Mecz przyjaźni ze Śląskiem od 2:0 po 2:3

jag., Marta
21 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Radość piłkarzy Śląska, którzy przebyli w Gdańsku drogę z piłkarskiego piekła do raju i smutek lechistów, którzy podążyli dokładnie w odwrotnym kierunku. Radość piłkarzy Śląska, którzy przebyli w Gdańsku drogę z piłkarskiego piekła do raju i smutek lechistów, którzy podążyli dokładnie w odwrotnym kierunku.

Chyba niepotrzebnie w przedmeczowej zapowiedzi przypomnieliśmy mecz sprzed 27 lat, w którym Lechia prowadziła ze Śląskiem 2:0, potem przegrywała 2:4, by ostatecznie zremisować 4:4. W niedzielę gdańscy i wrocławscy piłkarze stworzyli nie mniejsze emocje, ale podziału punktów nie było. Nie wystarczyły dwa gole Abdou Razacka Traore, bo goście zdobyli trzy bramki w ciągu dziesięciu minut, w tym dwukrotnie piłkę do siatki posłał Sebastian Mila. Mistrzowie Polski wygrali na Letnicy 3:2, przegrywając do przerwy 0:1 i był to ich pierwszy sukces w historii ekstraklasy w Gdańsku. W pamięci zostaną wielkie emocje i doskonała atmosfera na trybunach, którą stworzyło blisko 20 tysięcy kibiców zaprzyjaźnionych klubów.

Kaniecki - Janicki, Madera, Bieniuk, Brożek - Surma, Pietrowski - Ricardinho, Machaj, Wiśniewski - Traore
Sędziowie: Musiał (Kraków) oraz Mucha, Szymanik
Widzów: 19 415
Kelemen - Socha, Grodzicki, Jodłowiec, Mraz - Elsner, Kaźmierczak - Sobota, Mila, Ćwielong - Ł.Gikiewicz
  • 60' Ricardinho Zmiany Kacprzycki
  • 65' Surma Zmiany Andreu
  • 74' Wiśniewski Zmiany Łazaj
  • 67' Ćwielong Zmiany Cetnarski
  • 90+1 Ł.Gikiewicz Zmiany Kowalczyk
  • 45' Traore
  • 49' Traore
  • 61' Mila
  • 71' Mila
  • 73' Elsner
  • 90+2 Mila

POMECZOWY DWUGŁOS TRENERÓW

Bogusław Kaczmarek
(Lechia):
W tym meczu było wszystko, łącznie z dużą dramaturgią. Gdy poprawiliśmy wynik na 2:0, wydawało się, że kontrolujemy grę. Uważam, że kluczową sytuacją meczu była sytuacja, w której Wiśniewski mógł strzelić trzeciego gola. Nie chcę robić z Piotrka winnego porażki, ale przy 3:0 Śląsk pewnie byłby już na kolanach.

Zamiast tego straciliśmy kontaktową bramkę, w sytuacji, w której rywale atakowali dwójką przeciwko naszym czterem obrońcom. Śląsk miał dzisiaj bardzo dużo szczęścia. Uważam, że końcowy wynik jest niezasłużony. Jednak w piłce za zasługi punktów się nie daje. Trzeba je poprzeć golami. Jeszcze w ostatnich minutach Kacprzycki i Brożek mogli dać nam remis.

Szkoda straconej szansy, bo wygrana w tym meczu otwierałyby przed nami inne perspektywy na przyszłość. Ale nie ma co się załamywać i chować głowy pod ziemię. Trzeba wylizać rany, bo kilku piłkarzy jest poobijany i pojechać w następnej kolejce do Bielska, aby odrobić te punkty, które teraz straciliśmy. Za dzisiejszy mecz jestem pełen szacunku dla mojej drużyny, bo włożyła w grę duże zaangażowanie i pokazała kilka bardzo dobrych akcji.

