II liga szczypiornistów

9 grudnia 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Cartusia może spasować? Piłkarze ręczni Hetmana Gniew jako pierwsi dobrnęli do półmetka II-ligowych rozgrywek, ale w trzech ostatnich meczach zespół Tomasza Śmiełowksiego tylko przegrywał. KS Żukowo zapewnił sobie fotel wicelidera po pierwszej rundzie. SMS II Gdańsk utorowała drogę do trzeciej pozycji, po zakończeniu rozgrywek również premiowaną awansem na zaplecze ekstraklasy, Vetreksowi Sokołowi Kościerzyna i AZS PG Gdańsk. Na skuteczność najlepsza jest... kara dyskwalifikacji.

Mecz na szczycie 12. kolejki odbył się w Żukowie. Zespół Wiesława Predehla podejmował Hetmana. Od pierwszych minut przewagę uzyskali miejscowi. Gościom udało się jedynie w 22 min. doprowadzić do wyrównania (11:11). Po przerwie przewaga miejscowych rosła, choć miejsce podstawowych zawodników systematycznie zajmowali rezerwiści. Jarosław Szynszecki od razu popisał się udaną interwencją przy karnym egzekwowanym przez Roberta Karnowskiego. Z kolei z koła gnębił rywali Samuel Lica. Występ tego zawodnika, tym bardziej zasługuje na wyróżnienie, gdyż przez ponad trzy miesiące leczył kontuzję kolana. Klasą dla siebie był Rafał Predehl. Dla zdobywcy 13 bramek było to pierwsze spotkanie po karze dyskwalifikacji na dwa mecze.

Jeden pojedynek "wisiał" Maciej Reichel, i kara najwyraźniej poskutkowała. Szczypiornista Vetreksu należał w Chełmży do najlepszych na parkiecie.

- Legia ma średnią wieku około 30 lat. Cały czas grała brutalnie, dwukrotnie jej zawodnicy oglądali czerwone kartki w wyniku gradacji kar. Cieszę się, że moi zawodnicy nie dali się sprowokować. Myślę tutaj przede wszystkim o Reichelu i Janowskim, którzy zawsze "gotowali" się najszybciej. Teraz skupili się na zdobywaniu bramek. Nasza wygrana była bez zagrożenia. Sukces otwiera nam drogę do trzeciego miejsca na półmetku rozgrywek - cieszył się Krzysztof Kotwicki, trener kościerskiej drużyny.

W pomorskich derbach AZS PG wygrał z Cartusią. Wygrana nie była tak okazała, jak wskazywały na to miejsca w tabeli. Goście dwukrotnie postraszyli akademików. Najpierw przegrywali tylko 2:4, a później zdołali zniwelować straty z 4:12 do 13:16.

- Momentami była walka, widać poprawę w naszej grze, ale błędów nadal jest dużo. Ponadto mam mało zawodników. Coraz bliżej jesteśmy myśli o wycofaniu drużyny. Być może właśnie w Gdańsku zagraliśmy w II lidze po raz ostatni - przyznaje Jarosław Frankowski, trener Cartusii.

Vetrex i AZS PG nie mogłyby sposobić się do ataku na trzecią pozycję w tabeli, gdyby nie pomoc SMS II. Gdańszczanie, mimo że najlepszych zawodników przekazali do pierwszego zespołu, nadspodziewanie łatwo poradzili sobie z Cuiavią Inowrocław. Tylko przez osiem minut gra oscylowała wokół remisu (po raz ostatni 5:5). Z 12:9 licealiści odskoczyli na 18:9, a po przerwie prowadzili nawet 26:14 (39 min) i 31:20 (52).

- Bardzo dobry mecz rozegrał Błażej Kwiatkowski. Gdy przyszło wypracowywać przewagę, ważne bramki rzucał też Michał Krygowski - mówi Andrzej Lisiewicz, wicedyrektor SMS.

KS Żukowo - Hetman Gniew 40:27 (19:15)
Żukowo: Stanisławski, Szynszecki - Zimakowski 2, Skup 1, Predehl 13, Bruździak 8, Maciejewski 4, Burandt 2, Butowski, Formela 2, Leśniczak, Weiner 1, Wilma 2, Lica 3, Kruszyński 2.
Hetman: Truszczyński - Karnowski 6, Graczyk 3, Gogola 6, Balawejder 6, Raciborski 1, Kaczyński 1, Kościelny 4, Bujanowski 1.

AZS PG Gdańsk - Cartusia 26:17 (14:7)
AZS: Filbrandt, Lewicki, Ustaszewski - Młynarek 4, Kościński 8, Licznerski 1, Bogdanowicz 3, P. Zuzański 25, M. Zuzański 2 Gryń 3, Hetchen 1, Wiśniewski 2, Markiewicz.
CARTUSIA: Betliński, Kostka - W. Herzberg 2, Kuchta 2, Trepczyk, Las 1, Kowalkowski 4, Osipów 4, Hirsz 2, Kahlau 2.

SMS II Gdańsk - Cuiavia Inowrocław 33:26 (20:11)
SMS II: Zimakowski, Kuczynski - Kwiatkowski 9, Lisiewicz, Jedziniak 6, Krygowski 8, Witkowski, Stromski 3, Janas, Karlin, Rosiak 5, Fonferek 1, Krygier 1, Dutkiewicz.
Legia Chełmża - Vetrex Sokół Kościerzyna 27:37 (13:17)
VETREX: Wójcik, Kac - Meller, Żynda 7, Fischoeder 2, Reichel 9, Kuźma, Janowski 14, P. Pepliński, Sz. Pepliński, Werochowski 3, Wnuk-Lipiński 2.

Pozostałe wyniki:
MKS Brodnica - Truso Elbląg 31:29, BKPR Bydgoszcz - Kasztelan Sierpc 29:29. Pauzował: Techtranst Darad Kościerzyna.

1. Techtrans 22:0 351-247
2. Żukowo 18:4 334-298
3. Hetman 14:10 356-351
4. Vetrex 12:10 318-283
5. AZS PG 12:10 280-254
6. Bydgoszcz 12:10 313-298
7. Cuiavia 11:11 304-306
8. SMS II 10:12 338-301