Dwunastu młodych florecistów na planszy AWFiS

23 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Akademicka hala nr XII w sobotę i niedzielę przejdzie we władanie najmłodszych adeptów floretu. W ramach turnieju Gdańska Kuźnia odbędą się otwarte mistrzostwa ZKPiG nr 26 w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (10-11 lat), młodzików (12-13 lat) i juniorów młodszych (14-15 lat). Sponsorem głównym jest Agencja Ochrony Ares-Service. Rywalizacji patronuje "Głos Wybrzeża".

- W tych kategoriach wiekowych prowadzona jest punktacja ogólnopolska. Uwzględnia ona wynik sześciu turniejów. W przyszłym roku Gdańsk znajdzie się w tym cyklu. Ale postanowiliśmy wystartować już teraz. Spodziewamy się około 200 uczestników. Trzy gdańskie kluby wystawią blisko 60 florecistek i florecistów. Ponadto udział potwierdziły Warszawa, Wrocław, Poznań i Toruń - mówi Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS.

Poza akademikami honoru gospodarzy bronić będą wychowankowie UKS Atena i UKS Fleuret de La Salle. Największe nadzieje związane są ze startem tych, którzy przed niespełna miesiącem byli w czołówce identycznej rywalizacji w Toruniu.

W Pucharze Zapoleksu w grupie wiekowej dziewcząt 12-, 13-letnich finał był wewnętrzną sprawą podopiecznych Adama Kaszubowskiego z Ateny. Po pierwsze miejsce sięgnęła Barbara Jędrzejewska, która pokonała Katarzynę Gutowską 7:4. W tej samej kategorii wśród chłopców na podium Atena miała dwóch zawodników. Michał Kryczało i Piotr Tuszkiewicz, których do startu przygotowywał Łukasz Szymański, podzielili trzecie miejsce. Lepiej poszło zawodnikom tego samego szkoleniowca w rywalizacji juniorów młodszych. Paweł Osmański zwyciężył, a Piotr Naruszewicz był trzeci.

W najmłodszej grupie wiekowej dziewcząt powody do satysfakcji miał fechtmistrz Longin Szmit. Zuzanna Sobczak zwyciężyła w gronie dziewcząt 10-, 11-letnich, a Joanna Szypułowska zajęła trzecią pozycję. Wśród juniorek młodszych równych sobie nie miała Justyna Anuszewska (Sietom), a wśród najmłodszych chłopców brąz zdobył Ignacy Żabicki (Atena).

- Na planszy walczymy o jak najlepsze miejsca, ale poza nią chcemy jak najsardeczniej ugościć przyjezdnych. Każdy startujący otrzyma specjalną koszulkę oraz karnet na darmowy poczęstunek w bufecie. Na najlepszych czekają medale i cenne nagrody - dodaje prezes Sobczak.

Sponsorami imprezy są: Ares-Service, Hermes, Sietom i Forma.

Zawody rozpoczną się o godzinie 11.00, a walki finałowe przewidziane są od 16.00. Będzie tak zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Najpierw walczyć będą chłopcy, a drugim dniu - dziewczęta.