Stanisław Levy (Śląsk):
Ten mecz przyniósł wszystko to, co w futbolu jest najatrakcyjniejsze. Było dużo sytuacji podbramkowych. W przerwie apelowałem do piłkarzy, aby nie tracili dyscypliny i zachowali zakładaną organizację gry. Z ich postawy, mimo niekorzystnego wyniku byłem bowiem zadowolony. Po przerwie dostaliśmy drugiego gola. Wówczas było naprawdę ciężko wrócić do walki o korzystny rezultat. Tym bardziej się cieszę, że to nam się udało i wygraliśmy.

Na ławce miałem trzech młodzieżowców. Po części wynikało to z kontuzji, czy choroby choćby Patejuka, który był przeziębiony. Z drugiej strony dałem wyraźny sygnał, że u mnie nie liczy się to, kto ile ma lat, a w kadrze meczowej znajdują się ci, którzy zasługują na to obecnie prezentowaną formą.

• Maskotki

trener Kaczmarek nie zmienia zwycięskiego składu, Lechia w identycznym ustawieniu jak w Białymstoku, gdy pokonała Jagiellonię 2:0
1'
od środka rozpoczęła Lechia
2'
pierwsza pewna interwencja Kanieckiego (LECHIA) po dośrodkowaniu z wolnego Mili
2'
od początku meczu głośny doping dla Lechii
5'
na razie żadna drużyna nie forsują tempa, atak Lechii przerwany po odgwizdanym spalonym
7'
pierwszy róg dla Lechii, wykona go Machaj
7'
dośrodkowanie na "krótki słupek", ale Madera (LECHIA) nie miał szans dojścia do zbyt nisko bitej piłki, wybił ją Kaźmierczak
8'
Madera (LECHIA) i Kaniecki (LECHIA) na spółkę przecięli dośrodkowanie Mili (ŚLĄSK)
9'
Traore (LECHIA) dobrze podał w pole karne do Ricardinho (LECHIA), ale ten stracił piłkę
10'
drugi róg dla Lechii, znów Machaj z lewej strony bramki Śląska
11'
tym razem było krótka wymiana piłkę, a dopiero potem dośrodkowanie Mateusza, ale i ono nie poszło do lechistów wbiegających w "16"
11'
kibice dopingowali Lechię, teraz głośne wsparcie do Śląska, oczywiście mecz przyjaźni, a zatem sektor gości pusty, a kibice obu klubów siedzą przemieszani na trybunach
12'
jest również pozdrowienie kibiców dla trzeciego członka tej triady przyjaźni, czyli Wisły Kraków
13'
uderzenie z dystansu Surmy (LECHIA), Kelemen (ŚLĄSK) odbił piłkę przed siebie, dobijał Traore (LECHIA), ale Kelemen (ŚLĄSK) naprawił błąd, obronił piłkę nogą, będzie kolejny róg dla Lechii
14'
znów szczęście przy Śląsku, po rozegraniu rogu, Machaj przebił się lewym skrzydłem, mijając Grodzickiego i dobrze podał, strzelał Janicki (LECHIA), ale już w polu bramkowym Śląska piłka trafiła w Ricardinho (LECHIA) i wyszła poza boisko!
15'
groźnie w "16" Lechii, ale Ł.Gikiewicz (ŚLĄSK) nie zdołał się złożyć do mocnego strzału
16'
ale zrobił się mecz, teraz akcja znów pod bramką Śląska, po akcji Brożka strzelał Traore (LECHIA), broni Kelemen (ŚLĄSK)
18'
dośrodkowanie z wolnego Machaja na głowę do Madery (LECHIA), ten próbował zgrać do Bieniuka (LECHIA), ale Jarek nie zdołał strzelił na piątym mecze, nie trafił w piłkę
19'
szybka odpowiedź Śląska, Mila (ŚLĄSK) do Ł.Gikiewicza (ŚLĄSK), napastnik Śląska uderzył niecelnie
23'
brawurowa interwencja Kanieckiego (LECHIA) ratuje Lechię. Piłkę stracił Wiśniewski, Elsner zagrał w pole karne do Ćwielonga, temu odskoczyła nieco piłka, a na strzał nie pozwolił mu bramkarz Lechii, który odważnie położył się pod nogami wrocławskiego skrzydłowego
