Bąk obronił karnego. Lechia uległa Lechowi

13 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)

Mateusz Bąk uchronił Lechię od wyższej porażki w Poznaniu w ostatnim meczu biało-zielonych w ekstraklasie w 2014 roku. Mateusz Bąk uchronił Lechię od wyższej porażki w Poznaniu w ostatnim meczu biało-zielonych w ekstraklasie w 2014 roku.

Piłkarze Lechii na punkt przy Bułgarskiej czekają już 18 lat i jeszcze poczekają. Na zakończeniu roku gdańszczanie przegrali na wyjeździe z Lechem 0:1 (0:1) i był to najmniejszy wymiar kary. Biało-zieloni nie oddali tego dnia żadnego celnego strzału, a od wyższej porażki uchronił ich Mateusz Bąk, który obronił m.in. karnego Kaspera Hamalainena oraz miał kilka innych efektownych interwencji. Gospodarzom zwycięstwo zapewnił Dariusz Formella. 19-latek gola zadedykował mamie oraz swojemu byłemu klubowi - Arce Gdynia.

Burić – Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Henriquez – Trałka, Jevtić - Keita, Hamalainen, Formella – Sadajew
Sędziowie: Kwiatkowski (Warszawa) oraz Boniek, Wójcik
Bąk – Możdżeń, Valente, Garbacik, Pietrowski – Borysiuk, Vranjes - Pawłowski, Wiśniewski, Nazario – Colak
  • 53' Arajuuri Zmiany Bednarek
  • 60' Keita Zmiany Kownacki
  • 89' Formella Zmiany Wołąkiewicz
  • 59' Vranjes Zmiany Łukasik
  • 75' Pawłowski Zmiany Czychowski
  • 84' Nazario Zmiany Grzelczak
  • 32' Formella
  • 67' Bednarek
  • 73' Borysiuk
  • 90+3 Wiśniewski

Dariusz Formella, który odszedł z Arki zimą 2013 roku do Lecha, zadedykował gola m.in. byłemu klubowi. Dariusz Formella, który odszedł z Arki zimą 2013 roku do Lecha, zadedykował gola m.in. byłemu klubowi.

POMECZOWY KOMENTARZ MATEUSZA MOŻDŻENIA (LECHIA)
przed kamerami Canal Sport
Na pewno Lech mógł wygrać wyżej ten mecz, gdyby wykazał się lepszą skutecznością, bo stworzył sobie dużo sytuacji strzeleckich. Można powiedzieć, że my się przestraszyliśmy. Zwłaszcza w pierwszej połowie graliśmy słabo.

Druga połowa wyglądała lepiej, ale też niezbyt kolorowo. Nie mieliśmy okazji bramkowych. Brakowało tego ostatniego podania czy coś? Parę razy byliśmy w pobliżu bramki Lecha, ale nic z tego nie wynikało.

Kończymy nie najlepiej rundę, w której również oczekiwania mieliśmy znacznie większe. Może dobrze nam zrobi zima? Jakieś ruchy pewnie będą w klubie.

Na pewno gdzieś dała o sobie znać kwestia zgrania. Gdy byłem przez 5 lat w Lechu, to miałem w tym czasie 3 trenerów. Natomiast w Gdańsku tylu szkoleniowców było w ciągu 4 miesięcy.

