Finał czas zacząć

16 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarze Prokomu Trefl po raz siódmy z rzędu przystępują do finału play-off. Po latach gier o najwyższe laury ze Śląskiem Wrocław i Anwilem Włocławek sopocianom wyrósł nowy najgroźniejszy rywal - PGE Turów Zgorzelec. Co więcej to przeciwnik dysponować będzie atutem parkietu, gdyż w rywalizacji do czterech zwycięstw zorganizuje dwa pierwsze oraz ewentualnie piąty i siódmy mecz. Jednak to ekipa prowadzona obecnie przez Tomasa Pacesasa ma na koncie cztery kolejne tytuły.

Portal trojmiasto.pl przeprowadzi bezpośrednią transmisję z inauguracyjnego pojedynku batalii o złoto 2008 roku. Startujemy w sobotę o godzinie 15.00. Kliknij poniżej

0'
znamy wyjściowe piątki. Nie ma żadnych zaskoczeń. Obaj trenerzy stawiają na sprawdzonych graczy
0'
Prokom Trefl rozpocznie w ustawieniu: Shakur i Slanina na obwodzie, Gurovic i Dylewicz na skrzydłach oraz Sow jako center
0'
Gospodarze desygnują do gry następującą piątkę: Rodriguez, Logan, Kelati, Witka, Drobnjak
za 3 punkty
1'
[0:0] Kelati rozpoczyna rzutem zza linii 6,25
za 2 punkty
3'
[3:2] Shakur zdobywa pierwsze punkty dla sopocian
za 2 punkty
3'
[5:2] Witka
za 2 punkty
4'
[7:2] Logan podwyższa prowadzenie gospodarzy
za 2 punkty
5'
[7:4] Gurovic
za 2 punkty
5'
[9:4] Drobnjak
za 2 punkty
5'
[9:6] Shakur
za 2 punkty
5'
[9:7] Shakur wolne. Jeden celny
za 2 punkty
6'
[12:7] trzy punkty z rzędu Witki, a mogły być cztery, gdyż skrzydłowy raz spudłował przy wolnych
za 3 punkty
6'
[12:10] Gurovic zza linii 6,25
za 2 punkty
8'
[12:16] akcje Slaniny i Gurovica dają prowadzenie sopocianom
9'
Gurovic ma już na koncie siedem punktów
10'
rozpoczęła się ostatnia minuta kwarty, nerwy z obu stron, seria nieudanych rzutów
10'
zmiany w Prokomie. Z wyjściowej piątki został tylko Slanina
za 2 punkty
10'
[12:17] Stanojevic jeden wolny z dwóch wykorzystany
za 2 punkty
10'
[14:17] 17 sekund do końca kwarty trafia Kitzinger
10'
nieudany rzut Milicica za trzy kończy inauguracyjną kwartę
10'
PROKOM TREFL prowadzi po pierwszej kwarcie 17:14
za 3 punkty
11'
[17:17] drugą kwartę rozpoczyna "trójką" Logan i jest remis
za 2 punkty
12'
[17:19] Stanojevic odzyskuje prowadzenie
za 2 punkty
12'
[19:19] Petrovic na remis
za 2 punkty
13'
[20:19] po faulu Slaniny wolne Logana. Jeden niecelny
za 2 punkty
13'
[20:21] Stanojevic spod kosza
za 2 punkty
14'
[20:23] po przechwycie Shakura raz jeszcze Stanojevic
za 2 punkty
14'
[20:25] popis Stanojevica! Najpierw blok na rzucającym za trzy Loganie, a po chwili Serb wykończył kontrę po dograniu Shakura
15'
Jovo ma już 9 punktów i jest w tej chwili najskuteczniejszym graczem meczu, choć na parkiecie jest tylko 5 minut!
15'
Logan po raz kolejny za trzy, ale już po raz czwarty niecelnie!
za 3 punkty
15'
[20:28] A to niespodzianka! Zza 6,25 trafił Masiulis! Najwyższe prowadzenie Prokomu
za 3 punkty
16'
[23:28] Witka odpowiada tym samym
za 3 punkty
16'
[23:31] kapitalnie Roszyk. To już trzecia "trójka" sopocian na cztery próby!
za 2 punkty
16'
[24:31] po faulu Masiulisa wolne Scevic. Jeden celny
za 2 punkty
17'
[24:33] Tomas szybko się rehabilituje. Zalicza asystę przy rzucie Stanojevica. To piąta z sześciu udanych rzutów Serba za dwa!
za 2 punkty
17'
[25:33] tym razem Serapinas fauluje Scevica. Znów tylko jeden wykorzystany wolny
za 2 punkty
17'
[27:33] kolejny faul Serapinasa. Rodriguez przy wolnych nie myli się
za 2 punkty
17'
[27:35] Stanojevic jest dziś niesamowity. Logan ratował się faulem, a Jovo trafił oba wolne
18'
Pacesas pozwala odpocząć Stanojevicowi. Serb zdobył 13 punktów! W jego miejsce Sow
za 2 punkty
18'
[29:35] Witka
za 2 punkty
18'
[29:39] szybkie punkty sopocian. Najpierw Slanina, potem niecelnie Logan i skuteczny rzut Sowa. Już 10 punktów przewagi mistrzów
za 2 punkty
19'
[31:39] Drobnjak zmniejsza straty
za 3 punkty
19'
[31:42] Roszyk drugi raz przymierzył "trójkę" i znów trafił!
za 2 punkty
20'
[31:42] Koniec pierwszej połowy. Prokom Trefl prowadzi już 42:31!
20'
Prokom Trefl osiągnął przewagę na deskach (14:10 w zbiórkach). Kapitalnie gra Stanojevic. Serbski center zdobył 13 punktów przy 83-procentowej skuteczności w rzutach za dwa!

