Asseco rozstrzelało Polfarmex trójkami

11 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Krzysztof Szubarga był w sobotę nie do powstrzymania z linii rzutów za 3 punkty. Krzysztof Szubarga był w sobotę nie do powstrzymania z linii rzutów za 3 punkty.

Koszykarze Asseco Gdynia pokonali na wyjeździe Polfarmex Kutno 80:64 (15:18, 25:17, 15:18, 25:11). O ich zwycięstwie zadecydowała czwarta kwarta i wysoka skuteczność w rzutach za 3 pkt. Aż pięć takich rzutów na pięć prób trafił Krzysztof Szubarga. W sumie gdynianie wykorzystali co drugą z 26 prób zza łuku.

TREFL SOPOT ROZGROMIŁ U SIEBIE LIDERA PLK

POLFARMEX: Thompson 21, Fraser 12, Jarecki 7, Wallace 6, Bartosz 0 (8 zb.) oraz Sałasz 7, Kobus 4, Grochowski 3, Gabiński 2 (8 zb.), Kowalczyk 2, Marek 0

ASSECO: Szubarga 19 (5x3, 8 as.), Szczotka 16 (4x3, 7 zb.), Konopatzki 5 (1x3), Matczak 5, Put 5 oraz Witliński 14, Żołnierewicz 11 (3x3), Ponitka 4 (5 as.), Frąckiewicz 1, Jankowski 0, J.Szymański 0, Czerlonko 0

Po dwóch dramatycznych zwycięstwach koszykarze Asseco doznali goryczy porażki przegrywając przed własną publicznością z Energą Czarnymi Słupsk. Z kolei Polfarmex po 12 przegranych z rzędu przełamał się w Koszalinie.

Na fali tego przełamania zespół z Kutna rozpoczął sobotni mecz od serii 5:0. Asseco na pierwsze punkty czekało ponad 3 minuty aż wreszcie zza łuku celnie przymierzył Krzysztof Szubarga. W ten sam sposób rozgrywający gdynian doprowadził do remisu kilka minut później trafiając na 12:12.

Jeden z rzutów wolnych trafił Filip Matczak i goście objęli prowadzenie. Po rzucie Marcela Ponitki Asseco prowadziło 15:12, ale do wyrównania celną "trójką" doprowadził Arkadiusz Kobus. Akcję 2 plus 1 wykorzystał natomiast Michael Fraser i miejscowy wygrali pierwszą kwartę.

Gdynianie lepiej niż za 2 pkt rzucali na początku meczu zza łuku. Właśnie w ten sposób wyrównał na 20:20 Przemysław Żołnierewicz. Miało to miejsce w trakcie 9-punktowej serii, dzięki której goście objęli prowadzenie 24:20 po rzucie Filipa Puta.

Do przerwy gdynianie prowadzili 40:35 i ogromna w tym zasługa Szubargi, który do przerwy rzucał bezbłędnie zdobywając 16 pkt, z czego 12 zza łuku.

W trzeciej kwarcie kibice czekali na punkty blisko 2 minuty. Kiedy się zaczęło to głównie za sprawą gospodarzy. Asseco pozwoliło im na zdobycie 11 pkt z rzędu. Tę serię przerwał dopiero Matczak. Pa akcji 2 plus 1 Puta gdynianie zniwelowali stratę do 52:53, a prowadzenie odzyskał dla gości Piotr Szczotka rzucając za 3 pkt.

W ostatniej partii w cenie ponownie były "trójki". Gdynianie zza łuku trafili trzy razy z rzędu (Konopatzki, Szczotka, Żołnierewicz). Ta seria była niczym nokaut. Asseco w ostatniej odsłonie urządziło rywalom istną demolkę. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza zdobyli 19 pkt pod rząd i na niespełna 6 minut przed końcem meczu prowadziło 74:55.

Przez kolejne 2 minuty punktów nie zdobywał nikt aż wreszcie celny rzut oddał D.J. Thompson. Na zryw było jednak zdecydowanie za późno. Kluczem do zwycięstwa okazały się rzuty za 3 pkt, które gdynianie zdobyli na wyższej skuteczności niż rzuty 2-punktowe. Wszystkie 5 prób zza łuku wykorzystał Szubarga, któremu kroku próbowali próbowali w tym elemencie dotrzymać Szczotka i Żołnierewicz.

Wyniki 19 kolejki

• Polfarmex Kutno - ASSECO GDYNIA 64:80 (18:15, 17:25, 18:15, 11:25)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 94:62 (22:18, 22:14, 29:10, 21:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 90:60 (24:16, 24:18, 17:16, 25:10)
  • Siarka Tarnobrzeg - Rosa Radom 61:75 (14:21, 15:20, 20:22, 12:12)
  • Miasto Szkła Krosno - Anwil Włocławek 78:71 (13:27, 22:17, 19:6, 24:21)
  • Energa Czarni Słupsk - TBV Start Lublin 89:58 (22:12, 25:19, 25:11, 17:16)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - PGE Turów Zgorzelec 73:63 (13:19, 19:13, 23:19, 18:12)
  • Polpharma Starogard Gdański - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:79 (23:27, 15:18, 13:17, 27:17)
  • King Szczecin - Stelmet BC Zielona Góra 84:77 (22:17, 20:23, 19:21, 23:16)
  • Awansem z 23. kolejki:
  • Siarka Tarnobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 62:77 (20:16, 12:21, 8:19, 22:21)