Trener Brzęczek dokonał trzech wymuszonych zmian w porównaniu z "11" z ostatniej kolejki, za kontuzjowanych Janickiego i Makuszewskiego zagrają Valente (LECHIA) i Pawłowski (LECHIA), a pauzującego po czerwonej kartce Bougaidisa zmienił Pietrowski (LECHIA)
na ławce Lechii miejsca zajęli: Podleśny, Dźwigała, Łukasik, Buksa, Czychowski, Grzelczak i po przerwie na leczenie kontuzji - Leković
w wyjściowej "11" Lecha trzech piłkarzy, którzy niegdyś grali w trójmiejskich klubach: Sadajew (LECH) i Trałka (LECH) (poprzednio m.in. Lechia) oraz Formella (LECH) (Arka), na ławce jest jeszcze Wołąkiewicz, który po tym meczu ma odejść z Poznania
niech dobrym zwiastunem dla Lechii będą doniesienia z innych boisk, w obu zakończonych już dzisiaj meczach gole strzelali byli piłkarzem biało-zielonych: Frankowski (obecnie Jagiellonia) i Surma (Ruch)
od wyniku w Poznaniu zależy miejsce Lechii na koniec roku, ale już wiemy, że gdańszczanie nie zajmą lepszej lokaty niż 9. oraz nie spadną poniżej 13. pozycji.
Colak (LECHIA) i Wiśniewski (LECHIA) rywalizują o miano najskuteczniejszego piłkarza jesieni w Lechii, na razie oba strzeliły po 6 goli
jak informowaliśmy w Poznaniu nie ma zorganizowanej grupy kibiców Lechii, to kara za pirotechnikę w ostatniej kolejce na PGE Arenie

