Wygrana Lechii w jubileuszowym meczu

29 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Radość kibiców Lechii Gdańsk po golu na 2:0

Piłkarze Lechii Gdańsk uczcili jubileusz setnego meczu ligowego na stadionie w Letnicy, na którym grają od 14 sierpnia 2011 roku. Biało-zieloni odnieśli 45. zwycięstwo, a Lukas Haraslin strzelił 150. gola. Jednak nie on, ani zdobywca drugiej bramki Marco Paixao zebrali największą owację od kibiców w wygranym spotkaniu na otwarcie grupy mistrzowskiej z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza 2:0 (1:0). Ta zarezerwowana była dla Piotra Wiśniewskiego, która po raz pierwszy zagrał w ekstraklasie tej wiosny. Milos Krasić przekazał mu kapitańską opaskę.

1 Kuciak - 2 Janicki, 22 Maloca, 3 Wawrzyniak - 17 Haraslin, 16 Borysiuk, 6 Sławczew, 7 Krasić, 21 Peszko - 19 M.Paixao, 27 Wolski
Sędziowie: Lasyk (Bytom) oraz Niemirowski, Lekki
Widzów: 10 095
12 Trela - 96 Szarek, 15 Osyra, 77 Putincew, 5 Ziajka - 25 Kupczak, 28 Jovanović - 11 Misak, 7 Stefanik, 16 Miković - 20 Nowak
  • 59' 27 Wolski Zmiany 28 F.Paixao
  • 72' 19 M.Paixao Zmiany 11 Kuświk
  • 78' 7 Krasić Zmiany 14 Wiśniewski
  • 58' 15 Osyra Zmiany 6 Babiarz
  • 68' 11 Misak Zmiany 19 Guba
  • 76' 20 Nowak Zmiany 21 Gutkovskis
  • 3' Haraslin
  • 53' M.Paixao
  • 29' Sławczew
  • 54' Haraslin
  • 23' Miković
  • 36' Szarek

Owacja dla Piotra Wiśniewskiego

Od 14 sierpnia 2011 piłkarze Lechii Gdańsk rozgrywają oficjalne mecze na Stadionie Energa, dawniej PGE Arena. Dziś o ligowe punkty zmierzą się po raz setny. Podsumowaliśmy bilans sezon po sezonie oraz poszczególnych trenerów. Było ich w tym czasie aż 13!

SPARWDŹ, STATYSTYKI TRENERÓW I WYNIKI LECHII SEZON PO SEZONIE NA LETNICY
Gdy do terminarza grupy mistrzowskiej wpisaliśmy wyniki z sezonu zasadniczego wyszło dla Lechii 4. miejsce. By rzeczywistość była lepsza niż symulacja biało-zieloni muszą wygrać z Termalicą, z którą przegrali pod koniec sierpnia 1:2

SYMULACJA WYNIKÓW GRUPY MISTRZOWSKIEJ. ZAGŁOSUJ, ILE PUNKTÓW ZDOBĘDZIE LECHIA DO KOŃCA SEZONU
Zarówno prezes jak i trener Lechii mówią, że transfery letnie uzależnione są od tego, czy drużyna zdobędzie prawo gry w europejskich pucharach

PREZES I TRENER LECHII MÓWIĄ O EUROPEJSKICH PUCHARACH I TRANSFERACH, KTÓRE MOGĄ BYĆ POCZYNIONE. SPRAWDŹ, DLACZEGO SĄ DWA PLANY?
Trener Nowak zmienił ustawienie, aby wyleczyć zespół z największych jego zdaniem bolączek

SPRAWDŹ, CZEGO ZDANIEM PIOTRA NOWAKA POTRZEBA LECHII GDAŃSK W RUNDZIE FINAŁOWEJ
na Termalicę Lechia wychodzi z trójką obrońców, dwoma defensywnymi pomocnikami, ale i dwoma nominalnymi napastnikami. Tym drugim ma być Wolski (LECHIA G). Natomiast akcje na skrzydłach mają napędzać, ale zarazem i wspomagać defensywę Peszko (LECHIA G) i Haraslin (LECHIA G)
Miejmy nadzieje, że rozstrzygnięć z boiska nie będzie zmieniać Komisja ds. Licencji Klubowych, która w maju przydzieli prawo gry w przyszłym sezonie w ekstraklasie i europejskich pucharach na podstawie wniosków składanych przez kluby

