II liga szczypiornistów

27 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
II-ligowi piłkarze ręczni KS Żukowo zadali kłam tezie, że mają kłopoty kondycyjne. Podopieczni Wiesława Predehla po przerwie odrobili aż siedem bramek, a niewiele brakowało, by wygrali z AZS Politechniką Gdańską. W Elblągu młodzież Truso dzielnie stawiała się Vetreksowi Sokołowi Kościerzyna, ale na Bartłomieja Jankowskiego nie znalazła recepty. Popularny "Janek" strzelił 15 bramek, czyli połowę zdobyczy całego zespołu! Z gorącego parkietu w Bydgoszczy komplet punktów przywiózł Hetman Gniew, a SMS II poległa w Sierpcu.

Wiceliderzy tabeli przez kwadrans jak równy z równym walczyli z akademikami. Gdańszczanie zaczęli uciekać od wyniku 10:9. Na przerwę zeszli z przewagą aż siedmiu trafień! - Bardzo dobrze graliśmy w obronie. W ofensywie punktowała szczególnie lewa strona, czyli skrzydłowy Szymon Kościński i Piotr Bogdanowicz. Po przerwie zawiodła psychika. Zespół zagrał zbyt zachowawczo. W takich sytuacjach trzeba pokazać dojrzałość, a tej zabrakło. Z przebiegu gry remis na pewno nie krzywdzi żadnej ze stron - ocenia Edward Wierzbowski, trener AZS PG.

Od 43 minuty, kiedy żukowianie zbliżyli się na jedną bramkę, mecz stał się niezwykle zacięty i ostry. Piotr Wojdyr i Mirosław Majchrowski, próbując temperować zawodników, nałożyli na gości 16, a na gospodarzy 18 minut karnych.

W ostatniej minucie Rafał Predehl dał miejscowym prowadzenie 31:30. Rezultat na 15 sekund przed końcem ustalił Kościński.

- Ten mecz dowiódł, że na pewno nie brakuje nam sił, ani zdrowia. Pierwszą połowę ewidentnie przespaliśmy. W drugiej była szansa nawet na wygraną. Bardzo pomógł nam doping publiczności - podkreśla Janusz Trylski, kierownik żukowian.

Równie wiele emocji było w Elblągu. W pierwszej połowie aż dziesięciokrotnie był remis. Najczęściej doprowadzali do niego miejscowi. Truso tylko dwukrotnie prowadziło (9:8 i 10:9), po akcjach Łukasza Kaczkowskiego i Filipa Korzeniowskiego.

- To był nasz najlepszy mecz w II lidze. Mimo porażki nie mam zastrzeżeń do żadnego zawodnika. Bardzo dobrze grał w bramce Tomek Stankiewicz. Górę wzięła większa rytuna gości. Nie do upilnowania był Janowski - przyznał Andrzej Ruszkiewicz, szkoleniowiec elblążan.

Kościerski zespół należy pochwalić za konsekwencję. Nie miał żadnych przestojów, a raz uzyskanej przewagi nie roztrwonił już. Między 45 a 50 minutą, po akcjach Karola Chyżyńskiego, Janowskiego i Macieja Okuniewskiego, Vetreks uciekł na 26:23.

- Ta wygrana przybliża nas do I ligi. Sukces jest tym bardziej cenny, że Truso, grające z meczu na mecz w seniorach coraz pewniej, jeszcze niejednemu faworytowi spłata figla - mówi Krzysztof Kotwicki, trener Vetreksu.

W Bydgoszczy miejscowi najwyraźniej próbowali wystarszyć Hetmana. Od razu Tomaszowi Gigielewiczowi rozbito podbródek, na który po meczu założono trzy szwy. Kości trzeszczały także później. Gniewianie w oczach sędziów nie byli dłużni. Otrzymali aż 20 minut karnych, a Michał Kaczyński skończył grę z czerwoną kartką.

- Rozegraliśmy dobry mecz. Do 23 minuty wynik kręcił się wokół remisu. Od 10:10 skoczyliśmy na 16:11, a trzy bramki w tym okresie zdobył Robert Karnowski. Potem kontrolowaliśmy grę, utrzymując przewagę 4-6 trafień - relacjonuje Tomasz Śmiełowski, trener Hetmana.

Rezerwy gdańskiej SMS wróciły z Sierpca na tarczy. Choć końcowy wynik na to nie wskazuje, Dariusz Tomaszewski zapewnia, że mecz był do... wygrania. - Dobrze broniliśmy, stworzyliśmy wiele dogodnych sytuacji, ale szwankowała skuteczność, głównie z prawego skrzydła i koła - dodaje gdański trener.

KS Żukowo - AZS PG Gdańsk 31:31 (13:20)
Żukowo: Stanisławski, Szynszecki - Predehl 8, Klimko, Formela 4, Zimakowski 3, Skup 1, Weiner 5, Burandt 1, Konop 3, Leśniczak.
AZS: Lewicki - Młynarek 6, Kościński 8, P. Zuzański 2, Bogdanowicz 9, Wiśniewski 1, Licznerski 3, Kardynał 2, Gryń.
Truso Elbląg - Vetrex Sokół Kościerzyna 27:30 (17:17)
Truso: Stankiewicz, Humla - Legan 2, Korzeniowski 3, Sienkowski 2, Wasilewski 2, Kaczkowski 3, Makowski 1, Kancelarczyk 6, Dukszto 4, Ostachowski 1, Kulik 3.
Vetrex: Gurzyński, Wójcik, Kac - Meller, Żynda 2, Fischoeder, Reichel 4, Okuniewski 1, Werochowski 2, Chyżyński 6, Janowski 15, Sz. Pepliński, Karczewski, Wnuk-Lipiński.
Kasztelan Sierpc - SMS II Gdańsk 26:20 (11:8)
SMS: Zimakowski, Boniecki - Kwiatkowski 4, Jedziniak 2, Krygowski 2, Reichel 4, Rosiak 6, Witkowski, Popiołek, Ringwelski, Lisiewicz, Fonferek, Karlin, Dutkiewicz 2.
BKPR Bydgoszcz - Hetman Gniew 27:31 (12:16)
Hetman: Justa, Truszczyński - Karnowski 6, Graczyk 1, Gogola 4, Balawejder 3, Szulc 3, Gigielewicz 4, Raciborski, Kaczyński 1, Ortmann 3, Kościelny 3, Bujnowski 3.

Pozostałe wyniki:
MKS Brodnica - Techtrans Darad Elbląg 24:41. Pauzowały: Cuiavia Inowrocław i Legia Chełmża.

1. Techtrans 26:0 428-297
2. Żukowo 21:5 391-353
3. Vetrex 16:10 373-353
4. Hetman 16:10 389-382
5. AZS PG 15:11 350-323
6. Kasztelan 13:13 353-315
7. SMS II 10:16 375-362
8. Bydgoszcz 10:16 352-381