Wielki sukces gdyńskiego pływaka

mik
12 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Mateusz Arndt (z lewej) na mistrzostwa udał się ze swoim klubowym trenerem. Przemysław Czoków może być dumny z wyników osiąganych przez jego podopiecznego. Mateusz Arndt (z lewej) na mistrzostwa udał się ze swoim klubowym trenerem. Przemysław Czoków może być dumny z wyników osiąganych przez jego podopiecznego.

Pływak Delfina Gdynia, Mateusz Arndt zdobył dwa medale mistrzostw Europy juniorów, które odbyły się w węgierskim Hodmezovasarhely. 18-latek wraz z kolegami ze sztafety 4x200 metrów stylem dowolnym stanął na najwyższym stopniu podium, natomiast w rywalizacji indywidualnej był trzeci. To kolejny wielki sukces młodego gdynianina, który już niedługo może stać się jednym z czołowych polskich pływaków. Na Węgrzech wystąpiła również zawodniczka Dwójki Morena Gdańsk, Julia Klonowska.

50-METROWA PŁYWALNIA POWSTANIE W GDYNI

W zawodach wzięło udział prawie 750 zawodników i zawodniczek z 49 europejskich krajów. Polska reprezentacja juniorska należała do najliczniejszych. W Hodmezovasarhely wystartowało 38 biało-czerwonych, wśród których znaleźli się: Julia Klonowska z Dwójki Moreny Gdańsk, która odpadała w eliminacjach na dystansie 200 metrów stylem dowolnym oraz pływak Delfina Gdynia, Mateusz Arndt.

ZOBACZ PEŁEN WYNIKI MISTRZOSTW EUROPY JUNIORÓW

Zdecydowanie lepiej zaprezentował się 18-latek, który z mistrzostw wrócił z dwoma medalami. Mateusz został mistrzem Europy w sztafecie 4×200 metrów stylem dowolnym. Gdynian w finale popłynął na drugiej zmianie. Po jego występie Polacy zajmowali drugie miejsce, zaraz za Rosjanami. Biało-czerwonych na prowadzenie wyprowadził Mateusz Kasztelan, które utrzymał Antoni Kałużyński.

ZOBACZ DEKORACJĘ POLSKIEJ SZTAFETY 4X200 METRÓW STYLEM DOWOLNYM

Na pierwszej zmianie płynął Kacper Stokowski, który niedługo później stanął na najwyższym stopniu podium w rywalizacji 200-metrowców w stylu dowolnym. Na trzecim miejscu zmagania na tym dystansie ukończył Arndt, który finiszował równo z reprezentantem gospodarzy, Martonem Richardem. W tej sytuacji obaj zawodnicy otrzymali brązowy medal.

- Od dawna na mistrzostwach Europy juniorów nie było tak wysokiego poziomu. Wyścig określiłbym mianem seniorskiego, w którym walka trwała do ostatnich metrów. Niewiele brakowało, a trzech zawodników uplasowałoby się na trzeciej pozycji, ponieważ Niemiec dotknął ściany zaledwie jedną setną sekundy później niż Mateusz - mówi Przemysław Czoków, trener Arndta.
Czas jaki uzyskał gdynianin (1:49,37) jest jego najlepszym życiowym osiągnięciem, a także nowym rekordem naszego województwa seniorów. Przypomnijmy, że Mateusz od dawna znajduje się w czołówce polskich juniorów, regularnie przywożąc z krajowych imprez juniorskich po kilka medali. 18-latek wziął również udział w igrzyskach europejskich w Baku, gdzie na swoim koronnym dystansie zajął ósme miejsce.

- Cieszę się, że Mateuszowi udało się rzutem na taśmę wywalczyć medale na juniorskiej imprezie tej rangi. Od przyszłego roku wkracza on w wiek seniorski i można powiedzieć, że teraz zaczną się schody, ponieważ przeskok jest dość spory - kończy Czoków.
GDYŃSCY PŁYWACY Z SUKCESAMI W BELGRADZIE

Polacy zdobyli na Węgrzech siedem krążków, co dało im szóstą pozycji w klasyfikacji medalowej.

Polscy medaliści mistrzostw Europy na Węgrzech:
Złoto:
Kacper Stokowski, 200 m. stylem dowolnym
Sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym mężczyzn (Kacper Stokowski, Mateusz Arndt, Mateusz Kasztelan, Antoni Kałużyński, Jakub Kraska)

Srebro:
Jakub Skierka, 200 m. style grzbietowym

Brąz:
Mateusz Arndt, 200 m stylem dowolnym
Damian Chrzanowski, 200 m. stylem motylkowym
Sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym mężczyzn (Jakub Skierka, Kusto, Chrzanowski, Jakub Kraska)
Sztafeta 4x100 m. stylem dowolnym mężczyzn (Karol Ostrowski, Jakub Kraska, Bartosz Piszczorowicz, Kacper Stokowski, Juliusz Gosieniecki)