Aż 13 goli hokeistów w "Olivii"

Rafał Sumowski
20 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Zobacz ostatnie sekundy meczu z Nestą Toruń.

Hokeiści MH Automatyki Gdańsk pokonali w hali "Olivia" Nestę Mires Toruń 7:6 (3:3, 3:2, 1:1). Zwycięskiego gola zdobył Zachary Josepher, który w tym spotkaniu zapisał na swoim koncie aż 3 trafienia. Był to ostatni mecz w tym roku, a zarazem pierwszy pod wodzą Andrieja Kowaliowa. Białorusin z optymizmem może teraz patrzeć na realizacje zdania. Wszystko wskazuje bowiem na to, że utrzymanie w elicie będzie musiał wywalczyć w meczach z rywalem, który został pokonany we wtorkowy wieczór.

22 Witkowski - 14 Josepher, 76 Kantor, 27 Skutchan, 12 Polodna, 24 Steber - 8 Wachowski, 3 Lehmann, 88 Nasca, 95 Kastel-Dahl, 71 Marzec - 97 Nowak, 6 Wsół, 40 Strużyk, 15 Rompkowski, 93 Pesta oraz Gerasimienko, 7 Wrycza, 11 Gościński, 80 Różycki
Miejsce: Hala OLIVIA
Sędziowie: Kozłowski oraz Adamoszek, Kogut
Widzów: 800
1 Plaskiewicz - 94 Żylinski, 11 Jaworski, 10 Fraszko, 7 Kukuszkin, 77 Naparło - 73 Trakchanow, 12 Lidtke, 19 Kalinowski, 23 Michaiłow, 29 Dołęga - 90 Kowrak, 20 Podsiadło, 13 Wiśniewski, 9 Winiarski, 82 Stasiewicz oraz 70 Heyka, 16 Skólmowski, 58 Husak

Pomeczowy dwugłos trenerów
Leszek Minge (Nesta Mires): Trzeba mieć całą drużynę zdrową bez kontuzji, aby podjąć walkę. Przetrzebiły nas kontuzje i było ciężko cokolwiek zrobić. Grałem dziś w zasadzie dwiema piątkami. Suma kar była dzisiaj była taka, że dawno takiej nie widziałem, ale fakt, że sędzia dzielił je po równo. Bardzo żałuję tego meczu, ale gramy dalej. Muszę porozmawiać z naszym bramkarzem, bo dostać pięć bramek z niebieskiej linii to jest coś nie tak.

Andriej Kowaliow (MH Automatyka): To było ważne zwycięstwo dla mnie, dla moich zawodników i dla naszego klubu. Taki wynik też przyciąga kibiców, to było interesujące spotkanie. Przed nami wciąż dużo pracy. To nie był dobry dzień dla bramkarzy, ale tak się zdarza. Wygrana na pewno pomoże nam nabrać pewności siebie. Daliśmy dziś szansę zagrać w bramce Tomkowi Witkowskiemu, bo nie przyszedł do nas p o to, aby siedzieć na ławce. Nie jest jednak przesądzone, że będzie numerem jeden. Muszę mieć więcej czasu z tym zespołem. Nie możemy tracić tak wielu bramek, ale naprawimy to.

Trener Kowaliow ma ciekawą i bogatą sportową biografię. W przeszłości był wielokrotnym młodzieżowym reprezentantem ZSRR i członkiem seniorskiej Białorusi, z którą dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich. Grał w Niemczech, Rosji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, gdzie brał nawet udział w drafcie do NHL. Jako szkoleniowiec prowadził m. in. zespół prestiżowej ligi KHL Dynamo Mińsk.

Przed meczem z Nestą do składy MH Automatyki dołączył nowy-stary bramkarz Tomasz Witkowski, który ostatnio występował w Polonii Bytom. Przed sezonem golkiper podpisał nowy kontrakt z gdańskim klubem, ale umowa została rozwiązana dwa tygodnie później. Do dziś żadna ze stron nie komentowała powodów tej decyzji. Po odejściu z Bytomia zawodnik zgłosił się jednak do klubu i dostał w Gdańsku kolejną szansę.

