Lechia pokonała osłabionego Górnika

25 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Choć Lechia niemal cały mecz grała w przewadze, po przerwie straciła prowadzenie. Błyskawicznie odzyskał je Grzegorz Kuświk (na zdjęciu). Całe szczęście, bo mimo posiadania piłki, biało-zieloni nie byli przekonujący w ataku. Choć Lechia niemal cały mecz grała w przewadze, po przerwie straciła prowadzenie. Błyskawicznie odzyskał je Grzegorz Kuświk (na zdjęciu). Całe szczęście, bo mimo posiadania piłki, biało-zieloni nie byli przekonujący w ataku.

Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali w Lublinie Górnika Łęczna 2:1 (1:0). Biało-zieloni od 7. minuty grali w przewadze po czerwonej kartce Pawła Sasina. Zwycięstwo nie przyszło im jednak łatwo, mimo dużej przewagi w posiadaniu piłki. W ostatnich minutach to wręcz gospodarze byli stroną dominującą. Dla Lechii to pierwsze punkty w tym sezonie.

79 Prusak – 2 Leandro, 6 Sasin, 17 Pruchnik, 23 Szmatiuk - 7 Vukobratović, 5 Tymiński - 8 Piesio, 15 Bonin, 25 Drewniak - 45 Pitry
Sędziowie: Frankowski (Toru) oraz Golis, Winkler
Widzów: 3574
32 Milinković-Savić - 3 Wawrzyniak, 35 Gerson, 22 Maloca - 7 Krasić, 38 Gamakow, 20 Chrapek, 27 Wolski, 21 Peszko - 19 F.Paixao, 11 Kuświk
  • 13' 45 Pitry Zmiany 93 Bogusławski
  • 59' 8 Piesio Zmiany 18 Śpiączka
  • 75' 5 Tymiński Zmiany 9 Grzelczak
  • 46' 7 Krasić Zmiany 4 Kovacević
  • 53' 38 Gamakow Zmiany 19 M.Paixao
  • 71' 11 Kuświk Zmiany 41 Stolarski
  • 53' 32 Milinković-Savić samobójcza
  • 28' 7 Krasić
  • 56' 11 Kuświk
  • 79' 2 Leandro
  • 87' 79 Prusak
  • 49' 38 Gamakow
  • 68' 11 Kuświk
  • 75' 20 Chrapek
  • 87' 27 Wolski
  • 7' Sasin

Trener Nowak sygnalizował, że rozważa zmiany w składzie i ustawieniu. Spotkanie z Wisłą gdańszczanie rozpoczynali systemem 4-1-4-1. Dziś wracają do 3-5-2. Tym razem nie ma Janickiego, Wojtkowiaka i M.Paixao. W ich miejsce pojawili się: Gerson (LECHIA), Kuświk (LECHIA) i debiutujący w biało-zielonych barwach Bułgar Gamakow (LECHIA).

PIOTR NOWAK: NIE DLA PUSTYCH DEKLARACJI, ROZWAŻAM ZMIANY
Ławka rezerwowych Lechii: 77. Podleśny - 2. Janicki, 4. Kovacević, 13. Pawłowski, 19. Paixao, 23. Wojtkowiak, 41. Stolarski.
W meczowej osiemnastce zabrakło tym razem Maka, który zwolnił miejsce dla Gersona (LECHIA).
Rezerwowi Górnika: 1. Małecki - 3. Komor, 9. Grzelczak, 11. Jurisa, 18. Śpiączka, 21. Jarecki, 93. Bogusławski
Przypomnijmy, że Górnik rozgrywa mecze domowe na Arenie Lublin ze względu na niezrealizowanie zaleceń wynikających z raportu z wizytacji obiektu w Łęcznej przez przedstawicieli ekstraklasy.
Po meczu z Wisłą Michał Chrapek (LECHIA) uznał porażkę w Płocku za wypadek przy pracy. Czy pomocnik i jego koledzy potwierdzą dzisiaj słuszność tych słów?

