9. i 10. medal dla Polski na igrzyskach w Rio

19 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 03:26 (20 sierpnia 2016)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Oktawia Nowacka po trzech konkurencjach pięcioboju nowoczesnego była liderką. Na trasie biegu ze strzelaniem dała się wyprzedzić dwóm rywalkom i sięgnęła po brąz. Oktawia Nowacka po trzech konkurencjach pięcioboju nowoczesnego była liderką. Na trasie biegu ze strzelaniem dała się wyprzedzić dwóm rywalkom i sięgnęła po brąz.

Po brąz sięgnęli pięcioboistka Oktawia Nowacka, która urodziła się w Starogardzie Gdańskim oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Reprezentacja Polski wyrównała dorobek medalowy, z którym kończyła igrzyska olimpijskie w: Atenach 2004, Pekinie 2008 i Londynie 2012. W Rio de Janeiro biało-czerwoni mają już 10 kruszców, ale na tym może się nie skończyć. W niedzielę o godzinie 15:30 o najniższy stopień podium zagrają piłkarze ręczni, którzy po dogrywce przegrali w półfinale z Danią 28:29 (15:16, 25:25).

Oktawia Nowacka urodziła się w stycznia 1991 roku w Starogardzie Gdańskim. Jest zawodowym żołnierzem w stopniu starszej szeregowej i zawodniczką Legii Warszawa. Przed przyjazdem do Rio de Janeiro miała na koncie cztery medale mistrzostw świata i Europy, w tym złoto przed rokiem, ale wszystkie wywalczone w sztafetach.

Indywidualnie jej największym sukcesem było wygranie Pucharu Świata w 2014 roku. Ale w mistrzowskich imprezach indywidualnie dotychczas jej nie szło. Mistrzostwa świata 2015 ukończyła na 28. miejscu, a rok wcześniej w najlepszym starcie solowym w tej rangi imprezie była 15.

Na igrzyskach debiutowała. W dodatku w tym sezonie zmagała się z bolesną kontuzją mięśnia podeszwowego, co przeszkadzało m.in. w treningu biegowym.

Jednak w Brazylii 25-latka od początku spisywała się rewelacyjnie. Już w czwartek wygrała turniej szermierczy, wygrywając aż 27 z 35 walk na szpady, co dało jej 262 punkty. W piątek pięcioboistki rozpoczęły od pływania na 200 metrów stylem dowolnym. Polka uzyskała 2:16.67, co przełożyło się na kolejne 290 punkt i pozwoliło utrzymać prowadzenie.

Następnie odbył się bonusowy turniej szermierczy. Zawodniczki wychodziły do walk w odwrotnej kolejności od zajmowanych miejsc, równocześnie walczyły dwie z nich, a na planszy zostawała ta, która wygrała. Każde zwycięstwo oznaczało dodatkowy punkt. Polka wyszła zatem do rywalizacji jako ostatnia, pokonała Kanadyjkę Melanie McCann i oczywiście pozostała liderką.

Dzięki temu jako ostatnia wyjechała na konkurs jeździecki w skokach. Do pokonania było 15 przeszkód. Pięcioboistka Legii Warszawa miała zrzutkę już na pierwszej z nich, ale potem na koniu 5 Verona GMS jechała bezbłędnie. Do jej dorobku dopisano 293 punkty.

Tym samym do ostatniej konkurencji, czyli łączonego biegu na 3000 metrów z trzema strzelaniami nasza reprezentantka ruszyła z przewagą 12 sekund nad Elodie Clouvel (Francja) i aż 29 nad wspomnianą wcześniej McCann. Pozostałe zawodniczki traciły ponad pół minuty.

W tej rywalizacji wszystko było doskonale widoczne, gdyż pięcioboistki na trasę ruszały wedle zajmowanych miejsc w takich odstępach czasowych, które wynikały ze wcześniej zgromadzonego dorobku. Każda punkt miał wartość sekundy. Zatem kolejność na mecie była równoznaczna z klasyfikacją końcową.

W każdej z czterech sesji strzeleckiej przy użyciu pistoletu laserowe należało zaliczyć 5 trafień 10 metrów do celu o średnicy 6 cm. W przypadku, gdy to się nie udało, na trasę można było ruszyć dopiero po 70 sekundach od rozpoczęcia strzelania.

Na drugim strzelaniu Francuzka dogoniła Polkę, ale za ten wysiłek zapłaciła drżeniem ręki i niecelnymi strzałami. Oktawia zaliczyła 5 trafień i odskoczyła od rywali na około 50 metrów. Przed kolejnym strzelaniem jej przewaga wynosiła 17 sekund.

Tutaj były pewne kłopoty. Nasza reprezentanta musiała dwukrotnie poprawiać, ale i za jej plecami rywalki miały problemy. Na drugie miejsce wyszła Chloe Esposito (Australia), która wyruszyła do biegu ze stratą 45 sekund do Polki.