SPRAWDŹ, JAKIE JESZCZE KARY NAŁOŻONO NA LECHIĘ
piłkarze wychodzą do prezentacji, Lechia w białych strojach, Lech na niebiesko
na środku kapitanowie Trałka (LECH) i Bąk (LECHIA), sześć lat temu razem w... Lechii świętowali awans do ekstraklasy
1'
od środka rozpoczęła Lechia
1'
Bąk (LECHIA) "zakopał" się we własnym polu bramkowy, wybił piłkę w aut
3'
pierwszy celny strzał meczu, Bąk (LECHIA) obronił strzał Formelli (LECH)
4'
już pierwsze minuty pokazują, jaką taktykę obrały zespoły, Lechia cofnięta na własną połowę, częściej przy piłce Lech
5'
róg dla Lechii po dośrodkowaniu Możdżenia (LECHIA)
6'
Burić (LECH) złapał piłkę po dośrodkowaniu z rogu Wiśniewskiego (LECHIA)
7'
pierwsza reprymenda sędziego wobec Sadajewa (LECH)
7'
dobre dośrodkowanie Pawłowskiego (LECHIA), ale Colakowi (LECHIA) nie udało się oddać strzału głową
8'
Lech buduje długie akcje, wieloma podaniami, Lechia dwukrotnie skontrowała prawym skrzydłem
9'
Burić (LECH) na skraju własnej "16" wybił piłkę spod nóg Colaka (LECHIA), Wiśniewski (LECHIA) próbował uderzyć z dystansu i wykorzystać to, że bramka jest pusta, ale źle trafił w piłkę
12'
od kilku minut gra w środku boiska, sporo niedokładności głównie gospodarzy
13'
Bąk (LECHIA) uratował Lechię od straty gola, Formella posłał piłkę za ustawioną na 30. metrze od własnej bramki defensywą biało-zielonych, Keitha wyszedł sam na sam z bramkarzem, miał ostry kąt, ale brawa dla Mateusza, który wybił piłkę uderzoną w "długi róg"
16'
znów dobre podanie Formelli (LECH), na spalonym Kędziora (LECH)
18'
bomba Garbacika (LECHIA) z około 40 metrów, Burić (LECH) wybił piłkę na róg
18'
przed wykonaniem rogu sędzia upomina Colaka (LECHIA) i Trałkę (LECH), którzy walczyli o pozycję
19'
drugie dośrodkowanie Wiśniewskiego (LECHIA) z rogu niemal identyczne jak to pierwsze, piłka prosto w ręce Buricia (LECH)
20'
Nazario (LECHIA) w roli obrońcy, dobrze zatrzymał Sadajewa (LECH) w polu karnym Lechii
21'
zablokowany strzał Keity (LECH)
21'
dośrodkowanie Henriquez (LECH) trafiło na głowę Hamalainena (LECH), ale Fin nie strzelał, a próbował dogrywać do kolegów, co zakończyło się przejęciem piłki przez Lechię
22'
znów kilka minut z większą przewagą Lecha, gra głównie na połowie Lechii
24'
"Kolejorz, my chcemy gola" - z trybun
25'
Borysiuk (LECHIA) przerwał groźnie wyglądającą akcję Hamalainena (LECH)
25'
Keita (LECH) wyłożył piłkę Sadajewowi (LECH), ale ten skiksował z 10. metra, piłka ledwo doturlała się do Bąka
26'
tym razem dobry strzał Sadajewa (LECH) z 17. metra, piłka po nogach obrońców Lechii wyszła na róg
27'
celny strzał Kamińskiego (LECH) po dośrodkowaniu z rogu Jevticia (LECH), Bąk (LECHIA) pewnie broni, bo piłka uderzona w środek bramki
30'
Formella (LECH) z łatwością ograł Pietrowskiego (LECHIA), ale była asekuracja Garbacika (LECHIA)
31'
Sadajew (LECH) "tańczył" z piłką w "16" Lechii, ostatecznie wyłożył futbolówkę do Jevticia (LECH), którego strzał został zablokowany
32'
[1:0] LECH STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Formella. Piłka wpadła w "krótki róg", Bąk nie zdążył z interwencją, gdyż przy strzale był rykoszet, piłka odbiła się jeszcze od nogi Pietrowskiego, zmieniając kierunek
33'
Formella (LECH) na palcach pokazał literę "A", czyżby ze strony piłkarza urodzonego w Gdyni, była to dedykacja dla Arki? W tym klubie grał do końca 2012 roku
34'
Wiśniewski (LECHIA) z Nazario (LECHIA) omal nie doszło do rękoczynów, rozdzielał ich Colak (LECHIA)
37'
Bąk (LECHIA) łapie piłkę po strzale Keity (LECH)
38'
Pawłowski (LECHIA) wywalczył róg
39'
bez zagrożenia dla bramki Lecha po rogu, który wykonał Nazario (LECHIA)
40'