CHRAPEK: PŁOCK TO BYŁ WYPADEK PRZY PRACY
Choć w poprzednim meczu Marco Paixao strzelił jedyną bramkę dla Lechii, dziś usiądzie na ławce. W ataku zagra za to jego brat Flavio, który przeciwko Wiśle grał na skrzydle.

FLAVIO PAIXAO: WIERZĘ, ŻE Z BRATEM BĘDZIEMY TAK SKUTECZNI JAK W ŚLĄSKU
Przypomnijmy, że w ekstraklasie każdy klub na boisku może wystawiać jednocześnie tylko dwóch graczy z poza Unii Europejskiej. W wyjściowym składzie Lechii rolę tą pełnią dziś Krasić (LECHIA) i Milinković-Savić (LECHIA). Brazylijczyk Gerson (LECHIA) dysponuje paszportem hiszpańskim.

BRAMKARZ LECHII BLOKUJE MIEJSCE ZAWODNIKOWI W POLU
Przypomnijmy, że Górnik pierwszy mecz sezonu z Ruchem Chorzów przegrał identycznie jak Lechia z Wisłą Płock - 1:2.
Lechia zagra dziś na biało-zielono, Górnik na zielono-czarno
1'
Początek meczu. Od środka zaczyna Lechia
2'
Z dystansu uderzał Chrapek (LECHIA), ale nad bramką
3'
Niedokładnie piłkę wyprowadził Krasić (LECHIA), ale Lechia utrzymała się przy piłce
3'
Ręką pomógł sobie przy przyjęciu piłki Kuświk (LECHIA)
4'
Faul F.Paixao (LECHIA) przy linii bocznej
5'
Długo wymieniali piłkę gdańszczanie. Gospodarzom wreszcie udało się ją przechwycić, ale Pitry (GÓRNIK) uderzał niecelnie
6'
Do prostopadłej piłki wychodził Kuświk (LECHIA), ale dostał zbyt mocne podanie
czerwona kartka
7'
Sasin (GÓRNIK) otrzymał czerwoną kartkę. To efekt wejścia wyprostowaną nogą w Gamakowa. Gospodarze kwestionują decyzję arbitra, ale to nie ma znaczenia. Niemal cały mecz rozegrają w osłabieniu
9'
Rzut rożny dla Lechii po zagraniu F.Paixao (LECHIA)
9'
F.Paixao (LECHIA) uderza głową, ale prosto w bramkarza
10'
Do prostopadłego podania górą w pole karne nie zdołał dojść Krasić (LECHIA)
11'
Krasić (LECHIA) uderzał z 16. metra nad bramką
13'
Błąd popełnił Chrapek (LECHIA) i stracił piłkę. Z piłką zerwał się Piesio (GÓRNIK), ale fatalnie przestrzelił
13'
GÓRNIK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pitry, w jego miejsce wchodzi Bogusławski. Wejście obrońcy za napastnika to oczywiście reakcja szkoleniowca Górnika na grę w osłabieniu.
14'
Znakomite zagranie F.Paixao (LECHIA) do Wolskiego (LECHIA). Pomocnik Lechii uderzał z boku, ale na posterunku był Prusak (GÓRNIK)
16'
Spokojnie rozgrywa akcję Lechia
16'
Szmatiuk (GÓRNIK) leży na murawie po faulu Kuświka (LECHIA)
18'
Dośrodkowanie w pole karne na głowę Peszko (LECHIA), ale ten nie trafia
19'
Strzał Krasicia (LECHIA) z dystansu został zablokowany
20'
Z 18 metra uderzał Krasić (LECHIA), piłkę na rzut rożny odbił Prusak (GÓRNIK)
21'
Przechwyt Pruchnika (GÓRNIK) i Górnik w natarciu. Zbyt długo kombinował jednak Leandro (GÓRNIK). Zdołał jednak przerzucić piłkę na prawą stronę do Bonina (GÓRNIK), ale ten stracił ją
22'
Wymiana na jeden kontakt Peszko (LECHIA) z Chrapkiem. Sławek wbiegł z piłką w pole karne, ale tam akcję skasował Pruchnik (GÓRNIK)
