Mistrzostwa świata kadetów i juniorów. Srebrny floret

9 kwietnia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Florecistki, w tym Katarzyna Kryczało (na zdjęciu) i Izabela Knop (obie Sietom AZS AWF Gdańsk) uratowały honor polskiej szermierki na mistrzostwach świata kadetów i juniorów. W tej broni zdobyliśmy w Turcji jedyne jak na razie medale. Drużyna uznała tylko wyższość Rosji, a Kryczało indywidualnie zdobyła brąz. Kolekcja akademickiego klubu z tej rangi zawodów wzrosła do 24 krążków.

W latach 1998-2001 polskie florecistki zdobywały złote medale w turnieju drużynowym. Jednak w Antalyi trudno było liczyć na podtrzymanie tej passy, gdyż w porównaniu z poprzednim sezonem w naszych szeregach pozostała tylko Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań). Kryczało i Knop były debiutantkami. Co więcej, gdy na drodze Polek do podium stanęły Niemki, które miały w składzie indywidualną mistrzynię świata, Carolin Neckermann, i Włoszki z wicemistrzynią Martą Simoncelli, wydawało się, że w tym roku może skończyć się w ogóle bez medalu.

Na rozgrzewkę, w 1/8 finału Polki rozbiły Austriaczki 45:19. W ćwierć- i półfinale po porywających pojedynkach wygrywały zaledwie 45:44.

- W meczu z Niemkami do ostatniej walki Wojtkowiak wyszła przy prowadzeniu 40:36. Jednak rywalka zdołała wyrównać na 44:44. Na szczęście ostatnia akcja należała do Gosi. Z kolei pojedynek z Włoszkami, który decydował o awansie do finału, kończyła Kryczało. Kasia zaczęła walkę przy wyniku 36:40. Włoski trener próbował ją przechytrzyć i zdecydował się na wstawienie rezerwowej zawodniczki. Okazało się, że był to zły manewr. Kryczało wygrała pojedynek 9:4, a Polska 45:44. Jednak wysiłek włożony w to zwycięstwo był tak wielki, że w spotkaniu o pierwsze miejsce Rosjanki od początku prowadziły - relacjonował z Turcji specjalnie dla "Głosu" Krzysztof Pietrusiak, ubiegłoroczny wicemistrz świata kadetów.

Ostatecznie w finale Rosjanki pokonały Polki 45:23. Brąz zdobyły Włoszki po zwycięstwie nad Węgierkami 45:31.

Za niepowodzenie we florecie Włoszki wzięły rewanż w szabli. W 1/8 finału pokonały nasz zespół... 45:44. Po tej porażce dla Polek mistrzostwa się skończyły, a w końcowej klasyfikacji znalazły się na 10. miejscu.

Mistrzostwa w Turcji zakończą się turniejami drużynami florecistów (z gdańszczanami Pietrusiakiem i Pawłem Sasinem), szablistów i szpadzistek.

W historycznej kolekcji AZS AWF Gdańsk, która zapoczątkowana została w 1992 roku srebrem Anny Rybickiej indywidualnie wśród kadetek oraz brązu Katarzyny Felusiak w juniorkach, są już 24 medale, w tym 9 złotych. Młodsza z sióstr Kryczało ma cztery krążki (po dwa srebrne i brązowe), a Knop wpisała się na listę gdańskich medalistów w młodzieżowych mistrzostwach pod numerem osiem.