Do ostatniego strzelania Nowacka dobiegła pierwsza, ale na nim dała się wyprzedzić Australijce, a na trasę ruszyła razem z Francuzką. Rywalki lepiej wytrzymały bieg. Mistrzynią olimpijską została Esposito, wicemistrzynią Clouvel. Polka metę osiągnęła za tą pierwszą po 23 oraz za drugą po 7 sekundach.

Wojciech Nowicki ostatnim rzutem w Rio de Janeiro awansował na 3. miejsce. Wojciech Nowicki ostatnim rzutem w Rio de Janeiro awansował na 3. miejsce.
W rzucie młotem złoto miał zdobył Paweł Fajdek. Jednak mistrz świata w eliminacjach rzucił tylko 72 metry i skończył z 17. lokatą. W tej sytuacji polskiego honoru w tej konkurencji musiał bronić Wojciech Nowicki. 27-latek z Białegostoku duże możliwości potwierdził w kwalifikacjach, które wygrał wynikiem 77.64.

Jednak od razu na początku finału zrobiło się nerwowo. Na nic zdały się protesty Polaka, gdyż sędziowie jego rzut na około 76,5 metra uznali za spalony. W kolejnych próbach nasz reprezentant miał: 74.94 i 74.97, co dało mu awans do najlepszej "8" z 7. pozycji.

Nic nie zmieniły dwie kolejne serie, gdyż Nowicki miał w nich spalone próby. Brąz zapewnił sobie ostatnim rzutem. Posłał młot na odległość 77.73. Lepsi byli tylko: Dilshod Nazarow (Tadżykistan) - 78.68 i Iwan Cichan (Białoruś) - 77.79.

Dla Nowickiego jest to trzeci brązowy medal na międzynarodowej arenie. Rok temu był trzeci w mistrzostwach świata, a w tym roku tę lokatę osiągnął również w mistrzostwach Europy.

Dorobek medalowy biało-czerwonych w Rio de Janeiro wzrósł do 6 brązowych medali. Ponadto są po 2 kruszce ze złota i srebra.

Z igrzyskami pożegnali się już wszyscy sportowcy z trójmiejskich klubów. Żadnemu z nich nie udało się zdobyć medalu. Natomiast nadal o podium walczą m.in. absolwenci SMS Gdańsk, którzy są w składzie reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych: Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Jachlewski, Michał DaszekPiotr Wyszomirski.

POLSKA: Wyszomirski, Szmal - Lijewski 3, Jachlewski, Krajewski 1, Bielecki 7, Wiśniewski 1, B.Jurecki 1, Jurkiewicz 4, Syprzak 5, Daszek 5, Kus 1, Szyba

Półfinał z Danią Polacy zaczęli źle. Przegrywali 0:3. Hasło do odrabiania strat dał Jurkiewicz, który zdobył dla nas trzy bramki z rzędu. Na 5:5 wyrównał Kamil Syprzak. Jednak Duńczycy ponownie odpowiedzieli trzema trafieniami z rzędu. W 25. minucie było nawet 15:11 dla rywali. Ale jeszcze przed przerwą udało się wyrównać, gdy podobnie jak w ćwierćfinale udanymi interwencjami zaczął popisywać się w bramce Piotr Wyszomirski. Na 29 sekund przed przerwą po rzucie Karola Bieleckiego było 15:15.

Pierwsze polskie prowadzenie w tym meczu miało miejsce w 34. minucie. Po akcji Krzysztofa Lijewskiego było 17:16, a 100 sekund później prawy rozgrywający poprawił na 19:17. Niestety, pojawiły się straty po naszej stronie i Duńczycy odpowiedzieli 3 bramkami z rzędu.

Aż do końca były duże nerwy i zmieniające się prowadzenie. Na początku 58. minuty po rzucie Syprzaka prowadziliśmy 24:23. Jednak na 25 sekund przed ostatnią syreną to Tałant Dujszebajew musiał wziąć czas, gdyż przegrywaliśmy 24:25. Trener zdecydował się wycofać bramkarza i wprowadził do gry siódmego zawodnika z pola. Do dogrywki, po fantastycznym rzucie i to z drugiej linii doprowadził skrzydłowy Daszek.

Dodatkowy czas gry (2x5 minut) rozpoczął się od 3 bramek Duńczyków. Dopiero pod koniec 4. minuty celnym rzutem popisał się Daszek. Na 29 sekund przed końcem dogrywki Bielecki rzucił na 28:29. Na wyrównanie zabrakło czasu.

W niedzielę o godzinie 15:30 biało-czerwoni zagrają o brąz z Niemcami, którzy ulegli w półfinale Francuzom 28:29 (13:16). Mecz o złoto rozpocznie się o 14.

20 sierpnia 2016, godz. 01:30

57% 127 typowań POLSKA
5% 12 typowań REMIS
38% 85 typowań Dania

Blisko medalu był Piotr Paziński. W kategorii 80 kg w taekwondo przegrał przed czasem walkę o brąz z Azerem Miladem Beigiem Harcheganim. Przy wyniku 0:12 w 3. rundzie pojedynek został przerwany.

