Atom Trefl Sopot 9. drużyną Orlen Ligi

Siatkarki wygrały w Muszynie na koniec sezonu

Atom Trefl Sopot

Pojawienie się na boisku Magdaleny Damaske odmieniło mecz w Muszynie.
Pojawienie się na boisku Magdaleny Damaske odmieniło mecz w Muszynie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Siatkarki Atomu Trefla Sopot zakończyły sezon 2016/2017 na 9. miejscu w Orlen Lidze. Zdobyły je dzięki drugiemu zwycięstwu w dwumeczu nad Polskim Cukrem Muszynianką. Na boisku rywalek triumfowały 3:1 (25:11, 17:25, 25:23, 25:13). Dużym wzmocnieniem okazał się powrót na boisko Magdaleny Damaske, która rozdawała karty w trzecim i czwartym secie. Takie zakończenie rozgrywek należy uznać za sukces zespołu prowadzonego przez Piotra Olenderka.

Polski Cukier Muszynianka: Wilk 1 punkt, Wójcik 11, Savić 6, Cvetanović 14, Cikiriz 9, Sosnowska 6, Medyńska (libero) oraz Wawrzyniak 4, Pasznik 6, Sredić 2

ATOM TREFL: Gajewska, Mielczarek 4, Wójcik 10, M. Łukasik 16, Fedusio 6, J. Łukasik 14, Kulig (libero) oraz Bednarek, Szczyrba, Damaske 5, Goliat 2, Mras

W pierwszym meczu o 9. miejsce, w Ergo Arenie siatkarki Atomu Trefla zyskały przewagę nad rywalkami. Wygrywając 3:2 zgarnęły dwa punkty meczowe, a Muszynianka 1. Dlatego też przed sobotnim rewanżem wiedziały, że każde zwycięstwo daje im 9. miejsce, porażki 0:3 i 1:3 zrzucają na 10. pozycję, przy 2:3 zostanie rozegrany "złoty set".

Sopocianki od początku meczu zabrały się do tego, aby uniknąć komplikacji i szybko przechylić losy starcia na swoją korzyść. Atak Beaty Mielczarek, a następnie dobra zagrywka Natalii Gajewskiej i przyjezdne wyszły na prowadzenie 4:0. Trener Ryszard Litwin poprosił wtedy o czas. Drugi raz zbierał swoje siatkarki na rozmowę po kolejnym skutecznym ataku Mielczarek (5:11). Na niewiele się to zdało. Jego zawodniczki dalej popełniały sporo błędów, a Atomówki bardzo dobrze zagrywały. Dlatego też pewnie wygrały pierwszą partię.

Mielczarek kontynuowała skuteczną grę również na początku drugiego seta. A po ataku Justyny Łukasik Atomówki prowadziły 3:1. Niestety był to jedyny pozytywny akcent po stronie przyjezdnych w tej części gry. Tym razem to Muszynianka zupełnie przejęła kontrolę nad setem, dzięki czemu szybko doprowadziła do remisu 1:1.

Po wyrównanym początku trzeciego seta wydawało się, że Muszynianka także tę część skończy pewnym zwycięstwem. Przy prowadzeniu gospodarzy 21:16 o czas poprosił Piotr Olenderek. Po nim skuteczne atak oraz zagrywkę wykonała Magdalena Damaske (21:18). Przyjmującej brakowało w poprzednim meczu, ponieważ wciąż nękają ją problemy z plecami. Atak Mariny Cvetanovic przywrócił nadzieję Muszyniance na spokojną końcówkę (23:19). W następnej akcji ta sama siatkarka popsuła zagrywkę, a chwilę później asa posłała Martyna Łukasik. Następnie ataki skończyły jej siostra oraz Daria Szczyrba i mieliśmy remis (23:23). Rozpędzone sopocianki złapały jeszcze punkty po atakach Damaske, a także Alicji Wójcik i już wiedziały, że w najgorszym wypadku zagrają "złotego seta".

Damaske utrzymała wysoką formę także w czwartym secie. Między innymi jej skuteczne ataki złożyły się na prowadzenie Atomu Trefla 8:2. Następnie przewagi pilnowały Wójcik oraz siostry Łukasik (8:15). Muszyniance posypało się przyjęcie więc 9. miejsce zbliżało się do sopocianek wielkimi krokami. Po kolejnym ataku Damaske zrobiło się 20:10 dla przyjezdnych i było po meczu.