Rafał Sumowski
13 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Trzy bramki Piotra Papaja w końcówce spotkania zapewniły Wybrzeżu remis z Zagłębiem. Trzy bramki Piotra Papaja w końcówce spotkania zapewniły Wybrzeżu remis z Zagłębiem.

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk zremisowali w Ergo Arenie z Zagłębiem Lubin 31:31 (13:17) i zdobyli pierwszy punkt w PGNiG Superlidze. Podopieczni Daniela Waszkiewicza i Damiana Wleklaka zdołali odrobić 7 bramek straty, a trafienie na wagę remisu w ostatnich sekundach zanotował bahater końcówki - Piotr Papaj. Spotkanie w Ergo Arenie oglądało niemal 2 tysiące kibiców.

WYBRZEŻE: Sokołowski, Chmieliński - Mogielnicki 4, Jasowicz 2, Kornecki, Sulej 2, Rogulski 7, Prymlewicz, Papaj 3, Lijewski 1, Kondratiuk 4, Rakowski 2, Adamski 3, Abram 3, Nilsson

ZAGŁĘBIE: Małecki, Szamryło - Stankiewicz 3, Gumiński 14, Rosiek 2, Przysiek, Marciniak 3, Szymślik, Halibegović 4, Paluch, Czuwara 2, Bartczak 3

Na pierwszy ligowy mecz w Ergo Arenie gdańscy szczypiorniści wyszli przy efektownej oprawie. W ciemnej hali świeciły stroboskopy, a kibice przywitali zespół głośnym dopingiem i sporej wielkości flagą, tzw. "sektorówką".

Zobacz bramkę Łukasza Rogulskiego.

Dobre "wejście" zaliczyli nie tylko kibice, ale i sami zawodnicy. Wynik meczu otworzył bowiem w 3. minucie Łukasz Rogulski. Błyskawicznie wyrównali jednak goście i stan 1:1 utrzymywał się aż do 7. minuty, między innymi dzięki dobrej postawie bramkarza Wybrzeża Sebastiana Sokołowskiego.

Gospodarze objęli ponownie prowadzenie po rzucie karnym Adriana Kondratiuka. Osłabienie lubinian karą dla Michała Bartczaka wykorzystał Patryk Abram, który podwyższył prowadzenie efektownym lobem nad bramkarzem Zagłębia Patrykiem Małeckim. Chwilę później ten opuścił parkiet, gdyż przy kolejnej interwencji nabawił się urazu. Na szczęście niegroźnego, gdyż wrócił na parkiet w drugiej połowie.

W kolejnych minutach trwała wymiana ciosów i obydwie drużyny zdobywały po bramce na zmianę. W 18. minucie Zagłębie doprowadziło jednak do remisu 8:8. Chwilę później trener gości Jerzy Szafraniec poprosił o czas.

Jego podopiecznym udało się wyjść na prowadzenie, gdy w ataku dzielił i rządził skrzydłowy Wojciech Gumiński. Na minutę przed przerwą po trafieniu Faruka Halibegovicia przewaga ta urosła do czterech bramek (16:12). Wydarzenia na boisku wzbudziły takie emocje, że decyzją delegata ZPRP żółtymi kartkami ukarani zostali trenerzy Daniel Waszkiewicz i Jerzy Szafraniec.

Po przerwie Zagłębie wykorzystało przewagę fizyczną i twardą grą w obronie praktycznie zatrzymało gdańszczan w miejscu, przy okazji powiększając prowadzenie do siedmiu bramek (21:14). Gospodarze zdobyli jednak cztery bramki pod rząd, a mogli nawet pięć, gdyby z rzutu karnego nie spudłował Adrian Kondratiuk.

Zobacz bramkę Piotra Papaja na 31:31.

Przy stanie 25:22 dla Zagłębia 2-minutową karę za uderzenie łokciem w twarz Krzysztofa Jasowicza otrzymał Mikołaj Szymślik, ale chwilę później za przewinienie ukarany został także Andrzej Rakowski.

Wybrzeże nie mogło zbliżyć się bardziej, niż na trzy trafienia. Udało się to na 6 minut przed końcem gry, gdy rzut karny wykorzystał Rogulski. Chwilę po nim znakomitą kontrę po podaniu Łukasza wykorzystał Jacek Sulej i gdańszczanie byli już tylko bramkę za gośćmi!

