II liga piłkarzy ręcznych

13 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Do ostatnich sekund ważyły się losy meczów II ligi piłkarzy ręcznych w Gdańsku. AZS PG, dzięki rzutowi Michała Kardynała, pokonał Kasztelana Sierpc 24:23 (10:7), a rezerwy SMS przegrały z Hetmanem Gniew 31:33 (16:17). Bez problememów przed własną publicznością poradził sobie KS Żukowo gromiąc Truso Elbląg 36:28 (16:14). Dziesięcioma bramkami debiut okrasił Witold Maciejewski. Vetrex Sokół Kościerzyna uległ w Inowrocławiu 24:29, choć do przerwy prowadził 12:11.

Gdańscy licealiści rozpoczęli z dużym respektem dla Hetmana. Wprawdzie Jakub Fonferek wyrównał na 1:1, ale szybko zrobiło się 1:3, a potem aż 5:11. Potem miejscowi rzucili się w pościg. Przed przerwą remisu nie dogonili, choć w 27 min przegrywali tylko 14:15.

W drugiej połowie gniewianie jeszcze przez kwadrans odpierali ataki młodzieży, aż wreszcie Błażej Kwiatkowski wyprowadził miejscowych na 25:24. Dziesięć minut później po raz ostatni był remis (29:29). O zwycięstwie zespołu Tomasza Śmiełowskiego przesądziły akcje, które na bramki zamienił Mariusz Graczyk, a także Marcin Czarnecki i Jakub Kościelny.

- Stanął mi przed oczyma mecz z Legią Chełmża. Cały czas prowadziliśmy, jednak komplet punktów zabrali goście. Ale tym razem szczęście było przy nas - przyznał Edward Wierzbowski, szkoleniowiec gdańskich akademików.

Kasztelan wykorzystał to, że dwa rzuty miejscowych zostały obronione, a w dwóch kolejnych akcjach nasi palili... Akademicy musieli się dziwigać z rezultatu 1:5.

- Porządna obrona i konterki - tak wyjaśniał przyczyny zmiany sytuacji na parkiecie trener Wierzbowski.

W 21 min gospodarze remisowali 6:6, na przerwę zeszli z zapasem trzech trafień, a w 40 min było już 14:9. Mimo to w ostatnich sekundach musieli ratować sukces. Wyrównał Marcin Klimek, kapitan Kasztelana. Trzy sekundy przed końcem trafił Kardynał.

Wiesław Predehl, szkoleniowiec KS Żukowo, sięgnął po kolejnego zawodnika, którego do poważnej piłki ręcznej wprowadzał na początku lat dziewięćdziesiątych w GKS Wybrzeże. Maciejewski odwdzięczył się 10 trafieniami. Elbląska młodzież odgryzała się jak mogła. Kamil Dukszto trafił na 5:4, Marcin Ostachowski rzucił na 6:5, a Filip Korzeniowski - na 7:6. Miejscowi odpowiedzieli czterema skutecznymi akcjami, ale elblążanie zrewanżowali się tym samym. Po rzucie Krzysztofa Kancelarczyka było 11:10. Potem rosła przewaga żukowian. Zespół Andrzeja Rusznickiego szarpnął już tylko dwa razy. Z 21:29 zbliżył się na 24:29, a na pięć minut przed końcem przegrywał 28:31. Więcej bramek już nie zdobył.

Gdy wydawało się, że Vetrex Sokół najgorsze ma już za sobą, kościerscy szczypiorniści znowu nieprzyjemnie zaskoczyli. Porażki z Cuiavią niewielu się spodziewało, choć rywale wzmocnili się Michałem Derdzikowskim, który poprzedni sezon spędził w ekstraklasie, w gdańskim Wybrzeżu.

- Walczyliśmy do 51 min. Był jeszcze remis - 23:23. Potem nie wykorzystaliśmy przewagi, sami dwukrotnie zostaliśmy skontrowani, wreszcie otrzymaliśmy karę. Zabrakło Piotra Gospodarca, zwłaszcza w obronie. Młodzi zawodnicy w trudnych momentach znowu nie udźwignęli presji wyniku - ocenia Krzysztof Kotwicki, trener kościerzynian.

SMS II Gdańsk - Hetman Gniew 31:33 (16:17).
SMS II: Kuczyński - Kwiatkowski 5, Krygowski, Stromski 4, Karlin 1, Jedziniak 2, Witkowski 1, Petela, Rosiak 11, Fonferek 2, Reichel 5.
HETMAN: Justa, Rygielski - Karnowski 7, Graczyk 2, Daszek 1, Gogola 3, Balawejder 8, Raciborski, Kaczyński 4, Kościelny 7, Czarnecki 1, Bujnowski.

KS Żukowo - Truso Elbląg 36:28 (16:14)
KS: Stanisławski, Szynszecki - Bruździak 5, Predehl 6, Zimakowski 4, Formela 5, Maciejewski 10, Klimko, Burandt 1, Skup 3, Kruszyński 1, Kurowski 1.
TRUSO: Stankiewicz, Humla, Serwadczak - Legan 2, Korzeniowski 8, Makowski, Wasilewski 2, Dukszto 5, Kancelarczyk 6, Ostachowski 2, Sieńkowski 3.

AZS PG Gdańsk - Kasztelan Sierpc 23:22 (10:7)
AZS PG: Filbrandt, Lewicki - Młynarek 3, Kościński 5, Licznerski 6, Kardynał 4, P. Zuzański 1, Wiśniewski 1, Gryń 3, Hetchen.

Cuiavia Inowrocław - Vetrex Sokół Kościerzyna 29:24 (11:12).
VETREX: Gurzyński, Wójcik - Żynda 4, Meller 1, Fischoeder 3, Reichel 7, Kuźma 1, Janowski 6, Werychowski 2, Okuniewski, P. Pepliński, Karczewski, Sz. Pepliński, Wnuk-Lipiński.

Pozostałe mecze:
Legia Chełmża - BKPR Bydgoszcz 30:33, Cartusia - Techtrasn Darad Elbląg (przełożony na 16.11). Pauzował: MKS Brodnica.

1. Techtrans 14:0 223-162
2. Żukowo 12:2 212-189
3. Hetman 12:4 246-226
4. Vetrex 8:8 219-197
5. AZS PG 8:6 168-152
6. Truso 8:8 223-238
7. Cuiavia 7:7 185-184
8. Kasztelan 6:10 210-193