Niespodzianka w I lidze piłkarzy ręcznych

25 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 20:23 (25 lutego 2017)
Patryk Mauer na początku każdej z połów dawał impuls kolegom z SMS do ofensywnej gry. W sumie zdobył w meczu z Mazurem 9 bramek. Patryk Mauer na początku każdej z połów dawał impuls kolegom z SMS do ofensywnej gry. W sumie zdobył w meczu z Mazurem 9 bramek.

Niespodziewanej porażki doznał lider I ligi szczypiornistów. Spójnia Gdynia przegrała na wyjeździe z Sokołem Browarem Kościerzyna 25:26 (14:9). Natomiast SMS ZPRP Gdańsk zagrał bardzo dobrą drugą połowę w meczu na własnym boisku z Mazurem Sierpc. Dzięki temu pokonał rywala 33:19 (13:12). 9 trafień zaliczył Patryk Mauer.

Sokół Browar Kościerzyna - Spójnia Gdynia 26:25 (9:14)
Sokół Browar:
Skowron, Sokołowski - J. Reichel 3, T. Bronk, Kuczyński 1, M. Reichel 1, Piechowski 1, Szala 2, Jasowicz 6, A. Bronk 3, Ma. Chyła 3, Mi. Chyła, Konkel, Derdzikowski 1, Kmieć 5

SPÓJNIA: Zimakowski, Głębocki - Lisiewicz 2, Ćwikliński, Oliferchuk 6, Kamyszek 7, Matuszak 3, Cichocki, Ringwelski, Brukwicki 2, Rychlewski 3, Pedryc 2, Marszałek

Osiem meczów bez porażki z rzędu i wystarczy. Na tylu zakończyli serię szczypiornistów Spójni w I lidze rywale z Kościerzyny. Choć to gdynianie byli oczywiście faworytem sobotniego starcia, a do tego po pierwszej połowie wydawało się, że uda im się zdominować kolejnego przeciwnika.

W Kościerzynie do 30. minuty to właśnie przyjezdni grali o wiele efektywniejszego szczypiorniaka. Trzy trafienia Bogdana Oliferchuka, jedno Roberta Kamyszka - czyli na koniec spotkania dwóch najskuteczniejszych zawodników Spójni - i ich drużyna prowadziła 4:1. Mało tego, gdynianie byli w stanie w pierwszej połowie jeszcze dwukrotnie notować serię po 3:0. Dzięki nim lider I ligi zbudował przewagę, która pozwala sądzić, że seria bez porażki zostanie przedłużona do dziewięciu.

Tuż przed przerwą Spójnia prowadziła 14:8, ale gospodarze jeszcze w pierwszej połowie zmniejszyli straty o jedną bramkę. Drugą zaczęli od trzech trafień z rzędu więc zrobiło się tylko 14:12 dla gdynian.

Udawało się im utrzymywać rywali na dystansie do 49. min. Wtedy do bramki trafił Szymon Kmieć i wyrównał wynik na 21:21. To jednak końcówka spotkania okazała się najbardziej pechowa dla podopiecznych Marcina Markuszewskiego. Kiedy w 57. i 58. min. oddali Sokołowi dwa trafienia z rzędu, po raz pierwszy w tym spotkaniu przegrywali (25:24). Na minutę przed końcem zdołał wyrównać Adam Lisiewicz, ale ostatnie słowo należało do gospodarzy. W kończącej starcie minucie wywalczyli rzut karny, który na bramkę zamienił Aleksander Bronk.

SMS ZPRP Gdańsk - Mazur Sierpc 33:19 (13:12)
SMS ZPRP:
Bartosik, Pyrka 1 bramka - Gądek 2, Komarzewski 3, Milewski, Mauer 9, Koselski, Rogalski 3, Chełmiński 2, Sobczyk, Zarzycki 3, Pawelec 3, Jarosiewicz 6, Rybski 1

Mazur: Grączewski, Romatowski - T. Kozłowski, A. Kozłowski 4, K. Kozłowski 1, Chmielewski, Prątnicki, Przygucki 1, Rutkowski 2, Białaszek 3, Muchiewicz, Królikowski, Krydziński 1, Lisicki 7, Tucholski, Kałużny

Po siódme zwycięstwo w sezonie sięgnęli gdańscy licealiści. Odnieśli je w starciu z beniaminkiem I ligi, Mazurem Sierpc. Ten, przed przyjazdem nad morze, miał na koncie raptem trzy wygrane. Dlatego też to SMS był faworytem sobotniego starcia. Potwierdził to jednak dopiero w drugiej połowie.

W pierwszej mecz był bardzo wyrównany. Na początku bramkę rywali bombardował Patryk Mauer. W 11. min. zaliczał trzecie swoje trafienie, a gdańszczanie prowadzili 4:2. Rywale szybko doprowadzili do remisu, z którego od staniu 7:7 udało się ponownie uciec gospodarzom. Serię 3:0 zamknął kolejnym trafieniem Mauer, a na tablicy wyników pojawiło się 10:7.

Goście, głównie za sprawą Łukasza Białaszka odpowiedzieli tym samym, dlatego ponownie mieliśmy remis (10:10). Gdańszczanie uciekli z niego dopiero na koniec pierwszej części meczu po trafieniu Damiana Pawelca (13:12).

Po przerwie podopiecznym Dariusza Tomaszewskiego udało się wzmocnić obronę. Ponownie pierwsze minuty połowy świetnie rozegrał Mauer. W 9 min. dorzucił cztery kolejne bramki, dwie dołożyli jego koledzy i zrobiło się 19:13 dla SMS. Na tym jednak gdańszczanie nie poprzestali. Pewnie zmierzali do 10-bramkowej przewagi. Dotarli do niej w 49. min. po celnym rzucie Piotra Jarosiewicza (25:15).

Ten sam szczypiornista trafił po chwili na 26:15. To także nie rozprężyło ani jego, ani pozostałej części SMS. Gospodarze do ostatniej akcji powiększali prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się m.in. bramkarz Kacper Pyrka. A mecz dwoma trafieniami w ostatniej minucie zakończył Krzysztof Gądek zapewniając drużynie wygraną różnicą 14 trafień.

Wyniki 17 kolejki

• SMS GDAŃSK - Mazur Sierpc 33:19 (13:12)
  • Sokół Browar Kościerzyna - SPÓJNIA GDYNIA 26:25 (9:14)
  • Śląsk Wrocław - MKS Wieluń 19:25 (10:13)
  • GKS Żukowo - Warmia Traveland Olsztyn 25:25 (13:12)
  • Grunwald Poznań - Orlen Wisła II Płock 22:25 (11:12)
  • Kancelaria Andrysiak Stal Gorzów - Real Astromal Leszno 17:16 (10:11)
  • Polski Cukier Pomezania Malbork - Nielba Wągrowiec 31:23
  • Zaległe mecze 16. kolejki:
  • MKS Wieluń - SMS Gdańsk 33:27 (15:12)
  • Orlen Wisła II Płock - GKS Żukowo 30:33 (14:18)

Opinie (3)

• Przykra niespodzianka

Trudno, gramy dalej i tyle.

• 3 2

• tak to bywa

w sporcie trzeba wkalkulować niespodziewane porażki.... na tym polega jego piękno