Co więcej, po trafieniu Suleja grali w przewadze i... stracili trzy bramki z rzędu niwecząc zryw, który miał miejsce chwilę wcześniej. Już przy wyrównanych siłach lubinianie trafili czwartą kolejną bramkę. Wybrzeże grało do końca, zgodnie z tym, co nawoływali gdańscy kibice. Dwie bramki z rzędu zdobył Papaj i na minutę do końca spotkania przewaga Zagłębia znów stopniała do jednego trafienia.

To właśnie do Papaja należała ostatnia akcja. Skrzydlowy urwał się w kontrze, wychodząc na czystą pozycję do rzutu i na 5 sekund przed ostatnią syreną zdobył bramkę na wagę remisu!

Pomeczowy dwugłos trenerów
Jerzy Szafraniec Jerzy Szafraniec
JERZY SZAFRANIEC (Zagłębie): Gratuluję remisu kolegom z Gdańska, bo dzisiaj to był chyba Św. Mikołaj. Sprezentowaliśmy Wybrzeżu ten remis. Jestem zawiedziony postawą graczy w końcówce chyba nie pierwszy i nie ostatni raz. Mam nadzieję, że takich momentów będzie mniej w kolejnych meczach. Postaramy się wyciągnąć z tego budujące wnioski. Myślimy o grze w play-off i nie możemy remisować meczu, w którym prowadzimy różnicą siedmiu bramek.

Damian Wleklak Damian Wleklak
DAMIAN WLEKLAK (Wybrzeże): Uczymy się Superligi. W pierwszej kolejce graliśmy z Kwidzynem na równi, a dziś w pierwszych 30 minutach Zagłębie zdominowało nas. Nie radziliśmy sobie ani w obronie ani w ataku. Jestem jednak dumny szczególnie z młodych zawodników, którzy w drugiej połowie odwrócili ten wynik. Wiemy, że czeka nas dużo pracy i co musimy zmienić, abyśmy to my dominowali, przynajmniej w meczach w domu. Dzisiaj tego nam zabrakło, ale punkt cieszy.

• Brawo za walke, dobry i 1 pkt (1)

Nillson z Szeryfem zdobywają 1 bramkę? nie tak to miało wyglądać, młodzi potrzebują większego wsparcia w zdobywaniu bramek

• 24 1

• "..młodzi potrzebują większego wsparcia..."
      Wsparcie kolegów z zespołu to nie tylko zdobywanie bramek,
      ALE także wypracowywanie pozycji do.. ich zdobycia! przez.. młodszych kolegów.
      Dobry przykład: mecz Polska - Serbia.
      Podanie: Bielecki >Lijewski > Orzechowski = bramka.

• 2 2

• Dobry mecz (4)

Emocje do ostatniej sekundy i udana pogoń Wybrzeża! Szkoda straconych bramek podczas gry w przewadze. Doping klubu kibica ok tylko po cholerę skandują "sparta wrocław"

• 33 7

• (1)

Może dlatego, że zaprzyjaźnieni kibice Sparty często w zimę przyjeżdżają dopingować handballowe Wybrzeże? Myślę, że wielu Spartan odwiedzi w tym sezonie więcej hal dopingując nasz klub niż Ty, a tutaj to nie był to doping dla Sparty przez pół meczu, tylko RAZ.

• 3 16

• Nie mam nic do tego że kibice innej drużyny kibicują Wybrzeżu ale skandowanie sparta w. jest nieporozumieniem, szczególnie podczas meczu ręcznej.

• 15 0

• (1)

Ponieważ kibice Sparty Wrocław mają zgodę z kibicami Wybrzeża. Co w tym dziwnego ?