25'
częściej przy piłce są piłkarze Śląska, ale akcje Lechii są również bardzo groźne, nawet gospodarze mieli bardziej klarowne sytuacje na objęcie prowadzenia
28'
Elsner (ŚLĄSK) uderzył z około 30 metrów z wolnego nad bramką Lechii
28'
znów rusza głośny doping na trybunach, kibice klaszczą, śpiewają, słychać też bęben, bardzo dobra atmosfera do gry
29'
ładna akcja Lechii, ale Traore (LECHIA) nie sięgnął głową dośrodkowania Machaja
30'
Kaniecki (LECHIA) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Soboty (ŚLĄSK)
32'
Przechwyt Traore (LECHIA), ale przez kilkadziesiąt sekund musiał sam biegać z piłką, bo nie miał do kogo zagrać przed polem karnym
32'
Mraz (ŚLĄSK) sfaulował Traore (LECHIA)
33'
dośrodkowanie z wolnego Machaja na głowę do Wiśniewskiego (LECHIA), strzał nad poprzeczką, szkoda, bo do bramki było tylko sześć metrów
34'
ładny obrazek, niemal wszyscy kibice na trybunach wymachują szalikami
36'
po przechwycie Ricardinho Lechia mogła wyjść z kontrą 4 na 4, ale Wiśniewski (LECHIA) źle podał
36'
szczęście przy Lechii, Ł.Gikiewicz (ŚLĄSK) nie trafił piłkę pięć metrów po dograniu Mraza (ŚLĄSK), wcześniej podaniami obronę gdańszczan "rozklepali" Mila (ŚLĄSK) i Kaźmierczak (ŚLĄSK)
37'
przerwa w grze, aby udzielić pomocy Wiśniewskiemu (LECHIA), który ucierpiał w starciu z Ćwielongiem
39'
Traore (LECHIA) stracił piłkę w polu karnym Śląska, pewna interwencja Grodzickiego (ŚLĄSK)
40'
pewna interwencja Bieniuka (LECHIA) po kolejnym dośrodkowaniu Śląska, wrocławianie atakują ostatnio głównie lewym skrzydłem, dobrze do ofensywy włącza się obrońca Mraz (ŚLĄSK)
41'
Brożek (LECHIA) wrzucił piłkę do Wiśniewskiego (LECHIA), ale skrzydłowego Lechii uprzedził Kaźmierczak (ŚLĄSK)
42'
Machaj wywalczył róg, nabijając nogi Soboty
42'
Kelemen (ŚLĄSK) przechwycił dośrodkowanie Machaja z rogu
44'
piłka w bramce Śląska po strzale Surmy, ale gola nie ma, bo sędzia uznał, że Lechii należy się karny po faulu Kaźmierczaka na Traore (LECHIA)
45'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Traore z karnego. Kelemen rzucił się w lewo, piłka poszła w prawy róg jego bramki
45'
sędzia doliczył dwie minuty
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
najwyższa frekwencja w tym sezonie w Gdańsku, na trybunach 19 415 kibiców
46'
Drugą połowę rozpoczynają goście
46'
w przerwie nie było żadnych zmian
46'
Machaj wyciął Elsnera (ŚLĄSK)
46'
Mila (ŚLĄSK) z dystansu ale Kaniecki (LECHIA) bez trudu łapie piłkę
47'
Gdańszczanie z wolnego ale niezbyt dobrze, w polu karnym sytuację próbował ratować Wiśniewski (LECHIA) jednak uderzył obok bramki
48'
Ricardinho (LECHIA) pociągnął prawa stroną jednak jego dośrodkowanie było za głębokie
49'
Strzał Kazimierczaka obronił Kaniecki (LECHIA)
49'
[2:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Traore. Gdański napastnik sam ograł linię defensywną mistrza Polski. Przejął piłkę około 40 metrów od bramki, podbiegł i mimo asysty czterech graczy rywali uderzył na bramkę
51'
Od bramki rozpocznie Kaniecki (LECHIA)
52'
Po chwilowej przerwie do gry wraca Machaj, który musiał poddać się zabiegom lekarskim poza boiskiem
54'
Śląsk próbuje konstruować akcje od własnej bramki ale Lechia wysoko atakuje
