Polska awansowała do Euro 2016

11 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak strzelali gole dla Polski w pierwszej połowie meczu z Irlandia, które były na wagę awansu do Euro 2016. Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak strzelali gole dla Polski w pierwszej połowie meczu z Irlandia, które były na wagę awansu do Euro 2016.

Polscy piłkarze awansowali do finałów mistrzostw Europy! Prawo gry w przyszłym roku na stadionach we Francji zapewniło biało-czerwonym zwycięstwo w Warszawie nad Irlandią 2:1 (2:1). Na PGE Stadionie Narodowym zaprezentowało się dwóch zawodników Lechii Gdańsk. Jakub Wawrzyniak rozegrał cały mecz na lewej obronie, a skrzydłowy Sławomir Peszko wszedł na murawę w 85. minucie.

Krychowiak 13, Lewandowski 42 - Walters 15 (karny)

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Pazdan, Glik, Wawrzyniak - Krychowiak, Linetty - Olkowski (63 Błaszczykowski), Mączyński (77 Szukała), Grosicki (85 Peszko) - Lewandowski

IRLANDIA: Randolph - Coleman, O'Shea, Keogh, Brady - Whelan (58 McGeady), McCarthy, Hendrick, McClean (73 Hoolahan) - Walters, Long (55 Kean)

Sędzia: Cakir (Turcja). Żółte kartki: Glik, Peszko (Polska), O'Shea, Whelan, Walters (Irlandia). Czerwone kartki: O'Shea (90+2 za drugą żółtą). Widzów: 57 497.

Polacy zaczęli nerwowo. Na pierwszą groźniejszą akcję ofensywną czekaliśmy aż do 13. minuty. Wówczas Darren Randolph na róg sparował piłkę po strzale Kamila Grosickiego. Popularny "Grosik" po chwili wykonał korner. Wrzucił piłkę przed pole karne, gdzie niepilnowany Grzegorz Krychowiak huknął tuż przy słupku bramki Irlandii.

Niestety, prowadzeniem biało-czerwoni cieszyli się tylko kilkadziesiąt sekund. Michał Pazdan zamiast głową zdecydował się wybijać piłkę nogą na pograniczu własnego pola karnego. Trafił butem w twarz Shane'a Longa. Wydawało się, że faul nastąpił przed "16", ale arbiter wskazał na "wapno". Łukasz Fabiński wyczuł intencję Jona Waltersa, ale uderzenie z 11. metra była na tyle precyzyjne, że polski bramkarz nie sięgnął piłki.

W 17. minucie znów piłka była w siatce, tym razem irlandzkiej, ale gol Pawła Olkowskiego nie został uznany. Nim polski skrzydłowy uderzył Krzysztof Mączyński podawał do Roberta Lewandowskiego, a kaptan biało-czerwonych był na spalonym.

Jednak w 42. minucie, gdy dwaj ostatni zaatakowali po raz kolejny, już wszystko było zgodnie z przepisami. Mączyński przejął wycofaną przez Karola Linetty'ego piłkę i precyzyjnie dośrodkował na głowę Lewandowskiego. Robert strzelił 13. gola w tych eliminacjach, a co najważniejsze - była to bramka na wagę awansu do Euro 2016.

56 PROCENT CZYTELNIKÓW TROJMIASTO.PL PRZEWIDZIAŁO WYGRANĄ POLSKI NAD IRLANDIĄ

Po przerwie wynik nie uległ zmianie, choć groźnych okazji nie brakowało. Najlepszą sytuację na trzeciego gola dla Polski miał Grosicki. W 65. minucie podanie Krychowiaka wyprowadziło skrzydłowego do pojedynku sam na sam z bramkarzem, ale strzelił wprost w Randolpha.

Natomiast Irlandia do wyrównania, a tym samym do swojego awansu, mogła doprowadzić w 81. minucie. Łukasz Fabiański doskonale obronił strzał Richarda Keogha.

Już w doliczonym czasie gry John O'Shea po faulu na Lewandowskim otrzymał drugą żółtą kartkę, a to oznaczało, że Irlandczycy kończyli ten mecz w "10".

Zwycięstwo dało Polsce drugie miejsce w grupie D. Z pierwszej pozycji awansowali Niemcy. Irlandia zagra w listopadowych barażach. Dla biało-czerwonych będzie to trzeci z rzędu występ w Euro. Do turnieju w 2008 roku sami wywalczyli awans, a w 2012 roku grali jako współgospodarze bez eliminacji.

• JEAAAAAAH!!!

Gdzie Ci wszyscy znawcy, pesymiści z komentarzy pod artykułem http://sport.trojmiasto.pl/Uniknac-barazu-Wygrana-lub-zwycieski-remis-da-Euro-2016-Lechia-Gdansk-n95261.html ??!! Teraz pewnie piszecie "wiedziałem, że wygrają". Wawrzyn - szacun, bardzo dobry mecz!

• Idz sie powies i spokoj bedziie! (4)

Po co takie nmenty psuja radosc ze zwyciestwa?

• 8 2

• tez sie ciesze z 3 awansu (3)

Na farcie wygrana z szkocja. Z irlandia znowu lewy ratuje sytuacje... a to slabi przeciwnicy... zejdz na ziemie i modl sie zeby lewandowski nie doznal kontuzji.

• 1 7

• Tak słabi, że niemiecka drużyna się z nimi męczyła (2)

Uwielbiam takich kanapowych ekspertów od wszystkiego. Wiedzą wszystko a tak naprawdę jedyne w czym naprawdę są mistrzami to dłubanie w nosie.

• 5 0

• Pewnie nawet w dłubaniu w nosie żona go przebija

• 1 0

• niemiecka drużyna na eliminacje i niemiecka drużyna na euro to dwa zupełnie różne światy my podniecamy się z byle awansu oni grają o puchar taka róznica między piłkarzami a patałachami