Koszykarki AZS UG w finale I ligi

3 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 18:38 (3 maja 2017)

Karina Różyńska poprowadziła AZS UG do finału I ligi. Karina Różyńska poprowadziła AZS UG do finału I ligi.

Koszykarki AZS Uniwersytetu Gdańskiego awansowały do finału play-off I ligi. W decydującym meczu pokonały w hali przy ul. Kołobrzeskiej AZS Politechnikę Koronę Kraków 68:52 (16:8, 20:16, 14:10, 18:18) i wygrały serię do dwóch zwycięstw 2:1. Zwycięzca ligi otrzyma prawo gry w Basket Lidze Kobiet. Gdańszczanki zmierzą się w finale z SMS PZKosz Łomianki także do dwóch zwycięstw. Pierwszy oraz ewentualnie trzeci mecz zagrają u siebie. Inauguracja w hali przy ul. Kołobrzeskiej w niedzielę, o godz. 15. W środę poznaliśmy mistrza Polski. Tytuł zdobyła Ślęza Wrocław.

AZS UG: Różyńska 18 (2x3, 9 zb.), Formella 13 (3x3, 6 zb.), P. Kuras 11 (1x3, 7 as., 5 st., 5 p.), A. Kuras 5 (6 zb.), Kosalewicz 4 (8 zb.) oraz Szczęśniak 12 (10 zb.), Bączek 5, Ostrowska 0, Szmytkowska 0

AZS UG to zespół świetnie grający na swoim boisku. W tym sezonie ani razu nie dał się cieszyć rywalkom z wyjazdowego zwycięstwa w Gdańsku. Nie inaczej było w środę. Choć podopieczne trenera Włodzimierza Augustynowicza powinny zapewnić sobie awans do finału play-off już w poniedziałek, w Krakowie, to po minimalnej porażce 65:66 udowodniły w hali przy ul. Kołobrzeskiej, kto zasługuje na najważniejsze mecze w sezonie.

W DRUGIM MECZU PÓŁFINAŁU KOSZYKARKI AZS UG ULEGŁY MINIMALNIE W KRAKOWIE

Choć pierwsze 6 minut meczu było jeszcze wyrównane, to od tego momentu gdańszczanki zaczęły przejmować nad nim kontrolę. Rywalki były w grze, kiedy trafiły za trzy punkty. W momencie, gdy przestawały być skuteczne w tym elemencie gry, AZS UG spokojnie budował przewagę. Ostatnie 4 min. pierwszej kwarty wygrał 8:0 więc na tablicy wyników pojawiło się 16:8 dla gdańszczanek.

Zespół Augustynowicza bardzo dobrze wszedł także w drugą część meczu. Trafienia Karoliny Formelli oraz Jastiny Kosalewicz i przewaga wzrosła do 23:8. Od tego momentu zaczęła się wymiana celnych rzutów. Kwartę zakończyły dwie celne trójki, Kariny Różyńskiej oraz Kamili Ciężadło (36:24).

W drugiej połowie gdańszczanki kontrolowały wynik. Różyńska ponownie liderowała atakowi AZS UG. A kiedy przebywała na boisku jej drużyna zdobyła 22 pkt więcej niż rywalki z Krakowa. Pod tym względem była wstanie dorównać jej Żaneta Szczęśniak. Przy jej obecności na parkiecie gdańszczanki zdobyły 20 pkt więcej. Do tego podkoszowa zapisała na swoim koncie double-double. Złożyło się na nie 12 pkt oraz 10 zbiórek.

W finale, którego zwycięzca otrzyma prawo gry w Basket Lidze Kobiet, AZS UG zmierzy się z rywalem, z którym grał w pierwszej fazie rozgrywek, czyli w grupie A. W obu meczach gdańszczanki były lepsze od SMS PZKosz Łomianki. Jeśli powtórzą ten wyczyn w finale, wtedy sięgną po triumf w rozgrywkach. Dzięki lepszej pozycji właśnie w pierwszej fazie zmagań gdańszczanki będą miały przewagę parkietu.

W środę poznaliśmy mistrza BLK. We Wrocławiu, w decydującym o tytule meczu Ślęza podejmowała Wisłę Can-Pack Kraków. Wcześniej, w finale 2017 drużyny wygrywały tylko u siebie. Dlatego też w rywalizacji do trzech zwycięstw był remis 2:2. Nie inaczej stało się tym razem. Wrocławianki zdominowały jednak rywalki i wygrały pewnie 80:53 (30:22, 14:7, 20:14, 16:10). Najskuteczniejsza w meczu była Marissa Kastanek, która zdobyła 24 punkty. Tym samym została przerwana seria trzech tytułów mistrzowskich z rzędu dla Wisły.