55'
Socha (ŚLĄSK) podawał do Gikiewicza, wyszedł z tego strzał, który z ledwością odbił Kaniecki (LECHIA)
57'
Goście mają problemy z wyjęciem z własnej połowy
57'
Na murawie leży Ricardinho (LECHIA) a Kaźmierczak (ŚLĄSK) z daleka uderzał na bramkę Kanieckiego (LECHIA)
58'
Ricardinho (LECHIA) korzysta z pomocy medycznej
60'
Gra koncentruje się na środku pola
60'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany Ricardinho, w jego miejsce wchodzi Kacprzycki.
61'
[2:1] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mila. Wrocławianie skontrowali gdańszczan, chwilę wcześniej biało-zieloni nie wykorzystali trójkowej akcji. Śląsk również wyszedł w trójkę, Sobota podał na lewą stronę do Mili, który ładnym strzałem pokonał Kanieckiego
64'
Surma (LECHIA) prosi o zmianę, odniósł jakiś uraz, który uniemożliwia mu dalszą grę. Jest znoszony z boiska
65'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Surma, w jego miejsce wchodzi Andreu.
65'
Mila (ŚLĄSK) z rożnego za głęboko i od bramki Kaniecki (LECHIA)
67'
Gdańszczanie przenieśli ciężar gry z powrotem na połowę gości
67'
Wolny dla Lechii
67'
Traore (LECHIA) mocno w pole bramkowe, ale nikt z gdańszczan nie doszedł do piłki
67'
Śląsk skontrował ale został zatrzymany
67'
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ćwielong, w jego miejsce wchodzi Cetnarski.
70'
Gdańszczanie chaotycznie w polu karnym ale udało im się oddalić niebezpieczeństwo
71'
[2:2] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mila. Mila uderzał zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od jednego z gdańszczan i kompletnie zmyliła Kanieckiego, który rzucił się w przeciwnym kierunku
73'
[2:3] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Elsner. Elsner otrzymał bardzo dobre podanie od Kaźmierczaka, wyskoczył najwyżej w polu karnym i strzelił gola
74'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wiśniewski, w jego miejsce wchodzi Łazaj.
74'
Andreu (LECHIA) do Kacprzyckiego, ale ten niedokładnie przyjął piłkę
75'
Teraz Śląsk ogranicza pole manewru Lechii w środku pola
77'
Śląsk spowalnia grę, zapewne chcąc "uśpić" gdańszczan
77'
Andreu (LECHIA) przecina akcję Śląska ale za chwilę stracił piłkę
78'
Mila (ŚLĄSK) z wolnego w pole bramkowe ale wybijają gdańszczanie
78'
Gikiewicz w polu karnym zastopowany przez Maderę (LECHIA)
81'
Madera (LECHIA) znów stopuje Gikiewicza
83'
Łazaj (LECHIA) do Brożka ale gdańszczanin wyszedł z piłką za linię końcową
84'
Łazaj (LECHIA) w polu karnym za daleko wypuścił sobie piłkę
85'
Machaj z 6 metrów jednak wprost w Kelemena (ŚLĄSK)
85'
Od bramki Kaniecki (LECHIA)
86'
Sobota (ŚLĄSK) nie zdołał ograć Brożka
87'
87'
Machaj w pole karne, piłka trafiła do Janickiego (LECHIA), który z półobrotu zagrał wprost w Kelemena (ŚLĄSK)
88'
Kacprzycki w pole karne ale za daleko do Łazaja (LECHIA)
88'
Mila (ŚLĄSK) przyjmuje piłkę w polu karnym ale zablokowało go dwóch gdańszczan
90'
Traore (LECHIA) w indywidualnej akcji zatrzymany na linii pola karnego
90'
Sędzia dolicza 4 minuty do czasu gry
90+1
ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ł.Gikiewicz, w jego miejsce wchodzi Kowalczyk.