Największe emocje na pożegnanie roku

28 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

To był najbardziej emocjonujący mecz tej jesieni przy ul. Tragutta. Szkoda tylko, że na pożegnanie roku piłkarze Lechii przegrali z Legią Warszawa 2:3 (1:2). Wychodzące do prezentacji drużyny gdańska widownia powitała odpaleniem... zimnych ogni.

Bramki: Buzała 21, Wiśniewski 67 - Kosznik 12 (samobójcza), Chinyama 28, 58.

LECHIA: Bąk - Starosta, Manuszewski, Wołąkiewicz, Kosznik - Kaczmarek, Trałka (86 Rybski), Piątek (73 Miklosik), Rogalski (46 Wiśniewski) - Kowalczyk, Buzała.

LEGIA: Mucha - Rzeźniczak (90 Kiełbowicz), Szala, Astiz, Wawrzyniak - Radović (87 Rocki), Vuković, Iwański, Roger, Rybus - Chinyama (69 Arruabarrena).

Sędzia: Siejewicz (Białystok). Żółte kartki: Kaczmarek, Kosznik (Lechia), Radović, Rzeźniczak (Legia). Widzów 12 000.

Biało-zieloni z tą drużyną mają wybitnie niekorzystny bilans. Z 31 meczów ligowych wygrali tylko 4, a 8 zremisowali. W tym roku, licząc także wiosenny Puchar Polski przegrali trzy razy, nie strzelając nawet gola. Ale tym razem grali bez kompleksów.

Już w pierwszej minucie dynamicznym dryblingiem popisał się Marcin Kaczmarek. Jego dośrodkowanie ofiarną interwencją musiał przeciąć Jan Mucha. W 2. minucie Lechia wywalczyła rzut wolny, ale uderzenie z około 20 metrów Macieja Kowalczyka poszybowała nad poprzeczką.

Legia szybko otrząsnęła się z tej przewagi. Wyczyn Kaczmarka w polu karnym, ale Lechii powtórzył Roger Guerreriro, z dystansu groźnie uderzał Jakub Rzeźniczak. Poddenerwowany Jacek Zieliński ściął się przy linii bocznej z Aleksandarem Vukoviciem, ale racja była to stronie trenera, gdyż był aut dla gospodarzy.

W 12. minucie goście wywalczyli trzeci rzut rożny. Maciej Iwański mocno wkręcił piłkę w kierunku bramki. Wbiegali Roger i Takesure Chinyama, ale uprzedził ich Rafał Kosznik. Gdański obrońca interweniował tak nieszczęśliwie, że wepchnął piłkę do własnej siatki! .

W 18. minucie był kolejny korner, tym razem z drugiego narożnika. Iwański wrzucił futbolówkę na głowę Macieja Rybusa, którego uderzenie z najwyższym trudem odbił Mateusz Bąk.

W 21. minucie padło wyrównanie. Akcję Lechii prawą stroną pociągnął Kaczmarek. Popularny "Kaka" podaniem znalazł w "16" Pawła Buzałę, a ten pięknym wolejem zdobył gola! Piłka przed Muchą jeszcze skozłowała i wpadła do siatki po rękach słowackiego golkipera.

Podrażniona Legia od razu próbowała odwrócić wynik. Dwoma kapitalnymi interwencjami popisał się Bąk, broniąc uderzenia zza pola karnego Iwańskiego. Goście seryjnie też bili rogi. W 28. minucie dośrodkował Roger, tym razem nieco dalej od bramki, a piłkę do siatki głową wpakował Takesure Chinyama.

Napastnik z Zimbabwe od razu też zatrudnił Bąka po zmianie stron. Lechia w tej połowie od razu wyszła ze zmianami w przednich formacjach. Na prawe skrzydło wszedł Piotr Wiśniewski, Kaczmarek zszedł na lewą stronę, a na ławkę powędrował Maciej Rogalski, z którym Buzała zrównał się po względem strzelonych goli (3). Jednak pierwszą groźną akcję przeprowadzili ci, którzy w ataku rozpoczynali. Buzała chyba nawet niepotrzebnie podawał do Kowalczyka, który uderzył nad bramką. "Buzi" mógł sam poszukać uderzenia "po długim rogu".

A że niewykorzystane okazje się mszczą, udowodnił osiem minut później... Chinyama. Tym razem nie było stałego fragmentu gry. Obrońca Jakub Rzeźniczak zdublował pozycję skrzydłowego, zwiódł gdańszczan z prawej strony boiska i wrzucił w pole bramkowe. Piłka przeszła obrońców, Bąk został na linii, a Chinyama zdobył drugiego dziś gola.

Lechia udowodniła, że i jej zdobywania goli do właściwej bramki po rogach nie jest obce. Dośrodkował Karol Piątek, a pierwszą swoją bramkę w ekstraklasie zdobył Piotr Wiśniewski. W 70. minucie mógł być remis. Buzała wyszedł sam na sam z Muchą, ale tym razem golkiper Legii obronił.

W 83. minucie o swoich umiejętnościach przy wykonywaniu rzutów wolnych przypomniał Iwański. Strzał pomocnika Legii, tuż sprzed linii pola karnego nieznacznie minął słupek.

W 87. minucie piękną akcję przeprowadził Wiśniewski. Jego strzał obronił Mucha, ale ostra interwencja warszawskich obrońców na naszym graczu była na pograniczu faulu na rzut karny. Sędzia nie zagwizdał.

Tabela wprowadzona: 2008-11-30

Pozostałe wyniki 16. kolejki: Polonia Warszawa - Arka Gdynia 0:0 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0), GKS Bełchatów - Górnik Zabrze 1:0 (0:0), Ruch Chorzów - Wisła Kraków 1:0 (0:0), Śląsk Wrocław - KS Łódź 3:0 (1:0), Polonia Bytom - Piast Gliwice 1:0 (1:0), Odra Wodzisław - Lech Poznań 0:1 (0:1).