KOMISJA LICENCYJNA MA ZNÓW ZASTRZEŻENIA DO LECHII. KLUB ZMIENIŁ DYREKTORA ZARZĄDZAJĄCEGO
na ławce rezerwowej Lechii dziś: 33 Zelenika, 10 Mila, 11 Kuświk, 14 Wiśniewski, 28 F.Paixao, 30 Nunes, 41 Stolarski
Termalica rzutem na taśmę zdobyła miejsce w "8". Nic dziwnego, że wystawia ten sam skład, który osiągnął ten sukces, wygrywając w poprzedniej kolejce w Kiecach 1:0
rezerwowi gości: 80 Pilarz, 6 Babiarz, 8 Fryc, 17 Pleva, 19 Guba, 21 Gutkovskis, 24 Kędziora
warto zwrócić uwagę na obu bramkarzy przyjezdnych. Trela (TERMALICA) jako pierwszy bramkarz Lechii zaczął sezon 2014/15, ale po pół roku został skierowany na wypożyczenie, potem na kolejne i do Gdańska już nie wrócił. Natomiast Pilarz grał w Gdańsku w czasach Lechii/Polonii
po drodze na stadion mijaliśmy zabytkowego "ogórka", czyli autobus z 1984 roku, który dziś bezpłatnie udostępniono kibicom zmierzającym na mecz
jednak na trybunach pustki. Zanosi się na najniższą frekwencję w sezonie, a może nawet w historii tego obiektu
jest kilkunastoosobowa grupa kibiców gości. Ich autobus w asyście radiowozu policyjnego podjechał pod stadion
piłkarze na prezentacji. Obie drużyny w tradycyjnych strojach. Lechia na biało-zielono, Termalica na pomarańczowo
1'
od środka rozpoczęła Lechia
3'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Haraslin. Słowacki doszedł do piłki w polu karnym zagranej przez M.Paixao i zaskakująco uderzył w tzw. krótki róg. Mimo że kąt był ostry, Trela nie zdążył z interwencją
3'
wymarzony początek gospodarzy. Termalica, która zapewne przyjechała grać z kontry, może teraz postawi na bardziej ofensywny futbol?
5'
tym razem Haraslin (LECHIA) dośrodkował z prawego skrzydła i "zakotłowało" się przed bramką Treli (TERMALICA), ale M.Paixao (LECHIA) nie złożył się do strzału
7'
Lechia cały czas w ataku. Teraz lewym skrzydłem próbował Peszko (LECHIA)
9'
kontra gości. Aż dwóch piłkarzy Termaliki wybiegło przed Kuciaka (LECHIA). Mikolić sprobował przelobować wychodzącego z bramki Kuciaka (LECHIA), ale posłał piłkę nad poprzeczką
11'
kolejny atak gości. Ziajka (TERMALICA) podał w pole karne do Nowaka (TERMALICA), ale napastnik zwlekał ze strzałem i dobra okazja przepadła
12'
Miković (TERMALICA) z wolnego w kierunku Osyry (TERMALICA). Piłka zbyt mocno uderzana wyszła poza bramkę Kuciaka (LECHIA)
14'
z trybun od początku doping dla Lechii. Widzów jest mniej niż zwykle, ale ci co przyszli klaszczą i śpiewają
15'
wydawało się, że Sławczew (LECHIA) dośrodkowuje, ale wyszedł z tego dobry strzał. Trela (TERMALICA) odbił piłkę przed siebie. Dobijał Peszko (LECHIA) i to dwukrotnie. Bramkarz tym razem złapał futbolówkę, a pierwszy strzał trafił w Szarka
17'
pewna interwencja Kuciaka (LECHIA)
18'
tak jak przypuszczaliśmy po szybko zdobytym prowadzeniu przez Lechię, goście grają odważnie i na razie mamy ciekawy mecz z obu stron. Obie drużyny starają się atakować. Akcje za na ogół krótkie i szybkie
19'
znów akcję napędził prawą stroną Haraslin (LECHIA). Strzelał Wolski (LECHIA). Trela (TERMALICA) odbił piłkę, a na dobitkę nie pozwolił sędzia odgwizdując spalonego z udziałem Peszki (LECHIA)
23'
gdy Lechia przechodzi do ataku pozycyjnego Termalika ustawia niemal w linii sześciu piłkarzy w obronie
23'
Żółtą kartką został ukarany Miković (TERMALICA) po faulu na Haraslinie
24'
po akcji Mikovicia (TERMALICA) obrońcy Lechii mieli kłopoty by wybić piłkę z pola bramkowego. Wmieszał się w to Nowak (TERMALICA) i to on jako ostatni dotknął futbolówki przed jej wyjściem za boisko. Od bramki zacznie Kuciak (LECHIA)
26'
zerkamy na statystyki Ekstraklasy SA. Potwierdzają przewagę Lechii. Posiadanie piłki 62:38. Strzały celne gospodarze 4, goście bez takiego uderzenia
27'