Prokom Trefl gra bardzo zespołowo, o czym świadczy prowadzenie w asystach aż 9:1!

Turów szybko próbował odrobić straty rzutami za trzy, ale te próby go tylko pogrążyły, gdyż udanych było tylko 3 z 11. Kiepsko ustawiony celownik ma zwłaszcza Logan. Amerykanin rzucał dziś 10 razy, a trafił trzy po jednym razie za dwa, trzy i przy wolnym.
za 2 punkty
21'
[31:44] Gurovic
za 2 punkty
21'
[34:44] Kelati faulowany przez Gurovica przy próbie za trzy. Trzy wolne, wszystkie celne
za 2 punkty
22'
[36:48] Dylewicz i Sow, a ich celne rzuty przedziela trafienie Witki
za 3 punkty
23'
[39:48] Rodriguez za trzy
za 2 punkty
24'
[41:48] Drobnjak skutecznie w odpowiedzi na niecelną próbę Slaniny
za 2 punkty
24'
[41:49] po faulu Rodrigueza wolne Dylewicza. Jeden celny
za 2 punkty
25'
[41:51] Sow i ponownie 10 punktów różnicy
za 2 punkty
25'
[42:51] po faulu Masiulisa wolne Petrovica. Jeden celny
za 2 punkty
26'
[42:53] Slanina
za 3 punkty
26'
[42:56] jeszcze raz Donatas, tym razem za trzy!
27'
coraz większe nerwy "małych" graczy miejscowych. Dwa razy traci piłkę Kitzinger, raz Logan
28'
czwarty faul Shakura
za 2 punkty
28'
[44:56] wreszcie trafił Kitzinger. Akcja 2+1, bo jeszcze z faulem Milicica.
za 2 punkty
29'
[47:56] Strata Stanojevica i kolejny faul Milicica. Oba wolne celne Drobnjaka.
za 2 punkty
30'
[49:58] Roszyk oraz szybka odpowiedź Kitzingera na rozpoczęcie ostatniej minuty trzeciej kwarty
za 2 punkty
30'
[50:58] dziesięć sekund do końca trzeciej kwarty. Po faulu Roszyka rzuty Kitzingera. Jeden celny
30'
niecelny rzut Shakura i jego faul na Kelatim. Niestety, piąty Amerykanina. Dziś już nie zagra
za 2 punkty
30'
[52:58] na sekundę przed końcem tej kwarty celne wolne Kelatiego ustaliły wynik po pół godzinie gry
30'
Po trzech kwartach Prokom Trefl prowadzi 58:52. Niepokoi tylko sytuacja rozgrywających. Shakur już "wypadł" z gry, a Milicic ma cztery faule.
za 3 punkty
31'
[55:61] ostatnia kwarta rozpoczyna się od "trójek". Logan, a w odpowiedzi Roszyk
za 3 punkty
32'
[58:61] jakby nowa wiara wstąpiła w Logana. Amerykanin znów trafił zza 6,25 m
za 2 punkty
33'
[60:61] raz jeszcze Logan, tym razem za dwa i już tylko punkt przewagi po stronie Prokomu!
za 2 punkty
33'
[61:61] w poprzedniej akcji był jeszcze faul Kisnera. Logan trafił z wolnego i remis!
za 2 punkty
33'
[61:63] Masiulis odzyskuje prowadzenie
za 2 punkty
33'
[63:63] Kelati na remis
za 2 punkty
34'
[63:65] Sow po faulu Witki trafia oba wolne
za 2 punkty
34'
[63:67] niecelny rzut Logana, a w obronie faul Rodrigueza na Masiulisie. Oba wolne celne Litwina
za 2 punkty
35'