24'
Krasić (LECHIA) holował piłkę i zamiast podać do Peszko (LECHIA) zdecydował się na kolejny strzał z dystansu. Niestety, obok bramki
25'
Na spalonym Piesio (GÓRNIK)
25'
Znów znakomicie akcję gości w polu karnym zatrzymał Pruchnik (GÓRNIK). Przypomnijmy, że w latach 2012-14 grał dla Arki Gdynia
26'
Wrzutka na głowę Krasicia (LECHIA), ale ten zamiast zgrać piłkę, zdecydował się na strzał. Nie zagroził Prusakowi (GÓRNIK)
28'
[0:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Krasić. "Maestro" jak nazywa go trener Nowak, dopiął wreszcie swego. Po stracie piłki przez graczy Górnika, F.Paixao zagrał do Gersona, a ten na pełnym biegu skierował ją do Krasicia, który nie zastanawiał się długo i posłał piłkę w długi róg
32'
Indywidualną akcję Peszko (LECHIA) zatrzymuje... Pruchnik (GÓRNIK). Póki co były arkowiec jest praktycznie bezbłędny w swoich interwencjach
33'
Przerwa na nawodnienie dla piłkarzy
35'
Bardzo senne tempo rozegrania Lechii.
37'
Nieznacznie przestrzelił nad bramką Chrapek (LECHIA). Wcześniej przytomnie piłkę przepuścił do Krasicia (LECHIA) Kuświk (LECHIA) i Serb mógł dogrywać z boku.
40'
Wolski (LECHIA) pobiegł z piłką wzdłuż linii końcowej i dograł w pole karne, ale sytuację wyjaśnili obrońcy Górnika
41'
Lechia ma kolosalną przewagę w podawaniu piłki, ale nie spieszy się z kolejnym ciosem. Osłabiony rywal ogranicza się do przerywania akcji i nieśmiałych kontr. Niestety, ogląda się to bardzo kiepsko. Trener Nowak przewidywał, że nie będzie to porywający mecz
43'
Rzut rożny dla Lechii, złe dośrodkowanie Wolskiego (LECHIA)
43'
Na połowie Lechii został jedynie Maloca (LECHIA)
44'
Wawrzyniak (LECHIA) podał prostopadle do Kuświka (LECHIA). Grzegorz szedł na przebój mimo asysty obrońców, ale ostatecznie został powstrzymany
45'
Nieupilnowany Peszkoe (LECHIA) dostał piłkę na lewą stronę i miał otwartą drogę do pojedynku sam na sam. Źle przyjął piłkę, która odskoczyła mu, a bramkarz w porę zdołał skrócić Sławkowi kąt
45'
Dośrodkowanie Peszko (LECHIA) przecina Pruchnik (GÓRNIK)
45+1
Arbiter doliczył do pierwszej połowy 2 minuty
45+2
Koniec pierwszej połowy meczu. Lechia prowadzi z Górnikiem 1:0 po golu Krasicia (LECHIA) w 28. minucie. Górnik od 7 minuty gra w osłabieniu po czerwonej kartce dla Sasina (GÓRNIK) za faul na Gamakowie (LECHIA). Gospodarze ograniczają się do przeszkadzania gdańszczanom. Przy piłce byli tylko przez 24 proc. czasu. Lechia kontroluje mecz, ale nie forsuje tempa. Niestety, ogląda się to kiepsko.
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić, w jego miejsce wchodzi Kovacević. Być może przyczyną zmiany jest drobny uraz. To szansa dla Kovacevicia, który ze względu na limit dwóch graczy spoza Unii Europejskiej może zastąpić tylko Krasicia.

