Sześć medali lekkoatletów na HMP

19 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 18:36 (19 lutego 2017)
Anna Kiełbasińska (z prawej) zdobyła złoto i brąz halowych mistrzostw Polski odpowiednio w biegu na 200 i 60 m. Do minimum kwalifikującego ją do startu w mistrzostwach Europy w tej drugiej konkurencji zabrakło jej jednak 0.03 sekundy. Anna Kiełbasińska (z prawej) zdobyła złoto i brąz halowych mistrzostw Polski odpowiednio w biegu na 200 i 60 m. Do minimum kwalifikującego ją do startu w mistrzostwach Europy w tej drugiej konkurencji zabrakło jej jednak 0.03 sekundy.

Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot została halową mistrzynią Polski w biegu na 200 metrów, a na 60 m zdobyła brąz. Złoto wybiegała sztafeta AZS AWFiS Gdańsk na 200 m - Klaudia Gołąbek, Agnieszka Karczmarczyk, Anna Dobek i Dominika Morek. Wicemistrzostwo w chodzie na 3000 m zdobyła Agnieszka Ellward z Floty Gdynia, a w biegu na 60 m przez płotki drugi był Artur Noga z SKLA. Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia wywalczyła brąz w skoku o tyczce. Żaden z trójmiejskich lekkoatletów nie uzyskał jednak minimum na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie.

Anna Kiełbasińska nie zdołała uzyskać minimum kwalifikującego ją do startu na 60 m w marcowych mistrzostwach Europy. Zawodniczka SKLA Sopot zdobyła wprawdzie brązowy medal mistrzostw Polski, ale czas 7.33 to 0.03 za dużo by zmieścić się w limicie. Ten w Toruniu spokojnie złamała za to mistrzyni Ewa Swoboda z AZS AWF Katowice (7.15). Druga z czasem 7.32 była Agata Forkasiewicz z AZS AWF Warszawa, ale w eliminacjach pobiegła na 7.28 i pojedzie do Belgradu.

Kiełbasińska powetowała sobie to wygrywając rywalizację na 200 metrów. Przy okazji pobiła swój rekord życiowy, który od niedzieli wynosi 23:13 zamiast 23:24. W finale pokonała Karolinę Zagajewska (23.60) i Forkasiewicz (23.87). Ten sukces nie dał jej jednak przepustki do Belgradu, gdyż podczas europejskiego czempionatu nie będzie rozgrywana rywalizacja na tym dystansie.

Ze złotymi medalami wrócą do Trójmiasta także panie reprezentujące AZS AWFiS Gdańsk w sztafecie na 200 metrów. Klaudia Gołąbek, Agnieszka Karczmarczyk, Anna DobekDominika Morek zwyciężyły w czasie 1:39.52 po zaciętej walce z AZS AWF Kraków (1:39.91).

Do Torunia z zamiarem walki o minimum na mistrzostwa Europy pojechał Artur Noga z SKLA Sopot w biegu przez płotki na 60 m. W eliminacjach uzyskał czas 7.96 (minimum na HME to 7.75) i awansował do finału. Razem z nim znalazł się tam Marcin Grudka z Floty Gdynia, który uzyskał nowy rekord życiowy - 8.02. W biegu o medale Grudka był piąty, a Noga z czasem 7.84 uległ jedynie Damianowi Czykierowi z Podlasia Białystok.

Wicemistrzostwo Polski w chodzie na 3000 m zdobyła Agnieszki Ellward z Flty Gdynia. Ta konkurencja była teatrem jednej aktorki, bo Katarzyna Golba (13:17.82) z AZS AWF Katowice triumfowała z ponad 30-sekundową przewagą nad zawodniczką Floty Gdynia (13:48.96).

W skoku o tyczce kobiet brązowy medal zdobyła w Toruniu Agnieszka Kaszuba. Dla 18-latki to już trzeci medal w kategorii seniorek. W ubiegłym roku zdobyła wicemistrzostwo Polski na otwartym stadionie (4.00), a w 2015 roku cieszyła się z brązu w hali (3.90). W Arenie Toruń powtórzyła to osiągnięcie, również z wynikiem 3.90.

LEKKOATLECI GONIĄ MINIMA NA HALOWE ME

Zawodniczka KL Gdynia zaliczyła tę wysokość za drugim podejściem. Później trzykrotnie nie poradziła sobie z poprzeczką zawieszoną na 4.00. Triumfowała Kamila Przybyła z Zawiszy Bydgoszcz (4.20), a druga była Justyna Śmietanka z AZS AWF Warszawa (4.00). Kaszuba wykonała założony plan, ale przyznaje, że czuje pewien niedosyt, gdyż w tym sezonie halowym doskwierała jej kontuzja.

- Był to jeden z najcięższych moich sezonów pod względem zdrowotnym więc także i wynikowym, ale mimo to cieszę się, że udało mi się osiągnąć to co zaplanowałyśmy z moją trenerką - czyli złoty medal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski Seniorów. Jestem bardzo szczęśliwa, że mimo tych wszystkich przeciwności dałam radę skakać na poziomie 4.00 w każdym starcie, lecz jest mi trochę przykro, że nie mogłam zaprezentować wam "prawdziwego skakania", na które wiem, że jestem gotowa. Pozostaje mi teraz wyleczyć kontuzję do końca i w spokoju szykować się do sezonu letniego, gdzie mam nadzieję, pokażę na co mnie stać - napisała Kaszuba na Facebooku.
Dwóch naszych zawodników walczyło w finale biegu na 200 m. Awansowali do niego Przemysław Adamski z Floty Gdynia i Łukasz Smolnicki. Ten pierwszy w eliminacjach ustanowił nowy rekord życiowy - 21.89. Smolnicki, który startował w tym samym biegu, uzyskał 21.93. W finale szybszy był ten drugi, ale obaj znaleźli się poza podium.
Medale trójmiejskich lekkoatletów podczas HMP w Toruniu:
złoto
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), bieg na 200 m, 23:13, rekord życiowy
Klaudia Gołąbek, Agnieszka Karczmarczyk, Anna Dobek i Dominika Morek (AZS AWFiS Gdańsk), sztafeta 4x200 m, 1:39.52