dobrą kontrę wyprowadził Wiśniewski (LECHIA), ale po jego podaniu złe dośrodkowanie Colaka (LECHIA)
41'
pomocy medycznej potrzebuje Formella (LECH)
42'
zdecydowania zabrakło Sadajewowi (LECH), za długo zwlekał ze strzałem, gdy w końcu zdecydował się podawać, zagrał niecelnie
44'
bardzo dobra parada Bąka, do boku sparował piłkę po mocnym strzale sprzed "16" Sadajewa (LECH)
45'
Sadajew (LECH) kończy indywidualną akcję strzałem w boczną siatkę bramki Bąka
45'
Pietrowski (LECHIA) wywalczył róg
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PRZEGRYWA W POZNANIU 0:1
19-letni Formella (LECH) przed kamerą Canal Sport zdradził, co oznaczała literka "A", którą ułożył z palców po golu, piłkarz wyjaśnił, że to na cześć jego mamy "Andzi" oraz Arki, przypomnijmy, iż jeszcze jako zawodnik gdyńskiego klubu Darek uczestniczył w mistrzostwach Europy do lat 17, który dwa lata temu Polska ukończyła na 3. miejscu, w tamtej ekipie grał też Kugiel z Lechii, latem gdańszczanie oddali go na wypożyczenie do II-ligowej Kotwicy Kołobrzeg
Wiśniewski (LECHIA) nie chce zdradzić o co chodziło w jego konflikcie z Nazario (LECHIA), "zostawię to dla siebie, ale nie gramy tak jak trzeba" - skwitował incydent piłkarz Lechii przed telewizyjną kamerą
Po pierwszej połowie Lech zasłużenie prowadzi. W ofensywie gospodarzy błyszczą przede wszystkim byli piłkarze trójmiejskich klubów: Formella (LECH) i Sadajew (LECH). Ten pierwszy strzelił gola, a drugi zanotował asystę. Poza tą akcją obaj jeszcze kilkakrotnie zatrudniali defensywę Lechii.
Miejscowi oddali 6 celnych strzałów do przerwy. Natomiast dorobek biało-zielonych w tym elemencie to... zero. Jedyny zysk ofensywny to 4 rogi, po których zresztą nie było zagrożenia dla bramki Buricia (LECH). W kilku sytuacjach wydawało się, że w ataku Wiśniewski (LECHIA) nie ma z kim grać. Stąd zapewne frustracja Piotra, którą próbował wyładować na Nazario (LECHIA). Brazylijczyk praktycznie był niewidoczny przed przerwą. Lepiej, przynajmniej na początku, funkcjonowała prawa gdańska strona, ale później Możdżeń (LECHIA) i Pawłowski (LECHIA) musieli skupić się głównie na destrukcji, gdyż skrzydłowi Lecha byli bardzo aktywni, a ponadto do boku schodzili także Sadajew (LECH) i Hamalainen (LECH), szukając z tych sektorów możliwości zaatakowania.
od 19 zapraszamy na bezpośrednią relację z derbów Pomorza koszykarze, w Gdyni Asseco gości Polpharmę Starogard Gdański
Wołąkiewicz dla Canalu Sport o nowym klubie po odejściu z Lecha: "Na dzień dzisiejszy nie jest to Polska".
46'
drugą połowę rozpoczął Lech, obie drużyny bez zmian w składach
47'
po akcji Hamalainena (LECH) niecelny strzał Sadajewa (LECH)
48'
Bąk (LECHIA) uprzedził w polu bramkowym Sadajewa (LECH) po płaskim zagraniu z prawego skrzydła Kędziory (LECH), odważna interwencja bramkarza nogami
48'
Sadajew (LECH) pociągnął za koszulkę Valente (LECHIA), ale od razu przeprosił... sędziego i obyło się bez kartki
49'
pomocy medycznej potrzebuje Arajuuri (LECH)
51'
Lech kontynuuje na razie w "10"
52'
Pawłowski (LECHIA) przegrał pojedynek z Henriquezem (LECH) w polu karnym Lecha
52'
na rozgrzewce wszyscy piłkarze z pola Lechii oraz Kownacki i Bednarek z Lecha
53'
LECH przeprowadza zmianę. W miejsce kontuzjowanego Arajuuriego wchodzi Bednarek.
54'
Borysiuk (LECHIA) zablokowany w indywidualnej akcji
55'
obraz gry po przerwie podobny do tego co przed zmiana stron boiska, częściej przy piłce Lech
57'
karny dla Lecha. Jevtić ograł Vranjesa i Garbacika, a gdy wpadł w pole karne za koszulkę pociągnął go Garbacik
58'
Bąk (LECHIA) obronił karnego! Hamalainen (LECH) uderzył niemal w środek bramki, golkiper Lechii odbił piłkę do boku