46'
Rozpoczęła się druga połowa
46'
Zmiana Krasicia (LECHIA) na Kovacevia (LECHIA) oznacza, że wyżej zagra Chrapek (LECHIA). Duet defensywnych pomocników stanowić będą Gamakow (LECHIA) i Kovacević (LECHIA)
48'
Z dystansu uderzał Kovacević (LECHIA), ale piłka trefiła w Kuświka (LECHIA)
49'
Żółtą kartką został ukarany 38 Gamakow (LECHIA) za faul na Piesio
49'
Piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego pewnie chwyta Milinković-Savić (LECHIA)
51'
Do wejścia na boisku szykuje się M.Paixao
51'
Gerson (LECHIA) przerywa akcję Górnika lewą stroną faulem na Leandro (GÓRNIK)
52'
Bardzo groźne dośrodkowanie Drewniaka (GÓRNIK) z rzutu wolnego.
53'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gamakow, w jego miejsce wchodzi M.Paixao.
53'
[1:1] GÓRNIK STRZELA GOLA! Zdobywcą samobójczej bramki Milinković-Savić. Maloca nie upilnował Bonina na lewej stronie. Ten przedarł się pod linię końcową i dośrodkował piłkę pod bramkę Lechii. Fatalnie zachował się Milinković-Savić, który powinien chwycić tę piłkę. Fatalny "klops" bramkarza Lechii. Gol został zaliczony jako trafienie samobójcze, gdyż bramkarz dotknął piłki zmieniając jej kierunek
56'
[1:2] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kuświk. Błyskawiczna odpowiedz Lechii. Do akcji ofensywnej podłączył się Wawrzyniak i posłał prostopadłą piłkę w pole karne do Kuświka. Ten uderzył przy słupku nie dając szans bramkarzowi.
57'
Dziś w Lechii asystują obrońcy. Pierwszy gol padł po podaniu Gersona (LECHIA), drugi za sprawą akcji Wawrzyniaka (LECHIA)
59'
GÓRNIK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piesio, w jego miejsce wchodzi Śpiączka.
59'
W zamieszaniu pod bramką Górnika piłka trafiła pod nogi F.Paixao (LECHIA), ale udanie interweniował Prusak (GÓRNIK)
60'
Szmatiuk (GÓRNIK) wygrał pojedynek z Wolskim (LECHIA) przy linii bocznej, ale zatrzymał go Gerson (LECHIA) wybijając piłkę na aut
63'
Groźne podanie do schodzącego z lewej strony Leandro (GÓRNIK), ale wślizgiem akcję kasuje Maloca (LECHIA)
64'
Źle wyprowadzili piłkę gospodarze.
65'
Uderzał M.Paixao (LECHIA), ale prosto w Prusaka (GÓRNIK)
65'
Piłkę głową uderzał Kuświk (LECHIA), ale trafił w słupek! Dobrze dośrodkowywał Wolski
66'
Niecelna wrzutka Peszko (LECHIA) w pole karne
68'
Żółtą kartką został ukarany 11 Kuświk (LECHIA).
68'
Bramka na 1:1 została zaliczona jako samobójczy gol Milinkovicia-Savicia.
71'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kuświk, w jego miejsce wchodzi Stolarski.
71'
Trener Nowak zdecydował się zwiększyć siłę zespołu w obronie. Mecz zrobił się bardziej otwarty, bo Górnik wychodzi na gdańszczan coraz wyżej. Szkoleniowiec z pewnością nie chce powtórki z Płocka, gdzie jego zespół stracił prowadzenie
73'
Uderzał M.Paixao (LECHIA), ale na rzut rożny piłkę odbił Prusak (GÓRNIK)
75'
Żółtą kartką został ukarany 20 Chrapek (LECHIA).
75'
GÓRNIK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tymiński, w jego miejsce wchodzi były lechista Grzelczak. Miejmy nadzieję, że w Gdańsku wciąż pamiętają jak niebezpieczne mogą być jego uderzenia wolejem.
76'
Dośrodkowywał Bonin (GÓRNIK), ale wyszedł z tego strzał, który nieznacznie minął bramkę
77'
Dobre podanie Grzelczaka (GÓRNIK) do Bonina (GÓRNIK), który uderzył na bliższy słupek. Piłkę nogą odbił Milinković-Savić (LECHIA)
79'
Kontra Lechii przerwana faulem na Stolarskim (LECHIA)
79'
Żółtą kartką został ukarany Leandro (GÓRNIK).
80'
Piękna kontra Górnika. Podanie Bonina (GÓRNIK) do Śpiączki (GÓRNIK), a ten mija i pokonuje Milinkovicia-Savicia. Był jednak na spalonym
81'
Grzelczak (GÓRNIK) minął lewą stroną Gerson (LECHIA), ale popsuł dośrodkowanie. Lechia jakby uśpiona długim posiadaniem piłki
82'
Mimo asysty Malocy (LECHIA) i Stolarskiego (LECHIA), Leandro (GÓRNIK) zdołał oddać strzał będąc przy linii końcowej. Instynktownie obronił uderzenie Milinković-Savić (LECHIA)
83'
Dośrodkowanie na głowę Grzelczaka (GÓRNIK), ale w ostatnich chwili zablokował go Chrapek (LECHIA). Gospodarze są w gazie w ostatnich minutach!
85'
Górnicy poczuli, że mają szanse na remis i grają wysokim pressingiem
87'
Żółtą kartką został ukarany 27 Wolski (LECHIA).
87'
Żółtą kartką za dyskusje z arbitrem został ukarany Prusak (GÓRNIK).
89'
Na spalonym Gerson (LECHIA), który próbował wcielić się w rolę wysuniętego napastnika
90'
Arbiter doliczył 4 minuty do regulaminowego czasu gry
90+2
Gerson (LECHIA) cały czas pozostaje na pozycji napastnika i wygląda to, że trener Nowak przesunął go tam ze względu na uraz. Szkoleniowiec nie ma już zmian do wykrozystania
90+4
Gerson (LECHIA) leży na murawie. Mała przepychanka, gdyż gospodarze sugerują grę na czas
90+5
Groźnie pod bramką Lechii! Po wrzutce w pole karne głową próbował uderzać Śpiączka (GÓRNIK), a potem próbował poprawić Grzelczak (GÓRNIK), ale nieskutecznie
90+5
Koniec meczu. Lechia wygrała 2:1 (1:0) z grającym niemal cały mecz w dziesięciu Górnikiem. Gdańszczanie praktycznie całe spotkanie przeważali w posiadaniu piłki, ale brakowało im pomysłów na akcje bramkowe. Te udało się przeprowadzić, gdy do ofensywy włączyli się... obrońcy. Po asyście zaliczyli Wawrzyniak i Gerson. Górnik, który jedyną bramkę zdobył po fatalnym błędzie bramkarza Lechii, pod koniec spotkania dążył do wyrównania i niewiele brakowało, a podział punktów mógłby stać się faktem. Lechia ma 3 punkty, ale zagrała kiepskie spotkanie.