WITKOWSKI ZNÓW TRENUJE W GDAŃSKU

Rozpoczęcie meczu opóźni się. Podczas rozgrzewki uszkodzona została szyba z pleksiglasu okalająca lodowisko. Trwa jej wymiana.
W zespole gości zobaczymy dziś byłego kapitana gdańskiej drużyny Stasiewicza.
1'
Rozpoczęła się I tercja. Pierwsze wznowienie dla gospodarzy
1'
Witkowski (MH AUTOMATYKA) wybył krążek poza lodowisko
1'
Plaskiewicz (NESTA MIRES) złapał krążek. Strzelał Marzec (MH AUTOMATYKA)
1'
Wsół (MH AUTOMATYKA) uderzał po lodzie, ale krążek odbił bramkarz
2'
Skutchan (MH AUTOMATYKA) niemal idealnie wyłożył krążek do Nasci (MH AUTOMATYKA), ale rywal podbił mu w ostatniej chwili kija.
kara
2'
Marzec (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
kara
2'
Naparło (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
2:13'
[0:1] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Fraszko. Idealne podanie w tempo od Kukuszkina. Napastnik gości posłał krążek centralnie między parkanami Witkowskiego.
3'
Nesta Mires łapie wiatr w żagle. Trzy celne strzały na bramkę Witkowskiego (MH AUTOMATYKA), wszystkie broni Witkowski (MH AUTOMATYKA)
3:00'
[1:1] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Polodna. Błyskawiczna riposta gdańszczan. Polodna wjechał do tercji ze Steberem. Ten oddał mu krążek, a Polodna popisał się szybkim strzałem po lodzie "z pierwszego".
6'
Strzał na bramkę Nesty, bramkarz gubi kija, ale nie ma gola
7'
Skutchan (MH AUTOMATYKA) urwał się rywalom sam na sam, ale przegrał pojedynek z bramkarzem. Dobijał Steber (MH AUTOMATYKA), ale niecelnie
8'
Zamieszanie pod bramką gości, faulowany był Josepher (MH AUTOMATYKA)
kara
8'
Stasiewicz (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
kara
8'
Żyliński (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
8'
Gospodarze zagrają blisko 2 minuty w podwójnej przewadze
9'
Zamek w tercji obronnej gości
9'
Uderzał Josepher (MH AUTOMATYKA), ale uderzenie zablokował zawodnik gości
9'
Czysta pozycja do strzału dla Wachowskiego (MH AUTOMATYKA), ale uderzył niecelnie
10'
Trzy uderzenia w przewadze oddał Kantor (MH AUTOMATYKA), ale bronił je Plaskiewicz (NESTA MIRES)
9:38'
[2:1] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Steber, który odbił przed bramką strzał Josephera. Bramka na 3 sekundy przed powrotem Stasiewicza na lód.
10:35'
[2:2] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kalinowski. Błyskawiczna odpowiedź po zamieszaniu pod bramką Witkowskiego
kara
13'
Lehmann (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
14'
Gdańszczanie zamknięci we własnej tercji
14'
Strzelał spod niebieskiej linii Trakchanow (NESTA MIRES), ale obronił Witkowski (MH AUTOMATYKA)
16'
Kolejny strzał broni Witkowski (MH AUTOMATYKA)
kara
16'
Wrycza (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
17'
Zamek w tercji gdańszczan. Strzelali Lidtke (NESTA MIRES) i Kalinowski (NESTA MIRES), ale nie udało im się zaskoczyć Witkowskiego (MH AUTOMATYKA)
16:49'
[2:3] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lidtke . Zamek w tercji gospodarzy. Torunianie wymienili kilka podań. Podanie zza bramki otrzymał Lidtke, który strzałem "z pierwszego" po krótkim słupku pokonał Witkowskiego
18'
"Tylko zwycięstwo, Stoczniowiec tylko zwycięstwo" - śpiewają gdańscy kibice.
18'
Na trybunach jest też blisko 20-osobowa grupa kibiców z Torunia.
19'
Dobra akcja tercetu Czechów: Steber (MH AUTOMATYKA) -Polodna (MH AUTOMATYKA) -Skutchan (MH AUTOMATYKA), ale bez bramki
18:22'
[3:3] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Josepher. Po nieudanej akcji czeskiej trójki krążek powędrował do Amerykanina, a ten spod niebieskiej linii lekko, ale precyzyjnie wrzucił gumę do bramki. Ależ kanonada w pierwszej tercji. To już szósty gol w tym meczu.
20'
Kalinowski (NESTA MIRES) na sekundę przed końcem tercji urwał się gdańszczanom i oddał silny strzał, ale prosto w Witkowskiego (MH AUTOMATYKA).
20'
Koniec I tercji. MH Automatyka remisuje z Nestą Mires 3:3. Takiej tercji jeszcze w tym sezonie w Gdańsku nie było. Padło sześć bramek, a obie drużyny grają dynamicznie. Jeśli można mówić o "efekcie nowej miotły" przy zatrudnieniu nowego trenera, to u gdańszczan na pewno jest on widoczny.
21'
Rozpoczęła się II tercja.
21:31'
[4:3] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Rompkowski . Strużyk wjechał do tercji, zgubił krążek, ale szybko go odzyskał i podał do Rompkowskiego, który przełożył krążek i uderzył z backhandu
22:21'
[5:3] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Josepher. Amerykanin wjechał do tercji z lewej strony i uderzył po długim rogu ok. 30-40 cm nad lodem. Znakomity początek tercji w wykonaniu gdańszczan!
