Niemcy pojadą na półfinał do Warszawy

22 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Sześć goli obejrzeli kibice w piątkowy wieczór na Arena Gdańsk. W żadnym wcześniejszym meczu Euro 2012 tyle bramek nie padło. Sześć goli obejrzeli kibice w piątkowy wieczór na Arena Gdańsk. W żadnym wcześniejszym meczu Euro 2012 tyle bramek nie padło.

Niemal podwojony został dorobek bramkowy na Arena Gdańsk. W trzech spotkaniach grupowych na Letnicy piłka wpadała do siatki siedem razy. Natomiast w ćwierćfinale Niemcy - Grecja padło aż sześć goli. Niespodzianki nie było. Aktualni wicemistrzowie Europy pokonali 4:2 (1:0) drużynę, która wcześniej wyeliminowała m.in. Polskę. W Gdańsku Euro 2012 dobiegło już końca, ale w turnieju zaplanowanych jest jeszcze pięć pojedynków. Podopieczni Joachima Loewa w półfinale, 28 czerwca zmierzą się w Warszawie z lepszym zespołem w rywalizacji Anglia - Włochy.

Niemcy Niemcy
Grecja Grecja
Neuer - Boateng, Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Reus, Oezil, Schuerrle - Klose
Sędziowie: Skomina oraz Arhar, Żunic (Słowenia)
Widzów: 38 751
Sifakis - Torosidis, Papastathopoulos, K.Papadopoulos, Tzavellas - Makos, Katsouranis, Maniatis - Ninis, Samaras - Salpingidis
  • 67' Schuerrle Zmiany Mueller
  • 79' Klose Zmiany Gomez
  • 80' Reus Zmiany Goetze
  • 46' Gekas Zmiany Ninis
  • 46' Tzavellas Zmiany Fotakis
  • 72' Makos Zmiany Liberopoulos
  • 39' Lahm
  • 61' Khedira
  • 68' Klose
  • 74' Reus
  • 56' Samaras
  • 89' Salpinigis z karnego
  • 15' Samaras
  • 75' Papastathopoulos

Trenerski dwugłos po meczu:
Joachim Loew
(Niemcy): Dokonałem zmian w składzie, gdyż chciałem zaskoczyć Greków. To się udało. Po raz czwarty z rzędu na mistrzowskim turnieju awansowaliśmy do półfinałów, a w meczach o punkty wygraliśmy po raz 15 z rzędu!. Ponadto na tym nie zamierzamy poprzestać, bo mamy najmłodszą drużynę w Euro 2012. Mamy przed sobą wielkie perspektywy.

Fernando Santos (Portugalia): Gratuluję Niemcom, a swoim piłkarzom dziękuję za włożony wysiłek w grę. Za bardzo oddaliśmy rywalowi pole. W przerwie próbowaliśmy do zmienić, próbowaliśmy zagrać bardziej ofensywnie. Po wyrównaniu za szybko straciliśmy następnego gola. On podciął nam skrzydła. Brakowało Karagounisa. Z nim w składzie nie stracilibyśmy czterech goli. W trudnych momentach bowiem potrafi przytrzymać piłkę, dzięki temu obrońcy mają więcej chwil wytchnienia.

Ogromna grecka sektorówka przeszła swój chrzest na Długim Targu - zobacz film
nasi czytelnicy nie mają wątpliwości kto wygra, ponad 90 procent głosujących obstawia wygraną Niemcy, obstawić wynik można do pierwszego gwizdka sędziego
WYTYPUJ WYNIK MECZU
Trener Loew zaskoczył wyjściową "11", w porównaniu ze składem z ostatniego meczu grupowego z Danią są aż cztery zmiany, szkoleniowiec reprezentacji Niemiec zmienił obu skrzydłowych oraz napastnika, na ławce znajdą się Podolski (Niemcy) i Gomez (Niemcy), który ma na koncie trzy gole, natomiast po raz pierwszy na tym Euro mecz od początku rozpocznie Klose, najwyraźniej szkoleniowiec Niemiec chce "rozerwać" defensywę rywali atakami skrzydłowych
w reprezentacji Grecji dwie zmiany w tym jedna wymuszona, pauzującego za kartki kapitana drużyny - Karagounisa zastąpi defensywny pomocnik Makos (Grecja), to nie jest zaskoczenie, gdyż ten wariant ćwiczono już w drugiej połowie spotkania z Rosją, nieco inaczej ustawiona ofensywa, skrzydłowy Ninis zastąpił Gekasa (Grecja), który grał dotychczas na szpicy, najwyraźniej trener Santos postawił na najszybszych graczy, co oznacza chęć gry z kontry
dla urodzonego w Polsce Klosego (Niemcy) jest to 120. mecz w reprezentacji Niemiec, pod względem liczy spotkań jest drugi piłkarzem w historii tej nacji, więcej spotkań (150) rozegrał tylko Lothar Matthaeus, bliżej Klose do miana numer jeden najlepszych strzelców reprezentacji Niemiec, z dorobkiem 63 trafień ustępuje tylko Gerdowi Muellerowi, który zdobył 68 bramek, a jedną z nich strzelił Polsce w mistrzostwach świata 1974 roku, zagradzając drogę biało-czerwonych do finału Mundialu
na trybunach jest kanclerz Angela Merkel, ale nie ma nowego premiera Grecji - Antonisa Samarasa (Grecja) , który przylot do Gdańska odwołał z powodu operacji oka, miejsce na trybunie honorowej zajął za to premier Tusk
Niemcy dzisiaj w biało-czarnych strojach, Grecja zagra na niebiesko, bramkarze na pomarańczowo Neuer (Niemcy), a na szaro Sifakis (Grecja), czy kolory trykotów golkiperów zapowiadają, w jakich nastrojach będą te drużyny po meczu?
