Lechia zremisowała z outsiderem I ligi

3 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Tak prezentuje się "11" Lechii Gdańsk na 10 dni przed inauguracją ekstraklasy

Na 10 dni przed inauguracyjnym meczem rundy wiosennej w ekstraklasie piłkarze Lechii Gdańsk tylko zremisowali w sparingu z Olimpią Grudziądz 2:2 (2:1). Mimo że w spotkaniu toczonym w rzęsistym deszczu na stadionie przy ul. Traugutta biało-zieloni dwukrotnie obejmowali prowadzenie, to potwierdziło się powiedzenie, że niewykorzystane sytuacje się mszczą, a przerwie o mały włos outsider I ligi nie przechylił szali wygranej na swoją korzyść. Ostatni sprawdzian podopiecznych Piotra Nowaka przed startem ligi zaplanowany jest również na tym obiekcie. W najbliższą sobotę o godzinie 16:00 rywalem będzie Zawisza Bydgoszcz.

Kuświk 20, Mila 26 - Kaczmarek 23, Nildo 71

LECHIA (pierwsza połowa): Budziłek - Janicki, Maloca, Wawrzyniak - Peszko, Łukasik, Krasić, Mila, Mak - Buksa, Kuświk

(druga połowa): Milinković-Savić - Wojtkowiak, Gerson, Chrzanowski - Stolarski, Kovacević, Chrapek, Marković - Haraslin, Żebrakowski

OLIMPIA: Fabiniak - Bielawski, Piter-Bućko (46 Malec), Remisz, Szarpak - Kłus (80 Kasperkiewicz), Smoliński (46 Wolski) - Darmochwał (64 Skórecki), Banasiak (46 Żigon), Kaczmarek - Babul (46 Nildo)

Piotr Nowak pozostał wierny ustawieniu, które sprawdził w Turcji. Lechia zagrała w schemacie 1-3-5-2. Od początku spotkania zdominowała przeciwnika. Już kilkanaście sekund po pierwszym gwizdku Grzegorz Kuświk stanął oko z oko z bramkarzem. Strzelił jednak w środek bramki i Bartosz Fabiniak piłkę odbił.

W 9. minucie futbolówka wpadła do siatki po główce Rafała Janickiego, ale wcześniej odgwizdano faul i gola nie było. Chwilę później bliski szczęścia był Sławomir Peszko. Jednak jego uderzenie podobnie jak kolejne Kuświka bronił Fabiniak.

Okres dużej przewagi Lechii zwieńczył gol na 1:0. Największa w nim zasługa Michała Maka, który kontynuował akcję, choć był blokowany w polu karnym przez Adriana Bielawskiego. Piłka po przebitce spadła pod nogi gdańskiego skrzydłowego, który uderzył po "długim rogu". Być może futbolówka wpadłaby bezpośrednio do siatki, ale na wszelki wypadek skierował ją tam Kuświk, który wślizgiem zamykał akcję tuż przy słupku, niemal na linii bramkowej.

Prowadzenie rozluźniło biało-zielonych, który tego dnia zaprezentowali się w czerwonych koszulkach. Do sytuacji sam na sam z bramkarzem doszedł Piotr Darmochwał. Łukasz Budziłek obronił jego strzał, ale skrzydłowy doszedł do odbitej piłki i przerzucił ją z prawej na lewą stronę pola karnego. Tam jeden z najniższych na boisku, Marcin Kaczmarek wyrównał po strzale głową. Przypomnijmy, że 35-letni skrzydłowy grał w latach 2008-10 w Lechii.

Michał Mak (z piłką) był wyróżniającym się piłkarzem pierwszej połowy sparingu Lechia - Olimpia. Michał Mak (z piłką) był wyróżniającym się piłkarzem pierwszej połowy sparingu Lechia - Olimpia.
Na szczęście wynik 1:1 nie zniechęcił Lechii. Zresztą nie mógł, gdyż trener Nowak raz po raz podchodził do linii bocznej i udzielał podopiecznym wskazówek. Krzyczał na przykład: "grajcie korytarzem". Już w 26. minucie ten właściwy znalazł Sebastian Mila. Co prawda piłkę po jego strzale wybił Rafał Remisz, ale sędzia uznał, że futbolówka pełnym obwodem przekroczyła linię bramkową i było 2:1.

W przerwie gdański szkoleniowiec wymienił całą "11". Jacek Paszulewicz, szkoleniowiec Olimpii poprzestał na czterech roszadach. Szansę dostał od niego m.in. Maciej Wolski, pomocnik Lechii, który przebywa na testy w klubie z Grudziądza.

Obraz gry nie uległ zmianie. Lechia nadal atakowała, ale brakowało jej dokładności, a przede wszystkim precyzji strzeleckiej. W dwóch dobrych okazjach zablokowany został Michał Żebrakowski, a uderzenia >Michała ChrapkaJuliusza Letniowskiego obronił Fabiniak.

Niestety, dla gdańszczan potwierdziło się porzekadło, iż niewykorzystane okazje się mszczą. Nastawiana defensywnie i czekająca na kontry Olimpia - o mały włos tego meczu nawet by nie wygrała.

Na 2:2 z dużą pomocą defensywy Lechii wyrównał Nildo. Przy tym wyniku Kaczmarek strzelił w słupek. Natomiast już w 55. minucie Darmochwał przegrał pojedynek sam na sam z Vanją Milinkoviciem-Saviciem.

Mimo że remis w sparingu z outsiderem I ligi chluby gospodarzom nie przynosi, spiker mecz starał się znaleźć pozytywy.

- To pierwszy sparing, którego Lechia nie przegrała - przypomniał po ostatnim gwizdku Marcin Gałek.
Może zatem w sobotę przyjdzie czas na wygraną? O ile, trener Nowak zdecyduje się, by w większym zakresie czasowym zagrał wyjściowy skład, gdyż różnica w umiejętnościach "11" sprzed, a tej po przerwie w grze z Olimpią była wyraźna.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

77% 407 typowań LECHIA Gdańsk
12% 62 typowania REMIS
11% 57 typowań Podbeskidzie Bielsko-Biała

ZIMOWE SPARINGI LECHII
Bilans: 1 remis, 3 porażki, bramki 5:10

17.01, Belek, Turcja: FC St. Pauli (Niemcy) 0:1 (0:1)

19.01, Side, Turcja: FC Vaduz (Liechtenstein) 2:4 (0:4)
Adam Buksa, Juliusz Letniowski

23.01 Side, Turcja: FC Thun (Szwajcaria) 1:3 (1:2)
Bramka:
Buksa

3.02, Gdańsk: Olimpia Grudziądz 2:2 (2:1)
Bramki: Grzegorz Kuświk, Sebastian Mila

6.02, 16:00 (Gdańsk): Zawisza Bydgoszcz

Opinie (85) ponad 10 zablokowanych

• (6)

są gole jest forma, a wynik będzie w maju

• 30 70

• Mila jest warty każdej złotówki z tych 120 tysięcy które bierze co miesiąc (5)

To tylko 4 tysiące dziennie. Dzięki Seba, że tyle mam dajesz.