Niezwykłe zwycięstwo koszykarzy Asseco

27 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

Na 4 sekund przed końcem meczu trener Przemysław Frasunkiewicz wziął czas. Po wznowieniu gry Krzysztof Szubarga podał do Wojciecha Czerlonki (nr 14), który oddał rzut na wagę zwycięstwa nad MKS Dąbrowa Górnicza. Na 4 sekund przed końcem meczu trener Przemysław Frasunkiewicz wziął czas. Po wznowieniu gry Krzysztof Szubarga podał do Wojciecha Czerlonki (nr 14), który oddał rzut na wagę zwycięstwa nad MKS Dąbrowa Górnicza.

Koszykarze Asseco Gdynia pokonali na własnym parkiecie 4. drużyną Tauron Basket Ligi - MKS Dąbrowa Górnicza 90:89 (15:22, 25:20, 11:16, 39:31). Gospodarzom zwycięstwo równo z końcową syreną dał rzut za trzy punkty Wojciecha Czerlonki. Było to niezwykłe rozstrzygnięcie pojedynku, w którym przez większą część czasu prowadzili goście. Natomiast miejscowi seryjnie marnowali nawet wolne. Przestrzelili aż 16 takich prób. Jednak to wszystko nadrobili w ostatniej kwarcie, w której zdobyli aż 39 punktów. Sześciu ich zawodników "spadło" z parkietu za pięć fauli.

ASSECO: Szubarga 28 punktów (4x3, 7 as.), Matczak 20 (4x3, 6 as., 6 zb.), Żołnierewicz 8, Szczotka 5 (7 zb., 6 st.), Frąckiewicz oraz Ponitka 16 (2x3), Put 4, Witliński 3, Jankowski 3 (1x3), Czerlonko 3 (1x3), Konopatzki

MKS: Wołoszyn 14 (1x3), Parzeński 13, Johnson 12 (1x3, 5as.), Wilson 12 (1x3, 7 zb.), Pamuła 6 oraz Wesley 18 (1x3, 6 zb.), Kowalenko 10 (2x3), P.Szymański 4 (5 zb.), Wieczorek, Chatkevicius

TRÓJMIEJSKA KOSZYKÓWKA OD PIĄTKU DO NIEDZIELI. SPRAWDŹ, GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ MECZE

Na początku był to mecz Filip Matczak - MKS. W 4. minucie gospodarze prowadzili 8:3, a ten zawodnik miał na koncie już 7 punktów! Jednak koszykówka to gra zespołowa. Gdy zaczęła się liczyć siła drużyny, szybko prowadzenie przeszło na korzyść gości. Dość powiedzieć, że do przerwy rezerwowi Asseco dołożyli do dorobku 1 punkt, gdy zmiennicy przyjezdnych aż 14.

Koszykarze z Dąbrowy Górniczej wyszli po raz pierwszy w piątek na prowadzenie 9:8 po rzucie z wolnego byłego gdyńskiego koszykarza - Jakuba Parzeńskiego. Natomiast wyraźnie zaczęli przeważać, gdy od 15:15 zdobyli kolejno aż 9 punktów. W 14. minucie było już 31:14 dla gości. Zapachniało powtórką z inauguracji, gdy Asseco przegrało z tym przeciwnikiem różnicą aż 23 punktów.

Dobrze, że Matczaka (9 punktów w 1 kwarcie) w ofensywie otrzymał najpierw wsparcie od Przemysława Żołnierewicza, a ostatnie minuty drugiej kwarty to był popis Krzysztofa Szubargi. W tej odsłonie gry rozgrywający zdobył aż 14 punktów. Tym samym na przerwę gospodarze zeszli z nieznaczną stratą (40:42). Matczak i Szubarga wspólnie zdobyli aż 30 punktów!

NA INAUGURACJĘ SEZONU ASSECO PRZEGRAŁO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ RÓŻNICĄ 23 PUNKTÓW

Po zmianie stron przez blisko 5 minut gdynianie nie potrafili zdobyć punktów z gry. Wreszcie ta sztuka udał się Mikołajowi Witlińskiemu. Jednak i przyjezdni wrócili z szatni rozkojarzeni. Oni też często nie trafiali. Dlatego w trzeciej kwarcie Asseco nie traciło więcej niż 7-8 punktów. W statystykach po 30 minutach gry gdynianom ciążyły także straty. Popełnili ich aż 15, o 5 więcej niż rywale. Pięciokrotnie piłkę gubił rutynowany Piotr Szczotka.

Na początku czwartej kwarty dwa razy z rzędu defensywę gości udało się sforsować Filipowi Putowi. Jednak straty wzrosły, bo inni gdynianie nie trafiali. Z kolei Byron WesleyPiotr Pamuła powiększyli przewagę MMKS do 66:55.

Na 89 sekund przed ostatnią syrena piąty faul popełnił Matczak. Z tego samego powodu meczu nie dokończyli też: Put, Witliński, Szczotka, Żołnierewicz i Mariusz Konopatzki. A musiał też uważać Szubarga, który grał z czterema przewinieniami.

Mimo to Asseco zdołało się na niesamowity zryw. Po trójce Bartosza Jankowskiego i akcji Marcela Ponitki było tylko 80:82 i 23 sekundy do końca. Natomiast po wolnych Szubargi 87:88 i jeszcze 7 sekund nadziei.

Nastąpił szybki faul. Bartłomiej Wołoszyn wykorzystał tylko jednego wolnego. Przemysław Frasunkiewicz wziął czas. Miał do wyboru ustawienie akcji na remis i dogrywkę bądź szukanie rzutu za 3 punkty, a na to wszystko były 4 sekundy.

