Zwycięski karny Bałtyku w meczu z Sokołem

jag., mad
2 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Pewnie wykonana "11" przez Piotra Ruszkula zapewniła Bałtykowi komplet punktów oraz przerwanie niechlubnej serie w Gdyni. Pewnie wykonana "11" przez Piotra Ruszkula zapewniła Bałtykowi komplet punktów oraz przerwanie niechlubnej serie w Gdyni.

Piłkarze Bałtyku pokonali po dramatycznym meczu Sokoła Kleczew 2:1 (1:0). Bramkę na wagę trzech punktów zdobył w końcówce spotkania z rzutu karnego Piotr Ruszkul. Był to pierwszy mecz w sezonie, w którym biało-niebiescy strzeli dwa gole na Narodowym Stadionie Rugby, a jednocześnie przerwali serię pięciu miesięcy bez wygranej u siebie.

Kuzimski 26, Ruszkul 88 - Thiakane 57

BAŁTYK: Matysiak - Wypij, Karasiński, Sadowski, Wesołowski - Rzepa (85 Ruszkul), Zyska (70 Atanacković), Sosnowski, Poręba (65 Młynarczyk) - Bejuk (82 Pograniczny) - Kuzimski

PIŁKARSKA NIEMOC BAŁTYKU W GDYNI. SPRAWDŹ STATYSTYKI

Dariusz Mierzejewski miał przypomnieć Bałtykowi jak strzelać więcej niż jednego gola, a przede wszystkim wygrywać w Gdyni. Jednak jedyna roszada, której dokonał szkoleniowiec w porównaniu ze swoim debiutem, nie dotyczyła wcale ofensywy. Do obrony wrócił Tomasza Wypij, choć kapitan biało-niebieskich nie zajął miejsce w centrum tej formacji, jak grywał najczęściej, a ustawiony został z prawej strony.

Przed meczem Marcin Matysiak otrzymał od prezesa klubu, Józefa Stopyry pamiątkową koszulkę za setny występ w barwach Bałtyku. Z obecnych piłkarzy biało-niebieskich bramkarz ma zdecydowanie największy staż, gdyż grał w latach 2010-12 na zasadzie wypożyczenia z Lecha Poznań, a następnie już jako wolny piłkarz wrócił latem 2015 roku.

Nim usłyszeliśmy pierwszy gwizdek także eskorta wyprowadzająca piłkarzy na boisko, złożona z zawodników Akademii Piłkarskiej Bałtyk Gdynia 2008 przekazała trenerom seniorskiej drużyny upominek. Dariusz Mierzejewski oraz Waldemar Stanik dostali podkowy od młodzieżowego zespołu, prowadzonego przez Bartosza Mierzejewskiego, który jest synem pierwszego szkoleniowca Bałtyku. Natomiast karownikiem drużyny AP jest Rafał Prokop. Jak się później okazało upominki przyniosły szczęście.

Po kwadransie rozpoznania sił Bałtyk ruszył do zdecydowanych ataków. Po uderzeniu Wojciecha Zyski piłka odbyła się od poprzeczki. Natomiast "bomba" z 30. metra Marcina Poręby, zmierzająca w okienko bramki, została zatrzymana przez bramkarza Sokoła. Daniel Szczepankiewicz zdołał wypchnąć piłkę na róg.

Gol padł w 26. minucie, gdy Bałtyk wyszedł z szybkim atakiem. Krzysztof Rzepa minął bramkarza, ale nie miał już miejsca by uderzyć. Na szczęście zdołał wycofać do Mateusza Kuzimskiego, który dopełnił formalności.

Szkoda, że 3 minuty później nie poprawił wyniku. Po akcji z Tomaszem Bejukiem popularny "Kuzim" miał 5 metrów do bramki, ale strzelił za lekko i Szczepankiewicz zdążył z interwencją.

Sokół, zgodnie z przysłowiem, że niewykorzystane okazje się mszczą, postanowił poszukać swojej szansy. Szymon Sadowski akcje gości powstrzymał tuż przed narożnikiem pola karnego. Musiał faulować. Dostał żółtą kartkę, ale gola nie było, bo po wolnym rywali dobrze interweniował Matysiak.

RELACJA ZE ZWYCIĘSKIEGO DEBIUTU TRENERA MIERZEJEWSKIEGO W BAŁTYKU

Co nie udało się przed przerwą gościom, przyniosło sukces w drugiej połowie. 6 min. po wznowieniu gry piłkę głową w kierunku dalszego słupka bramki Matysiaka uderzył Senegalczyk Emile Thiakane. Mierzący 190 cm piłkarz zrobił to na tyle precyzyjnie i mocno, że golkiper Bałtyku nie miał szans ze skuteczną interwencją.

Gospodarzom udało się szybko otrząsnąć po stracie gola, ale nie przełożyło się to na klarowne sytuacje do ponownego objęcia prowadzenia. Trener Mierzejewski zaczął ratować się zmianami. Najpierw wpuścił na boisko Mateusza Młynarczyka, a następnie, po raz pierwszy w sezonie w roli gospodarza na NSR zagrał Aleksandar Atanacković.

Obu drużynom zależało na zwycięstwie. Dlatego też ostatni kwadrans meczu przyniósł kontrę za kontrę. Na szczęście dla Bałtyku dobrze spisywał się Matysiak, który bronił nawet strzały po rykoszecie.

Kluczowa dla losów meczu akcja odbyła się w 87. min. oraz wprowadzenie 3 min. wcześniej Piotra Ruszkula. W polu karnym gości znalazł się z piłką Filip Sosnowski. Został on sfaulowany, a sędzia wskazał na 11. metr od bramki Sokoła. Do rzutu karnego podszedł Ruszkul, zmylił golkipera i pewnie umieścił piłkę w siatce.

Dla Bałtyku to pierwsza wygrana u siebie od 2 października 2016 roku. Wtedy biało-niebiescy wygrali 1:0 ze Świtem Skolwin. Wcześniej, w całym sezonie, nie udało sie im strzelić dwóch bramek w jednym meczu na NSR.