Holenderka z Grand Prix Sopotu w CSIO

16 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Kolor pomarańczowy dominował na sopockim hipodromie podczas ostatniego dnia zawodów jeździeckich. Reprezentantka Holandii Stephanie Brugman wygrała w niedzielę najważniejszy konkurs CSIO*** o Grand Prix Sopotu. Kolor pomarańczowy dominował na sopockim hipodromie podczas ostatniego dnia zawodów jeździeckich. Reprezentantka Holandii Stephanie Brugman wygrała w niedzielę najważniejszy konkurs CSIO*** o Grand Prix Sopotu.

Ostatni dzień CSIO*** na sopockim hipodromie przyniósł najbardziej oczekiwany konkurs imprezy, czyli Grand Prix Sopotu. Zwyciężyła w nim Holenderka Stephanie Brugman na koniu Waldo, która w finałowej rozgrywce wyprzedziła Włocha Lucę Marzianiego na Wivinie zaledwie o 0.14 sekundy.

BIAŁO-CZERWONI DOMINOWALI PODCZAS PIERWSZEGO DNIA ZMAGAŃ

Od czwartku trwały w Sopocie najbardziej prestiżowe jeździeckie zawody w Polsce CSIO***. Przez 11 konkursów wszyscy czekali na ten ostatni, najważniejszy - Grand Prix Sopotu o puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i nagrodę Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, w którym zdobywca pierwszego miejsca zgarniał 30000 złotych, a łączna pula nagród wynosiła 120000 złotych.

Po pierwszej rundzie, w której udział brało 60 jeźdźców i koni, do finałowej rozgrywki awansowało 13 par. Wśród nich znalazło się dwóch Polaków Jarosław Skrzyczyński na 8-letnim wałachu Crazy Quick oraz Marek Lewicki i jego 8-letni wałach Abigej. Pierwszy z nich finałowy przejazd zakończył z dobrym czasem 40.07 sekundy jednak po drodze zaliczył dwie zrzutki. To spowodowało, że został sklasyfikowany na 12. pozycji i otrzymał 3000 złotych nagrody. Wolniejszy przejazd (43.35), ale tylko z jedną zrzutką zaliczył Lewicki. To dało mu 10. miejsce oraz 3000 złotych nagrody.

Kolejność pozycji w pierwszej trójce rozstrzygnęli pomiędzy sobą zagraniczni goście. Pierwsze miejsce, dosłowne o włos, zapewniła sobie Holenderka Stephanie Brugman na Waldo (39.69). Niewiele brakowało, a zwycięstwo odebrałby jej Włoch Luca Marziani, który na koniu Wivina wpadła na metę w czasie 39.83 sekundy. Najniższy stopień podium zajął Czech Ales Opatrny na koniu Zidande P. A Holenderka, po wykonaniu rundy honorowej, wylądowała w parkurowym rowie z wodą.

Czołówka konkursu numer 12, Grand Prix Sopotu o puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i nagrodę Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego (wysokość przeszkód 1,60 m)

PUCHAR NARODÓW DLA SZWECJI

Przed finałowym konkursem odbył się jeszcze jeden, próba szybkości, o puchar Marszałka Województwa Pomorskiego i puli nagród 24000 złotych. Parkur, z przeszkodami na wysokości 1,40 m, najszybciej pokonał Skrzyczyński na 10-letnim Baltazarze du Rouet. Dotarcie do mety zajęło Polakowi 53.49 sekundy. Tylko o 0.01 sekundy gorszy był drugi reprezentant naszego kraju Łukasz Wasilewski i jego Waventos V. Renvillehoeve (53.50). Najniższy stopień podium, z czasem 54.92 sekundy, zajął Norweg Morten Djupvik na Valle Blanche.

KOLEJNY UDANY DZIEŃ POLAKÓW W CSIO

Czołówka konkursu numer 11, szybkości o puchar Marszałka Województwa Pomorskiego (wysokość przeszkód 1,40 m)
1. Jarosław Skrzyczyński (Polska), Baltazar du Rouet, 53.49, 6000 zł
2. Łukasz Wasilewski (Polska), Waventos V. Renvillehoeve, 53.50, 4800
3. Morten Djupvik (Norwegia), Valle Blanche, 54.92, 3600
4. Bert Prouve (Belgia), Chanel Birdavenue, 55.12, 2400
5. Juan Alvarez del Castillo (Meksyk), Premiere 29, 55.20, 1680

Impreza w Sopocie była 60. zawodami CSIO w Polsce. Przez cztery dni, w 12 konkursach wystartowały łącznie 302 konie oraz 102 jeźdźców. 13 kadr narodowych wzięło udział w piątkowym Pucharze Narodów - Furusiyya FEI Nations Cup, co daje rekord obecnego sezonu.