24'
Seria strzałów na bramkę Witkowskiego (MH AUTOMATYKA). W porównaniu do pierwszej tercji, golkiper gdańszczan broni na większym luzie. W pierwszej widoczne było zdenerwowanie
25'
Nasca (MH AUTOMATYKA) niespodziewanie uderzył z dystansu zaskakując bramkarza gości. Niewygodny strzał, ale golkiper torunian zdołał odbić krążek
kara
26'
Rompkowski (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
kara
26'
26:53'
[5:4] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Trakchanow. Przełożył krążek i uderzeniem z dystansu przycelował w bramkę Witkowskiego. Niewygodny strzał dla bramkarza ok. 30-40 cm nad lodem
27:56'
[6:4] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skutchan. Polodna wyjechał z tercji i podał do Stebera. Ten przyspieszył i przed samą bramką oddał krążek do Skutchana. Ten silnie i celnie uderzył "z pierwszej"
kara
30'
Josepher (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
30:51'
[6:5] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Trakchanow .
kara
33'
Kowrak (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
35'
Strzelał Steber (MH AUTOMATYKA), ale prosto w bramkarza
36'
Akcja w tercji gości, ale spory chaos na lodzie
kara
38'
Steber (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
38'
"Stocznia, Stocznia! " - śpiewają gdańscy kibice
39'
Strzał oddają torunianie. Z problemami broni Witkowski (MH AUTOMATYKA)
40'
Koniec II tercji. MH Automatyka prowadzi z Nestą Mires 6:5. Znacznie słabsza partia od poprzedniej, na lodzie panował spory chaos. Wynik dla gdańszczan jest jednak na plus. W trakcie gry rozgrzewał się w boksie Kieler i niewykluczone, że zastąpi on w bramce Witkowskiego.
41'
Rozpoczęła się III tercja
kara
41'
Przed rozpoczęciem tercji karę otrzymał Rompkowski. Sędzia podyktował ją za przewinienie z poprzedniej partii
kara
41'
14 Josepher (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
41'
Zamieszanie pod bramką gdańszczan
42'
Torunianie w podwójnej przewadze, ale trzy strzały wybronił Witkowski (MH AUTOMATYKA)
41:52'
[6:6] NESTA MIRES STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Fraszko. Goście w końcu wykorzystali podwójną przewagę
kara
44'
Polodna (MH AUTOMATYKA) ukarany karą 2 minutową.
44'
Żyliński strzelał spod niebieskiej po lodzie. Broni Witkowski (MH AUTOMATYKA)
kara
44'
Fraszko (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
48'
"Stocznia, Stocznia my czekamy na zdobycie siódmej bramy" - śpiewają gdańscy kibice
kara
49'
Trakchanow (NESTA MIRES) ukarany karą 2 minutową.
49'
Zamek w tercji gości. Polodna (MH AUTOMATYKA) zza bramki podawał do nadjeżdżającego Stebera (MH AUTOMATYKA). Ten uderzył z pierwszego krążka, ale obronił Plaskiewicz (NESTA MIRES)
50'
Goście nie mogą wyjść z własnej tercji
kara
50'
50'
Trener gości dyskutuje z arbitrem protestując i bierze czas dla swojej drużyny. 20 sekund goście będą grali w podwójnym osłabieniu
51'
Kantor (MH AUTOMATYKA) trafia w słupek
52'
W poprzeczkę trafia Rompkowski (MH AUTOMATYKA)
52'
Goście już w komplecie
53'
Akcja przenosi się z jednej strony lodowiska na drugą
55'
5 minut do końca meczu, a obie drużyny wybijają krążek ze swoich tercji, by nie stracić bramki
kara
56'
56:33'
[7:6] MH AUTOMATYKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Josepher. Amerykanin huknął spod niebieskiej linii i zaskoczył bramkarza gości!
58'
Oblężenie bramki Witkowskiego (MH AUTOMATYKA)! Na szczęście gdańszczanie zażegnali niebezpieczeństwo
60'
Koniec meczu. MH Automatyka pokonała Nestę Mires Toruń 7:6. Niezwykle efektownie wypadł debiut trenera Andrieja Kowaliowa. Nie licząc spotkań z SMS Sosnowiec, gdańszczanie nie zdobyli wcześniej w tym sezonie tylu bramek.

11 SMS Sosnowiec 25 0 25 38:184 1
Po 22. kolejkach tabela została podzielona na górną szóstkę i dolną piątkę, w których zespoły rywalizują ze sobą rozgrywając z każdym z rywali po cztery mecze przy zachowaniu dotychczasowego dorobku. Górna szóstka gra o jak najlepsze rozstawianie w play-off, a dolna piątka o awans do tej fazy rozgrywek. Zespoły z miejsc 9-11 z wyłączeniem SMS Sosnowiec zagrają w play-out.
Tabela wprowadzona: 2016-12-21

Wyniki 28 kolejki

• Dolna piątka
  • MH AUTOMATYKA GDAŃSK - Nesta Mires Toruń 7:6 (3:3, 3:2, 1:1)
  • SMS Sosnowiec - Tauron GKS Katowice 0:7 (0:2, 0:1, 0:4)
  • Górna szóstka
  • JKH GKS Jastrzębie - Comarch Cracovia 2:5 (0:2, 1:3, 1:0)
  • Tempish Polonia Bytom - TatrySki Podhale Nowy Targ 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)
  • PGE Orlik Opole - GKS Tychy 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)