Szkoleniowiec wybrał to drugie rozwiązanie. Szubarga podał do Wojciecha Czerlonko, a on zapewnił zwycięstwo Asseco.

DAVID DEDEK REKOMENDUJE FILIPA MATCZAKA DO TYTUŁU LIGOWCA ROKU 2016. GŁOSOWANIE TRWA DO 31 STYCZNIA

Wyniki 16 kolejki

• ASSECO GDYNIA - MKS Dąbrowa Górnicza 90:89 (15:22, 25:20, 11:16, 39:31)
  • Stelmet BC Zielona Góra - TREFL SOPOT 102:78 (24:21, 32:17, 24:13, 22:27)
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 89:79 (16:20, 25:13, 27:26, 21:20)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polski Cukier Toruń 80:63 (19:20, 19:20, 21:8, 21:15)
  • AZS Koszalin - Miasto Szkła Krosno 60:62 (15:16, 18:19, 18:12, 9:15)
  • PGE Turów Zgorzelec - Siarka Tarnobrzeg 97:71 (30:22, 21:12, 22:16, 24:21)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Rosa Radom 82:61 (22:14, 24:21, 9:15, 27:11)
  • Polfarmex Kutno - Energa Czarni Słupsk 69:70 (20:14, 4:21, 24:20, 21:15)
  • TBV Start Lublin - King Szczecin 77:79 (13:27, 30:14, 22:24, 12:14)
  • Polpharma - TBV Start (przełożony na 9.02)

• brawo i jeszcze brawo,gratulacje.

Co za niesamowita końcówka.Smak zwycięstwa jest piękny a Czerlonko w końcu przydał się i będzie długo wspominał swój zwycięski rzut.

• 39 6

• a nie mówiłem?

Nie ma Romana w składzie, są zwycięstwa. Asseco wreszcie wzmocnione.

• 39 6

• Panowie co za mecz.Gratulacje!Chociaż ciężko się oglądało i Dąbrowa usnęła pewna zwycięstwa.Duża radość:)

• 26 2

• Tylko anwil włocławek! ! Ale gratulacje (4)

To prawda że kibicom zza koszy płaci asseco?

• ale meczyk!!! (1)

Asseco ogladam od kiedy weszli do ekstraligi.
    Takiego meczu jeszcze nie widziałem !!!
    Czerlonek zamrozony do połowy 4 qwarty przypadkiem rzucił za 3 i wygrał mecz.
    BRAWO!!!
    No super emocje i szczęśliwy fuks. Brawo Asseco.
    Z tym składem węgla i papy wygrali ....

• 23 1

• zauważ, że Wojtek wykonał bardzo solidnie swoja robotę. 2 szybkie faule, które tez były bardzo ważne.
      Brawo dla Czerlonki.

• 4 0

• Byłem i widziałem to!!!

Gratulacje dla zespołu i trenera!!Horror ale z happy endem wreszcie dla nas!!Ostatnie minuty tej morderczej walki to jest to co w koszykówce jest piękne .Jeszcze raz brawo za walke i serce do gry. Dzieki !

• 24 1

• MASAKRA!!! CO TO BYŁO!!! (1)

Wygrana cieszy - chociaż poziom meczu przeraża. Sędziowie mieli by problem z prowadzeniem meczu w przedszkolu. Mecz trwał 2 godziny 20 minut, 75 fauli obu drużyn, 9 zawodników spadło za 5 fauli (6 APG), Dąbrowa 49 z 89 punktów zdobyła z rzutów wolnych, w całym meczu zawodnicy obu drużyn wykonali 108 rzutów osobistych. Nie to żeby kogoś sędziowie faworyzowali, ale to co wyprawiali dzisiaj. Na szczęście mam ich zdjęcie: http : // www.puzzledladziecionline.pl/puzzle-shrek/1024x768/puzzle-shrek46.jpg

• 18 2

• agadzam sie tez z tawoją opinia;

• 1 1

• (5)

Ten mecz przejdzie do historii ale nie ze względu na waleczność i nieustępliwość (za co chwała wszystkim) ale ze względu na parę innych "osiągów". 19 fauli w czwartej kwarcie (44 w całym meczu), 8-iu z 4-ma faulami albo więcej (6-u spadło za przewinienia). Gdyby była dogrywka i na początku Frąckiewicz złapałby 5-ty faul nie byłoby kim grać. Ustaliliśmy sobie opinię najbardziej faulującej ekipy w plk:)
    Cóż, bronić też trzeba umieć, bo wbrew pozorom obrona to nie faulowanie. Sprawdziłem w statach i w osobistych Asseco 24/40 a Dąbrowa 49/68 Opłaciło się? Można było ten mecz wygrać z palcem w .... nie robiąc takiej szopki.
    Ale gratulacje. Zawsze to 2 punkty a nie jeden

• 23 1

• Mks byl w bardzo podobnej sytuacji. Jak by zlapali faule to tez mogloby sie okazac ze nie maja kim grac.

• 0 0

• (3)

Po wygranym meczu masz watpliwosci czy sie oplacilo ? Nie nieoplacilo. Lepiej gdybac.

• 0 0

• (2)

MKS miał jeszcze kim grać w razie dogrywki:) Warto było dać im 68!!! osobistych z których rzucili 25 punktów więcej niż Asseco? Policz sobie jaki wynik był możliwy -chodzi mi o różnicę a nie wysokość