• ARKA GDYNIA - Wisła Kraków 3:0 (2:0)
  • Górnik Łęczna - LECHIA GDAŃSK 1:2 (0:1)
  • Pogoń Szczecin - Korona Kielce 1:1 (1:1)
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 0:0
  • Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 4:1 (2:1)
  • Lech Poznań - Zagłębie Lubin 0:2 (0:1)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 3:2 (3:1)
  • Piast Gliwice - Wisła Płock 2:1 (1:1)

Opinie (331) ponad 20 zablokowanych

• Trzy punkty, a reszta bez komentarza.. (18)

Ciężko jest racjonalnie wytlumaczyć co się dzieje w naszym klubie. Rok w rok to samo przy czym w tym sezonie mamy naprawde najmocniejszą piłkrsko ekipe w kraju, a gramy niewiarygodną padline. Porażka z beniaminkiem Wisłą Płock na rozpoczęcie, dziś męczymy się grając cały mecz(!) w przewadze. Jedni napiszą "Najważniejsze są 3 punkty" jednak nie trafia to do mnie zupełnie w perspektywie całego sezonu no chyba, że sytuacja zmieni się diametralnie, ale wydaje mi się, że sprawa tkwi gdzieś wewnątrz klubu bo nie mogę przyjąć do wiadomości jakoś, że od 3-4 lat mamy bardzo mocną ekipe, a ledwo co łapiemy się do grupy mistrzowskiej...Do zobaczenia na bursztynku w sobote.

• 289 18

• Myślę, że cała Polska kibicowała dziś Górnikowi (4)

I to dzięki wspaniałej grze Lechii

• 33 23

• Olo poluzuj szelki do pazdziernika jest troche czasu. (1)