"Wiśnia gol", a po chwili skandowanie "Piotrek Wiśniewski". Czy tym razem trener Nowak (TERMALICA) pozwoli się temu piłkarzowi na boisku przypomnieć kibicom?
29'
w ostatnich minutach Lechia zwolniła grę. Stara się budować akcję większą liczbą podań
29'
Żółtą kartką został ukarany Sławczew (LECHIA), który przy polu karnym gości faulował Putincewa
32'
pierwszy róg w tym spotkaniu, gdy Maloca zablokował Mikovicia
33'
po krótkim rozegraniu rogu strzelił Misak (TERMALICA). Kuciak (LECHIA) asekurował piłkę, która trafiła w boczną siatkę jego bramki
34'
szybka kontra Lechii i teraz róg dla gospodarzy
35'
po rogu Wolskiego (LECHIA) drugi korner, ale tym razem z drugiej strony boiska
35'
z rogu wrzucał Peszko (LECHIA). Bez zagrożenia dla gości
36'
Żółtą kartką został ukarany Szarek (TERMALICA), który nieprzepisowo zatrzymał Peszkę
36'
dużo kartek jak na mecze, w którym było na razie 11 fauli, 6 Lechii, 5 gości
41'
okres mniej ciekawszej gry wieńczy akcja Mikovicia (TERMALICA) i dobra interwencja Kuciaka (LECHIA)
43'
to powinna być druga bramka dla Lechii. Doskonałe podanie Wolskiego. Niestety, M.Paixao (LECHIA) zwlekał ze strzałem i zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem. Wyraźniej Portugalczykowi brakowało szybkości
44'
w siatce Sławczew (LECHIA), a uderzona przez niego głową piłka przeszła obok bramki. Bułgar spudłował po podaniu Krasicia, choć do celu miał 4-5 metrów
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Haraslin (LECHIA) strzeli 150. gola w 100. występie ligowym Lechii na Letnicy. I to najważniejsza wiadomość tej połowy. Gospodarze znów grają falami. Potrafią przyspieszyć i wówczas przez kilka minut robi się groźnie pod bramką rywali. Tak jak pod koniec pierwszej połowy, gdy była szansa na poprawienie wyniku nawet na 3:0.
Jednak są również okres, gdy do głosu dochodzą goście. Na razie brakuje im precyzji pod bramką, ale prowadzenie jedną bramką jest zbyt niskie, by takie sytuacje lekceważyć. Lechia powinna po przerwie jak najszybciej poszukać drugiego gola, bo inaczej mogą ją czekać nerwowe minuty. Widać, że w ofensywie potencjał gospodarzy jest duży. Sporo ożywienia w ataku wprowadza przywrócony do "11" Haraslin (LECHIA).
Oficjalna frekwencja ogłoszona przez spikera 10 095 kibiców, choć nie wydawało się, iż tylu ludzi przyszło dziś na mecz
jednocześnie spiker przypomniał, że każdy 10. tysięczny kibic na meczu Lechii otrzymuje w użytkowanie na weekend samochód Mercedes Benz. Po derbach było trzech takich kibiców, dziś tylko jeden
46'
drugą połowę rozpoczęła Termalika. Bez zmian w składach
46'
"Lechia dzisiaj gra..." - ruszył znów doping z trybun
47'
niecelny strzał z dystansu Borysiuka (LECHIA)
48'
róg dla Lechii. Dobry początek połowy gospodarzy
48'
zagrożenia z rogu Wolskiego (LECHIA) bez zagrożenia dla rywali
50'
zbyt mocne podanie M.Paixao (LECHIA) w kierunku Krasicia (LECHIA), który mógł wyjść sam na sam z bramkarzem. Trela (TERMALICA) wybiegł na 15. metr i złapał piłkę
51'
Peszko (LECHIA) dograł w pole bramkowe, ale tam obrońcy ubiegli M.Paixao (LECHIA)
51'
tak jak pisaliśmy w komentarzu do pierwszej połowy Lechia powinna poszukać 2. gola i od powrotu na murawę właśnie o to się stara
52'
próba ataku gości. Wawrzyniak (LECHIA) głową wybił piłkę na róg
53'
po dośrodkowaniu Mikovicia (TERMALICA) Kuciak (LECHIA) minął się z piłką. Jego błąd naprawił Haraslin (LECHIA)
53'
[2:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Po podaniu Sławczewa napastnik znów wyszedł sam na sam z bramkarzem i tym razem posłał piłkę precyzyjnym strzałem tuż przy słupku
53'
Machaniem szalikami przyjęli kibice gola, a następnie zaczęli skandować: "Tak się bawią ludzie, gdzie Lechia gra"
54'
