Gdańscy floreciści wicemistrzami MME

25 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
Polscy floreciści (od lewej: Andrzej Rządkowski, Michał Siess, Krystian Gryglewski i Bartosz Cegielski) na drugim stopniu mistrzostw Europy w drużynie. Polscy floreciści (od lewej: Andrzej Rządkowski, Michał Siess, Krystian Gryglewski i Bartosz Cegielski) na drugim stopniu mistrzostw Europy w drużynie.

Michał Siess i Krystian Gryglewski walczyli w reprezentacji Polski, która w turnieju drużynowym zdobyła tytuł młodzieżowych wicemistrzów Europy. W zawodach indywidualnych gdańscy floreciści uplasowali się odpowiednio na 13. i 14. miejscu. Biało-czerwonych prowadził gdański fechtmistrz - Stanisław Szymański. Gospodarzem imprezy był białoruski Mińsk.

DWA BRĄZOWE MEDALE FLORECISTÓW W MMP. SPRAWDŹ WYNIKI

W Mińsku przez pięć dni rywalizowali najlepsi szermierze Europy do lat 23. W turnieju florecistów zaprezentowało się 56 zawodników i 10 drużyn. Walczyli m.in. dwaj przedstawiciele Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu: Michał SiessKrystian Gryglewski.

Reprezentacja Polski finał osiągnęła po zwycięstwach nad Niemcami 45:27 i Francuzami 45:36. Dopiero w finale podopieczni Stanisława Szymańskiego ulegli Włochom 35:45. Brąz zdobyli Trójkolorowi po zwycięstwie w meczu o 3. miejsce z gospodarzami mistrzostw 45:26.

Srebrnym medale Polacy powetowali sobie niepowodzenie w turnieju indywidualnym, w którym kończyli rywalizację już w 1/8 i 1/16 finału. Gryglewski przegrał z faworytem i późniejszym mistrzem - Aleksandrem Szupeniczem (Czechy) 5:15. Natomiast Siess uległ Erwannowi Auclinowi (Francja) 11:15. Ten ostatni miał zresztą patent na Polaków. Rundę wcześniej wyeliminował Andrzeja Rządkowskiego, który przystępował do turnieju z numer trzy rozstawienia, wygrywając 15:12.

PRZECZYTAJ O POWROCIE STANISŁAWA SZYMAŃSKIEGO NA STANOWISKO SELEKCJONERA FLORECISTÓW

W końcowej klasyfikacji Michał był 13., Krystian - 14, a Andrzej 17. Najwyżej z biało-czerwonych sklasyfikowany został Bartosz Cegielski. Po porażce z późniejszym brązowym medalistą - Luką Gaganidze (Gruzja) 11:15 zajął 12. miejsce.

Czech i Gruzin stanęli na podium w towarzystwie: Rosjanina Kiryła Borodaczewa (srebro) i Francuza Alexandre Sido (drugi brązowy medalista).

Pięciodniowe mistrzostwa zakończą się we wtorek. We wszystkich broniach reprezentacja Polski zdobyła dotychczas po jednym złotych i srebrnym medalu oraz cztery brązowe. Na najwyższym stopniu podium po turnieju indywidualnym szpadzistek stanęła Martyna Swatowska.