• 7 2

• zdjęcie z czołówki oddaje wszystko co było w tym meczu! (2)

Nie oszukujmy się Zdechły ma rację, młodzież ciągnie nam grę i to cieszy. Rogulski, Kondratiuk,Papaj, Mogielnicki, Abram, Jasowoicz i Adamski. Ich gra cieszy, oni wiedzą co to znaczy walczyć za Wybrzeże i oddać mu serce.
    Za to nie cieszy , a wręcz irytuje to co wyprawiają Sokołowski, Lijewski, Nilsson, a szczególnie Sulej! MOim zdaniem swoim sposobem wyprowadzania kontry, ten zawodnik ... sabotuje .. grę całego zespołu! Nie wiem, kto mu karze i za jakie grzechy ciągnąć kontrę kozłem pod 9 metr, a potem wstrzymać akcję lub zgubic piłkę. Jak należy wyprowadzać kontry pokazaliśmy w ostatnich 5 minutach, a Zagłebie przez cały mecz. Tam nikt się nie ogląda za siebie czy rozgląda na boki, tylko idzie jak przecinak do przodu!
    Tak na marginesie to Lijewski z Nilssonem nie muszą robić obrażonych min na ławce. Młodzież wie co to znaczy walka, a oni muszą sobie to przypomnieć!

• 25 2

• No i filmik z ostatnią bramką bardzo dorby!

• 6 2

• Panowie trenerzy- potrzeba zmian!

Najperw zmiany systemu obrony. System 5:1 nic nie daje, zwłaszcza przy takim zespole jak Zagłebie, który gra mocno kołem i skrzydłami, a słabiej z 2 linii. Sami nasi zawodnicy o tym mówili przed meczem. No, a my dalej 5:1 w obronie i dajemy się objeżdżać, napędzamy grę rywalowi. Dobrze, że w porę zmieniliście na 4:2. Tak czy inaczej powinniśmy grać 6:0 przechodzące w 4:2. Patrząc na oba mecze, to powinniśmy mieć dziś 4 pkt ale system naszej gry nas wiąże! Kolejna zmiana to środek rozegrania. Powinni grać Kondratiuk/Adamski, prawa połówka Lijek/ Jakim, na lewej więcej czasu dla Mogla kosztem Korneckiego. Mamy 3 szybkich lewoskrzydłowych, więc obrona 4:2 nie będzie tu problemem, do tego jeszcze Sulej. W powrocie atak/obrona koniecznie uważać na szybki środek rywala, bo kilka razy nas pokąsali na drugim w obronie przy naszych zmianach.

• 2 0

• (2)

Za te pensje Lijek z Nilssonem powinni zdobywac pi 10 bramek. Jeśli są najmniej przydatni dla zespołu to lawka albo do widzenia

• 12 4

• DWA MECZE I JUŻ WĄTY

Człowieku wyluzuj ! Lijek jest po ciężkiej kontuzji a Nilsson haruje w obronie. Byłeś w ogóle na meczu? Jakbyś był to byś widział grę Nilssona i Lijka w obronie, podania Lijka w czasie meczu i to że w ataku angażował obronę Zagłebia umozliwiając większa swobodę gry pozostałym zawodnikom ! Poza tym miałbyś trochę szacunku do Lijka pokazującego teraz i w czasach gry na Zawodników wielkie przywiązanie do Wybrzeża.

• 4 3

• Jasne - 10 bramek na głowę to minimum wymagań

Proponuję się zmusić do przeczytania jakiegoś opracowania na temat taktyki gry w piłkę ręczną. To pomoże zrozumieć obrazek, który widzisz w trakcie meczu

• 4 1

• Prawda jest taka ze nie mozna cieszyc sie tak dlugo po zdobytej bramce to Zaglebie wykorzystywalo.ps.sedziowie masakra.dzieki panowie za ten horror

• 15 1

• Lijo (4)

To w porzo gość prawdziwy Gdanszczanin i na dodatek szeryf no i gwiazda przecież a moim zdaniem jeśli chodzi o harakter to Dawidowi może buty wiązać

• 4 4

• Nie rób sztucznych podziałów!

Ta drużyna pójdzie za sobą w ogień, robienie podziałów to ostatnia rzecz, jaką nam potrzeba!

• 2 1

• Po pierwsze - jednak CHarakter (2)

Po drugie - nie znasz ani jednego, ani drugiego. Skąd taka pewność w wypowiedzi? Ja znam obu - nie tylko z perspektywy trybun i boiska. Obaj są równie godni szacunku, obaj mają wyjątkowy charakter.
      Jeśli chodzi o ścisłość, to raczej Ty mógłbyś wiązać buty i jednemu i drugiemu, choć ich klasa nie pozwoliłaby na takie poniżanie słabszych od siebie.