Żółtą kartką został ukarany Haraslin (LECHIA), który faulował Nowaka
56'
już po stracie drugiego gola Termalica przygotowała zmianę, ale zawodnik mający wejść na boisko nadal stoi i czeka
57'
będzie też zmiana w Lechii. Przygotowuje się F.Paixao
58'
TERMALICA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Osyra, w jego miejsce wchodzi Babiarz.
59'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wolski, w jego miejsce wchodzi F.Paixao.
59'
gdański szkoleniowiec wzmacnia ataku. Wolski (LECHIA) nie czuł się dziś dobrze jako napastnik, a przynajmniej nie był tak widoczny jak w ostatnich meczach, gdy był ustawieniu "głębiej", miał więcej czasu by rozpędzić się z piłką i dograć ją kolegom
63'
"Lechia gol" - z trybun
63'
M.Paixao (LECHIA) domagał się rogu. Sędzia nakazał grać od bramki po strzale M.Paixao, który starał się zablokować Kupczak
64'
cały czas w drugiej połowie duża przewaga Lechii
66'
goście przygotowują drugą zmianę. Czeka Guba, a zatem zanosi się na roszadę na skrzydle. Po pierwszej zmianie Babiarz (TERMALICA) wszedł na pozycję defensywnego pomocnika, a Kupczak (TERMALICA) cofnął się na środek obrony
68'
zbyt mocne podanie do Haraslina (LECHIA), a mogło być groźnie
68'
TERMALICA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Misak, w jego miejsce wchodzi Guba.
69'
kibice znów domagają się wejścia na boisko Wiśniewskiego. Przypomnijmy, że piłkarz gra w Lechii nieprzerwanie od 2005 roku, a zimą był najskuteczniejszy z całej drużyny w sparingach. W lidze nie dostał jednak wiosną ani minuty
70'
będzie zmiana, ale jeszcze nie wejdzie Wiśniewski. Najpierw trener wskazał na Kuświka
72'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza M.Paixao, w jego miejsce wchodzi Kuświk.
74'
kibice bawią się na trybunach. Skandowanie raz z jednego, raz z drugiego sektora
74'
Termalica przygotowuje ostatnią zmianę. Wejdzie nowy napastnik
76'
róg dla Lechii, ale wcześniej zmiana gości
76'
TERMALICA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
77'
po rogu Lechii niecelny strzał Borysiuka (LECHIA)
77'
doczekają się kibice, bo do gry przygotowuje się Wiśniewski
77'
Kuciak (LECHIA) przejął piłkę po dośrodkowaniu Ziajki (TERMALICA)
78'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić, w jego miejsce wchodzi Wiśniewski.
78'
"Hej Wiśnia gol z trybun"
78'
Krasić (LECHIA) oddaje opaskę Wiśniewskiemu (LECHIA)
81'
rykoszet po akcji Guby (TERMALICA), ale nie ma gola dla gości
85'
Wiśniewski (LECHIA) dośrodkował, a Peszko mógł strzelić gola, ale kończy się na rogu, bo wyżej niż skrzydłowy wyskoczył Szarek
86'
Trela (TERMALICA) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Peszki (LECHIA)
87'
kolejna akcja Lechii. F.Paixao (LECHIA) nie zdołał się złożyć do strzału w polu bramkowym gości
87'
zablokowany strzał Wiśniewskiego (LECHIA)
90'
3 minuty doliczone. Goście aktywniejszy w końcówce, ale bez sytuacji bramkowych
90+1
Kuciak (LECHIA) czujnie na przedpolu bramki. Przejmuje długie podanie rywali
90+2
celny strzał z dystansu. Pewnie broni Kuciak (LECHIA)
90+3
Z szali w górze kibice świętują 45. zwycięstwo Lechii w 100. meczu ligowym na Letnicy
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:0
"i na dobre i na złe" - słychać kibiców gości. W ten sposób dziękują swoim piłkarzom
piłkarze Lechii najpierw wrócili do ławki po bluzy od dresów, a dopiero potem poszli podziękować kibicom za doping
Lechia drugą połowę rozpoczęła mocno. Szybko poprawiła prowadzenie na 2:0, co pozwoliło jej na swobodną grę już do końca spotkania. Były okazje, by zwycięstwo było jeszcze bardziej okazało, ale i tak jest udany początek rywalizacji w grupie mistrzowskiej oraz 45. zwycięstwo w jubileuszowym, setnym meczu ligowym na stadionie w Letnicy.