niektórzy próbują nadać temu meczowi aspekt polityczny, czyli największy płatnik Unii Europejskiej gra z największym obecnie dłużnikiem strefy euro
wielka flaga tzw. sektorówka na sektorze kibiców Niemiec, ta nacja jest w zdecydowanej większości w porównaniu z Grekami, prawie trzy razy ich więcej na stadionie
drużyny wyszły do prezentacji
najpierw hymn Grecji, po nim Niemiec
dym, zapewne odpalona raca za bramką, na której rozgrzewali się Niemcy
na środku boiska zostali sędziowie oraz kapitanowie Lahm (Niemcy) i Katsouranis (Grecja), ten ostatni grał w reprezentacji Grecji w 2004 roku, gdy wygrała Euro 2004
1'
mecz rozpoczęła Grecja, pierwszy gwizdek poprzedziło tradycyjne odliczanie od 10 do 0, wbrew zapowiedziom nie było minuty ciszy, ale są czarne opasek na strojach Greków - jak to zapowiadano - po śmierci trenera Panagouliasa
1'
mamy drugie rozpoczęcie, bo sędzia nakazał Grekom powtórzyć wybicie piłki od środka boiska
1'
Papastathopoulos dobrze powstrzymał w polu karnym Klosego (Niemcy), od bramki rozpoczną Grecy
2'
kolejne bardzo dobre podania Oezila (Niemcy) i znów "zagotowało" się w greckiej "16"
4'
błąd bramkarza Greków i gol dla Niemców, jednak bramka Schurrle nie została uznana, bo odgwizdano spalonego
5'
pomocy masażystów wymaga Sifakis (Grecja), który nie utrzymał piłki po strzale z dystansu Khediry i dopuścił do doskonałej sytuacji Niemców
6'
bramkarz Grecji może kontynuować grę
7'
niecelne uderzenie z dystansu Khediry (Niemcy)
8'
pierwszy groźniejszy atak Grecji, z około 25. metra uderzył Makos (Grecja), piłka uderzona za słabo, Neuer (Niemcy) pewnie ją chwycił
9'
dośrodkowanie w pole karne Klose (Niemcy), napastnik nie sięgnął piłki
11'
niecelny strzał Reusa (Niemcy)
12'
znów pomocy wymaga bramkarz Grecji, przypomnijmy, że raz już w tym turnieju w pierwszej połowie Grecy zmieniali bramkarza, Chalkias zszedł z boiska w spotkaniu z Czechami
14'
Niemcy cały czas w natarciu, jednak piłka po dośrodkowaniu z wolnego Oezila (Niemcy) nie doszła do jego kolegów w polu karnym
15'
Żółtą kartką został ukarany Samaras (Grecja), który odpychał Schweinsteigera
16'
Khedira (Niemcy) nie doszedł do strzału głową, dobrze blokował go Torosidis (Grecja)
18'
Klose (Niemcy) w "16" Grecji, ale nie zdołał oddać strzału
20'
Grecja zdaje się, że przetrwała początkowy napór Niemców, próbują stopniowo przenosić grę z własnej połowy
21'
Greccy kibice, choć w mniejszości, są co najmniej tak samo głośni jak Niemcy, a czasami nawet głośniejsi
22'
odważne wejście lewym skrzydłem obrońcy Lahma (Niemcy), ale i jego dośrodkowanie nie dotarło w polu karnym do niemieckich piłkarzy
23'
Niemcy atakują, Grecy na trybunach gwiżdżą
23'
