Komplet przegranych w pierwszej rundzie w Eurolidze

Marta
18 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarscy mistrzowie Polski - Asseco Prokom - nie dość, że jeszcze nie wygrali w bieżącej edycji Euroligi to jeszcze z meczu na mecz grają coraz gorzej. W czwartkowy wieczór byli bezradni w Tel Awiwie w konfrontacji z czterokrotnymi klubowymi mistrzami Europy. Gdynianie doznali porażki z Maccabi Electrą 58:99 (19:29, 12:19, 16:22, 11:29), którą ciężko nazwać inaczej niż kompromitacją. Początek drugiej rundy 24 listopada, a już w niedzielę w Ergo Arenie derby Trójmiasta o ligowe punkty.

MACCABI: Eidson 20, Perkins 13, Pargo 12, Eliyahu 7, Schortsanitis 4 - Pnini 13, Burstein 11, Blu 9, Hendrix 4, Green 4, Sharp 2.

ASSECO PROKOM: Ewing 14, Brown 10, Jagla 2, Szczotka 2, Łapeta - Giddens 14, Varda 10, Hrycaniuk 4, Widenow 2, Wilks, Witka, Kostrzewski.

Lepiej mecz rozpoczęli gdynianie, najpierw za 3 punkty trafił Daniel Ewing a później spod kosza dobił piłkę Jan Hendrik Jagla i było 5:0 dla mistrzów Polski.

Gospodarze na początku meczu byli bardzo nieskuteczni. Dopiero w 3 minucie meczu wolnego wykorzystał Doron Perkins. W zespole gdyńskim Adama Łapetę, który już na początku meczu złapał dwa przewinienia, zmienił Ratko Varda i od razu zdobył kolejne punkty dla gości.

Gospodarze dogonili mistrzów Polski w 5 minucie (10:10), odpowiedział jednak dość szybko Piotr Szczotka i gdynianie znów prowadzili 12:10.

Zespół z Izraela wyraźnie przyspieszył grę, zbierał piłki po własnych akcjach, na szczęście dla mistrzów Polski był też dość nieskuteczny. Jednak w 7 minucie po "trójce" Chucka Eidsona gospodarze prowadzili 15:12. Po kolejnej trójce, tym razem Dorona Perkinsa było już 18:12 dla Maccabi.

W końcówce pierwszej kwarty gdynianie zaczęli popełniać bardzo proste błędy, ten okres gry szybko zdecydował się przerwać trener mistrzów Polski biorąc czas. Teraz goście mieli problemy ze skutecznością, gdyby wykorzystali większą ilość swoich okazji wynik mógłby być dla nich korzystniejszy.

Na pół minuty przed końcem pierwsszej kwarty po akcji 2+1 Bobby Browna było 24:19 dla Maccabi. W ostatnich chwilach pierwszej odsłony jednak, po wręcz koszmarnych błędach gdynian, gospodarze zwiększyli swoją przewagę do 10 punktów (29:19).

Na początku drugiej kwarty znów doszło do kilku ciekawych pojedynków podkoszowych pomiędzy Vardą a Schortsanitisem. To godni siebie rywale, jednak Grek miał lepsze wsparcie w kolegach z drużyny i Maccabi prowadziło w 14 minucie 36:24.

Gdynianie próbowali bronić się strefą, niestety rywale byli bardzo dobrze dysponowami w rzutach z dystansu, po kolejnym trafieniu Perkinsa było 41:26 dla Maccabi, niemal natychmiast takim samym rzutem odpowiedział Ewing.

Po wolnych Adama Hrycaniuka było już 41:31 dla gospodarzy, niestety w kilkanaście sekund później po raz dziewiąty za 3 punkty trafiło Maccabi i wyszło na prowadzenie 44:31 (18 min.).

W końcówce drugiej kwarty podobnie, jak w pierwszej odsłonie, gdynianie popełnili znów kilka prostych błędów, w bardzo prosty sposób dawali się też ogrywać we własnym polu 3 sekund i gospodarze wyraźnie powiększyli swoją przewagę. Po 20 minutach gry było 48:31 dla Maccabi.

W pierwszych 20 minutach dla Maccabi 11 punktów zdobył Eidson zaś 9 Pargo. dla Asseco Prokomu 10 punktów zdobył Varda, 5 natomiast Brown. Gdynianie mieli lepsze statystyki jeśli chodzi o skuteczność rzutów za 2 punkty i wolnych ale gospodarze byli zdecydowanie lepsi zza łuku. Za 3 punkty trafili 9 razy podczas gdy gdynianie tylko 3 razy, Asseco Prokom miało też aż 16 strat, Maccabi zaś o 10 mniej.

W 21 minucie dziesiątą "trójkę" rzucili gospodarze i prowadzili już 53:31. Bardzo słabo otworzyli trzecią kwartę mistrzowie Polski. Przegrali 5 minut aż 0:12 i zrobiło się aż 60:31 dla gospodarzy. Dopiero wówczas trzy punkty zdobył J.R. Giddens.