16 Ruch Chorzów 31 10 5 16 38:47 16
* Przed rozgrywkami wiosennymi Komisja ds Licencji Klubowych PZPN ukarała Ruch Chorzów odjęciem 4 punktów za zaległości finansowe wobec byłych piłkarzy i pracowników.
* Po 30. kolejce nastąpił podział na dwie grupy - mistrzowską i spadkową. Dorobek punktowy zespołów podzielono na pół z zaokrągleniem do góry.
Tabela wprowadzona: 2017-05-02

Wyniki 31 kolejki

• Grupa o miejsca 1-8
  • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:0 (1:0)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 3:2 (2:2)
  • Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
  • Legia Warszawa - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Grupa o miejsca 9-16
  • ARKA GDYNIA - Piast Gliwice 1:1 (1:0)
  • Wisła Płock - Ruch Chorzów 1:1 (0:0)
  • Śląsk Wrocław - Górnik Łęczna 0:2 (0:1)
  • Zagłębie Lubin - Cracovia 2:2 (0:2)

Opinie (159) ponad 50 zablokowanych

• Lechia Gdańsk Najlepszym Klubem na Pomorzu (5)

Weekend zaczął się dobrze, arka zremisowała i objęła kurs na 1 ligę, a Lechia zrobiła kolejny krok ku mistrzostwu.

• 107 28

• A za tydzien placz I stekanie kibice szok

• 5 21

• Nowak swoje, (2)

Paxiao przy sam na sam prawie zabil sie na pilce. Na miejscu trenera za ta gre kazalbym mu zrobic 50 okrazen dookola stadionu ale do tego trzeba miec jaja.

Co sie stslo z Wolskim? W SzcEcinie gral bardzo dobrze. Krasic - masakra, to za lekko to za mocno podsje, spowalnia gre traci pilke. Cien zawodnika z poczatku tego i koca poprzedniego sezonu.

Cale szczescie ze Termanica mialo malo ochoty na gre wiec wystarczylo.

• 12 7

• (1)

Ta Krasic, słabo? Może i słabo dla Ciebie, ale widziałeś powtórki bramek czy za duzo bronków?

• 10 4

• Krasic bardzo slabo

• 1 1

• po niedzieli

bedzie tam gdzie jej miejsce...ps.(jakim trzeba byc psycholem zeby wierzyc w mistrzostwo?)

• 2 10

• (2)

3 pkt. Jedziemy dalej.

• 79 6

• Termanica nie miela ochoty wygrac (1)

Czy Van Kessel dalej ma grype? M. Paxiao to dno dna, Kuswik to bez komentarza.

Co z Makiem i Pawloskim? Moze Wolski na srodek a w/w na skrzydlo

• 5 11

• Hmmm

Tez mnie ciekawi co z 99 .. dziwne ze nawet na lawke sie nie lapie .. w cafe footbal byla o nim mowa ..dziwny komentarz trenera i po sprawie

• 2 1

• Nieważne czy wygrana czy nie, wazne ze jestesmy nad Arka! :D (17)

Trojmiasto jest nasze! Trojmiasto do nas nalezy!

• 50 66

• Wywalic panienki i trenera i lecimy na misia! (4)

Super mecz! Ogladalem na Canal+. Widac, ze forma zpalanowana jest na najwazniejsza czesc sezonu, zobaczycie, ze jescze bedizemy sie cieszyc na koniec :D

• 13 16

• Jedna z "panienków" strzeliła dzisiaj gola i zaliczyła asystę.