Rugbiści Arki liderami ekstraligi

4 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 17:17 (4 października 2014)
Radość rugbistów Arki po zdobyciu pozycji lidera ekstraligi. Radość rugbistów Arki po zdobyciu pozycji lidera ekstraligi.

Rugbiści Arki zostali jedyną niepokonaną drużyną w ekstralidze. Gdynia na własnym stadionie pokonali w meczu na szczycie Master Pharm Budowlanych 33:13 (19:5) i odebrali łodzianom pozycję liderów. Natomiast Lechia zapewniła sobie prawo gry w najlepszej czwórce w drugiej części rozgrywek. Gdańszczanie u siebie rozgromili Orkana Sochaczew 88:0 (29:0).

LECHIA GDAŃSK - Orkan Sochaczew 88:0 (29:0)
Punkty zdobyli:

Paweł Płoński 20, Tomasz Rokicki 19, Robert Kwiatkowski 13, Dawid Lorentowicz 10, Rafał Janeczko 6, Mirosław Klusek 5, Sławomir Kaszuba 5, Marek Płonka 5, Patryk Narwojsz 5

LECHIA: Kacprzak (58 Klusek), Buczek (48 Wenta), Kaszuba (41 Plich) - Wantoch-Rekowski (41 Doroszkiewicz), Lademan (48 Dabkiewicz) - Panasiuk (58 Olszewski), Płonka, Płoński - Janeczko (58 Piszczek) - Lorentowicz - Zajkowski, Wilczuk, Rokicki, Narwojsz (50 Beśka) - Kwiatkowski

Mimo wysokiego zwycięstwa i awansu do finałowej "4" Paweł Lipkowski nie był zadowolony. Jednak szkoleniowiec Lechii nie narzekał na swoich zawodników, ale na... rywali.

- Orkan przyjechał tylko w "15", nie miał zmian, a w trakcie gry chyba ich dwóch zawodników jeszcze zeszło z powodu kontuzji. My robiliśmy swoje, ale takie zwycięstwa nie dają pełnej satysfakcji - ocenia gdański szkoleniowiec.

Lechia w meczu z Orkanem mogła pozwolić sobie na eksperymenty. Aż cztery przyłożenia zdobył wystawiony na nowej pozycji Paweł Płoński (w środku na zdjęciu), a z podwyższeń kopali m.in. Robert Kwiatkowski (z piłką) i Tomasz Rokicki (z prawej). Lechia w meczu z Orkanem mogła pozwolić sobie na eksperymenty. Aż cztery przyłożenia zdobył wystawiony na nowej pozycji Paweł Płoński (w środku na zdjęciu), a z podwyższeń kopali m.in. Robert Kwiatkowski (z piłką) i Tomasz Rokicki (z prawej).

Na stadionie GOKF jedyną niewiadomą były tylko końcowe rozmiary zwycięstwa gospodarzy. Gdyby biało-zieloni utrzymali koncentracje do końca spotkania, skończyłoby się trzycyfrowym wynikiem. Ale w takich meczach w pewnym momencie wynik schodzi na dalszy plan. Liczą się bardziej aspekty szkoleniowe.

- Szybko zdobyliśmy trzy przyłożenia i dopiero wówczas nastąpił okres 10-15 minut gry, w którym Orkan zagościł na naszej połowie. Potem jakby na dobre zeszło z nich powietrze. Pozwoliłem zagrać wszystkim zawodnikom, których miałem wpisanych do protokołu. Płońskiego sprawdziłem na pozycji 8. Zdobył aż cztery przyłożenia, ale na tle takiego przeciwnika trudno oceniać, że to były kapitalne jego zawody. Na pożegnanie z rolą zawodnika przyłożenie uzyskał też Kluska - dodaje trener Lipkowski.

Jako że już w 58 minucie zszedł stały egzekutor Lechii - Rafał Janeczko, inni zawodnicy mogli wprawiać się w kopach na słupy z podwyższeń. Czterokrotnie takie próby wykorzystał Robert Kwiatkowski, a dwukrotnie Tomasz Rokicki. Temu ostatniemu, mimo spokojnego meczu, nie udało się zaś uniknąć żółtej kartki.

ARKA GDYNIA - Master Pharm Budowlani Łódź 33:13 (19:5)

Arka: Kazimierz Raszpunda 10, Szymon Sirocki 8, Paweł Dąbrowski 5, Rafał Kwiatkowski 5, Wiktor Zaradzki 5
Budowlani: Piotr Gomulak 5, Marek Grabowski 5, Maciej Orłowski 3

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Bysewski - Podolski, Grabowski - Kwiatkowski, Raszpunda, P.Dąbrowski - Szostek - Stępień - Simionkowski, Szrejber, Zaradzki, Rakowski - Sirocki oraz Bojke, Mikołajczyk, Zypper, Komosiński, Szyc, M.Dąbrowski, Plichta

- To był nasz najlepszy mecz w tym sezonie. Zrealizowaliśmy na boisku to, co sobie założyliśmy i możemy teraz świętować. Przynajmniej do poniedziałku, bo potem zaczynamy przygotowania do derbów z Ogniwem - mówił po spotkaniu Maciej Stachura, szkoleniowiec Arki.

Gospodarze na Narodowym Stadionie Rugby rzeczywiście na niewiele pozwolili rywalom, którzy do Gdyni przyjechali jako drużyna z kompletem zwycięstw. Niewiele brakowało, aby już w pierwszej połowie "Buldogi" sięgnęli po cztery przyłożenia. Ostatecznie tej formalności dopełnili po przerwie i tym samym do tabeli mogli dopisać kolejny punkt bonusowy.

- Gdybyśmy wykorzystali wszystkie okazje punktowe, to wynik byłby jeszcze wyższy. Przed przerwą były choćby jeszcze dwie szanse na przyłożenia, a w ogóle w tej odsłonie praktycznie cały czas graliśmy na połowie rywala. Generalnie jednak wszystko udało się bardzo dobrze. Przede wszystkim doskonale broniliśmy. Bez względu na to, gdzie atakowała Łódź, my już tam byliśmy. Ustaliśmy także w młynie, a i w autach napsuliśmy nieco krwi rywalom. Od 75. minuty sukcesywnie wpuszczałem na boisko wszystkich rezerwowych - dodaje trener Stachura.

Wyniki 6 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Orkan Sochaczew 88:0 (29:0)
  • ARKA GDYNIA - Master Pharm Budowlani Łódź 33:13 (19:5)
  • Awenta Pogoń Siedlce - OGNIWO SOPOT 29:21 (19:7)

• (3)

Czemu grał rokicki?? Przecież nie było oficjalnie decyzji w jego sprawie...

• 13 6

• (2)

a dlaczego nie mógł grać, przecież dwa mecze nie grał.

• 3 3

• (1)

W jakich dwóch meczach?? A tak po zatem jak dostaniesz czerwoną kartkę to musi być zawsze jakąś decyzja!

• 2 2

• nie musi być, jest tzw automat, czyli dwa mecze kary

• 3 1

• Rokicki

Za duzo chyba odzywek. Jest jakis mecz w ktorym nie dostaje kartki ?

• 15 3

• Tytul o Arce a o Lechi artykul.. o Trojmiasto.

• 14 6

• trener (3)

Nigdy nie widziałem tak słabego meczu ŁODZI w Gdyni. Bez walki, bez koncepcji, bez wiary...