Maccabi uspokojone wysokim prowadzeniem nieco poluźniło szyki. Koszykarze z Izraela starali się prezentować efektowne zagrywki, nie zawsze im to wychodziło i gdynianie zdołali nieco odrobić dystans. W 29 minucie było 66:44 dla Maccabi.

Po wolnych Browna było 66:46 dla gospodarzy. Ostatecznie po 30 minutach meczu było 70:47 dla aktualnych wicemistrzów Izraela.

Goście znów fatalnie rozpoczęli kwartę. Pierwszych kilkadziesiąt sekund przegrali 0:8 i Maccabi wyszło na prowadzenie 78:47. Koszykarze z Izraela całkowicie rozmontowali obronę Asseco Prokomu, zbyt łatwo zdobywali punkty spod kosza i z dystansu, po dwóch, trzech graczy gospodarzy przedostawało się pod gdyński kosz i bezkarnie dobijało piłkę po niecelnych rzutach z głębi pola. W 35 minucie było 85:48 dla gospodarzy.

Dominacja czterokrotnych drużynowych mistrzów Europy była pełna. Pierwsze punkty z gry w czwartej kwarcie gdynianie zdobyli dopiero w 36 minucie za sprawą Giddensa (87:50). W ostatniej minucie meczu gospodarze osiągnęli 40 punktowe prowadzenie i ostatecznie zmiażdżyli mistrzów Polski aż 99:58.

Pozostałe wyniki 5. kolejki i tabela grupy A Euroligi:
Partizan Belgrad - Caja Laboral 74:71 (18:13, 24:18, 14:15, 18:15), Żalgiris Kowno - Chimki Moskwa 73:65 (22:19, 16:14, 16:21, 19:11).

• 13 10

• porażka apg to uśmiech Trójmiasta! (3)

Brak zgrania drużyny!!!
    Wilks (rozgrywający przypominam) nie potrafi wyprowadzić łatwych piłek za połowę!!!!
    Jagla ciężko komentować!!!
    Po prostu wstyd!!!
    Chytry dwa razy traci a w przypadku APG trzy razy traci....TBL,VTB i EL.

• 34 10

• Przypomina mi się czyjś komentarz sprzed kilku miesięcy...

Było to jeszcze wtedy,gdy liga planowała dać prokomowi automatyczny udział w fazie play-off.Ktoś napisał wtedy,że "jamniki w walkach między sobą wyłonią najmocniejszego,a Prokom w finale pożre go na przystawkę". Niestety,kto zna naturę jamników,to wie że nie gardzą one atakiem grupowym.Niestety,zebrały się w kupę i osiagnęły to,że Prokom musi grać w trzech ligach przez pełny okres,co siłą rzeczy MUSIAŁO sprawić że skład (przecież budżet nie jest z gumy) pójdzie w ILOŚĆ,a nie w JAKOŚĆ.I niestety,widać że ten "rozproszony" skład,wymuszony działaniami zawistnych jamników,nie jest w stanie pogodzić gry w trzech ligach i prawdopodobnie jst to ostatni taki sezon; że Prokom w najmocniejszym składzie dalej jest w stanie pożreć każdego w lidze,to nie mam cienia wątpliwości (wystarczyło zobaczyć jeden mecz,gdzie zagrali w składzie ZBLIŻONYM do takiego).Niestety,w tegoroczna Euroliga dla naszych się skończy już przed świętami i zostanie TBL oraz VTB (co najmniej do marca).Ale jeszcze pewnie zimą usłyszymy rozpaczliwy jazgot naszych (polskich) oferm,które dostały niepowtarzalną szansę (aby wybić się samemu i jednocześnie udowodnić że Polacy potrafią grać w kosza) i którą to szansę zmarnowały z kretesem (dowodząc,że zespół chcący walczyć o najwyższe cele nie może sobie pozwolić na masowe stawianie na Polaków,bo u nas dobrzy koszykarze to NIELICZNE wyjątki).Za pieniądze,które nie będą dłużej marnowane na ich uposażenia,pewnie kupi się jednego-dwóch lepszych z zagranicy i tym dojedzie VTB (bo do wygrania TBL wystarczy spokojnie najmocniejszy AKTUALNY skład Asseco).

Co nie zmienia faktu,że zawiść stada jamników zatryumfowała...

• 2 2

• właśnie oglądałem 1 kwartę
    cztery razy APG nie potrafiło wyprowadzić piły ze swojej połowy...
    żal :(

• 25 4

• Nie trzeba było zdradzać Sopotu ! (10)

• 59 24

• Przypomnij mi jak Trefl w tym sezonie radzi sobie w europejskich pucharach? (4)

Przypomnij mi jak Trefl w tym sezonie radzi sobie w europejskich pucharach? Kiedy mogę przyjść zobaczyć Mistrzów z Gdańsko-Sopotu jak wymiatają na arenie europejskiej.?