Tym razem zawodnik AZS AWF Warszawa nie zdobył się na tak skuteczny finisz jak w starciu repasażowym. Z Niemcem Tahirą Guelecą przegrywał już 1:5, ale zdołał wyrównać i zdobyć złoty punkt na 6:5 w dogrywce. Wcześniej Polak uległ Cheickowi Sallahowi Juniorowi Cisse (Wybrzeże Kości Słoniowej) 2:8, co zamknęło mu drogę do walki o finał.

Wyniki końcowe sportowców z trójmiejskich klubów na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro:

WIOŚLARSTWO: Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk)
4. miejsce w czwórkach podwójnych

przedbieg: 2. miejsce (5:51.28)
finał A: 4. miejsce (5:51.74)

ŻEGLARSTWO: Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
4. miejsce w klasie RS:X

88 punktów; miejsca w kolejnych wyścigach: I - 4, II - 5, III - 5, IV - 2, V - 2, VI - 3, VII - 12, VIII - 2, IX - 6, X - 13, XI - 16, XII - 16, medal race - 9

WIOŚLARSTWO: Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)
6. miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej

przedbieg: 2. miejsce (6:27.70)
półfinał: 3. miejsce (6:40.23)
finał A: 6. miejsce (6:42.00)

SIATKÓWKA: Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)
miejsca 5-8 w turnieju mężczyzn

rozgrywki grupowe 2. miejsce: Egipt 3:0, Iran 3:2, Argentyna 3:0, Rosja 2:3, Kuba 3:0
ćwierćfinał: USA 0:3

ŻEGLARSTWO: Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)
8. miejsce w klasie 49er

118,3 punktów; miejsca w kolejnych wyścigach: I - 2, II - 13, III - 9, IV - 9, V - 5, VI - 9.3 (zadośćuczynienie), VII - 18, VIII - 11, IX - 7, X - 16, XI - 18, XII - 9, medal race - 5

LEKKOATLETYKA: Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
13. miejsce w sztafecie 4x100 metrów

półfinał: 7. miejsce (43.33)

ŻEGLARSTWO: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
14. miejsce w klasie RS:X

nie awansowała do medal race; 154 punkty, miejsca w kolejnych wyścigach: I - 13, II - 21, III - 13, IV - 23, V - 12, VI - 6, VII - DNF, VIII - 14, IX - 9, X - 12, XI - 13, XII - 18

JUDO: Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk)
miejsca 9-17 w kategorii 78 kg

I runda: Hortence Vanessa Mballa Atangana (Kamerun) shido 1:0
1/8 finału: Luise Malzahn (Niemcy) shido 1:2

STRZELECTWO: Piotr Daniluk (Flota Gdynia)
20. miejsce w pistolecie szybkostrzelnym 25 metrów

567 (288+279) punktów, odpadł w eliminacjach

LEKKOATLETYKA: Angelika Cichocka (SKLA SOPOT)

I runda: Daniel Jason Lewis (Australia) 1:2

PŁYWANIE: Katarzyna Baranowska (AZS AWFiS Gdańsk)
39. miejsce na 200 metrów stylem zmiennym

eliminacje: 8. miejsce (2:19.03)

LEKKOATLETYKA: Patryk Dobek (SKLA Sopot)

• 14 3

• Ale nawet jak nieco przekroczymy normę (Włoszczowska, Lićwinko, ręczni, może któryś z zapaśników), to umówmy się, że radykalnego postępu w stosunku do Aten, Pekinu i Londynu nie zrobiliśmy, skoro wysłaliśmy do Rio bardzo liczną ekipę.

• 1 1

• ??? (3)

zarąbiscie ze zdobyła Ale ona nie jest z trójmiasta.

• 12 4

• Trt

Mama jej stąd

• 8 2

• Oktawia pochodzi ze Starogardu Gdańskiego (1)

• 11 1

• To piękne miasto i Oktawia piękna, ale to wciąż nie Trójmiasto.

• 1 1

• (2)

Ładna i uśmiechnięta dziewczyna.Brawo

• 18 2

• I ze Starogardu Gd.

• 6 2

• usmiech jak usmiech ale gdzie ona zostawila klatke piersiowa ???

• 2 5

• Najładniejsza to była węgierka.

• 6 6

• Kobiety Góra -brawo!!!

• 11 3

• brązowa Polka

nasza medalistka pochodzi ze STAROGARDU GDAŃSKIEGO ! Więc brak medalu trójmiejskich sportowców stal się faktem ale za to akcent naszego regionu niewątpliwie jest !

• 18 2

• Oktawia pochodzi ze Starogardu Gdańskiego, jakże bliskiego miasta Trójmiastu. :)

• 6 2

• Ręczni wstyd!!! (3)

• 4 18

• Odbij gościu (2)

Przegrać z Danią po dogrywce w półfinale Igrzysk Olimpijskich 1 bramką to wstyd???