Oezil (Niemcy) blisko gola, pomocnik Realu strzelił prosto w bramkarza po kapitalnej akcji Niemców
24'
Sifakis (Grecja) na róg sparował strzał Reusa (Niemcy)
24'
Reus (Niemcy) z 10 metrów nie trafił do siatki, a próbujący wślizgiem zmienić kierunek tej piłce jej nie sięgnął
25'
fatalnie spudłował Reus (Niemcy), uderzając z pola karnego
26'
Niemcy znów przycisnęli
27'
Neuer (Niemcy) interweniował poza karnym, ubiegając Salpigidisa, do którego podawał Katsouranis (Grecja)
29'
Sifakis (Grecja) atakowany przez Klosego (Niemcy) wybił piłkę w aut
30'
Reus (Niemcy) pada przed polem karnym, ale nic nie było, gra toczy się dalej
31'
Samaras (Grecja) dostał dobrą piłkę z własnej połowy, ale miał naprzeciwko sobie dwóch Niemców i nie zdołał dobiec do pola karnego rywali
32'
Neuer (Niemcy) odbił piłkę przed siebie po strzale Ninisa (Grecja), ale żaden z Greków nie poszedł na dobitkę
33'
znów Niemcy zwolnili akcje, jakby chcieli uśpić rywali, tak już było wcześniej, gdy po mocnym początku było zwolnienie i znów zdecydowany atak około 25 minuty
34'
znów słychać zdecydowane "Hellas", potwierdza się to co już pisaliśmy, że Grecy nie są liczną grupą na stadionie, ale dzielnie i głośno dopingują
36'
atak Niemców i kolejne gwizdy Greków z trybun
37'
indywidualna akcja Oezila (Niemcy), wycofał piłkę do nabiegającego Khediry (Niemcy), potężne kopnięcie tego drugiego i bramkarz Grecji odbił przed siebie, ale bez przykrych konsekwencji dla drużyny
39'
[1:0] Niemcy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Lahm. To wcale nie było najlepsza akcja Niemców, a jednak prowadzą, ofensywnych graczy wyręczył obrońca, kapitan drużyny wbiegł z lewego skrzydła do środka i uderzył sprzed pola karnego nie do obrony
41'
Neuer (Niemcy) pewnie powstrzymał atak Salpigidisa
42'
ożywiły się niemieckie sektory, greckie przycichły
43'
zablokowany strzał Boatenga (Niemcy), a Klose (Niemcy) na spalonym
44'
Schuerrle uderzył niecelnie
45'
gol nie zmienił obrazu gry, nadal atakują Niemcy, a Grecy czekają na kontrę i się bronią
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. NIEMCY PROWADZĄ 1:0
Trener Loew dobrze przewidział, że najłatwiej przyjdzie jego podopiecznym "rozerwać" obronę rywali atakami ze skrzydeł, ale zapewne nie przewidział, że jedynego gola zdobędzie lewy obrońca
Philipp Lahm (Niemcy) w 90. występie w barwach Niemiec strzelił dopiero piątego gola, kapitanem reprezentacji jest od Mundialu 2010 roku
Kilka tysięcy fanów ogląda mecz w strefie kibica w Gdańsku - zobacz film
46'
Grecja przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gekas, w jego miejsce wchodzi Ninis.
46'
Grecja przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tzavellas, w jego miejsce wchodzi Fotakis.