59'
LECHIA przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Łukasik.
60'
niecelny strzał Formelli (LECH)
60'
LECH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Keita, w jego miejsce wchodzi Kownacki.
62'
Colak (LECHIA) skarży się sędziemu na Kędziorę (LECH), który faulował, ale arbiter konsekwentnie nie sięga na razie po kartki
63'
nieporozumienie między Bąkiem i Valente (LECHIA), ale bez przykrych konsekwencji
65'
niewiele ciekawego dzieje ostatnio na boisku
66'
Colak (LECHIA) znów faulowany i znów ma wiele do powiedzenia sędziemu
67'
Żółtą kartką został ukarany Bednarek (LECH) po wspomnianym faulu na Colaku
68'
Pawłowski (LECHIA) stracił piłkę na linii "16" Lecha, a próbujący strzelać Łukasik (LECHIA) został zablokowany
69'
pomocy medycznej potrzebuje Jevtić (LECH), który zderzył się z Pawłowskim
70'
Lech wznowił grę w "10", ale zmiana raczej nie będzie potrzebna
71'
Bąk (LECHIA) złapał piłkę po strzale z dystansu Formelli (LECH)
72'
spięcie między Sadajewem (LECH) a Borysiukiem (LECHIA)
73'
Żółtą kartką został ukarany Borysiuk (LECHIA) po faulu na Kownackim
73'
to czwarta żółta kartka dla Borysiuka (LECHIA), to oznacza, że nie zagra w pierwszej wiosennej kolejce
75'
Formella (LECH) "skasował" kontrę Pawłowskiego (LECHIA)
75'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pawłowski, w jego miejsce wchodzi Czychowski.
75'
dla Czychowskiego (LECHIA) to debiut w ekstraklasie, 21-latek w tym roku w III lidze strzelił 20 goli
78'
Lechia nadal nie ma atutów, aby przejąć kontrolę nad grą, nadal gdańszczanie czekają na kontry
79'
Sadajew (LECH) był na 3. metrze od pustej już bramki Lechii, ale piłka przeleciała mu między nogami, zagrywał z prawego skrzydła Kownacki (LECH)
80'
Bąk (LECHIA) został zmuszony by zagrać głową piłkę poza własną "16", Jevtić (LECH) uderzył z 45. metra na pustą bramkę, ale nie trafił
82'
Lechia nadal bez żadnego celnego strzału, niecelne uderzenia to 6
83'
dobra akcja Wiśniewskiego (LECHIA) i Łukasika (LECHIA), ale po podaniu tego drugiego Colak (LECHIA) nie opanował piłki w polu karnym Lecha
84'
LECHIA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Nazario, w jego miejsce wchodzi Grzelczak.
85'
Lechia stara się przesunąć grę na połowę Lecha
85'
niecelny strzał z dystansu Borysiuka (LECHIA)
86'
niecelny strzał z dystansu Grzelczaka (LECHIA)
87'
Lech oddaje inicjatywę Lechii
88'
Możdżeń (LECHIA) wywalczył róg
88'
Formella (LECH) znów opatrywany poza boiskiem, Lech broni się w "10" przed rogiem Lechii
88'
bez zagrożenia dla Lecha po dośrodkowaniu z rogu Wiśniewskiego (LECHIA)
89'
LECH przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Formella, w jego miejsce wchodzi Wołąkiewicz, dla którego to pożegnalny występ w Lechu
90'
Przechwyt Wołąkiewicza (LECH), Sadajew (LECH) zagrał do Hamalainena (LECH), który wyszedł sam na sam z Bąkiem, Mateusz obronił strzał Fina
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Burić (LECH) złapał piłkę, którą z okolic środka boiska, z wolnego dośrodkował Wiśniewski (LECHIA)
90+2
Bąk (LECHIA) we własnym polu karnym spróbował dryblingu przeciwko Sadajewowi (LECH), ostatecznie wybił piłkę na róg
90+2
krótko rozegrany róg przez Lecha, Kowanacki przegrał drybling w polu karnym Lechii
90+3
Żółtą kartką został ukarany Wiśniewski (LECHIA).
90+3
Kowancki pada w polu karnym Lechii, ale o karnym nie ma mowy
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA PRZEGRAŁA W POZNANIU 0:1, A OD WYŻSZEJ PORAŻKI UCHRONIŁ JĄ BĄK, KTÓRY OBRONIŁ M.IN. KARNEGO
Wołąkiewicz (LECH) żegna się z kibicami Lecha, piłkarze poznańscy ustawiają na boisku "szpaler" na jego cześć

