Seniorzy bez medali ME w windsurfingu

8 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Paweł Tarnowski jako jedyny trójmiejski windsurfer wraca z mistrzostw Europy z medalem. Zajął on drugi stopnień podium w kategorii do lat 21. Wśród pań, w tym samym przedziale wiekowym najlepsza była Kamila Smektała. Paweł Tarnowski jako jedyny trójmiejski windsurfer wraca z mistrzostw Europy z medalem. Zajął on drugi stopnień podium w kategorii do lat 21. Wśród pań, w tym samym przedziale wiekowym najlepsza była Kamila Smektała.

Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk, Przemysław Miarczyński oraz Maja Dziarnowska i Małgorzata Białecka z SKŻ Sopot wracają z francuskiego Brestu bez medali mistrzostw Europy windsurferów w klasie RS:X. Jako jedyny na podium imprezy stanął Paweł Tarnowski, który został wicemistrzem Starego Kontynentu w kategorii do lat 21.

Trójmiejskim windsurferom nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed roku, gdy zdominowali mistrzostwa Europy na portugalskiej Maderze. Wówczas mistrzem został Przemysław Miarczyński, a brązowy medal zdobył Piotr Myszka. Reprezentanci Trójmiasta byli również w gronie faworytów tegorocznych mistrzostw Europy we francuskim Breście.

Obaj znajdowali się w czołówce stawki od początku zawodów. Dzięki tamu załapali się do trzech wyścigów medalowych, które po reformie formuły rozgrywania mistrzostw zastąpiły finałowy wyścig, punktowany podwójnie. Niestety najważniejsze starty nie były domeną naszych windsurferów. W finałowej dziesiątce, poza Miarczyńskim i Myszką znalazł się także Paweł Tarnowski z Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia Sopot, który walczył również w kategorii do lat 21.

W sumie windsurferzy popłynęli w 14 wyścigach. Z serii eliminacyjnej i finałowej wykreślano im najgorszy wynik. Bez marginesu błędu, czyli ewentualnego wymazania tego najgorszego startu, zawodnicy płynęli w trzech wyścigach medalowych. W nich, z trójmiejskich windsurferów najlepiej wypadł właśnie Tarnowski, który przypływał kolejno na 8., 1. i 3. pozycji. To pozwoliło mu zająć w klasyfikacji generalnej 7. miejsce z 62 punktami. Dzięki takiemu dorobkowi Tarnowski wraca jednak do Polski z medalem. Zajął on bowiem drugie miejsce w klasyfikacji mistrzostw do lat 21. W niej triumfował reprezentant gospodarzy Louis Giard - 58 punktów.

Nieco gorzej poszło Myszce. Zawodnik AZS AWFiS medalowe wyścigi kończył dwukrotnie na 7. miejscu i raz na 8. W sumie uzbierał 61 punktów, a to dało mu 6., czyli najwyższą pozycję z naszych windsurferów. Najgorzej w ostatniej fazie zmagań połpynął Miarczyński. 9., 10. i 10. miejsce wydatnie złożyło się na jego 69 punktów i zepchnęło na 9. pozycję w klasyfikacji generalnej. Mistrzem Europy został Grek Byron Kokkalanis.

CZOŁÓWKA KLASYFIKACJI MĘŻCZYZN MISTRZOSTW EUROPY 2013
1. Byron Kokkalanis (Grecja) - 35 punktów
2. Shahar Zubari (Izrael) - 42
3. Pierre Lecoq (Francja) - 45
4. Nick Dempsey (W. Brytania) - 52
5. Louis Giard (Francja) - 58

W serii medalowej rywalizacji pań wystartowała dwójka zawodniczek SKŻ: Maja DziarnowskaMałgorzata Białecka. Pierwsza z nich mogła realnie myśleć o medalu jednak miejsca, która zajęła w trzech ostatnich startach: 6., 9. i 3. rozwiały nadzieje na podium. Łącznie Dziarnowska uzbierała 67 punktów i zajęła 6. miejsce. Tym samym uczyniła progres, w porównaniu z zeszłoroczną imprezą, w której zajęła 7. pozycję. Z kolei Białecka w medalowych wyścigach była 9., 6. i 8. i ukończyła zawody na 9. miejscu - 86 punktów. W 2012 roku, na Maderze, skończyła jako 20. Mistrzynią Europy został Francuska Charline Picon.