46'
drugą połowę rozpoczęli Niemcy, oni grają bez zmian w składzie, w Grecji od razu aż dwie roszady, są też przetasowania w ustawieniu, bo Gekas grać będzie teraz na szpicy
48'
znów mocny początek Niemców, drugi róg w drugiej połowie, ale Grecy wybijają piłki po dośrodkowaniach rywali
50'
jeden z nielicznych ataków Greków przerwany, bo na spalonym był Gekas
51'
bład Sifakisa (Grecja), który podał pod nogi Schuerrle (Niemcy), gdyby pomocnik uderzył od razu, byłby gol, bo bramka była opuszczona
52'
Grecy przeprowadzili kontrę dwoma piłkarzami, Samaras (Grecja) podał w pole karne do Gekasa, ale ten nie zdołał mu jej odegrać, choć próbował piętą
53'
Reus (Niemcy) źle w polu karnym podał do Klose (Niemcy)
54'
niecelny strzał Badstubera (Niemcy)
55'
Greccy kibice nie tracą nadziei, znów słychać ich doping
56'
[1:1] Grecja STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Samaras. Kapitalna kontra. Salpigidis uciekł prawym skrzydłem, dograł w pole bramkowe, a tam piłkę do siatki wpakował Samarasa. Jak przewrotny jest futbol. Greckiego skrzydłowego nie upilnował Lahm, strzelec gola dla Niemiec
57'
święto na greckich sektorach, chóralne śpiewy w rytm bębnów
58'
poderwali się na rozgrzewkę niemieccy rezerwowi, w tym Podolski
60'
niecelny ni to strzał, ni dośrodkowanie Schuerrle (Niemcy)
61'
sektorówka na sektorach Grecji, możecie ją też zobaczyć na filmie, który prezentujemy na początku tej relacji
Na trybunie honorowej bez trudu można dostrzec puste miejsca
61'
[2:1] Niemcy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Khedira. Pomocnik strzelił po dośrodkowaniu Boatenga, czyli kolejny skuteczny atak okazał się niemieckiego obrońcy, tym razem dośrodkowywał
63'
szybko próbował odpowiedzieć Gekas, ale uderzył nad poprzeczką, bo naciskał go mocno Khedira (Niemcy)
64'
Reus (Niemcy) zgubił piłkę w polu karnym Greków, teraz atak za atak z obu stron
65'
Maniatis (Grecja), przesunięty w drugiej połowy do obrony, wywalczył róg
67'
Niemcy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Schuerrle, w jego miejsce wchodzi Mueller.
68'
[3:1] Niemcy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Klose. Napastnik uderzył głową po dośrodkowaniu z wolnego Oezila, z piłką minął się Sifakis
69'
Sifakis (Grecja) na róg wybił piłkę po strzale Klose (Niemcy), który szuka 65. gola w reprezentacji
71'
Niemcy szukają czwartego gola, strzał Muellera (Niemcy) obok słupka. To już 20. uderzenie Niemców w tym meczu
72'
Grecja przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Makos, w jego miejsce wchodzi Liberopoulos. To najstarszy, 37-letni piłkarz reprezentacji Grecji
73'
Liberopoulos (Grecja) uderzył z dystansu, piłka obok bramki
74'
[4:1] Niemcy STRZELAJĄ GOLA! Zdobywcą bramki Reus. Oezil wypuścił do pojedynku sam na sam z bramkarzem Klosego, Sifakis odbił jego uderzenie, ale nadbiegający Reus uderzył pod poprzeczkę już do pustej bramki
75'
Żółtą kartką został ukarany Papastathopoulos (Grecja), który faulował Oezila
76'
dla reprezentacji Polski wysoka porażka Grecji, a wczoraj przegrana Czechów nie są zbyt dobrymi rozwiązaniami, potwierdzają po prostu, że "polska" grupa była najsłabsza na Euro 2012, a tym większa była słabość biało-czerwonych, którzy nie potrafili awansować do ćwierćfinałów
77'
świętują niemieccy kibice na trybunach
79'
mocno nieudany strzał z dystansu Samarasa (Grecja)
79'
Niemcy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Klose, w jego miejsce wchodzi Gomez. Na tego pierwszego piłkarza część gwiżdżę, część klaszcze
80'
Niemcy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Reus, w jego miejsce wchodzi Goetze.
81'
Sifakis (Grecja) po raz kolejny nie łapie piłki po strzale Oezila (Niemcy), ale Goetze (Niemcy) nie zdążył z dobitką
82'
strzał z dystansu Fotakis (Grecja), pewnie broni Neuer (Niemcy)
84'
Samaras (Grecja) w polu karnym Niemców, ale kapitalny wślizg Badstubera (Niemcy) przerwał tę akcję
85'
Sifakis (Grecja) na raty łapie piłkę po strzale Oezila (Niemcy)
86'
oklaski kibiców Niemiec
88'
karny dla Grecji po zagraniu ręką w polu karnym Boatenga (Niemcy)
89'
[4:2] Grecja STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Salpinigis z karnego. Dla Greków była to czwarta jedenastka w ostatnich meczach i pierwsza wykorzystana
90'
doliczone dwie minuty do czasu gry
90+2
Grecy grają do końca, ale Liberopoulos (Grecja) sfaulował w polu karnym rywali Boatenga (Niemcy)
90+2
głośne "Polska, biało-czerwoni" na pożegnaniu Euro 2012 w Gdańsku
90+2
KONIEC MECZU. NIEMCY PO ZWYCIĘSTWIE 4:2 AWANSOWALI DO PÓŁFINAŁÓW. GRECY ŻEGNAJĄ SIĘ Z TURNIEJEM