Na wyjazdach nadal tragicznie

4 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Piłkarze Lechii nie przełamali fatalnej passy na wyjazdach. Gdańszczanie przegrali dziś w Wodzisławiu z Odrą 0:1 (0:0) i jest to szósta porażka ligowa z rzędu poza domem. Biało-zieloni stracili gola na trzy minuty przed końcem gry, gdy do ich siatki piłkę wpakował Deivydas Matulevicius, który na boisko wszedł dopiero po przerwie

.

ODRA: Stachowiak - Kłos (78 Kokoszka), Kowalczyk, Dymkowski, Szary - Woś (72 Rygel), Kuranty, Malinowski, Małkowski - Korzym, Wodecki (46 Matulevicius).

LECHIA: Kapsa - Pęczak, Wołąkiewicz, K.Bąk, Ćvirik - Wiśniewski (85 Kawa), Surma, Hirsz (46 Piątek), Manuszewski, Kaczmarek (68 Rogalski) - Kowalczyk.

Sędzia: Siedlecki (Warszawa). Żółte kartki: Szary (Odra), Ćvirik, Wołąkiewicz, Surma, Wiśniewski (Lechia).

Potwierdziły się nasze doniesienia o zmianach taktycznych, jakie przygotował Jacek Zieliński w trakcie przerwy ligowej, ale marna to pociecha skoro jego podopieczni znów przegrali, a Odra znalazła się nad nimi w tabeli. Jeśli szukać pozytywów, to znów biało-zieloni mają korzystniejszy bilans z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie, bo u siebie triumfowali 3:1. Tylko aby ten współczynnik miał jakiekolwiek znaczenie, trzeba kończyć sezon z takim samym dorobkiem co przeciwnik.

Lechia przeszła na ustawienie 1-4-5-1. W porównaniu z porażką w Bytomiu szkoleniowiec wymienił czterech zawodników, a dwóm kolejnym zmienił pozycję. Wszystko na nic. Może byłoby inaczej, gdyby Piotr Wiśniewski, który wszedł na prawe skrzydło, w 11. minucie wywalczył rzut karny, bo w polu karnym był przytrzymywany za koszulkę.

Gwizdka nie było i pierwsza połowa kończyła się praktycznie z jedną bramkową sytuacją. W 32. minucie Maciej Korzym posłał piłkę w poprzeczkę bramki Lechii. Napastnik Odry otrzymał prostopadłe podanie od Macieja Małkowskiego, uciekł Krzysztofowi Bąkowi i lobował Pawła Kapsę, który wyszedł niemal na 16. metr od bramki.

W przerwie trener zostawił w szatni Roberta Hirsza, który debiutował w ekstraklasie w wyjściowym składzie Lechii. Jednak dopiero wprowadzenie do gry Macieja Rogalskiego przyniosło zagrożenie gospodarzom. Lewoskrzydłowego w 70. minucie powstrzymał dopiero bramkarz Adam Stachowiak. Osiem minut później tylko Maciej Kowalczyk wie, jak nie trafił do siatki, gdy minął już golkipera miejscowych.

Nie po raz pierwszy okazało się, że niewykorzystane sytuacje się mszczą. Końcówka to już szanse Odry i próba wzmocnienia defensywy gdańskiej przez wymianę Wiśniewskiego na Jakuba Kawę, który w trzech ostatnich meczach grywał jako prawy obrońca.

Matulevicius bezskutecznie domagał się karnego, ale cztery minuty później nie było już żadnej litości. Małkowski przedarł się po lewym skrzydle, jego płaskiego podania nie zdążył zablokować Paweł Pęczak, a reprezentant Litwy do lat 20 wbiegł między dwóch gdańskich obrońców i nie zmarnował okazji na zapewnienie Odrze trzech punktów, gdyż strzelał z pięciu metrów.

Tabela wprowadzona: 2009-04-05

Pozostałe wyniki 22. kolejki: Arka Gdynia - Legia Warszawa 0:1 (0:1), Cracovia Kraków - Ruch Chorzów 0:0, Polonia Warszawa - Polonia Bytom 1:0 (1:0), GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław 2:1 (0:0), Piast Gliwice - Górnik Zabrze 1:0 (1:0), Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 4:0 (1:0), Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:0).