką.

Natomiast Pavelsa Steinborsa jako pierwszy sprawdził Abdul Aziz Tetteh. Łotysz pewnie obronił strzał pomocnika Lecha w 59. minucie.

Przez kolejne pół godziny niewiele godnego odnotowania wydarzyło się w Ostródzie. Do statystyk trafił niecelne strzały Marcina Robaka i Tomasiewicza.

Natomiast w 89. minucie obie drużyny mogły przechylić szalę wygranej na swoją korzyść. Najpierw Rafał Siemaszko wyprowadził do pojedynku sam na sam z Buriciem Przemysława Stolca, ale prawy obrońca, ustawiony tego dnia na pozycji prawoskrzydłowego, nie zdołał pokonać bramkarza Lecha.

Natomiast w odpowiedzi Markuszewski wyprowadził szybką kontrę. Do pozycji strzeleckiej wyprowadzony został Pawłowski. Po jego uderzeniu piłka odbiła się od słupka i trafiła w ręce Steinborsa.

Jednak Arka nie wyciągnęła wniosków z tej przestrogi. W drugiej z trzech doliczonych minut znów dała się zaskoczyć. Tym razem trójkową akcję Robert Gumny - Radosław Majewski - Marcin Robak zwycięskim golem dla Lecha zwieńczył ten ostatni.

LETNIE SPARINGI ARKI GDYNIA:
kolejno: termin, miejsce - rywal
28 czerwca, Ostróda - Lech Poznań 0:1 (0:0)
3 lipca, 18:00, Gdynia - FC Viitorul Konstanca (Rumunia)
8 lipca, 18:00, Gdynia - Wisła Płock
12 lipca, ?, Gdynia - Gryf Wejherowo

Opinie (71) 9 zablokowanych

• Spotkanie na remis, bardzo wyrównane. (8)

Jesli tak gra czołowa ekipa ekstraklasy, to Arka spokojnie sobie poradzi tym składem w Ekstraklasie, bo miała sporo sytuacji i kontrole nad meczem. Nie było widać żadnej różnicy klas jak niektórzy przypuszczali. Brawo Arka.

• 58 44

• jaka czołowa drużyna ekstraklasy? (6)

Lech zajął 7. miejsce
      no i co z tego jak na remis, jak zostało przegrane

trzeba się martwić... by takich frajerskich porażek nie było w lidze

• 34 8

• Lech będzie walczył o MP, na pewno górna połowa (5)

Arka ma inne cele. Na ich tle zaprezentowala się bardzo dobrze. Nie ma żadnego problemu w akcjach czy obronie. jedyny błąd zrobił testowany junior, ktory nie bedzie w Arce grał
        jest naprawdę dobrze!

• 18 18

• testowany junior? kogo masz na myśli? chyba nie Krzyśka :) (2)