• Korona Kielce - Cracovia 1:2 (0:2)
  • Śląsk Wrocław - GKS Bełchatów 2:1 (0:0)
  • Ruch Chorzów - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
  • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (1:0)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Zawisza Bydgoszcz 2:1 (1:1)
  • Górnik Łęczna - Legia Warszawa 3:1 (3:0)
  • Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)

Opinie (235) ponad 50 zablokowanych

• brawo Formella! młody Arkowiec pokonał Lechię (10)

a Lechia zimuje głęboko wśród spadkowiczów jako jeden z najsłabszych zespołów

• 198 100

• nie masz racji (6)

Mogli przegrać wyżej. Zostawili dużo zdrowia na boisku. Moim zdaniem Vrajens powinien pograć w rezerwach, to on ciągnął Lechię, teraz jest hamulcowym. Łukasik lepszy. Brawo Wiśnia, Bączek i Pawłowski.

• 30 11

• tzn. w którym miejscu nie mam racji? (3)

czy Formella to nie młody Arkowiec, któy Arkę ma w sercu?
        a może to nie on strzelił gola który pogrążył Lechię?
        czy zaprzeczasz, że Lechia jest w grupie spadkowiczów?
        a może uważasz, że Lechia to bardzo mocny zespół ekstraklasowy?

• zaprzeczam: Lechia nie jest w grupie spadkowiczów

grupa spadkowiczów to w tej chwili Zawisza i Ruch, mogli przegrać wysoko ale przy odrobinie szcześcia (czyli nie dostawieniu nogi Pietrowskiego) mogło być i 0-0. A co ma w sercu jakiś tam grajek formela to mam gdzieś. Acha - i Lechia na pewno nie spadnie...tak jak Fuksiarka na pewno nie wejdzie

• 3 4

• (1)

Pawłowski po zejściu z boiska z trudem powstrzymywał się od płaczu - o czym to świadczy ?

• 17 1

• Że zobaczył twoje zdjęcie ?

• 35 4

• Zawsze lepiej jak barka :p

bez stadionu

• 14 22

• prawdziwi fachowcy od polskiej piłki o Lechii Gdańsk: (1)

"chyba nie ma takiej miotły, którą dałoby się posprzątać burdel, jaki panuje w Lechii Gdańsk"
      wszystko w temacie

• 42 3

• Zeby bola gdy patrzy sie na zgraje przypadkowych grajkow i kolejnego trenera ktory jak narazie tylko duzo gada. Zero pomyslu, walki, jakby wszyscy mieli wszystko w d...najwazniejsze ze kasa co miesiac wpada. Mandziara z Piekarskim chcieli zbudowac Cosmos no to troche pobudowali....

• 10 0

• Heh

Lwiatka zmieniają stadion- nowy w Oliwie

• 60 13

• Fartowne zwycięstwo Lecha. (4)

• 44 112

• tak a lechia przypadniem nie oddała ani jednego celnego strzału ? (1)

• 0 0

• Zero celnych strzałów wielkiej lechiji hahaha (3)

Brawo Sadajev!
    Dwie 100 zmarnowane szkoda

• 85 25

• (2)

Brawo że jestes cieńki i nie strzeliłeś dwoch setek? O co ci chodzi, chłopie? :D
      Zaur potwierdza, że LG dobrze zrobiła oddając czubka. Może i robi wiatr w grze, jednak on nie potrafi strzelać goli, nawet na pustą.

• 26 11

• Chłopie Zaur miał asystę przy golu. (1)

kilka asyst i cienka lechia na cycach chłopie

Pietrowski z bąkiem wspaniała para

• 19 16

• Kilka asyst przy jednym golu

proponuje nawiązać szybki kontakt z lekarzem :)

• 18 7

• (13)

Panie Bąk, dzisiaj dobry mecz - jednak jak gra się na przedpolu pokazał bramkarz Amicki, przy rzutach rożnych.
    Słaby mecz, poza Wiśnia i Borysiukiem nikt nie pokazywał się do gry.