[65:67] spieszy się gospodarzom. Celnie Logan
za 2 punkty
35'
[67:69] Kelati na remis, ale szybka odpowiedź Slaniny
za 2 punkty
36'
[67:71] po faulu Witki, oba celne wolne Slaniny
za 3 punkty
36'
[70:71] już trzecia w tej kwarcie "trójka" Logana!
za 2 punkty
37'
[72:71] piłkę stracił Masiulis, a Logan dał prowadzenie gospodarzom!
za 2 punkty
38'
[72:73] faul Logana już czwarty! Z wolnych nie myli się Slanina. Prokom znów prowadzi!
za 3 punkty
38'
[75:73] Rodriguez za trzy
za 2 punkty
38'
[75:75] Sow na remis
za 2 punkty
38'
[77:75] znów ten niesamowity Logan
za 2 punkty
38'
[77:77] remis. Sow trafia oba wolne
za 2 punkty
38'
[77:79] krótkie akcje, szybkie rzuty. Logan niecelnie, trafia Gurovic i Prokom znów prowadzi!
za 2 punkty
39'
[78:79] po faulu Masiulisa wolne Drobnjaka. Jeden celny
40'
ostatnia minuta, niecelne trójki Logana i Dylewicza
za 2 punkty
40'
[80:79] Logan trafił na 6 sekund przed końcem! Czas dla trenera Pacesasa. Prokom przegrywa jednym punktem, ale będzie miał piłkę
40'
Koszmar! Slanina zgubił piłkę
za 2 punkty
40'
[82:79] na 2 sekundy przed końcem wolne Rodrigueza po faulu Slaniny. Oba celne. Jest jeszcze piłka z boku dla rywali, bo przewinienie Litwina zakwalifikowano jako niegodne sportowca!
40'
KONIEC MECZU! PROKOM TREFL przegrał 79:82
40'
Prokom Trefl przegrał mecz, w którym prowadził od 13 do 36. minuty! Na początku drugiej połowy sopocianie mieli 13, a w 27. minucie nawet 14 punktów przewagi!

W finale play-off Turów objął prowadzenie 1-0. Drugi mecz w Zgorzelcu jutro o godzinie 15.00.

Przed rokiem w finale Prokom Trefl gładko ograł Turów 4-1. Jednak od tamtych meczów w sopockiej drużynie zaszły znaczne zmiany kadrowe (odejścia m.in. trenera Kijewskiego, Wójcika, Dalmau, Andersena, Nordgaarda). Natomiast rywale nie tylko, że utrzymali najważniejszych graczy to jeszcze pozyskali ze Starogardu Gdańskiego nieobliczalnego snajpera, Davida Logana oraz reprezentanta Polski, Iwo Kitzingera, choć akurat ten ostatni gra poniżej oczekiwań.

W sezonie zasadniczym obie drużyny wykorzystały w bezpośrednich starciach wykorzystały atut parkietu. W Zgorzelcu Turów triumfował 88:79, a w Sopocie Prokom Trefl 66:60. Co więcej to rywale zdobyli pierwszy numer rozstawienia do play off. W takiej sytuacji sopocianie znaleźli się po raz pierwszy od 2004 roku. W trzech ostatnich sezonach po mistrzostwo ruszali z najwyższym numerem rozstawienia. Jednak wcześniej z "dwójką" żółto-czarni zarówno przegrali w finale ze Śląskiem (2002), jak i wygrywali z wrocławianami (2004).

Tegoroczna batalia o złoto rozpocznie się w sobotę o godzinie 15.00 w Zgorzelcu.