Kameruński napastnik na testach

18 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Ryotaro Nakano i Edimo Christian Toko na testach w Arce. Ryotaro Nakano i Edimo Christian Toko na testach w Arce.

Arka ponownie okazała się o jedną bramkę słabsza od drużyny z ekstraklasy. Po porażce z Polonią Warszawa gdynianie nie dali również rady Jagiellonii Białystok, ulegając w sparingu 2:3 (1:2), ale przez długie minuty były co najmniej równorzędnym rywalem. Z niezłej strony pokazał się Christian Toko Edim, Kameruńczyk z rezerw FC Koeln. Na Narodowym Stadionie Rugby widownia została ograniczona do 999 osób. Część kibiców została za ogrodzeniem. W sobotę żółto-niebiescy w grze kontrolnej zmierzą się z OKS 1945 Olsztyn.

Nowotka 25 (samobójcza), Flis 72 - Frankowski 37 (karny), Dżalamidze 42, Rasiak 82

ARKA: (pierwsza połowa): Szromnik - Krajanowski, Jarun, Brodziński, Konecny - Kowalski, Jarzębowski, Siedlarz, Radzewicz - Mikołajczak, Usković
(druga połowa): Szlaga - Krajanowski, Jarun, Brodziński, Konecny - Flis, Adamczyk, Nakano, Radzewicz - Surdykowski, Edimo

JAGIELLONIA: (pierwsza połowa): Ptak - Norambuena, Cionek, Nowotka, Pejović - Makuszewski (29 Dżalamidze), Tymiński, Gigauri, Kupisz - Cetković, Frankowski
(druga połowa): Baran - Bartczak, Porębski, Cionek, Pejović - Arłukowicz, Burkhardt - Dżalamidze, Pawłowski, Kupisz - Rasiak

"Kto za bojkotem, ten stoi z nami za płotem" - już na początku zaintonowała grupa ustawiona między halą a ogrodzeniem stadionu. Ludzi na stadionie jak i poza nim była porównywalna liczba. -"Nie damy się podzielić" - krzyczeli jednak bojkotowicze, a płot "ozdobili" dwoma transparentami.

Od początku spotkania odważnie zaatakowała Arka. Już w 2. minucie na listę strzelców mógł się wpisać jeden z czterech testowanych piłkarzy, którzy rozpoczęli mecz w "11". Po dośrodkowaniu z rogu Jakuba Kowalskiego z kilku metrów przestrzelił Słowak Roman Konecny. Po chwili gdynianie nie wykorzystali bardzo dobrej akcji Tomasza Jarzębowskiego.

Na koniec inauguracyjnego kwadransa zarysowała się jednak przewaga Jagiellonii. Strzał Meraba Gigauriego był jeszcze niecelny. Jednak po błędzie Michała Szromnika, który minął się przy dośrodkowaniu z piłką, Arkę przed stratą bramki uratował Tomasz Jarzębowski. Defensywny pomocnik wybił piłkę z bramki po uderzeniu Marko Cetkovicia.

W 25. minucie Arka objęła prowadzenie. Marcin Radzewicz dośrodkował na piąty metr od bramki rywali, a Paweł Nowotka wpakował głową do własnej siatki. Dla 27-latka, który ostatnio grał w norweskim Holand IL, nie są to udane testy w Jagiellonii.

Minutę później znów zakotłowało się na przedpolu gości. Dośrodkował ponownie Radzewicz, w polu bramkowym z piłką minął się testowany Tomasz Mikołajczak, a strzał zamykającego akcję Kowalskiego poszybował wysoko nad poprzeczką.

W 35. minucie piłkę głową do siatki Arki skierował Tomasz Frankowski, ale sędzia gola nie uznał, bo kapitan gości był na spalonym. Jednak dwie minuty później popularny "Franek" strzelił gola. Pewnie strzelił z karnego, który został podyktowany po faulu Konecnego na poprzednim pechowcu Jagiellonii - Nowotce.

W 42. minucie sędzia znów nie był łaskawy dla gospodarzy. Gdynianie spodziewali się gwizdka i spalonego, a tymczasem Nika Dżalamidze pobiegł sam na sam ze Szromnikiem i pewnie strzelił do siatki.

Po przerwie w żółto-niebieskich wystąpił Christian Toko Edim. W maju Kameruńczyk skończy 19 lat. Na koncie ma dwa występy w ubiegłorocznym Pucharze Afryki do lat 20. Jesienią grał w rezerwach FC Koeln. Napastnik pierwszy strzał oddał w 50. minucie, ale Krzysztof Baran nie miał kłopotów ze złapaniem piłki.

W 60. minucie Arka przeprowadziła kombinacyjną akcję, którą zbudowała kilkoma krótkimi podaniami. Zakończył ją strzałem Radzewicz, a piłka nieznacznie minęła słupek.

W 72. minucie żółto-niebiescy wyrównali. Znów był składny atak, wymiana podań przed polem karnym. Tym razem uderzył Bartosz Flis. Wydawało się, że Baran ma piłkę na rękawicach, ale ta na tyle silnie była uderzona, że bramkarz Jagiellonii przepuścił futbolówkę do siatki.

Na kwadrans przed końcem gry kolejną akcję ofensywną miejscowych rozegrał Janusz Surdykowski. Na prawym skrzydle znalazł podaniem Flisa, która zagrał wzdłuż bramki. Niewiele brakowało, aby piłkę do siatki wepchnął Omar Jarun, który niespodziewanie znalazł się na środku ataku.

Arka grała w drugiej połowie jak równy z równym z drużyną z ekstraklasy, a czasami nawet przeważała. Jednak zwycięską bramkę zdobyli goście. Znów nie udała się pułapka ofsajdowa. Piłka trafiła do Grzegorza Rasiaka, który mierzonym strzałem pokonał Macieja Szlagę. W 88. minucie gdyński bramkarz jeszcze raz stanął oko w oko z byłym reprezentacyjnym napastnikiem, ale tym razem sparował piłkę po jego strzale na róg.

W ostatniej minucie Arka mogła jeszcze wyrównać. Po zagraniu ręką był wolny 18. metrów od bramki gości. Mocno uderzył Surdykowski, a piłka po rykoszecie nieznacznie minęła bramkę.

• Powodzenia chłopaki (5)

cieszy dobra frekwencja na sparingach, widać głód piłki nożnej. Lepiej mieć po 7 tysięcy wiernych kiboli niż 20 tysi kibiców sukcesu

• 63 30

• Po obu stronach stoi po około 200-300 osób !